Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Agi Hesaplama Aracı

Asgari Geçim İndirimi Agi Hesaplama Aracı

Medeni durum ve sahip olunan çocuk sayısına göre 16 yaşından büyük tüm çalışanların asgari geçimini sağlayacağı tutarın, toplam gelirden çıkarılarak vergi dışı bırakılması durumuna asgari geçim indirimi denmektedir.blank

Asgari Geçim İndirimi olan AGİ hesaplanırken, işçinin bekar veya evli olması, evliyse eşinin çalışıyor veya çalışmıyor olması, sahip olunan çocuk sayısı gibi maddeler, alınacak olan AGİ rakamını belirleyen unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, Asgari Geçim İndirimi olan AGİ’den kimler yararlanabiliyor ve kimler AGİ alabilmektedir.

Ücretleri gerçek usulden vergilendirilen tüm çalışanlar, yani gerçek kişiler, bu indirimden yararlanabilir ve AGİ alabilir. Gelir Vergisi Kanunu’nun 61. Maddesi içeriğinde yer alan bilgiye göre ücret geliri elde edenler, AGİ almaktadır.

Özetle, AGİ, bir işçinin, bekar veya evli olması, çocuğunun olması veya olmaması gibi birçok maddeye göre değerlendirilen ve devlet tarafından asgari geçim indirimi olarak işçiye aylık olarak ödenen bir rakamdır.

İşverenler, her ay bu rakamı çalışanlarına ödemekle yükümlüdür ve ödedikleri bu rakam, işverenin gelir vergisinden düşürülmektedir.Aylık veya yıllık ne kadar AGİ ödemesi alacağınızı aşağıdaki aracı kullanarak hesaplayabilirsiniz.

Ayrıca özel güvenlik asgari ücret ve diğer özel güvenlik personelini doğrudan yada dolaylı ilgilendiren özel güvenlik ekonomi haberlerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

2020 YILI AGİ VE KATSAYILAR

agi 2020