Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Uyuşturucu Madde Bilgisi Ders Notu

Uyuşturucu Madde Bilgisi Ders Notu

UYUŞTURUCU MADDE BİLGİSİ DERS NOTU

Uyuşturucu Maddelerin Tanımı

Uyuşturucu madde tanımı genel anlamda, Belirli dozlarda alındığı zaman; Kullanıcının merkezi sinir sistemi (MSS) üzerine psikolojik ve fiziksel etki ederek ,akli , fiziki ve psikolojik dengesini bozan alışkanlık ve bağımlılık yapabilen Kanunların kullanılmasını, bulundurulmasını ve satışını yasakladığı doğal , yarı sentetik veya sentetik maddelerin tamamıdır.

blank

blank

UYUŞTURUCU MADDELER

uyusturucu maddeler

UYUŞTURUCU MADDELERİN TÜMÜ;

Dünya literatüründe “Narkotik” ve “Psikotrop” maddeler,

Ülkemizde ise “Uyuşturucu madde” olarak adlandırılmaktadır.

BİR MADDENİN UYUŞTURUCU OLMASI İÇİN GEREKLİ KRİTERLER

Uluslar arası anlaşmalara bağlı olan listelerde böyle bir maddenin yer alması yada hükümetlerce tayin ve ilan edilmiş olması

Bu maddenin toksin etkisinin olması

Keyif verici etkisinin bulunması

Gittikçe artan miktarlarda kullanılması şeklinde eğilim göstermesi

Kullanılması halinde fiziksel veya psikolojik yada her ikisi bir arada olacak şekilde bağımlılık yapması,kesilmesi halinde yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması.

UYUŞTURUCU MADDELERİN İNSAN VÜCUDUNDAKİ ETKİLERİNE GÖRE SINIFLANDIRILMASI

 1. Merkezi Sinir Sistemini Yavaşlatanlar (Depresanlar):

  Tabi Narkotik ve Psikotrop Madde Sentetik Narkotik ve Psikotrop Madde

  • Afyon – Barbitüratlar

  • Morfin – Trankilizanlar

  • Eroin – Sedatifler

  • Kodein

 2. Merkezi Sinir Sistemini Uyaranlar (Stimülanlar):

  Tabi Narkotik ve Psikotrop Madde Sentetik Narkotik ve Psikotrop Madde

  • Koka yaprağı – Amfetaminler

  • Kokain

  • Crack

 3. Halusinojenler (Hayal Gösterenler):

  Tabi Narkotik ve Psikotrop Madde Sentetik Narkotik ve Psikotrop Madde

  • Esrar – LSD

  • Likit Esrar

  • Marijuana

  • Meskalin

 4. Uçucular:

tutkal, gazyağı, kerosen ve tiner olup, etken maddeleri toliene, benzol, aseton, klorofol, etil eter, çeşitli alkoller ve asetik asit tuzlarıdır.

HAŞHAŞ BİTKİSİNİN TANITILMASI

Haşhaş bitkisi binlerce yıldan beri ekimi yapılan bir bitki olduğundan birçok varyetesi bulunmaktadır. Bu varyetelerden özellikle beyaz, mor, koyu mor ve kırmızı mor çiçekli olanların kültürü yapılmaktadır. Haşhaş bitkisinin tohumları yiyecek olarak kullanılabildiği gibi, asıl yağ elde edilmesinde kullanılır. Tohumlarında uyuşturucu maddeye esas etken madde miktarı yok denecek kadar azdır.

HAŞHAŞ ÇiÇEĞİ

HAŞHAŞ KAPSÜLÜ

ÇİZİLMİŞ HAŞHAŞ BİTKİSİ

Afyonun içerisinde en fazla alkaloit miktarı morfinde bulunmaktadır.

Morfin şiddetli ağrıların giderilmesinde, hastanın ameliyata hazırlanmasında (anestezide) kanser gibi öldürücü hastalıkların son demlerindeki ağrıları durdurmak için kullanılır.

Morfinin rengi Krem renkten koyu kahverengine kadar görünümlü olabilmektedir.

EROİN

Eroinin rengi, kullanılan morfinin saflığına, elde ediliş yöntemine, kullanılan kimyasal maddelerin kalitesine bağlı olarak açık kremden koyu kahve rengine kadar değişiklik göstermektedir.

EROİNİN ÜRETİMİ

 1. KG BAZMORFİN

 2. LT ASİTANHİDRİT

  KARIŞIM + = SOĞUKSU İLE YIKAMA VE DAMITMA

  EROİNİN KULLANMA YÖNTEMLERİ VE BELİRTİLERİ

  Eroin vücuda ağız yoluyla, ısıtılarak burundan mukoza yoluyla, sigara ile birlikte içilerek ve damardan enjeksiyon yoluyla alınmaktadır. Solunum, görme ve bağırsak faaliyetlerini azaltır. Bağımlı kişilerde solunum güçlükleri, kabızlık görülür.

  Yoksunluk belirtileri olarak; göz bebeklerinin küçülmesi, gözlerde akıntılar, iştahsızlık, terleme ve titremeler, bulantı , kramplar, burun akması, huzursuzluk ve ishal gibi endromlar görülür.

  MEKSİKA EROİNİ

  MEKSİKA VE G.DOĞU ASYA EROİNİ

  GÜNEYDOĞU ASYA EROİNİ

  SİYAH MEKSİKA EROİNİ

  VÜCUTTA TAŞINAN EROİN

  PRESLENMİŞ EROİN

  PAKETLENMİŞ EROİN

  KOKAİN

  Kokainin menşei Güney Amerika dır. Kokain koka ağacının yapraklarından çeşitli kimyasal maddeler kullanılarak elde edilir. Koka ağacının yaprakları acı ve buruşturucu bir lezzettedir.

  Kokain kirli beyaz renkli kristale, toz halde kokusuz ve acı lezzetlidir. Genelde 1 Kg. kokain elde etmek için 115 Kg kurutulmuş yaprak kullanılır.

  KOKAİN KULLANAN KİŞİLERDE;

  Bu maddeyi burunlarına çeken kokain müptelalarının ekseriye etrafında parça parça damarlar ve hafif bir leke olan kırmızı bir burunları vardır.Bu deri altına çekenlerde ise eroin kullananlarınkine benzer iğne izleri bulunabilir.Kokainin devamlı olarak kullanılması aşırı yüz sararması, baş dönmesi, kusma ve fazla heyecanlılıkla beraber ani kilo kaybına ve vücutta halsizliğe yol açar Bu hali durgunluk takip eder.Aşırı dozlarda kalp atışı ve solunum durur. Ölüm meydana gelir.

  SENTETİK UYUŞTURUCU MADDELER

  Sentetik Psikotrop maddeler; isminden de anlaşılabileceği gibi, doğal kaynaklı olmayıp, Fabrikalarda ve yasadışı imalathanelerde üretilmektedir. Özellikle ilaç fabrikalarında tıbbi tedavi amacı ile üretilen bu maddeler, gösterdikleri etkiler nedeniyle kendilerine birçok yasadışı kullanım alanı bulmuştur. Sentetik uyuşturucu maddelerin üretimi kimyasal yollarla yapıldığından, Dünyadaki üretim alanları yaygındır.

  Sentetik psikotrop maddeler tıpta kontrollü olarak uyarıcı, sakinleştirici, uyku verici, zayıflatma gibi amaçlarla kullanıldıkları halde, yasadışı amaçlarla kontrolsüz olarak da kullanılmaktadır. Sentetik psikotrop maddeler uyarıcılar (Amfetamin ve türevleri) ve Sakinleştiriciler olmak üzere iki ana grupta incelenirler.

  SENTETİK UYUŞTURUCULAR

  ECSTASY CAPTAGON

  LSD

  PCP

  AMFETAMİNLER

  Amfetaminler ve türevleri merkezi sinir sistemini uyarıcı etki yaparlar. Farklı tipte, büyüklüklerde ve renklerde tablet, kapsül veya ampülleri halinde tedavi amaçlı kullanılmak üzere yasal olarak üretilirler. Yasadışı olarak gizli laboratuarlarda üretilen amfetaminler genellikle yasal olarak üretilenlerden kolay olarak ayırt edilemezler.

  TIPTA KULLANIMI

  Uyku hastalığı tedavisinde, parkinson hastalarının tedavisinde, bazı epilepsi türlerinin tedavisinde, beyin zedelenmesine maruz kalmış çevreye uyum gösteremeyen ve öğrenme güçlüğü çeken çocukların tedavisinde, hiperaktif davranan çocukların tedavisinde, şahıslardaki yorgunluğu azaltmak veya ortadan kaldırmada kullanılır. Kullanıcılar bu maddeyi aldığında canlılık ve ferahlık hissederler. Kendine olan güven ve bir konu üzerinde konsantre artar.

  UYARICI ÖZELLİKLİ AMFETAMİN TABLETLERİ

  SENTETİK UYUŞTURUCULAR

  AMPHETAMİNE

  HALÜSİNOJENLER(HAYAL GÖRDÜRÜCÜLER)

  Kişide algı değişikliği yaratarak yoğun ve farklı duygusal ve düşünce bozukluğuna neden olan, merkezi sinir sistemini etkileyen doğal ve sentetik maddelerdir. Bu sınıftaki maddelerin çoğu tıbbi değerlere sahip değildirler. Fiziksel bağımlılık yapıcı özellikleri halen tartışılırken, psikolojik bağımlılık yaptıkları bilinmektedir. Hayal gördürücülerin; yön, mesafe ve zaman gibi algılamada bozukluk, kan basıncının artması, göz bebeklerinin büyümesi şeklinde etkileri görülmektedir. Genellikle ağız yoluyla alınırlar.

  KENEVİR

  Kenevir bitkisinin botanikte adı Cannabis Satival’dir.Yıllık bir bitki olup, hem işlenir hem de vahşi olarak yetişebilir; Bu bitki herhangi bir sıcak veya ılık iklimde gelişir ve boyu 90 cm. ile 3 m.arasında değişir

  SAP

  KÖK

  KENEVİR BİTKİSİNİN İŞLENEREK ESRAR HALİNE GETİRİLMESİ

  Esrar kurutulmaya bırakılan kenevir bitkilerinin çeşitli safhalardan geçirilmesiyle elde edilir.Toz, Kubar ve Likit esrar olarak kullanılmaktadır. Normal şartlarda bir kenevir bitkisinden yaklaşık 20-30 gr. Toz Esrar elde edilir.

  ESRAR KULLANIMININ EMARELERİ

  Esrar genel olarak sigara gibi içilerek kullanıldığından Elle sigara sarma için kullanılabilecek, tabaka,sigara kağıdı vs. Pipo veya benzerleri,Elle sarılmış (özellikle normal sigaralardan kalın) sigara atıkları, emare olarak değerlendirilebilir. Ayrıca Esrar içilen ortamda yanık ip kokusu gibi ağır koku ortaya çıkar. Bireylerin boş boş bakması, kendini toplumdan tecrit etmesi gibi davranışlar esrar kullanıldığının emaresidir.

  ESRAR KULLANANLARIN BELİRGİN ÖZELLİKLERİ

  • Esrar kullanan kişi uyarılmış hale gelir,böylece bu şahıs neşelenir güler ve kolayca konuşur, daha sonra bu şahıs uykulu hale gelir. Esrar kullanmanın dışa yansıyan en çok bilinen belirtisi gözlerin kızarmasıdır, fakat buna ek olarak, bir esrar içicisinde ağız kuruması,baş dönmesi hissi sık sık su dökme ihtiyacı ve etkiler hafiflerken de kendisini çok açıkmış gibi hisseder. Müzmin bir esrar içicisinde uykulu hal, aşırı terleme, soluk bir yüz ve lekeli parmaklar olabilir.

   LSD EMDİRİLMİŞ DESENLİ KAĞIT ÖRNEKLERİ

   Uçucu maddenin yaygınlaşma nedenleri

   Tutkal,Gazyağı,Kerosen,Tiner vb. Elde edilmelerinin kolay olması, satışlarına yönelik herhangi bir engelin olmaması, ucuz olması, kullanımdan sonra hemen etkisini göstermesi.

   Uçucu madde kullananlarda ortaya çıkan sosyal ve davranışsal özellikler

   Kendilerine zarar verirler, toplumda kendilerini örnek alanlara zarar verir ve onları tehlikeye atarlar, arkadaş veya çok yakınlarına bile şiddet gösterebilirler .Çevrelerinde bulunan kendilerine ve kamuya ait her türlü eşyaya zarar verirler.

   MADDE KULLANMAYA NEDEN OLAN ETKENLER

   1. Psikolojik etkenler; Kişi çevresine uyum sağlayabilmek ve bu yolla çektiği sıkıntıları azaltmak için madde almaktadır.

   2. Kültürel etkenler; Kültürün içinde belli bazı törenlerde(Düğün,parti,yaş günü) geleneksel olarak çeşitli maddelerin kullanılması .

   3. Aile ilişkileri; Ailesi ile çeşitli sorunlar yaşayan kişilerde madde kullanma oranı daha fazladır.

   4. Kalıtımsal nedenler; Ebeveynleri alkol ve uyuşturucu madde kullanan kişilerde bu maddelere eğilim daha fazladır. 5- Sosyal etkenler; Madde kullanımının toplum tarafından kabul görmesi(yasal izin kullanım oranını daha da artırmaktadır).

6- Uyuşturucu maddeye erişebilirlik; Eğer uyuşturucu maddeler kolaylıkla bulunup elde edilebiliyor ise kullanım oranını artırmaktadır.

BAĞIMLILIK NEDİR

Madde bağımlılığı ;Kişinin kullandığı maddeye karşı kontrolünü kaybetmeye başlamasıdır.

Madde Yoksunluğu; Bağımlısı olunan maddenin bulunamadığında, azaltıldığında veya bırakıldığında kişi üzerinde meydana gelen belirtilere denir.

Madde bağımlılığının belirtileri

 • Maddeye olan ve kullanmak için duyulan kuvvetli arzu.

 • Kullandığı maddenin giderek dozunun artırması (Torerans)

 • Yoksunluk belirtisi oluşması

 • Maddeyi temin etme ,kullanma ve bırakmak için büyük çaba ve zaman harcaması

  Bağımlılık Tipleri

  Psikolojik Bağımlılık (Psişik Bağımlılık) :

  Bir kimyasal maddenin defalarca kullanılması sonucu, kişinin, o maddenin oluşturduğu etkilere karşı psikolojik yönden ileri derecede bir arzu hissetmesi halidir.

  Fiziksel Bağımlılık :

  Bir kimyasal maddenin uzun müddet kullanılması sonucu, o maddeye karşı bizzat hücrelerin çalışmasına tesir eden ve ruhsal arzu yanında hakiki bir ihtiyaç oluşturmasına sebep olma halidir.

  Tolerans :

  Bir kimyasal maddenin tekrarlanan dozlarından sonra, o kimyasal maddeye karşı hücre faaliyetlerindeki azalmayı ifade eder. Madde miktarının, vücutta oluşan direnç karşısında giderek artan dozlarda kullanılma davranışıdır.

  Uyuşturucu kullanan şahıslarla karşılaşıldığında ,onlara karşı yaklaşa bilme ve iletişim kurma ilişkileri

 • Öncelikle paniğe kapılmamalı, sakin bir şekilde davranılmalıdır.

 • Kişiye yaşadığı bu problemin bir hastalık olduğunu ve tıbbi bir

 • müdahale ve tedavi ile çözüşeceği anlatılmalıdır.

 • Aşırı tepkili olmamalı ve kendisine dostça ve arkadaşça yaklaşılmalıdır.

 • Kullanılan maddenin,türü, miktarı ve kullanım sıklığı öğrenilmelidir.

 • Suçlayıcı kelimeler ve davranışlar yerine dostça yaklaşarak yardim

 • etmek istediğiniz anlatılmalıdır.

 • Onu korumak ve bu hastalıktan kurtarmak istediğiniz anlatılmalıdır.

 • Konu ile ilgili derhal uzmanlardan yardım istenmelidir.

Uyuşturucu madde kullanıcılarının tanıma ve bağımlı profilleri Bitkinlik ,dalgınlık , konuşma güçlüğü ,iğne belirtileri, asabilik, saldırganlık ,solunum güçlüğü , gözlerde kanlanma, göz bebeklerinde büyüme ve küçülme ,burun akıntısı vs

UYUŞTURUCU MADDE İLK YARDIM TEDAVİ MERKEZİ

Türkiye’de uyuşturucu madde bağımlılığı tedavi hizmetleri AMATEM ( Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Araştırma Merkezi) merkezlerinde verilmekte olup bunun yanında madde bağımlılığı tedavi hizmetleri Üniversiteler ve Devlet Hastanelerinin Psikiyatri kinliklerinde de verilmektedir.

Tüm özel güvenlik ders notları için tıklayınız.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ