Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Aynaların Kontrolü ve Ayarlanması

Aynaların Kontrolü ve Ayarlanması

Güvenlik Sürüş Teknikleri

Aynaların Kontrolü ve Ayarlanması

 

blank

blank

Trafikte görmenin ve görülmenin önemi, farların yanı sıra, aynalarda da kendini göstermektedir. Araçlarda görme ve görülmeyi sağlayan diğer bir donanım da aynalardır. İdeal olan 360 derece görebilmektir. Fakat bu mümkün olmadığından görüş açımızı arttırmak, en sağlıklı görüntüyü yakalamak için araçta farklı donanımlardan faydalanmaktayız.

Unutmayalım, yalnızca aynaların bize yansıttıklarını görürüz. Ancak, güvenli sürüş için daha fazla görmeye ihtiyaç vardır ve aynalar bazen yetersiz kalabilir. Bu durumda, zaman zaman muhtemel kör noktaları görmek için hafifçe başın çevrilerek bakılması gerekir. Sürücüler görebildikleri kadar tedbir alabilirler, görmedikleri bir tehlike için tedbir alamazlar.

Aynaların Ayarlanması İçin Yapılması Gerekenler

 

İç dikiz aynası

• İç dikiz aynasının ayarı için, koltuğa normal ve rahat oturmak gerekir. Ne sağa ne sola yatmadan doğru oturuş pozisyonunda oturup, ne yukarı doğru çok dik ne de aşağı doğru kayarak oturmamalıyız.

Aynaların görebildikleri alan

Aynaların görebildikleri alan

 

İç ayna doğru ayar örneği

İç ayna doğru  ayar örneği

 

• Doğru oturuşu sağladıktan sonra iç dikiz aynasını arka camın çerçeve kısmına bire bir oturacak şekilde ayarlamak doğru olanıdır.
• İç dikiz aynaları gece yolculuklarında arkamızdan gelen araçların farlarının bizi rahatsız etmesini engelleyecek bir aparata sahiptir. İç dikiz aynasının orta kısmında bulunan mandalı gece görüşü konumuna getirdiğimizde kırık ayna konumuna geçerek gelen ışığın kırılmasını sağlayacak ve Işığın kırılması ile görüş rahatsızlığımız ortadan kalkacaktır. Elektrikli aynalar bu işlevi otomatik olarak yerine getirir.

manuel kararan iç dikiz aynası

Manuel kararan iç dikiz aynası    1- Normal konum, 2-Parlamayı azaltan konum

 

iç ayna yansıma özelliğine örnek

İç ayna yansıma özelliğine örnek

 

Sol ve Sağ Aynalar

Sol ve sağ aynaların temelde iki hareketi vardır; içe-dışa ve yukarı-aşağıdır. Aynanın bu hareketlerinden faydalanarak aynaların aşağıdaki şekilde ayarlanması gerekir.
• Aynanın içe/dışa hareketiyle ayarı: aracın sol aynası, aynanın iç kısmı, aracın sol arka tarafında bulunan en uç çıkıntıyı (sol arka kapı kolu, tampon, çamurluk vb.) çok hafiften silme görecek şekilde ayarlanır.
• Aynanın aşağı yukarı ayarı: Aynanın iç kısmından dış kısmına doğru (yatay) hayali olarak üç eşit parçaya bölünür. Birinci 1/3’lik bölümü ufku, ikinci 1/3’lik kısmı ise aynanın birinci bölümünün bitiminden çamurluk üst noktasına kadar olan bölümü kapsar, son en alt bölümü ise çamurluk hizasından aşağı doğru olan alanı görecek şekilde ayarlanmalıdır. Her iki yan aynada aracımıza yaklaşık olarak 90 derecelik bir açıda olmalıdır. Ancak buna rağmen sol veya sağ yan arkamızda ölü noktalarımız bulunmaktadır.Yeni nesil araçlarda bulunan aynalar, kırık ayna tasarımı ile üretilmektedir. Kırık ayna tasarımı ile sürücüler için kör nokta zafiyetinin ortadan kaldırılması amaçlanmıştır. Yine de sürücülerin sollama yaparken ayna kontrolünden sonra sol alanı başımızı çevirerek göz ile kontrol etmelerinde fayda vardır.

 

Sol - sağ dikiz aynası doğru ayar örneği

Sol sağ dikiz aynası doğru ayar örneği

 

Aynaların görebildikleri alan ve kör noktaları

Aynaların görebildikleri alan ve kör noktaları

• Aracın sağ ayna ayarı ise, sol ayna ayarı mantığıyla yapılmalıdır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ