Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Durma ve Park Etme

Durma ve Park Etme

Güvenli Sürüş Teknikleri

Durma ve Park Etme

 

blank

blank

Sürücünün, hareket halinde olan aracını kendi isteği ve doğrultusunda hızını düşürerek sıfırlaması durdurma alarak adlandırılır. Sürücüler araçlarından uzun süreli ya da kısa süreli ayrılmaları gerektiğinde motorlu taşıtlara ayrılmış olan otopark alanlarına araçlarını park ederler.
Tabiiki mevcut park düzenine uygun olarak park etmeleri gerekir. Mevcut park etme teknikleri uygulanarak, sürücülerin park yapma konusundaki tereddüt ve sıkıntılarını da ortadan kaldırmak doğru hedef davranışların oluşması için doğru park etme çalışmaları yapılır.
Aracını park etmek isteyen sürücü hangi şekilde park edecek olursa olsun aracın arka kısmını görmek için üçlü koordinasyonu ihmal etmemelidir.
Aracı park etme hızında ilerletirken; sol dikiz aynası, iç dikiz aynası, sağ dikiz aynası ve tekrar sağ dikiz aynası, iç dikiz aynası, sol dikiz aynası koordinasyonu ile park etme çalışmasını sonlandırmalıdır.
Şüphe duyduğu noktalarla ilgili farklı bakış açıları da kullanabilir. Fakat bu koordinasyon olmazsa olmazlardandır.
Sağ Geriye Paralel Park
Sağ geriye paralel park yapacak sürücü arkasına gireceği araca aynaları yan yana olacak şekilde paralel durur. Aracın vitesi geriye alınır, aracımızın sağ aynası yanına durduğumuz aracın iki kapı ayrım çizgisine gelinceye kadar geriye gelinir. Aracın arkasını sağa vermek için direksiyon tam sağa çevrilir.
Aracımızın sağ aynası, arkasına gireceğimiz aracın stop lambası ile aynı hizaya gelinceye kadar geri gidilir. Sonra direksiyon sola çevrilir; sağ geriyi görme aynasından kaldırım izlenerek, kaldırıma paralel olacak şekilde yanaşılır.
Bu ayarları yaparken kaldırımın eğriliği ve arkasına gireceğimiz aracın kaldırıma uzaklığı yâda yakınlığı az da olsa ölçülerimizi bozabilir, bu gibi durumlarda sürücü direksiyonda küçük ayarlarla parkını düzgün hale getirilebilir. Sol geriye park’ta bu ölçülerin tam tersi yapılır.

Sağ İleri Dikine Park
Sağ ileri dikine park yapacak sürücü yolun gidişe ayrılan kısmının solunda olur. Yanına gireceği aracın gireceği taraftaki stop lambası ile sağ geriyi görme aynası aynı hizaya geldiğinde direksiyon sağa doğru çevrilerek parka yanaşılır. Gittikçe kaldırım kapandığından yanına paralel durduğumuz araçların aynaları ile aracımızın yan yana gelecek şekilde park tamamlanır. Çıkışta ise aracın arkasını sağa vereceksek; solumuzdaki aracın stop lambasına sol geriyi görme aynası isabet ettikten sonra direksiyon sağa çevrilir. Aracın arkası sola verilecekse; sağımızdaki aracın stop lambasına sağ geriyi görme aynası isabet ettikten sonra direksiyon sola çevrilir. Sol ileri dikine park bu ölçülerin tam tersidir.

Sağ Geriye Dikine Park
Sağ geriye dikine park yapacak sürücü geri geri gireceği araçların arasına sanki ileri girecekmiş gibi yaklaşır. Direksiyonunu tam sola çevirir ve ileri doğru gider, daha sonra direksiyonunu sağ yaparak sağ ve sol geriyi görme aynalarından her iki yöndeki aracı kontrol ederek onlara paralel olacak şekilde geriye doğru gelir. Aynaları aynı hizaya gelince parkını tamamlamış olur. Sol geriye park bu ölçülerin tam tersidir.

 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ