Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Far ve Işık Donanımı Kontrolü

Far ve Işık Donanımı Kontrolü

Güvenlik Sürüş Teknikleri

Far ve Işık Donanımı Kontrolü

 

blank

blank

Her gün kullandığımız araçların aydınlatma tesisatı hakkında gereği kadar bilgi sahibi olmalıyız. Kullandığımız aracın aydınlatma donanımını tanımak gece görüşünde hayati önem taşır. Geceleri kısa farlar ortalama 25 m., uzun farlar ise 100 m. uzaklığı aydınlatır. 90 km/s hızda, normal şartlarda 73 m. mesafede durulabildiğine göre, kısa ya da uzun far seçiminde hız faktörünün de göz önünde bulundurulması gerektiğini söylemek mümkündür.

Farlar, araçlar için gece kullanımlarında görmeyi ve görülmeyi sağlayan en önemli donanımdır. Seyahat ettiğimiz yolu ve çevremizi görmemizi, aynı zamanda diğer araç ve trafikte bulunanların aracı görmesini sağlar. Farlar üretim aşamasında camları ile birlikte tasarlanırlar. Cam üzerinde ışığın dağılmasını ya da odaklanmasını gerçekleştiren şekil ve çizikler bulunur. Bu nedenle aracın far camı kırıldığında, fara ait orijinal cam ya da orijinal far takılması gerekir. Aksi takdirde, aydınlatma kalitesi düşecektir.

Aracı hareket ettirmeden önce, far ve ışık donanımı mutlaka kontrol edilmelidir.

 

• UZUN-KISA FARLAR
• SAĞ-SOL SİNYAL LAMBALARI
• FREN (STOP) LAMBALARI
• ARAÇ DONANIMINDA VARSA SİS FARLARI
• GERİ VİTES LAMBASI
MUTLAKA ÇALIŞTIRILARAK KONTROL EDİLMELİDİR.

Gece ve kötü görüş koşullarının olduğu yollarda
• Görme yeteneği (sürücünün yaşı, göz sağlığı)
• Farların aydınlatma gücü, kalitesi ve ayarı,
• Araç camlarının temizliği (kirli camlar %70 ‘e kadar aydınlatmayı düşürür)
• Kar, yağmur, sis, yoğunluğu (ıslak yol zemini %85 ışığı yutar.)
• Karşıdan gelen araçların far gücü görüş kalitesini etkiler.
Gündüz sürüşlerinde mesafe tahmin yeteneğimiz, çevremizdeki cisimleri ve renkleri net olarak görebilmemize bağlıdır. Gece karanlıkta ise renk ve şekiller kaybolur. Sadece farların aydınlattığı karayolunda ortalama 100 m. mesafeyi görebilirsiniz. Bu durumda derinlik, mesafe algılama gibi yetenekler azalır. Yakın tehlikeler görülemediğinden tedbir de alınamaz. Farlar ve sinyal sistemlerinin düzenli aralıklarla bakımı yapılmalıdır.

Sis farlarının gereksiz kullanımı, aydınlatma sisteminde standart dışı değişiklikler ve eklentiler yapmak can kaybına varan zararlara neden olabilir.

araç farı


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ