Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Fren Kontrolü

Fren Kontrolü

Güvenli Sürüş Teknikleri

Fren Kontrolü

 

blank

blank

Araç hızının sıfırlanmasını sağlayan frene basmanın kurallarını, acaba sürücü belgesi sahibi olan her sürücü biliyor mu? Hareket halinde olan bir aracı durduracak tek düzenek fren sistemidir. Bu nedenle, frenin yapısını ve kontrol edilmesini her sürücünün bilmesi son derece önemlidir.

Frenlerin kontrolüne ilk olarak fren hidrolik yağının seviyesinin belirlenmesi ile başlanmalıdır. Fren Hidroliği kendiliğinden kullanıldıkça eksilen bir sıvı değildir. Hidrolik yağının belirlenen çizgiden aşağıda olması sürücü tarafında hidroliğin dolaştığı alanlardan bir noktada bir arızanın habercisi olarak kabul edilmelidir. En iyi ihtimal, fren balatalarının bittiğinin habercisidir.

fren hidroliği
• Fren pedalına sertçe bastığınızda, pedal önce bir noktada durup, daha sonra ayağınızın altında kayma hissediyorsanız fren sisteminde bir sorun var demektir. Fren pedalına sert bası uyguladığınızda, zemine doğru yarıdan fazla basa biliyorsanız fren ayarında sorun var anlamına gelir ve kontrol gereklidir.
Fren pedalına basınca ayak tabanınızda hafif ya da belirgin bir yaylanma hissediyorsanız, sistemde hava var demektir.
• El freni mekanik bir sistemle çalışır. El freni kontrol için kullanıldığında, boşta olan aracı yokuş aşağı bir yolda tutabilmeli ya da aracı hareket etmesini engellemelidir.
• Bir başka önemli kontrol ise, frenlerin tekerler üzerindeki basıncı eşit olmalıdır. Tekerlere eşit basınç uygulayamıyorsa, sert frenleme halinde kaymaya neden olacaktır.

• Frene basıldığında arkamızdan seyreden araç sürücülerinin uyarılması yanan fren lambası ile olmaktadır. Elektrik aksamının kontrolü içinse basit olarak frene bastığınızda, fren ışıklarının yandığından emin olmalısınız. Bunun için ikinci bir kişinin dışarıdan kontrolü olabileceği gibi bulunduğunuz ortamda yansıma yapabilecek bir duvar, bir vitrinden de faydalanabilirsiniz.
• Su birikintilerine girip çıktıktan sonra fren pedalına hafif olarak birkaç kez basarak sistemin çalışmasını zorlaştıracak ıslaklık giderilmelidir.
Zaman zaman aracımızda kontrol amaçlı deneme yapmakta yarar vardır. Frenlerin deneme ve kontrolü güvenli bir alanda 20- 30 km/s’yi geçmeyen bir hızla yapılmalıdır. Fren kontrolü akan trafikte ve arkanızda, yan tarafta araç varken kesinlikle yapılmamalıdır.

Freni deneyerek kontrol etmenin üç önemli amacı vardır.

1. Frenlemede 4 tekerin tutup tutmadığını kontrol etmek
2. Fren mesafesini (imkân dâhilinde kuru ve ıslak zeminde) kontrol etmek
3. Fren yapıldığında mekanik arıza ya da lastik sorunu nedeniyle aracın yana çekip çekmediğini kontrol etmek.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ