Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Güvenli Sürüş İçin Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvenli Sürüş İçin Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvenli Sürüş Teknikleri

Güvenli Sürüş İçin Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Araç kullanırken konsantrasyon kaybedilmemeli, trafik işaretleri gözden kaçırılmamalı, yol ve trafik akışı dikkatli bir şekilde takip edilmeli, trafik akşına uyulmalıdır.
• Sol ayağımız debriyaj pedalı üzerinde sürekli tutulmamalıdır. Bu, kavrama (debriyaj) sisteminde gereksiz aşınmaya, fazla yakıt sarfiyatına ve çekişte düşmeye neden olur. Ayrıca, fren pedal kuvvetinde azalmaya, dolayısıyla durma mesafesinde artmaya; panik halinde algı yanılmasına neden olarak, fren pedalına bastığımızı zannetmemize sebep olur.
• Kazaların çok görüldüğü bilinen yol ve kavşaklarda (kara noktalar) biraz daha dikkatli olunmalıdır.
• Seyahat ettiğiniz yolların hız limitlerine uyulmalıdır.
• Gerçekleşen kazaların çoğunun tespit edilen nedeni aşırı hız ve dikkatsizce yapılan sürücü hareketleridir. Trafik işaret levhalarındaki hız sınırlarının, müsaade edilen maksimum hızlar olduğu ve ancak trafik, hava ve yol koşulları uygunsa bu hızlarda sürülebileceği unutulmamalıdır. Bunlar; şehir içi, şehir dışı otoyol ve bölünmüş yollarda hız limitleri olmak üzere, dört şekildedir. Trafik komisyonlarınca
belirlenmiş aksine bir işaret bulunmadıkça bu sınırlar geçerlidir.
• ABS’li fren sistemleri, virajlarda ıslak yüzeylerde çakıl ve benzeri malzemeli yollarda daha iyi, daha büyük fark yaratacak şekilde yol tutuşu sağlamazlar; ayrıca tamamen karla ve kumla kaplı zeminlerde ABS devre dışı kalır veya etkisi çok azalır.
• Araç içerisinde bulunanların mutlaka emniyet kemeri takmaları gerekir. Unutulmamalıdır ki; 50 km/s hızda yapılan ani fren esnasında, araç içerisinde bulunanların ağırlığı yaklaşık 40 kat artarak, oluşan enerji ile öne doğru savrulmalar yaşanabilir.
• Aynalara görüşü engelleyecek objeler asılmamalı, arka cam önüne sert cisimler konulmamalı, bagajdaki sert cisimler sabitlenmelidir. (aynalara CD, çavuş üzümü asmak, arka cam önüne karpuz dilimi, kafası sallanan köpekler koymak gibi)
• Çocukları mutlaka yaşına ve kilosuna uygun çocuk koltuğuna oturtmalı ve çocuk koltuklarının kemeri ile çocuklar koltuğa sabitlenmelidir.
• Araç kullanırken gündüzleri de kısa farlar yakılmalıdır. Çünkü trafikte görmek kadar, görülmek de son derece önemlidir.
• Sileceklerinizi görüşün kapanmasını beklemeden çalıştırılmalıdır.
• Sinyaller yön değiştirmelerde mutlaka kullanılmalıdır. Unutulmamalıdır ki; sinyal vermeniz size geçiş üstünlüğü sağlamaz, kontrol ettikten sonra şerit değiştiriniz. Diğer araçların sinyaline dikkat edilmeli ve kontrollü olarak geçiş yapılmalıdır.
• Yağmurun yağdığı ilk anlarda dikkatli olunmalı, mıcırlı ve sisli havalarda hız azaltılmalıdır.
• Acil fren durumunda mutlaka debriyaja ve frene birlikte basılmalı, daima seyir esnasında ön ve arka trafiği kontrol ederek algılama süresinin kısalması ve daha kısa mesafede durma sağlanmalıdır.
• Yolda geçiş hakkı için kimseyle çekişlmemeli, geçiş üstünlüğü kuralları doğrultusunda yol verilmelidir
• Kırmızıdan sonra yanan yeşil ışık esnasında arkadaki korna sesleri dikkate alınmamalı, yolun güvenli olduğundan emin olduğunuzda, geçiş yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki; yandan çarpmalar daha çok tehlikeli sonuçlar doğurur.
• Sisli havalarda kayganlık faktörü artacağından takip mesafesi artırılmalıdır. Siste önünüzdeki aracı değil de yolun sağındaki yol çizgisi, eğer çizgi yoksa yolun sağ sınırı takip edilmelidir.
• Karşıdan gelen sürücü gereksiz yere uzun farlarını yakmışsa, hız azaltılmalı ve karşı tarafta herhangi bir engel varmış gibi davranılmalıdır. Far ayarları zaman zaman kontrol ettirilerek, diğer sürücüler için olumsuzluk yaratabilecek durumlar önlenmelidir. Aracımızda far huzme seviye ayar anahtarı varsa, bunu yaptığımız yüklemeye göre mutlaka ayarlamalıyız.
• Önde yolcu hava yastığı varsa küçük boylular ön koltukta oturtulmamalıdır.

Virajda karşılaşılan araç kaymaları için çözüm önerileri;

• Fazla gaz vermeden dolayı oluşan arka tekerlek kaymasını sona erdirmek için, öncelikle ayak gaz pedalından çekilir. Aynı anda ön tekerlekler kayma yönünde çevrilerek, denge tekrar kazanılır. Denge kazanıldığında gidiş yönüne yapılacak yumuşak bir yönlenme hareketi ve yumuşak bir şekilde hızlanma ile araca hakimiyet mümkün olabilir. Bu sırada, uzun süreli direksiyon hareketlerinden kaçınılmalıdır.
• Fazla gaz vermeden dolayı oluşan ön tekerlek kaymasını sona erdirmek için, öncelikle ayak gaz pedalından çekilir. Daha sonra kaymaya neden olan sert direksiyon hareketi, direksiyon düz hale  getirilerek, araç kaymadan önceki yönde sabit tutulmaya çalışılır. Ön tekerlek kaymaya devam ediyorsa frene yumuşakça basılarak, hızın istenen düzeye inmesini sağlanmalıdır.
• Dört tekerlek kaymasını sona erdirmek için; frene basılı ise ayak fren pedalından çekilir, daha sonra tekrar ve hafifçe basılır. Tekerlekler kaymaya başlayıncaya kadar frenlemeye devam edilir, gerekiyorsa bu hareket dizisi sürdürülür. ABS fren sistemine sahip araçlarda kesinlikle pompalama yapmadan, ayak fren pedalı üzerinde sabit tutulmalıdır.
• Sürücülerin, kayma riskinin olduğu yüzeyler hakkında yeterli bilgiye sahip olması gerekir.
Yağmurun ilk başladığı zaman dilimi, toz ve yaprak gibi birikintiler, hava sıcaklıklarının ani düşmesi ve sıfır derece düzeyine inmesiyle oluşan gizli buzlanma, rüzgarı çok almaları nedeniyle gizli buzlanmanın sıklıkla oluştuğu köprü ve viyadüklü kesimler, gevşek malzemeli ve mıcırlı yüzeyler her zaman aracın kaymasına neden olabilecek unsurlardır. Ayrıca çok sık görülmemesine rağmen karşınıza çıkabilecek
tehlikeli yüzeylerden bazıları; metal yüzeyler, rögar kapakları, çukur, ağır taşıtların oluşturduğu tekerlek izleri ve bunların su ya da yağla dolması, yeni döşenmiş asfalt yol tabakası ile mevcut asfaltın aşırı sıcaklar altında erimesidir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ