Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Güvenli Sürüş İçin Önceden Yapılması Gereken Hazırlıklar

Güvenli Sürüş İçin Önceden Yapılması Gereken Hazırlıklar

Güvenli Sürüş Teknikleri

Güvenli Sürüş İçin Önceden Yapılması Gereken Hazırlıklar

• Aracın zemine tutunması önemlidir. Eskimiş lastiklerle yola çıkmayın güvenli tutunma için lastik diş derinliği 3mm. altında olmamasına dikkat edilmelidir.
• Arkadan itişli aracınızın lastik diş derinliği kışın 3 mm.’nin altına inmiş ise, itiş anında arkadan kayma riskini her an ve her yerde  yaşayabilirsiniz. Yasal limit her ne kadar 1.6 mm ise de lastik diş derinliğinin 3 mm altına düşmesi ile performansının da düşeceği unutulmamalıdır.
• İyi bir sürüş ve frenleme için, lastiklerin dış yüzeyini ve stepne dahil tüm lastiklerin havasını en az 15 günde bir mutlaka kontrol edin. Kötü bir lastik her zaman kaza yapmanıza temel sebep olabilir. Ayrıca halk arasında “kabak” olarak tabir edilen, diş derinliği yasal limit altına düşmüş lastikler, yağışlı havalarda, kaygan zeminlerde suyu tahliye edemeyeceğinden direksiyon hakimiyetini tamamen sürücünün elinden alabilir.
• Dört lastiğin de aynı desende olmasına dikkat edin. Desenleri aynı olan lastiklerin birisinin diğerine göre daha fazla ve normal olmayan biçimde yıpranması sürücü için araçta ön veya arka düzen sisteminde bir arıza olduğunun belirtisidir.
• Fren hidrolik yağının seviyesindeki eksilme fren sisteminde bir arızanın habercisidir. En iyi ihtimal ile fren balatalarının bittiğini gösteriyordur. Fren pedalına basıldığında pedal önce bir yerde durup daha sonra bir gevşeme hissediliyorsa ciddi bir sorun var demektir. Fren pedalına kuvvetlice basılınca ayakta bir yaylanma hissediliyorsa fren sisteminde muhtemelen hava vardır. Gerekli onarım yapılmadan trafiğe çıkılmamalıdır. Hayati risk taşır.
• Kış aylarıyla birlikte araçlardaki donanımların çoğunun çalışmasıyla elektrik sarfiyatı artar. Bu yüzden ilk olarak marş ve şarj sistemleri kontrol edilmelidir. Akülerin bakımı yaptırılmalıdır. Akü gereken performansı sağlamıyorsa bakım yapılabilen akü ise, performansını arttırmak için akü suyunu, suyundaki asit oranını ve kutup başlarını kontrol ettirmek, oksitlenen kutup başlarını sıcak su ile temizlemek, bakım yapılamayan aküyü ise değiştirmek gerekir. Kutup başları gres yağı, bulunamıyorsa vazelin kullanarak korunmalıdır.
• Yakıt filtresini, karbüratörü ve enjeksiyon sistemini kontrol etmek gerekir. Yakıt filtresinin içine kaçacak suyun donması, aracın çalışmasını zorlaştırır. Karbüratörün içine kir, tortu girmesi yakıt sarfiyatını arttıracağı gibi aracınızın performansını da düşürür.

blank

blank

• Kış bakımında radyatör suyunun antifrizi kontrolü yapılarak derecesi ölçülmeli ihtiyaç halinde antifriz ve su karışımı yenilenmelidir.
• Aracınızda bulundurulması gereken avadanlıkları eksiksiz ve sağlam olarak bulundurulmalıdır. Araçta mutlaka çekme halatı, takoz, bir takım ampul, zincir ve reflektör bulundurulmalıdır.
• Soğuk havalarda aracın el freni kesinlikle çekili bırakılmamalıdır. Eğer çekili unutulmuş ve donmuşsa aracın arkadan ve önden iterek sıkışan frenin açılmasına çalışılmalıdır. Üzerine ılık su dökerek açmak da bir çözüm yoludur. Aracın kilidinin donması durumunda kapıyı açarken anahtarın metal kısmını biraz ısıtılarak anahtarı deliğe takıp beklendiğinde çözüleceği görülecektir.
• Şehir içinde veya şehirler arası yollarda seyahat ederken kapılar sürekli olarak kapalı tutulmalı ve kilitlenmelidir. Özellikle arka koltuklarda çocuk yolcularımız varsa; arka kapı çocuk emniyet kilidini devreye alarak çocukların arka kapıyı açmalarını engelleyebiliriz. Arka kapıları kilitlemek için her iki kapının çocuk emniyet kilidini aşağıdaki şekildeki gibi kilitleme konumuna getirmeliyiz. Seyir esnasında bagaj kapağının kapalı olmasına ve araç çalışır vaziyette uzun süre içerisinde beklenecek ise rüzgarı önümüze alamaya dikkat etmeliyiz. Aksi takdirde araç içerisine giren egzoz gazları hayatımıza mal olabilir.

Araçta örnek güvenlik sistemi

Araçta örnek güvenlik sistemi

• Kapı kolları, elektrikli dikiz aynaları vb. donanımlar vazelinle silinerek donması önlenebilir.
• Aracın kış bakımına cam sileceklerinden başlanmalıdır. Sileceklerin lastikleri gerekirse değiştirilmelidir. Donan cama kesinlikle sıcak su dökülmemelidir. Aksi takdirde cam çatlayabilir. Normal çeşme suyu iyi bir buz çözücüdür. Silecekler park esnasında kaldırılmalıdır ve donan camlardaki don çözülmeden silecekler çalıştırılmamalıdır. İç yüzeylerin sıvı sabunla silinmesi durumunda ise buğulanma
engellenir.
• İlkyardım çantası içerisinde bulunması gerek malzemeler, gerçekten ihtiyaç duyulabileceği düşünülerek eksiksiz ve sağlam olarak bulundurulmalıdır.
Yangın söndürücü tüpler aracın cinsine göre yeterli sayıda, sürücünün kolaylıkla ulaşabileceği bir yerde ve sağlam olmalıdır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ