Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Hava Yastığı

Hava Yastığı

Hava Yastığı, sürüşün herhangi bir anında meydana gelen kaza sırasındaki çarpmalara karşı sürücü ve yolcuların özellikle kafa ve göğüs yaralanmalarını azaltmak üzere ve çarpmanın şiddeti ile ortaya çıkan ciddi yaralanma, ölümlerde koruma derecesi son derece yüksek olan bir ek koruma sistemidir.

blank

blank

Pasif güvenlik sistemi elemanlarından olan hava yastığı bir çarpışma sırasında algılayıcılardan gelen uyarı ile şişerek, çarpışma yönünde sürücü ve yolcuyu karşılayan çarpma şiddetini azaltan koruyucu bir kalkan oluşturur.

Hava yastıkları 80’li yılların başında kullanılmaya başlandığından beri binlerce hayatı kurtarmıştır. Hava yastıkları İkinci Dünya Savaşı sırasında uçakların yere çakılmalarında bir önlem olması için tasarlanmıştır, amacı farklı olsa da ilk patenti o tarihlerdedir. Hava yastıklarının araçlarda bir donanım olarak uygulanmasında ilk zamanlar sorunlarla karşılaşılmıştır.

hava yastığı

hava yastığı01

Hava yastığının çalışma sistemi, araç cins ve modelleri ile üretici firmalara göre değişiklik göstermektedir. Şöyle ki; bazı araçlarda sensörün, sistemin çalışması için algıladığı hız 20 km/s ve üzeri iken, bazılarında 40 km/s ve üzeri olabilmektedir. Hava yastığının görevini yerine getirebilmesi için, hazneden saatte yaklaşık 320 km/s’ye eşit bir hızla çıkması gerekir. Açılan hava yastığı 26 ila 40 salise arasında şişer. Bu hız, hava yastığına çok yakın oturan çocuklara ve kişilere yetişkinlere zarar verebilecek çok büyük bir çarpma şiddeti anlamına gelir. Ön koltukta oturanlar hava yastıklarına 25 cm.’den daha yakın olmamalıdırlar. Hava yastığı, emniyet kemeri ile birlikte kullanıldığında maksimum faydaya ulaşacaktır. Emniyet kemerinin kullanılmadığı durumlarda hava yastığı açılma şiddeti kazanın oluşumuna göre kullanıcılara zarar verebilmektedir.

ön yolcu hava yastığı

Direksiyondaki sürücü hava yastığı/Kumanda panelindeki ön yolcu hava yastığı

hava yastıklarına emniyetli uzaklık

Direksiyon/gaz doldurulmuş hava yastıklarına emniyetli uzaklık

Sürücü diz hava yastığı

Sürücü diz hava yastığı direksiyon kolonunun altındadır

Önarka yan hava yastıklarının montaj yeri

Ön/arka yan hava yastıklarının montaj yeri

Gaz doldurulmuş yan hava yastıkları

Gaz doldurulmuş yan hava yastıkları

kafa hava yastığı

Kafa hava yastığının montaj yeri/gazla doldurulmuş kafa hava yastığı

Ön yolcu ön hava yastığını kapatma

Ön yolcu ön hava yastığını kapatma: Ön yolcu ön hava yastığı anahtar şalteri/ön yolcu ön hava
yastığını devreye alma/devre dışı bırakma kontrol lambası

Ön yolcu tarafındaki B direğindeki stiker

Ön yolcu tarafındaki B direğindeki stiker / Ön yolcu güneş siperliğindeki stiker: Önünde devre dışı
bırakılmamış bir hava yastığı bulunan bir koltuk üzerinde asla geriye doğru bakan bir çocuk emniyet sistemi
kullanmayınız. Çocuk ağır veya ölümcül yaralanabilir.

emniyete alınmış bir çocuk

Yanlış koltuk pozisyonunda yanlış emniyete alınmış bir çocuk – yan hava yastığından dolayı
tehlikede/çocuk koltuğu ile doğru emniyete alınmış bir çocuk

Emniyet kemeri çarpışma neticesinde öne ya da yana doğru fırlayan sürücü ve yolcuların hızını keser, o sırada açılan hava yastığı ise sürücü ve yolcuların direksiyon ya da ön konsola çarpmasını önler.
Hava yastığının kullanımıyla ilgili unutulmaması gereken önemli bir nokta ise hiçbir şekilde hava yastığı alanına yastık açılmadan girilmemesi ve açılmış olan yastığa yaslanılması gerektiğidir.

Sürücü ve yolcular ikili güvenlik donanımının tanımında olduğu gibi, çarpışma neticesinde öne yada yana doğru fırlayan kişileri önce emniyet kemeri yardımıyla hızını keser, o sırada çok kısa zaman diliminde açılan hava yastığına vücudu yaslanır. Yani kullanıcılar hiçbir şekilde hava yastığı alanına yastık açılmadan girmemeli, açılmış olan yastığa yaslanmalıdır. Olması gereken budur. Azami fayda böyle
sağlanır.

Hava yastığı patlama aşamaları

Hava yastığı patlama aşamaları


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ