Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Lastik alırken dikkat edilmesi gerekenler

Lastik alırken dikkat edilmesi gerekenler

Güvenli Sürüş Teknikleri

Lastik alırken dikkat edilmesi gerekenler

Üretim tarihi

blank

blank

Lastik yanağında bulunan üretim tarihi o lastiğin raf ömrü dâhil olmak üzere o lastikten maksimum ne kadar süre faydalanacağımızı göstermektedir. Bir lastikte bulunan imal tarihi damgası “DOT” damgasından sonra gelen üçüncü dört haneli rakam grubudur. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi lastiğin yanağında bulunan dört haneli rakam grubunun okunması ise: İlk iki rakam o lastiğin üretildiği hafta sayısını, birleşik halde bulunan ikinci iki haneli rakam ise o lastiğin üretildiği yılın son iki rakamını vermektedir. Örnek resimdeki lastiğimiz 2008 yılının 33. haftasında üretilmiştir.

 

Lastik imal tarihi

Lastik İmal Tarihi

 

Yük endeksi
Lastiğin yanağında bulunan yük endeksi o lastiğin maksimum kaç kiloya kadar yük taşıyacağını göstermektedir. Uluslararası standartta yük endeksleri ve taşıyacakları ağırlık aşağıdaki panoda görülmektedir.

uluslararası lastik yük endeksi

Uluslararası Lastik Yük Endeksi

 

Hız endeksi
Lastiğin yanağında bulunan hız endeksi o lastiğin maksimum kaç kilometreye kadar hıza dayanımını göstermektedir. Uluslararası standartta hız endeksleri ve lastiğin yapabileceği maksimum hızlar aşağıdaki panoda görülmektedir.

uluslararası lastik hız endeksi

Uluslararası Lastik Hız Endeksi

 

DOT standardı
“DOT” lastik üretiminde ABD Ulaştırma Bakanlığı tarafından geliştirilip lastiklerde bulunması zorunlu hale getirilmiş ve adına UTQG (Uniform Tire Quality Grading) denen bir değerlendirme sistemidir. Bu sistemde UTQG 3 farklı alanda lastikleri değerlendirip sonucunu adeta bir not karnesi gibi lastik yan duvarına koyar. Bunlar sırasıyla lastik dişlerinin aşınması (Treadwear), lastiğin yol tutuşu (Traction) ve
lastiğin yüksek ısılara dayanmasıdır (Temperature).

lastik standart bilgisi

Lastik Standart Bilgisi

Aşınma göstergesi (Treadwear)
Bu değer lastiğin üzerinde genellikle 180-380 arası rakamsal verilerle gösterilir. Kısaca lastiğin aşınma değeri olarak adlandırılır. Rakam küçüldükçe kauçuk yumuşar ve tutunma kabiliyeti artar ancak lastiğin ömrü kısalır. Yükseldikçe ise lastik ömrü artar ancak lastik sertleşerek tutunması azalır. İyi bir ultra yüksek performans lastiğinin treadwear değeri genellikle 300’ün altında olur.

lastik yoğunluk değeri

Lastik Yoğunluk Değeri

 

Çekiş gücü (Traction)
Lastiğin çekiş gücü: Çekiş gücü lastiğin ıslak bir zeminde durabilme yeteneğidir. Yani çekiş gücünün yüksekliği, ıslak zeminde aracın duruş mesafesini kısaltıyor. “Traction A” değerine sahip bir lastik, ıslak bir yolda size diğer düşük dereceli bir lastikten daha kısa mesafede durabilme imkanı sunar. Çekiş değeri yüksekten düşüğe “AA”, “A”, “B” ve “C” olarak sıralanır.

lastik çekiş gücü değeri

Lastik Çekiş Gücü Değeri

 

Isı mukavemeti (Temperature)
Yanaktaki “Temperature” yazısı bitimindeki A, B veya C gibi harfler, lastiğin ısıya karşı mukavemet düzeyini gösteriyor. Lastikler en yüksek ısı dayanıklılığı için A’dan başlayarak B ve C diye sınıflandırılır. Aracın toplam ağırlığıyla birlikte sürtünmenin etkisiyle lastiğin maksimum ne kadar ısıya dayanabileceğini gösterir.

lastik ısı mukavemeti değeri

Lastik Isı Mukavemeti Değeri

 

Kar zincirleri
Kar zincirleri kış mevsimindeki yol şartlarında sadece çekişi değil, aynı zamanda fren davranışını da iyileştirir. Kar zincirleri sadece çekiş olan tekerleklere takılabilir. Kar zincirlerinin kullanılmasına, teknik nedenlerden dolayı sadece araç belgelerindeki jant/lastik kombinasyonları ile izin verilir. Zemini karsız olan yollara girer girmez zincirler çıkartılmalıdır. Zira zincirler böyle bir durumda sürüş niteliklerine olumsuz etki yaparlar, lastiklere zarar verirler ve kendileri çabuk zarar görür. Lastiklerinize zincir takarken zincir ve araç üreticisinin talimatlarına uyunuz Zincirleri takıp, 0.5 – 1.0 km yol gittikten sonra zincirleri tekrar geriniz ve hızınızı bu duruma uydurmayı unutmayınız (en fazla 50 km/saat). Tümseklerden veya çukurlardan geçmemeye özen gösteriniz. Aniden motor freni yapılmasına neden olabilecek ani hızlanma, direksiyon çevirme, ani fren ve vites değişim işlemlerinden kaçınınız.

kar zincirleri

Kar Zincirleri


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.