Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Motorlu Araç Mekaniği Kontrolleri

Motorlu Araç Mekaniği Kontrolleri

Güvenlik Sürüş Teknikleri

Motorlu Araç Mekaniği Kontrolleri

• Sıvı Kontrolleri. (Fren Hidroliği, Motor Yağı… gibi)
• Aracın Trafiğe Yeterlilik Kontrolü. (Göz ile)
• Araç Donanımı Çalışma Kontrolü. (Kabin İçi)
Araç sürücülerinin, araçlarını kullanırken kendilerine fayda sağlayan elektronik ve mekanik donanımları özelliğine ve kullanımına göre, her binişte ya da belli aralıklarla kontrol etmeleri güvenli sürücülüğün gereğidir.

blank

blank

Sürücü belgeniz var artık sürücüsünüz. Trafiğe çıkmaya hazırsınız. Sürücü belgesi sahibi olmak yasal bir zorunluluktur. Fakat trafiğe çıkmak ciddi bir karardır. Elbette, hedef iyi ve kazasız bir sürücü olarak trafikte bulunmaktır. Her ne sebeple olursa olsun kaza yapmamış olmak çok önemlidir. Güvenli bir sürüş alışkanlığı; iyi bir araç bakımı alışkanlığı ile kazanılır. Trafiğe çıkardığımız araç bakımlı olmalıdır.
Düzenli bakımı yapılmamış bir araçla trafiğe çıkmak, hem kendimiz hem de diğer araç ve insanlar için tehlike oluşturacaktır.

Araç bakımına ne oranda dikkat edersek, teknik bilgimiz artar doğru davranışları o oranda uygularız. Araçta bulunan sistemlerin çalışmasını kavrarsak olabilecekleri kolaylıkla önceden tahmin edebilir, sürüş konforunuzu bozmadan, kendi can ve mal emniyetimizi sağladığımız gibi diğer sürücülerin, insanların ve çevrenin trafik emniyetini sağlarız.

• Aracımız iç ve dıştan temiz olmalıdır. Görmemizi sağlayan camlar, farlar, sinyal ve stop lambaları, iç aydınlatma lambaları ve aynaların temizliği önemlidir. Kirli bir araç, görüşümüzü olumsuz etkiler. Arka cam sürücülerin geride olan biteni görebilmeleri içindir. Yıkama sırasında frenler ıslanacağı için tamamıyla kuruyana kadar aracı yavaş kullanmak gerekir.
• Kimi sürücüler, arka camın önüne çocuklara ait giyecek, hanımların çantası, yiyecek ve içecek, genelliklede süs malzemeleri koydukları gibi gereksiz aksesuarlar ile geriyi göremeyecek biçimde kapatmaktadırlar. Arka ve ön cam önüne konulan sabitlenmemiş boşta duran cisimler sürücü ve yolcular için ciddi tehlikeler oluşturur. Dikkatini dağıtır ve arka cam önünde bulunan bu tür sert cisimler ani bir
frende, çarparak ciddi yaralanmalara yol açabilir. Ayrıca, araç içinde ve dışında görmeyi ve görülmeyi engelleyen yapıştırma, yazı, resim, film… vb kanunen de yasaktır. Bu yasaklar, trafiğin güvenliği için konulur.
• Araçta bulundurulması gerekli olan malzemeler zorunlu olduğu için değil, gerçekten gerekli oldukları bilinciyle araca konmalı ve tam olmasına da özen gösterilerek nasıl çalıştırıldığı ve kullanıldığı bilinmelidir.
Sürücü, araç iç ve dışında yapması gereken kontrolleri önce kendisi için yaptığını unutmamalıdır. Sonra trafik ortamını paylaştığı diğer kişilere karşı olan maddi ve manevi sorumluluklarını yerine getirmek adına yaptığını bilmelidir.Araçtan ayrı olduğumuz uzun ya da kısa süreler içerisinde araçta herhangi bir hasar olup olmadığının gözle kontrolü ile hasar olduğu anlaşıldığında; aracımız yerinde iken durumu ilgililere bildirerek (kasko/ sigorta) hak kayıplarımızın önüne geçmiş oluruz. Aracımızın yolda konforla gitmesini ve daha iyi tutunmasını sağlayan, lastiklerin hava basınç ayarının durumu, aracın alt kısmına bakarak tekerlerin iç kısımlarından ve motor altından yere akan herhangi bir sıvı (Yakıt-yağ-antifriz-fren hidrolik yağı… vb.) ya da sarkan bir parça olup olmadığının kontrolü yapılmalıdır. Yola çıkmadan önce tedbir alınmasının yolda kalmayı engelleyeceği unutulmamalıdır.
Bu kontrollerin yanında motor kaputu açılarak gözle yapmamız gereken aracın sıvı seviyelerinin (Yağ-Su-Yakıt-hidrolik fren yağı vb.) aracın aydınlatma ve ikaz donanımlarının da belirlenen seviyelerde ve durumda olup olmadığı tespiti ihmal edilmeyecek husustur.

Araçta gözle yapılan dış kontroller tamamlandığında, araca binildiğinde ilk olarak bize uygun koltuk ayarının yapılması, doğru oturuş pozisyonunda, ayna ayarlarının, ayarlama mekaniğinin çalışıp çalışmadığına bakılmalıdır. Bilindiği gibi emniyet kemeri takılmadığında araç içinde çarpmalar meydana geleceği gibi, araç dışına fırlama olasılığı da bulunmaktadır. Araç dışına fırladığımızda ise hayatta kalma
şansımızın sıfıra yakın olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle emniyet kemerinden gereken faydayı sağlamak için kilit sisteminin çalışıp çalışmadığının kontrolü gerekir. Zaman zaman kemeri elimiz ile sert çekme hareketi yaparak suni bir çarpma hızı oluşturarak mekanizmanın kilitlenip kilitlenmediğini test etmeliyiz.

Son olarak aracımızın kontağını açtığımızda elektronik sistem aracı tarar, sürücüyü bilgilendirir. Sorun varsa ikaz lambasını yakarak ikaz eder, araçta bulunan güvenlik donanımı ile diğer donanımların göstergede çalışma durumlarını gösteren ikaz lambalarının yönlendirme, bilgilendirme dilini öğrenmek sürücüye fayda sağlar. Gösterge taraması ile kontrolleri tamamlamış oluruz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ