Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Oturma Pozisyonu ve Direksiyon Tutuş Şekilleri

Oturma Pozisyonu ve Direksiyon Tutuş Şekilleri

Güvenli Sürüş Teknikleri

 

Araçta Oturma Pozisyonu

blank

blank

 

Bir aracın sürücü koltuğuna ilk defa oturduğumuzda yabancılık hissederiz. Bu yabancılık hissinin sebebi koltuğun o anki ayarlarının bizim
vücut yapımıza ve kullanım alışkanlıklarımıza uymamasıdır.
Sürücünün aracın koltuğunda doğru oturma pozisyonunda olması, hem direksiyon hâkimiyetinin sağlanması, hem de kaza sırasında vücudumuzun araç içinden ve araç dışından alacağı darbelerin en aza inmesi açısından son derece önem arz eder. Öncelikle kaza oluşumunu önlemeye yardımcı olur, oluşan bir kazada ise yaralanma ve ölümlerin sayısını en aza indirmede fayda sağlamaktadır. Koltuğa doğru pozisyonda oturan sürücü, beraberinde doğru görüş açısı ve doğru manevra kabiliyetini kazanmış olur. Direksiyonda sürücünün doğru oturuşu, viraj alırken hakimiyetini sağlar; vücut ağırlık transferine uyum sağlayabilecek ve direksiyonun istem dışı hareket etmesi önlenecektir.

Birçok sürücünün direksiyonu tutuş biçimi farklıdır. Bu konuda fikir edinmemiz için çevremize bir bakmamız yeterli olacaktır. Teoride öğrenilen doğru tutuş şekillerinin pratikte az rastlanıyor olması bizi yanıltmasın. Hatalı direksiyon tutuşu ile araç kullanan bu sürücülerin çok eski sürücü olması, yoğun trafikte ticari araç kullanıcısı olması direksiyon tutuşunun doğru olduğu anlamı taşımaz.
Sürücülerin oturma pozisyonlarının birbirinden farklı olduğu görülür;
Kimi uzak oturur
Kimi yakın oturur
Kimi dik oturur
Kimi yatık oturur
Kimi yan oturur
Acaba hangisi doğru?
Aracı doğru ve güvenli sevk ve idare için aracın koltuğunda doğru oturmamız hayati önem taşır. Sürücü oturuş pozisyonunun doğruluğu ile orantılı olarak araca hükmedebilir.

araçta oturma pozisyonu01

Araca binildiğinde, koltuğun ileri veya geri hareket ettirilmesi ile bacakların açıları ve ayakların pedallara (debriyaj, fren, gaz) olan pozisyonu ayarlanır. Sürücünün aracın durma ve hareket etme kabiliyetini sağlayan bu pedallara olan doğru uzaklığı (pozisyonu) araç kullanmanın olmazsa olmazları arasındadır.

araçta oturma pozisyonu02

Direksiyon simidini koltuklarınızı asla sürüş sırasında ayarlamamalısınız, sadece araç dururken ayarlayınız! Direksiyon simidi ile göğüs kemiği arasındaki mesafe en az 25 cm olacak şekilde ayarlanmalıdır

(A). Diz hava yastığı bölgesinde bacaklar ile kumanda paneli arasındaki mesafeyi en az 10 cm olacak şekilde ayarlayın

(B) . Eğer asgari mesafeyi muhafaza etmezseniz, hava yastığı sistemi sizi koruyamaz. Direksiyon simidi konumunun sürüş esnasında yanlışlıkla değişmemesi için, direksiyon simidi ayar kolu sürüş sırasında kilitlenmiş olmalıdır. Koltuk başlığını, koltuk başlığının üst kenarı mümkün olduğunca kafanızın üst kısmının yüksekliğinde bulunacak şekilde ayarlayınız.

(C). Sürücü koltuğu teleskopik yönde, pedallar hafifçe açılandırılmış bacaklarla tamamen bastırılabilecek şekilde ayarlanmalıdır. Arkalığı
ayarlarken, direksiyon simidine üst noktada ellerin hafif açılandırılmış şekilde olmalarına dikkat ediniz.

Ön yolcunun emniyeti için ve bir kaza durumunda yaralanma tehlikesini azaltmak için, ön yolcu koltuğunu mümkün olduğu kadar arkaya doğru itin. Ön yolcu, hava yastığı açıldığı zaman en yüksek emniyete ulaşabilmesi için, gösterge panelinden mutlaka 25 cm uzakta bulunmalıdır. Koltuk başlığını, koltuk başlığının üst kenarı mümkün olduğunca kafanızın üst kısmının yüksekliğinde bulunacak şekilde ayarlayınız.

araçta oturma pozisyonu03

Ayarlanabilir direksiyon simidi: Direksiyon simidi konumu, aracınızın özelliğine göre dikey ve teleskobik yönde ayarlayabilir. Bunun için, önce sürücü koltuğunu ayarlayınız . Sonra çoğunlukla direksiyon simidinin altında bulunan kolu aşağıya doğru yatırınız ve çekiniz. Direksiyon simidini istenen konuma (dikey ve teleskobik yönde) getiriniz. Kolu eski konumuna gelene kadar iyice bastırınız ve biraz
zorlayarak kontrol ediniz.

ayakların pedallardaki duruşu

Ayakların pedallardaki duruşu.

Sürücü ilk defa kullandığı bir araçta hareket etmeden önce kalçası koltuğun arka kısmına bitişik bir vaziyette iken; debriyaj ve frene kuvvetli bir biçimde bastığında dizler hafif bükük, yani hafif açılı olmalıdır. Hareket halindeyken sol ayak ise, debriyaj pedalının sol
tarafında zeminde veya ayak koyma yeri varsa orada olmalıdır. Böylece sürücü viraj alırken bastığı yerden destek alabilir ve sürücü koltuğunda daha destekli oturur.
Sürücü kendi boyuna göre görüş açısını doğrulamak için yükseklik ayarı yapar, koltuğunu ihtiyaç kadar yükseltip indirir. Ancak başımız ile tavan arasında en az 4-5 parmak kadar boşluk kalması gerekmektedir.

başlık bir güvenlik donanımıdır

Araçlarda sürücü ve yolcuların koltuklarının arkasında bulunan başlık sanıldığı gibi bir aksesuar değildir. Çarpışma sırasında vücudun öne ve arkaya yaptığı “kırbaç hareketi” olarak adlandırılan kafa hareketi sırasında boyun ve omuriliğin zarar görmesini önleyen bir güvenlik donanımıdır. Sürücü ve yolcuların, koltukların üst kısmında bulunan bu başlıkları kendi başlarının tamamını ya da en az 2/3 ni karşılayacak şekilde ayarlamaları gerekir.

Kollarımızın direksiyona olan uzaklığını, koltuk arkalığının yatık ya da dik olması belirler. Çünkü bedenimizi iki kısımda değerlendirirsek bel altı ve bel üstü. Bel altı ayarı koltuğun (oturak kısmını) ileri/geri hareketiyle gerçekleşirken, bel üstü ayarı koltuk arkalığı ile yapılır. Koltuk arkalığı omuz arkasıyla temas etmelidir.
Direksiyon tutuş pozisyonu ayarlanırken, direksiyon simidi bir saat olarak düşünülmeli ve tutuş pozisyonu bu doğrultuda ayarlanmalıdır.
Koltuk sandalye dikliğine yakın bir diklikte iken sol ya da sağ koldan birisi direksiyonun üst kısmına uzatılır; Kol düz, omuz koltuğa yaslı ve bilek 12 noktasına temas etmelidir. Bu ayarlama, aynı anda iki kol ile de yapılabilir.
Direksiyon simidi saat olarak düşünülürse, sol el 9, sağ el 3 pozisyonuna getirilir. Böylelikle, günlük trafikte rahat bir kullanım sağlayan 9:15 olarak adlandırılan doğru direksiyon tutuş ayarı yapılır.

9_15 pozisyonu direksiyon tutma

9:15 pozisyonu direksiyon tutma

Diğer tutuş pozisyonları ise, 10:10 ve 11:05 olarak adlandırılır. Bu iki tutuş manevra kabiliyeti açısından daha fazla manevra yapabilmeyi sağlar. Ancak; günlük trafik akışı içerisinde kolların sürekli direksiyonun üst noktalarından tutulması, sürücüye rahatsızlık verir. Üst noktalardan tutuş pozisyonları tehlike algısının yoğun olduğu kısa süreli trafik ortamlarında tercih edilmelidir.

10_10 direksiyon tutuş pozisyonu

10:10 pozisyonu direksiyon tutma                          11:05 pozisyonu direksiyon tutma

 

9:15 tutuş pozisyonunu da saatler süren yolculukta sürekli korumak mümkün değildir. Ayrıca, vites değiştirmelerde kısa süreli de olsa, direksiyonu tek elle tutma zorunluluğu ortaya çıkacaktır. Fakat kesinlikle bir elin, direksiyon üzerinde doğru tutuş pozisyonunda olması gereklidir.

Doğru Direksiyon tutuş ile seyir halinde iken herhangi bir sebepten dolayı sağa ya da sola manevra ihtiyacı olduğunda; tek el ile yapılan manevralar çoğunlukla hatalı sonuç verecektir. Tek elle yapılan manevrada sürücü manevranın devamını getiremez, kilitlenmeler olur ya da kesik kesik yapabileceği için dönüş açısı büyür ve çok daha fazla alan ihtiyacı doğar.

Direksiyon yanlış noktalardan tutulduğunda peş peşe yapılması gereken zorunlu ikinci ya da üçüncü manevralar yapılamaz. Böyle durumlarda ya çok fazla manevra yapıldığı için araç toparlanamaz ya da az manevra yapıldığı için araç istenen yöne gitmez. Sürücüler, ard arda önlerine çıkan tehlike ya da engellerden kurtulabilmek için; ellerini doğru direksiyon tutuş şeklinde tutmalıdır. Manevra ihtiyacı olan tarafa doğru yumuşak bir şekilde yapılan direksiyon hareketi ve eller arasındaki al-ver yöntemi ile kesintisiz bir manevra kabiliyetini her zaman korumuş oluruz. Tabi ki bu manevralarda kullanılan al-ver yöntemi, ihtiyaca göre hızlı yapılarak gereksinim karşılanır. Önemli olan manevranın kesintisiz, sürekli yapılıyor olabilmesidir. Sert manevra ihtiyaçlarında ellerin 11:05 tutuşunda bir omuz boyu sağ ya da sol yapılması, anlık kaçış için gerekli faydayı sağlayacaktır.

Ellerin direksiyonda çok yumuşak değil, ama çok sıkı da olmayacak bir kuvvetle başparmaklar üstte simide paralel kalacak şekilde, sol el ve sağ el o anki sürüşe uygun pozisyonunda direksiyon üzerine yerleştirilmelidir. Eller üstte doğru pozisyona alınırsa, riskli ve acil durumlarda kaçış için, manevra kabiliyetinde kolaylık sağlanır. Koltukla direksiyon arasında uygun bir mesafe olmalı, bu mesafe dirsekler çok açık ya da çok dik olmayacak şekilde, manevrada kolaylık sağlayacak mesafede, hafif bükülü durumda olmalıdır.
İnsanların fiziki yapısı farklılıklar göstermektedir. Kiminin bacakları uzun olabileceği gibi kiminin de beden kısmı uzun olabilmektedir. Sürücüler aynı boyda olsa bile bu farklılıkları gözeterek oturuş ve tutuş pozisyonlarını kendi bedensel yapılarına göre ayarlamaları sağlıklı olandır.

DOĞRU DİREKSİYON TUTUŞ ŞEKİLLERİ

9:15 (Dokuz on beş, Dokuz çeyrek) tutuşu: Sol el saat yönünde 9 üzerinde iken, sağ el 3 üzerinde,
10:10 (Onu on geçe) tutuşu: Sol el saat yönünde 10 üzerinde iken, sağ el 2 üzerinde
11:05 (On biri beş geçe) tutuşu: Sol el saat yönünde 11 üzerinde iken sağ el 1 üzerinde doğru direksiyon tutuş şekilleridir.
9:15 ve 10:10 tutuşları günlük kullanımda tercih edilen doğru ve rahat tutuş şekilleri iken 11:05 operasyonel tutuş olarak da adlandırılır; yoğun manevra ve kısa süreli sürüş anlarında tercih edilir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ