Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Panik Fren Uygulaması

Panik Fren Uygulaması

Güvenli Sürüş Teknikleri

Panik Fren Uygulaması

Panik fren; ani durumlarda ve olağanüstü durumlarda yapılan bir fren şeklidir. Sürücüler, durmanın zorunlu olduğu bir tehlike ile karşılaştıklarında doğal olarak o anda reflekslerinin etkisiyle frene basacaktır.
Bu uygulamayla, oluşabilecek kaza riskleri sırasında kazalardan kaçınma hareketlerini yapma fırsatı sağlayacak frenlemenin refleks haline getirilmesi ile panik frenajın nasıl yapılacağı ve nelere dikkat edeceği öğretilmeye çalışılır.
Değişik sürtünme katsayılarına sahip ıslak asfalt, folyo yardımı ile oluşturulan buzlu zemin özelliğine sahip yol ve yarı buzlu/ yarı asfalt zeminlerde panik frenaj ve etkileri gösterilmektedir. Bu ve benzeri zeminlerde (mıcırlı-kumlu yollar gibi) önlerine çıkan ani bir engele çarpmadan nasıl hareket etmeleri gerektiği uygulamalı olarak verilmekte ve fren sistemlerinin özellikleri olumlu ve olumsuz yönleriyle
sağladığı fayda ve zararlar anlatılmaktadır.
İlk Uygulamalar panik frenajın refleks haline getirilmesine yönelik olarak yapılır.

blank

blank

Trafik konileri ile belirlenmiş olan, kuru, ıslak ve tam kaygan zeminli üç ayrı parkurda, araçların en kısa mesafede düzeneklere çarpmadan durması sağlanarak, tekrarlarla panik frenaj yapma refleks haline getirilir.
Panik Fren, ayağın gazdan çekilmesi ile debriyaj ve frene ani bir şekilde basılarak yapılır. (fotoğraf makinesindeki flaşın patlaması gibi.) Bu baskı fren pedalına ve debriyaj pedalına uygulanırken direksiyondan kollarımızla, sırtımız ve kalçamızla koltuğa dayanarak destek alınarak yapılır.
Sürücü araçla, parkura 50 km/s hızla, 2.vitesle ilerler ve parkurda bulunan yatık-koniye geldiğinde panik freni uygular. Klasik fren sistemli araçlarda 4 tekerin aynı anda kilitlendiğini unutmamak gerekir.
Fren pedalına yeterli kuvvet uygulanmazsa, 4 teker aynı anda kilitlenmeyeceğinden durma mesafesi uzayacaktır.
Çalışmalarda;
1. Sürücülerden belirlenen parkurda 50km/s sabit hızla tek bir doğrultuda ilerlenmesi istenilir.
2. Konilerle belirlenmiş frenaj noktasında debriyaj ve fren pedalına aynı anda ve tam kuvvetle basılması ile fren yapılması gereklidir.
3. Aracın frenleme sırasında savrulma istikametine göre doğrultu kaybetmesini önlemek için direksiyon hâkimiyeti ile kontrol etmek gerekir.
4. Araç tam olarak durmadan frenleme ve direksiyon bırakılmamalıdır.
5. Bu işlemleri ıslak asfalt ve tam kaygan zeminde de tekrarlanarak sürücülerin reflekslerinin geliştirilmesine çalışılır.
6. Yapılan bütün frenaj çalışmaları klasik/ABS fren sistemli araçlarla ayrı ayrı gösterilerek fren sistemlerinin frenaja etkisi anlatılır.

7. Frenlemeler sonrasında oluşan lastik izlerinden hareketle araç doğrultu değişikliklerinin; lastik hava basınçları ve diş derinlikleri ile bağlantısı anlatılır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ