Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Sürüş Esnasında Aracın Karşılaştığı Dirençler, Kuvvetler ve Denge

Sürüş Esnasında Aracın Karşılaştığı Dirençler, Kuvvetler ve Denge

Güvenli Sürüş Teknikleri

Sürüş Esnasında Aracın Karşılaştığı Dirençler, Kuvvetler ve Denge

Seyir halindeki aracı olumlu ya da olumsuz olarak etkileyen unsurlar; aracın hızı, ağırlığı, yükü, teknik donanımı, meyil durumu (yokuş, iniş) ve sürücünün sürüş davranışlarıdır.
Yokuş direnci; çıkış meyilli yollarda araca karşı negatif bir direnç, iniş meyilli yollarda ise, taşıta yardım edici pozitif etki gösterir. Ağır tonajlı taşıt sürücüleri araçlarının büyüklüğü, hacmi ve mevcut ağırlıkları nedeniyle seyir halindeyken bu dirençleri daha çok hissederler.

Sık sık karşılaştığımız kayma nedenleri.

Kayma riskinin olduğu yüzeyler hakkında sürücülerin asgari bilgilere sahip olması gerekir. Bu bilgileri sıralarsak; yağmurdan hemen sonrası toz, yaprak gibi birikintilerin lastiklerin kaymasını kolaylaştırması, hava sıcaklıklarının ani düşmesi ve sıfır derece düzeyine inmesiyle gizli buzlanmanın oluşması, köprü ve viyadüklü kesimler gevşek malzemeli, mıcırlı yüzeyler her zaman aracın kayma sebebi olan unsurlardandır.
Ayrıca çok sık görülmemesine rağmen karşınıza çıkabilecek tehlikeli yüzeyler; metal yüzeyler, rögar kapakları, çukur, teker izi ve bunların su ve yağla dolması, taksi ve otobüs duraklarındaki yağ, yeni döşenmiş asfalt yol tabakası ile mevcut asfaltın aşırı sıcaklar altında erimesi… gibi.
Arka tekerleklerin bloke olması: Arka tekerlerin bloke olması aracı savurur. Savrulmayla birlikte ortaya çıkan yanal kuvvetler aracı istem dışı döndürür, çoğu zaman araç geldiği istikamete geri döner.
Bu dönme kimi zaman isteyerek (el freni çekilerek), kimi zaman da aracımızdaki mekanik bir sorundan kaynaklanarak (fren baltalarının şişmesi, tekerlek ve aks yataklarının sarması gibi) istem dışı olur ki, tehlikeli olan da budur.
Hareket halindeki aracı etkileyen hava direnci; aracın aerodinamik yapısına, aracın boyutuna, aracın hızına bağlı olarak değişmektedir.
Ağırlık transferi: Genel olarak viraj içerisinde, araç içerisindekilerin hissetmiş olduğu dışa savrulmanın beklenmedik şekliyle gerçekleşmesi durumlarında oluşur.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ