Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Özel Güvenlik Kursu

Özel Güvenlik Kursu

ÖZEL GÜVENLİK KURSLARI

ÖZEL GÜVENLİK EĞİTİM KURUMLARI

ÖZEL GÜVENLİK TEMEL EĞİTİMİ

Özel güvenlik temel eğitimi özel güvenlik eğitim kurumlarında verilmektedir. Özel Güvenlik sertifikası alabilmek için yaşadığınız bölgede mevcut bulunan özel güvenlik kurslarına müracaat edebilirsiniz. özel güvenlik kursu seçimi için yasal olarak herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu nedenle eğitim kalitesi ve fiyatlandırmasına göre eğitim alacağınız kuruluşu kendiniz belirleyeceksiniz.

blank

blank

Özel güvenlik kurslarının fiyatları ve özel güvenlik olabilmek için 2020 yılında yapılacak güncel masraflar ile ilgili ayrıntılı bilgiyi “Özel Güvenlik Masrafları 2020” başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

İlinizde bölgenizde bulunan özel güvenlik kurslarına ulaşmak için Türkiye’de faaliyet gösteren ve 2020 yılı güncel özel güvenlik kursu listesine “Özel Güvenlik Kursları” bağlantısından ulaşabilirsiniz. Burada ki güncel özel güvenlik eğitim kurumu listesinden ilinizde/bölgenizde bulunan özel güvenlik kurslarının güncel adres ve telefon bilgilerini bulabilirsiniz.

Özel güvenlik kurslarında verilen ders bilgileri ve eğitimler;

Silahsız Özel Güvenlik Eğitimi için ilgili özel güvenlik eğitim kurumunda toplam da 100 ders saati eğitim alınması gereklidir.

Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi için ilgili özel güvenlik eğitim kurumunda toplam da 120 saat eğitim alınması gereklidir.

Bu eğitimlere ve derslere katılımlar o ilin sorumlu Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü denetmenleri tarafından denetlenmektedir.

Özel Güvenlik Kurslarında almanız gereken özel güvenlik dersleri

NO DERSLER SİLAHSIZ SİLAHLI
1 Özel Güvenlik Hukuku ve Kişi Hakları  (15 saat) X X
2 Güvenlik Tedbirleri  (14 saat) X X
3 Güvenlik Sistem ve Cihazları  (3 saat) X X
4 Temel İlk Yardım  (12 saat) X X
5 Etkili İletişim  (3 saat) X X
6 Olay Yeri Koruma (9 saat) X X
7 Kalabalık Yönetimi  (9 saat) X X
8 Kişi Koruma  (9 saat) X X
9 Uyuşturucu Madde Bilgisi  (3 saat) X X
10 Yangın Güvenliği ve Tabi Afetlerde Müdahale Tarzı (9 saat) X X
11 Genel Kollukla İlişkiler  (4 saat) X X
12 Silah Bilgisi ve Atış  (30 saat) X
TOPLAM DERS SAATİ 100 120

Üniversitelerin Özel Güvenlik ve Koruma bölümlerinden mezun olanlar yukarıda bahsedilen silahsız özel güvenlik eğitiminden muaftırlar. Ancak silahlı olarak görev yapabilmeleri için silahlı özel güvenlik eğitimi almaları gereklidir.

Müktesep Hak (kazanılmış hak) 2495 sayılı kanun (Bazı kurum ve kuruluşların korunması ve güvenliklerinin sağlanması hakkındaki kanun) kapsamında daha önce özel güvenlik görevlisi olanlar ki 5188 sayılı yasadan önce özel güvenlik ile ilgili uygulanan kanunda budur.

Bakırköy 1.Sulh Ceza Mahkemesi Anayasa Mahkemesine, bu kanun (2495 sayılı)  döneminde çalışan ve 5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerine dair kanunun 2005 yılında yayınlanarak yürürlüğe girmesinden sonra, bu kapsama giren özel güvenlik personelinin özel güvenlik kimlik kartı ve özel güvenlik temel eğitimi alarak sınavlara girmesi konusunda itirazda bulunmuş, ancak Anayasa Mahkemesi 03 Haziran 2008 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan gerekçeli kararıyla bu talebi reddetmiştir.

Emniyet Teşkilatından emekli olan Polisler,

Jandarma Teşkilatından Emekli olan Muvazzaflar

Milli İstihbarat Teşkilatından emekli olan personeller özel güvenlik temel eğitiminden muaftır.

ÖZEL GÜVENLİK YENİLEME EĞİTİMİ

Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi 5 yılda bir yapılır. Eğitimler yine Özel Güvenlik Kurslarında gerçekleştirilir.

Silahsız özel güvenlik yenileme eğitimi 50 ders saati,

Silahlı özel güvenlik yenileme eğitimi 60 ders saati olarak verilir.

Yine bu eğitimlere ve derslere katılımlar o ilin sorumlu Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü denetmenleri tarafından denetlenmektedir.

Özel güvenlik personeli özel güvenlik kimlik kartının süresinin dolmasına yakın (süre  bitmeden) yenileme eğitimini alması ve o dönemde Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığınca yapılacak olan özel güvenlik yenileme eğitimi sınavına girmesi gerekir.

Özel güvenlik kimlik kartı yenileme işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgiyi “Özel Güvenlik Yenileme Kimlik Kartı İşlemleri” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

 

Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi Müfredat Programı

özel güvenlik yenileme eğitimi

yenileme eğitimi

 

 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ