Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Özel Güvenlik Soruları

Özel Güvenlik Soruları

Özel Güvenlik Soruları

Özel Güvenlik Sınav Soruları 2020

Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından her yıl planlanan ve yılda genellikle 6 kez yapılan özel güvenlik sınavları, temel eğitim sınavına girmek isteyen özel güvenlik adayları ve yenileme eğitimi sınavına girecek olan özel güvenlik görevlileri tarafından yakından takip edilmektedir. Bizde ozelguvenlik.net olarak özel güvenlik sınavı soru ve cevapları, özel güvenlik sınav sonucu, özel güvenlik sınav tarihleri ve özel güvenlik sınav talimatları ile ilgili her türlü bilgiyi siz değerli özel güvenlik görevlilerine gecikmeksizin ulaştırma gayreti içindeyiz.

blank

blank

Ders ve sorular açısından özel güvenlik sınavları, silahlı veya silahsız özel güvenlik sertifikası almak isteyen adayların özel güvenlik olunması ile ilgili şartlar ve taleplerine göre farklılık göstermektedir.

özel güvenlik soruları

Özel Güvenlik Derslerinin Sınavda ki Soru Sayıları Farklı

Silahsız özel güvenlik adaylarına özel güvenlik temel eğitim sınavlarında toplamda 100 soru sorulmaktadır. Bu soruların kaynağı temel eğitim kurslarında alınması zorunlu olan derslerdir. Bu derslerin sınavda sorulan soru ağırlıkları da birbirinden farklıdır, daha basit bir anlatımla her dersin konusuna ait özel güvenlik sınav soruları 100 soru içine eşit olarak dağıtılmamaktadır. Örneğin, 08 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirilen 85. özel güvenlik temel eğitim sınavı sorularının sorulara göre ders ağırlık tablosu şöyledir;

ÖZEL GÜVENLİK SORULARI AĞIRLIK TABLOSU

S.NO DERS ADI SORU ADEDİ
1 Özel Güvenlik Hukuku 20
2 Etkili İletişim 13
3 Güvenlik Tedbirleri 12
4 Kişi Koruma 10
5 Temel İlk Yardım 10
6 Yangın Güvenliği ve Tabii Afetlerde Müdahale 10
7 Genel Kollukla İlişkiler 8
8 Kalabalık Yönetimi 8
9 Güvenlik Sistem ve Cihazları 5
10 Olay Yeri Koruma 2
11 Uyuşturucu Madde Bilgisi 2
SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK SINAVI  SORU TOPLAMI 100
12 Silah Bilgisi ve Atış 25
SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK SINAVI  SORU TOPLAMI 125

Özel güvenlik soruları ağırlık tablosunda bazı özel güvenlik derslerinden diğerlerine göre daha fazla soru sorulduğunu görebiliriz. Bu oranın birkaç yıldır hemen hemen her sınavda bu şekilde olduğunu belirtmek isterim. Yeri gelmişken daha önce özel güvenlik sınavında çıkmış soruları incelemek isterseniz, “Soru ve Cevaplar” bölümümüzde ki özel güvenlik sınav soru ve cevaplarına BURADAN bakabilirsiniz.

Özel Güvenlik Soruları Ağırlık Tablosu

Özel güvenlik soruları ağırlık tablosu sizlere özel güvenlik soruları üzerinde çalışırken hangi derslere daha fazla ağırlık vermeniz hakkında bir fikir oluşturabilmek için hazırlanmıştır.

Silahsız temel ve yenileme eğitimi sınavlarına giren ögg sadece yukarıda bahsedilen 100 özel güvenlik sorusunu cevaplamaktan sorumludur.

Silahlı özel güvenlik temel ve yenileme eğitimi sınavına giren adaylar ise 100 özel güvenlik sorusunun dışında Silah Bilgisi ve Atış dersinden oluşan 25 adet soruyu da cevaplamakla sorumludur.

Silahlı özel güvenlik kimlik kartı alacak olan adayların ekstra 25 soruyu cevaplaması dışında uygulamalı atış sınavına da girmesi gerekmektedir. Bu sınavlarda alının puanlarla ilgili sınav ölçme ve değerlendirmesi ile özel güvenlik olabilmek için yeterli puanların nasıl olması gerektiğinin anlaşılır bir dille açıklandığı “Özel Güvenlik Puanı Hesaplama” başlıklı yazımızı BURADAN inceleyebilirsiniz.

Özel Güvenlik Sınavı Süresi Ne Kadar?

Silahsız özel güvenlik eğitimi alan bir adayın sınav süresi 120 dakika

Silahlı özel güvenlik eğitimi alan bir adayın sınav süresi 150 dakikadır.

Özel güvenlik soruları, genel olarak Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığının sınav ile ilgili iş ve işlemlerini yürüten şubesinin sorumlu olduğu özel güvenlik soruları havuzundan seçilerek sorulmaktadır. Yasal mevzuat ve uygulamalarda meydana gelen değişiklikler doğal olarak eğitime ve sorulara yansıtılmakla birlikte 2004 yılından bu yana özel güvenlik sınav sorularını büyük oranda etkileyecek değişiklikler yaşanmamıştır.

Bu nedenle her sınavda bir önce ki sınavda çıkmış özel güvenlik sorularına en az %30 oranında yer verilmektedir. Bu oran bazen %40-50 arasını da bulmaktadır.

Silah Bilgisi ve Atış Ders Notu

Silah teknolojisinde büyük bir devrim yaşanmadığı sürece (lazer silahı vs. geliştirilene dek) silah bilgisi ve atış dersinde de soruları aynı karakteristik özelliği taşımaktadır.

Bu nedenlerle daha önce ki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi sitemizde ki mevcut eğitim materyalleri zaman ayırıp iyi incelendiği takdirde özel güvenlik sınavını kazanmanıza yetecek derecede imkanı sunmaktadır.

Bu yazımızda özel güvenlik soruları üzerinde durduk, özel güvenlik sınavlarına hazırlanırken nasıl bir yol izlemeniz konusunda daha fazla bilgi edinmek isterseniz de “Özel Güvenlik Sınavlarına Hazırlanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?” başlıklı yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ