Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Korona Virüs ve Korunma Yolları

Korona Virüs ve Korunma Yolları

Amerika’da bulunan John Hopkins Üniversitesi tarafından yayınlanan makaleyi istifade edilmesi amacıyla yayınlıyoruz.

 

Korona virüs yaşayan bir organizma değil, yağ tabakası ile kaplı bir protein molekülüdür. Burundan, ciltten veya yüzün herhangi bir açık yerinden emildiği takdirde genetik kodunu değiştiren koruyucu yağ tabakası ile bir protein molekülüdür. Vücut tarafından, burun mukozasından, ağız yoluyla veya el yoluyla cilt yoluyla emildiğinde de bu protein molekülleri saldırgan hale gelip çoğalmaya başlamaktadır.

 

Korona virüs yaşayan bir organizma değildir, bir protein molekülü olduğu için öldürülemiyor ama kendi kendine çürüyor ve yok oluyor, bu ortadan yok olma zamanı ısıya, neme ve bulunduğu ortama ya da neye yapıştıysa, tutunduysa o materyale göre de değişebiliyor. Korona virüs çok kırılgan bir yapıya sahiptir.

korona virüs

Korona virüsü koruyan tek şey ince tabaka halinde ki yağ tabakasıdır. Bu yüzden de herhangi bir kalıp sabun veya deterjan en iyi çözüm olarak değerlendirilmektedir. Sabun veya deterjan en iyi tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü köpükle en az 20 saniye veya daha fazla ellerinizi yıkadığınız takdirde köpük yağı kesiyor. Bu yüzden ellerinizi dirseklerinizi iç tarafına kadar bol bol 20 saniye veya daha uzun süre sabunlayın ve bol köpürtün. Ellerimizi bol köpürterek uzun uzun sabunladığımızda bu protein tabakasının üzerindeki yağı da çözündürüyor ve yok ediyor. Protein molekülü bozuluyor ve kendi kendisine çürümeye ve yok olmaya başlıyor. Hepimiz ısının yağı erittiğini biliyoruz. Bu yüzden de 25 derece üzerindeki ısıdaki suyla ellerimizi yıkamamız, giysilerimizi 30 derece üzerinde yıkamamız ve her şeyi de en az 25 derecelik ısıdaki su ile yıkamanız önerilmektedir. Ayrıca sıcak suyun daha fazla köpük sağladığı bilindiği için ellerimiz dahil her şeyi sıcak suyla yıkamanız öneriliyor.  Burada kasdedilen kaynar su değil, köpüğün daha fazla artması için 25-30 derecelik sudur.

 

%65 derecenin üzerinde olan alkol veya alkol içeren herhangi bir karışım, ne tür ya olur olsun virüsün dışında ki yağ tabasını yok edeceği için çok faydalıdır.  Bire 5 oranında yani bir ölçü çamaşır suyu, 5 ölçü su direkt olarak proteini eritiyor yok ediyor, onu ortadan kaldırıyor. Tabi ki bu içilmeyecek, sadece temizlik için kullanacak. Yerleri ve kapı kolları gibi bölümleri bir çay bardağı çamaşır suyu ve 5 çay bardağı su karışımı ile  dezenfekte etmek çok yararlı olacaktır.

 

Ellerin sabunlanması, alkol veya çamaşır suyu ile birlikte oksijenli su kullanıldığı takdirde koruma süresi uzamaktadır. Saf oksijenli su kullanıldığı takdirde virüs proteinini eritmektedir. Saf oksijenli su kullanılması gereklidir. Yani çamaşır suyunun sulandırıldığı gibi oksijenli suyun sulandırılmaması gereklidir. Dikkat edilmesi gereken husus oksijenli su cildinize temas ettiği zaman bilindiği gibi su ciltte herhangi bir açık yara varsa köpürür ve yakar.

korona etkileri

Herhangi bir antibiyotik asla işe yaramaz. Virüs bir bakteri gibi yaşayan bir organizma değildir.

 

Antibiyotik canlı olmayan hiçbir şeyi yok etmeyeceği için kesinlikle antibiyotik kullanmayınız.  Ayrıca çok önemli bilmemiz gereken bir başka nokta da şudur, kullanılmamış giysileri, kullanılmış giysileri, çarşafları veya temizlik sırasında kullanılan bezleri sakın silkelemeyin, çünkü herhangi bir yüzeye yapışıyor ve içine işliyor ve 3 saat giyside kumaşta ve kaygan yüzeyde kalıyor, bakırda 4 saat yaşamaktadır. Tahtada nemi de emdiği için bu tür yüzeylerde 4 saate kadar, mantar panolar da 24 saate kadar, metalde 42 saat, Plastikte ise  72 saat yaşayabilmektedir.

Herhangi bir şekilde toz almak amacıyla kullanılan tüyden yapılan malzemeler, toz alıcı tüyler silkelendiği takdirde korona virüs solunan havada 3 saate kadar asılı kalabiliyor. Havada asılı kaldığı için bu hava burun yoluyla solunarak vücut içine girmekte ve yayılım hızı bu nedenle artmaktadır. Virüs molekülleri soğukta klimalı evlerde arabaların klimalarında asılı olarak kalıyor ve yaşamaya devam ediyor, aynı zamanında neme ve özellikle Karanlığa ihtiyaç duymaktadır Bu yüzden evinizin havasının kuru ılık ve özellikle aydınlık olması gerekmektedir. Bu durumda daha kısa sürede yok olmaktadır.

 

Herhangi bir ultraviyole ışığı taşıyan nesne bu virüs proteini yok etmektedir. Örneğin eczanelerden 5 liraya satın alınan kumaş maskele çok faydalıdır. Bu maskeler dezenfekte edilerek tekrar kullanabilir. Dezavantajı kolejini yok ettiği için çok uzun süre kullanımı yüzde ve vücutta kırışıklığa ve deri kanserine sebep olabilmektedir.

korona virüs ve alkol

Sağlıklı ciltten virüs içeriye giremez. Sirke ise kesinlikle işe yaramamaktadır. Çünkü sirke bu protein molekülünün üzerindeki koruyucu yağ tabakasını çözmez ve ortadan kaldırmaz. Alkollü içkilerde hiç bir işe yaramamaktadır. En güçlü en sert votka bile %40 alkol içermektedir. %40 alkol ise korona virüs için yeterli bir düzey olmamaktadır.

Ağız hijyeni sağlamak için kullanılan listerin %65 alkol içerdiği için önerilmektedir. Bulunduğunuz ortam ne kadar kalabalık olursa korona virüs bu ortamı o kadar sevmektedir. O nedenle bulunduğunuz ortam ne kadar açık ve doğal biçimde havanlandırıldığı ise korona virüs bundan o kadar hoşlanmamaktadır.

 

Özellikle burnunuz, yiyecekler, kapı kilitleri, kapı kolları, elektrik düğmeleri, uzaktan kumandalar, cep telefonları, saatler, bilgisayar, masa, televizyon gibi eşyalara dokunmadan önce ve dokunduktan sonra her seferinde ellerinizi yıkamanız önerilmektedir.

 

Banyo kullanımda da aynı durum söz konusudur. Ellerin sık yıkanması nedeniyle sürekli nemli tutmak amacıyla bol bol el kremi ve nemlendirici kullanılması gerekmektedir. Çok sık yıkanan ellerde oluşan çatlaklar riski artırmakta ve korona virüsün incecik görünemeyen çatlaklardan vücut içine girmesine imkan verebilmektedir. Kullanılan nemlendirici ne kadar yoğun olursa koruma özelliği o kadar artacaktır.

Tırnakların her zaman kısa tutulması gereklidir, çünkü kısa tırnakta korona virüs vb. uzun süre barınamamaktadır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ