Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Okul Zorbalığı Nedir?

Okul Zorbalığı Nedir?

OKUL ZORBALIĞI NEDİR?

 

Okul zorbalığı, bir ya da birden çok öğrencinin kendilerinden daha güçsüz öğrencileri kasıtlı ve sürekli olarak rahatsız etmesiyle sonuçlanan ve kurbanın kendisini koruyamayacak durumda olduğu bir saldırganlık türüdür.

ZORBALIK VE CİNSİYET

Zorbalığı yapan ve zorbalığa uğrayan öğrencilerin büyük bir bölümünü erkek çocukları oluşturmaktadır. Erkek öğrenciler diğer erkek öğrenciler tarafından genellikle dövülme, itilme, tekmelenme gibi fiziksel zorbalığa maruz kalmaktadırlar.

Kız öğrenciler ise hem erkek hem de kız öğrenciler tarafından isim takma,dalga geçme, alay etme, söylenti çıkarma gibi sözel zorbalığa maruz kalmakta ve sosyal olarak dışlanmaktadırlar.

okul zorbalığı01

Kız öğrenciler zorbalık eylemlerinden daha fazla etkilenmekte ve yaşamlarının sonraki dönemlerinde duygusal gelişimleri olumsuz etkilenmektedir. Zorbalığa uğrayan kızlar bunları ailesine ve en yakın arkadaşlarına anlatabilmelerine karşın, erkekler bunları kimseyle paylaşmamaktadırlar.

 

ZORBALIK VE YAŞ

Yaş ilerledikçe zorbalığa uğrayan öğrenci sayısında düşüş olmakta, zorba sayısında ise artış olmaktadır. Küçük sınıflarda fiziksel zorbalık yaygınken büyük sınıflarda daha çok sözel ve psikolojik zorbalık görülmektedir.

okul zorbalığı02

GÜVENLİ OKUL HER ÇOCUĞUN HAKKI

Her toplum; çocukların sevgi, şefkat ve güven içerisinde iyi bir eğitimden geçmesini istemektedir. Çocuklara ne kadar çağdaş ve kaliteli eğitim verebilir ve ne kadar da tehlike ve risklere karşı koruyabilirsek, geleceğimizi de o kadar sağlam temeller üzerine kurabilir ve yaşatabiliriz. Çocuklarımızın geleceğe dair hayallerinin üstüne, bir damla sevgi ve umudu serpiştirerek, dünyamızı sorunlardan arınmış, barış ve özgürlükler dünyasına dönüştürebiliriz.

Okul iklimine katkı sağlayan, okul paydaşları ile bilinçli bir iletişim ve işbirliği kuran, olası risklere hazırlıklı ve proaktif bir güvenlik yönetimi sağlayan uzman güvenlik yapısı zorunluluk arz etmektedir. Okul güvenliği sadece okul ve çevresinin güvenliğini sağlayıcı ve koruyucu çalışmaları içermez.

Güvenlik algısının güçlü olduğu güvenlik yönetiminin tüm aşamalarında, okul bina ve kampüslerinin tasarımından, sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerin çeşitliliğine ve kalitesine, öğrencilerin şiddet içeren davranışlarından öğrenmeye odaklanmalarına kadar, okul kültürü ve iklimini oluşturan tüm etmenleri de içermektedir.

Osman Öztürk (CSG City Security Group Yönetim Kurulu Başkanı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ