680 Sayılı KHK geçmiş suçları kapsıyor mu  

RSS

Çelik
 Çelik
(@Çelik)
Misafir
Gönderiler: 1
11/02/2019 6:26 pm  

Merhaba,

2006 Yılında uyuşturucu kullanmak ve bulundurmak suçundan mahkemeye çıkmış ve denetimli serbestlik sürecini başarı ilke geçirmiş biri 2019 yılında yapacağı kimlik yenilmesinde problem yaşarmı? Yeni düzenleme geçmiş suçları da kapsıyormu? Aradan 13 sene geçmiş kimlik yenilemede engel teşkil eder mi? Zaman aşımına uğrar mı? Adli sicil kaydı ve arşiv kaydı yoktur diye çıkıyor sabıka kaydında. Bu kişi kimlik yenilemesinde sıkıntı yaşar mı? Bilgi verirmisiniz.

AlıntıÇözüldü
Konu Etiketleri
admin
(@admin)
Üye Admin
Gönderiler: 47
11/02/2019 10:59 pm  

Sayın Çelik,

Denetimli serbestlik sürecini sorunsuz bitirmiş iseniz zaten bu suçtan mahkumiyet almamış sayılırsınız. 680 sayılı KHK ile 5188 sayılı Kanuna eklenen uyuşturucu suçunun da sayıldığı maddede "bu suçtan hakkında mahkumiyet kararı verilenler" diye özellikle belirtmiştir. Bu yüzden zaman aşımını değerlendirmeye gerek yok, yasal olarak özel güvenlik kimlik yenilemenize engel olmamakla birlikte, önemli olan güvenlik soruşturmasını yapacak birimin sicilinizde olmamasına rağmen bileceği bu durumu nasıl değerlendireceğidir, eğer ki geçmişte ki bu suçunuz sebebiyle güvenlik soruşturmanız olumsuz çıkarsa İdare mahkemesine dava açarak çözebilirsiniz.

CevapAlıntı
Serhat
 Serhat
(@Serhat)
Misafir
Gönderiler: 2
14/02/2019 10:41 am  

Slm hırsızlık sucundan 1.yil 4ay  ceza aldim yerine 2008 yilinda hagb verdi onuda sorunsuz bitiurdim 2kez yenileme yaptim gecen yil yeni kimlik aldim simdi ise tekrardan yenileme geldi sikinti olurmu gecen yil bende dusme karari getir demisti tekrar bi sıkinti cikarmi

CevapAlıntı
Serhat
 Serhat
(@Serhat)
Misafir
15/02/2019 11:28 am  

Slm hocam benim durumu bilgilendirirseniz cok sevinirim iyi calismalar

CevapAlıntı
admin
(@admin)
Üye Admin
15/02/2019 9:56 pm  

Sayın Serhat,

680 sayılı KHK ile hırsızlık suçu konusunda sadece hagb süresi devam ederken ret kararı verilmesi yönünde bir değişiklik vardır, onun dışında hırsızlık suçu ile ilgili durum 5188 sayılı kanunda ki ile aynıdır, yani 5188 sayılı kanun kapsamında iken iki kez yenileme yaptı iseniz aynı şekilde yenilemeniz tekrar yapılır.

CevapAlıntı
Aytekin
 Aytekin
(@Aytekin)
Misafir
10/04/2019 11:00 pm  

Slm hocam iki ay önce güvenlik belgesi aldım arkadaşlarla bir yere gittik arkadaşlarda uyuşturucu madde çıktı karakola gittik ifade verdik imza attım güvenlik belgem elimden gidermi

CevapAlıntı
admin
(@admin)
Üye Admin
11/04/2019 12:13 am  

Sayın Aytekin,

İfadenizi ve suç ile ilgili adli bir koğuşturma açılıp açılmadığını verdiğiniz bilginin azlığından tam anlayamadım doğrusu, ancak bilmeniz gereken uyuşturucu suçundan ceza alırsanız kimliğiniz iptal edilir. 

Söylediğiniz gibi siz uyuşturucu bulundurma suçuna hiç karışmamışsanız ve bunu adli makamlara ispat edebiliyorsanız zaten ortada kimliğinizi etkilecek bir sorun yok demektir ama arkadaş grubunuzu değiştirmenizde fayda var.

Bu ileti 5 ay önce tarafından admin tarihinde düzenlendi

CevapAlıntı
Erdal
 Erdal
(@Erdal)
Misafir
Gönderiler: 1
12/04/2019 6:20 pm  

Slm hocam daha önce den hırsızlık sucundan 1yıl 25gun ceza aldım yerıne hagb verıldı benım kimlik yenıleme geldı evrakları gecen ay teslim ettım dusme kararı aldım daha önce den 

CevapAlıntı
admin
(@admin)
Üye Admin
13/04/2019 3:39 am  

Sayın Erdal,

Hagb niz sorunsuz bitmiş ve düşümü alıp vermişseniz hırsızlık suçundan hüküm giymemiş sayılırsınız ve bu durumda kanuni bir sıkıntınız olmaz,

Ancak 680 sayılı khk ile 5188 sayılı kanuna eklenen güvenlik soruşturması olumlu olmak maddesi sizin için önemli, hırsızlık suçu ile ilgili geçirdiğiniz adli soruşturma güvenlik soruşturmanızı olumsuz etkileyebilir.

CevapAlıntı
Aytekin
 Aytekin
(@Aytekin)
Misafir
17/04/2019 7:23 pm  

Efendim çok teşekkür ederim bu olayı hayırlısı ile atlatayım bir daha hiç kimseyle işim olmaz çok korkuyorum zaten başka bir iş bulamamaktan çalışmamaktan çok korkuyorum 

CevapAlıntı
Eray
 Eray
(@Eray)
Misafir
09/05/2019 2:11 pm  

merhabalar

benim sorum şöyle uyuşturucu madde kullanma ben bulundurma suçundan 1 yıl denetimli serbestlik aldım ve bu denetimli serbestlik süresini olumlu şekilde tamamladım silahlı özel güvenlik olmak için başvuru yapacağım engel olurmu teşekkürler.

CevapAlıntı
admin
(@admin)
Üye Admin
11/05/2019 12:06 am  

Sayın Eray, 

Denetimli serbestlik sorunsuz bitti ve suç kaydınız temizlendi ise müracaat edebilirsiniz,  ancak güvenlik soruşturmanızın sonucu bu suçtan etkilenebilir,  onayınız silahlı yerine silahsız da çıkabilir.

CevapAlıntı
Eray
 Eray
(@Eray)
Misafir
11/05/2019 3:31 pm  

Teşekkür ederim iyi çalışmalar 

CevapAlıntı

Cevap yaz

Preview 0 Revisions Saved
Share:

özel güvenlik forum bölümümüz özel güvenlik görevlilerinin sorunlarını tartışmak, çözüm yolları aramak ve kamuoyu oluşturmak amacıyla kurulmuştur. Özel güvenlik forum bölümümüze ilgi göstereceğinizi umuyor, iyi forumlar diliyoruz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol