Özel güvenlik olmama engel mi?  

Sayfa 1 / 2
  RSS

Ergun
(@jacks12)
Yeni Güvenlik
Gönderiler: 2
01/01/2019 11:21 am  

Ben 2008 yılında 12 yaşındayken hırsızlık sucundan mahkeme gördüm, hakim 5 yıl bir suç işlemez isem sicilimin temiz olacağını söyledi, özel güvenlik kimlik kartını emniyete verdiğim sırada benden bu mahkemenin sonucunu veya beraat ettiğime dair bir belge istedi, bunun özel güvenlik olmama engeli var mıdır?

Şimdiden teşekkürler.

Bu konu 2 ay önce 2 defa tarafından admin tarihinde düzenlendi

Alıntı
admin
(@admin)
Üye Admin
Gönderiler: 31
01/01/2019 11:27 am  

Sayın Ergün,

Küçük yaşta işlenen suçlardan dolayı aldığınız cezalar mevzuat gereği özel güvenlik olmanıza engel teşkil etmez. Yalnız sizden istenen düşüm belgesini adliyeden alıp emniyete teslim etmeniz gerekir. Bunun dışında bir suç işlemedi iseniz güvenlik soruşturmanız olumlu çıkabilir.

CevapAlıntı
Ergun
(@jacks12)
Yeni Güvenlik
Gönderiler: 2
01/01/2019 6:01 pm  

herhangi bir suç işlemedim üstünden 10 seneden fazla zaman geçti 

şişmdi sadece adliyeden düşüm belgesi alcam ölemi ? 

CevapAlıntı
admin
(@admin)
Üye Admin
01/01/2019 6:26 pm  

Evet adliyeden belgenizi talep edip özel güvenlik şube müdürlüğüne teslim etmelisiniz.

CevapAlıntı
Ahmet
 Ahmet
(@Ahmet)
Misafir
Gönderiler: 1
01/01/2019 9:19 pm  

2 sene önce esrar yakalattim bu olay olduğunda taşeron özel şirkette yedim. Şimdi KHK ile kurumla sozlesmeliyim ve denetim serbestlik cezası aldım Şubat ayında bitiyor  Mayıs'ta kartimin tarihi dolacak sınavı geçtik sertifika vermedim Şubat'ta denetim serbestlik cezasının bitmesini bekliyorum vermek için şuan bı sorun olurmu ogg kartı için yada kurum işime sonmu verir

CevapAlıntı
admin
(@admin)
Üye Admin
01/01/2019 10:09 pm  

Sayın Ahmet,

Bildiğiniz gibi, uyuşturucu suçu ile ilgili olarak 680 sayılı khk'da yeni düzenlemeler yapıldı.

Bu düzenleme ile bu suçtan hakkınızda devam eden soruşturma veya koğuşturma bulunuyorsa özel güvenlik bilgi sistemine ret kaydı giriliyor, ancak soruşturma ve koğuşturma sonucunda bu suçtan ceza alınmadığı takdirde ret kaydı kaldırılıyor.

Bu durumda, zaten denetimli serbestlik süresi sonunu beklemek ve sorunsuz bitirmek zorundasınız şu an müracaat ederseniz ret edilme ihtimaliniz yüksek. Ancak süre bitiminde müracaat ettiğinizde sorunsuz biten denetimli serbestlik nedeniyle ceza almamış sayılıyorsunuz.

Burada dikkat edilecek husus, 680 sayılı KHK ile eklenen;

h) Güvenlik soruşturması olumlu olmak

bent'inden dolayı kesin alırsınız demek doğru olmaz. Güvenlik soruşturmanız bu suç kaydına rağmen olumlu çıkmalı. Kurumunuzun işinizle ilgili yapacağı uygulama ise kurumundaki yetkili komisyonunun alacağı karara bağlıdır.

CevapAlıntı
şahin
 şahin
(@şahin)
Misafir
11/01/2019 12:50 am  

merhaba kolay gelsin. askerliğimi yaptım. bir süre sonra sözlesmeli er olarak görev yaptım eğitimle beraber toplam 4 aylık bir sürecim oldu. gittiğim yer fazla sıkıntılıydı ve ben sözlesmemin biran önce fesh olması için firar vermem gerekiyordu. ve kendim ayrıldım. bu sene 3. ayda tutanak yazılmış ve firar konusunca mahkemeye verilmişim. ama sözlesmem fesh oldu haliyle. bu durum kimliğimin çıkmasına engelmidir. normalde 6 ayı geçtiğinde firar ciddiyetini koruyarak fazla ceza almamı sağlar. sadece istifa etmediğim için bu sekilde ayrılmak zorunda kaldım. 

CevapAlıntı
admin
(@admin)
Üye Admin
11/01/2019 1:35 am  

Sayın Şahin,

Bu durumdu hakkınızda açılan dava nedeniyle mahkemenin sonuçlanmasını beklemeniz gerekebilir, zira özel güvenlik şube müdürlüğü sizden hakkınızda açılan davayı sistemde gördükleri için mahkeme evrakı isteyecektir. Burada önemli olan konu süre ve ceza cinsi açısından özel güvenlik olmanıza engel olacak bir karar çıkmamasıdır. 1 yıl ve daha fazla alınan mahkumiyet cezaları ve 5188 sayılı yasa ve 680 sayılı KHK da sayılan bazı suçlardan ceza alındığı takdirde maalesef özel güvenlik kimlik kartı verilmiyor, verilmiş olan da iptal ediliyor. Hangi suçlardan ceza alınırsa özel güvenlik olunamaz sorusunun yanıtını BURADA ki inceleme yazımızdan bakabilirsiniz.

CevapAlıntı
Alpay
 Alpay
(@Alpay)
Misafir
12/01/2019 6:25 am  

Merhaba, onceden bankada memur olarak calisiyordum calistigim donemde musterilerden aldigim ceklerden birinde oynama yapilip miktari arttirmislar..Ben sadece banka gorevlisi olarak ceki teslim alan kisiyim ama benide sorusturmaya dahil etmisler...ve 4 yildir mahkeme asamasina gelmemis hala sorusturma asamasinda bu yuzden hala ismim dosyada duruyor...Bu durum silahli guvenlik sertifikasi almami engellermi

CevapAlıntı
admin
(@admin)
Üye Admin
13/01/2019 3:01 am  

Sayın Alpay,

Bankada ki görevinizden siz mi ayrıldınız yoksa bahsettiğiniz konu nedeniyle banka mı işinize son verdi, bu güvenlik soruşturmasında önemli bir bilgi olarak soruşturma birimlerinin karşısına çıkabilir, şu anda hakkınızda devam eden soruşturma da şüpheli olarak size isnat edilen suç nedir, (dolandırıcılık, evrakta sahtecilik vb.) gibi suçlarla ilgili bir soruşturmanız varsa bunlardan beraat edip dava düşüm evrakını özel güvenlik şubeye götüremediğiniz sürece silahlı yada silahsız özel güvenlik olamazsınız. Ancak davanız da yukarıda örnek verdiğim suçlar değil de kanunda sayılmayan diğer suçlar isnat edildiyse yine soruşturma ile ilgili evrakları özel güvenlik şube müdürlüğüne vermeniz halinde silahsız özel güvenlik  sertifikası alabilirsiniz.

CevapAlıntı
Tugay baba06
(@tugay-baba06)
Yeni Güvenlik
15/01/2019 1:29 am  

Usta kolay gelsin benim 3 yıl 4 ay ceza var istinaf ta bir türlü gelmiyor suç kişiyi hürriyetine yoksun kılma tehtid hakaret kimlik yenileme lazım cikarcmi

CevapAlıntı
admin
(@admin)
Üye Admin
15/01/2019 7:52 pm  

Sayın Tugay,

Suç cinsi bakımından özel güvenlik kimlik kartını yenilemeniz için sıkıntı olmayabilir yenileme yapabilirsiniz ancak özel güvenlik şube konu ile ilgili mahkeme evrakını sizden isteyecektir. Suç cinsi bakımından olmasa da süre bakımından o cezayı alırsanız ögg kimlik kartınız yenileme yapmış olsanız bile iptal olur.

CevapAlıntı
Mehmet0619
(@mehmet0619)
Yeni Güvenlik
01/02/2019 1:12 am  

Bi sorum olacaktı 17 şubat tarihinde ki sınavına gireceğim ve . 1 yıl süreyle denetimli serbestliğe tabi olmakla tedaviye karar verildi hakkımda bidava açılmadı ama 1 yıl denetimli serbestlik süreci olacak. Sınavı kazanıp yenileme için güvenlik şube de soruşturma da denetimli serbestlik süreciyle alakalı uyapta çıkarmı  güvenlik soruşmasında yenileme yapılabilir mi kimlik kartım iptal olur mu? 

CevapAlıntı
admin
(@admin)
Üye Admin
01/02/2019 1:52 am  

Sayın Mehmet0619,

Tedavi ve denetimli serbestlik durumunuz uyuşturucu suçundan ise, denetimli serbestlik süreniz devam ettiği sürece özel güvenlik şube müdürlüğü sizin için özel güvenlik bilgi sistemine Ret kaydı girer. Bu süreci sorunsuz bitirdiğiniz takdirde durumunuz değerlendirilir.

CevapAlıntı
Murat
 Murat
(@Murat)
Misafir
04/02/2019 10:47 pm  

Selam,

Benim üniversitede okurken gençlik heyecanıyla propagandadan almış olduğum bir ceza var. 2 yıldan az olduğu için HAGB'ye girdi. 5 yıl süre de geçti. Güvenlik Görevlisi kimlik kartı almama engel olur mu?

CevapAlıntı
Sayfa 1 / 2

Cevap yaz

Share:

özel güvenlik forum bölümümüz özel güvenlik görevlilerinin sorunlarını tartışmak, çözüm yolları aramak ve kamuoyu oluşturmak amacıyla kurulmuştur. Özel güvenlik forum bölümümüze ilgi göstereceğinizi umuyor, iyi forumlar diliyoruz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.

Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol