Özel güvenlik olmaya engel haller  

RSS

Enton_06
(@enton_06)
Yeni Güvenlik
Gönderiler: 1
25/01/2019 11:32 pm  

Merhabalar oncelıkle silahsız ö.g.g olarak calısmaktayım silahlı güvenlik sertifikası almak istiyorum.fakat 16 yasında ilacla intihar vakası oldu hastanede polis sadece nasıl oldu diye sordu. Herhangi bir ilac vs psikolojik bir durum olmadı suan silahlı rapor alsam güvenlik subede sorun olurmu silahsızda sorun yasamadım alırken üzeinden 11 yıl gecti bu olayın

CevapAlıntı
admin
(@admin)
Üye Admin
Gönderiler: 27
26/01/2019 1:34 am  

Sayın Enton,

Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü bu konuda sağlık raporunu baz alacaktır, sonuçta sağlık ile ilgili konuda Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü değil, Sağlık Kuruluşları yetkilidir. Önemli olan Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası için Sağlık Raporunu almanızdır. Yazınızdan bu konuda herhangi bir adli tahkikatta yapılmadığı anlaşılıyor, bu nedenle sorun çıkacağını düşünmüyorum.

CevapAlıntı
Sonkar
 Sonkar
(@Sonkar)
Misafir
27/01/2019 12:35 am  

Merhabalar, silahsız kimliği olan kuzenim rahatsızlığından önce sertifika almıştı. Şuan nöroloji ve psikiyatri olarak ağır ilaçlar kullanıyor. Çalışmak zorunda olduğundan Bir işe girdi ve o işyerinde de hırsızlık olayı oluyor. Olay anını idrak edemiyor ve dolayısıyla ihbar edemiyor. Tutuk kalıyor. Kendini firma sahibine karşı anlatamadan savunamadan Olay yerini nöbet teslimi yapmadan çıkıp geliyor. Hukuki olarak sorumluluğu nedir. Görev ihlali mi deniyor. Kullandığı ilaçlar çok ağır. Kendini nasıl savunabilir. İş vereni sen bağlantılısın diye tehtid ediyor. İnanmıyor.  böyle durumlarda sorumlulukları nelerdir. Acil cevap rica ederim. Sağolun. 

CevapAlıntı
admin
(@admin)
Üye Admin
27/01/2019 4:43 pm  

Sayın Sonkar,

Öncelikle belirtmeliyim ki kuzeninizin bu konuda hukuki yardım alması gerekebilir, şöyle ki hırsızlık olayı ile ilgili soruşturma açılır ve işveren ifadesinde kuzeniniz ile ilgili de iddia da bulunabilir, bu durumda savunmasında kullandığı ilaçlar sağlık yönünden onun için hukuki süreçte bir mazeret olarak kabul edilebilir ve cezai ehliyeti bun göre yorumlanabilir, ancak kuzeninizin kullandığı ilaçlar ve rahatsızlığı öyle görünüyor ki özel güvenlik görevlisi olarak çalışmasına engel teşkil etmekte, bu durumda da sorumlu  olur, benim tavsiyem konu  ile ilgili süreç başlamış ise bir hukukçudan destek almanızdır ve bana göre yapılacak en akıllıca savunma görevde ki olumsuz durumlara hastalığın neden olduğunu ispatlamak ve bunun üzerinden gitmektir, diğer durumda rahatsız olduğu halde güvenlik işinde çalışması ona mutlaka bir sorumluluk ve cezai müeyyide getirebilir.

CevapAlıntı
boran
 boran
(@boran)
Misafir
27/01/2019 7:47 pm  

mrbalar kolay gelsın su an guvenlık gorevlısı olarak kamuda calısmaktayım.. adlı bı suctan 5 ay hapıs cezası aldım(sucum mesgun mahalde havaya ates acma ) .. ama hagb kararı oldu yanı denetıme tabı tutuldu . 1 sene sonra alkollu arac kullanmaktan tekrar suc sayıldıgı ıcın .. 5 aylık hapıs cezam onandı .. sordum sorusturdum 3 5 gun ceza yatar cıkarsın dedıler ama bu benım guvenlık ısımı engelleyecekmı onu dusunuyorum. guvenlık kartım ıptal olurmu tsk ederım.

CevapAlıntı
Murat
 Murat
(@Murat)
Misafir
Gönderiler: 2
28/01/2019 9:42 am  

Slm benim hakkimda hırsızlık tan hagb var 5 yil gecti dusme karari aldim bu özel güvenlik olmama engel olur mu acaba

CevapAlıntı
admin
(@admin)
Üye Admin
28/01/2019 2:18 pm  

Sayın Boran,

HAGB yi bozmanız nedeniyle, bu durum yenileme yaparken güvenlik soruşturmanızı olumsuz etkileyecektir. Özel Güvenlik Kimlik Kartınızın iptal olma olasılığı mevcuttur, soruşturmayı yapan birim karar verecektir. Kartınızın iptal olması durumunda kamu kurumunda ki göreviniz ile ilgili konuda da kadrolu iseniz güvenlik olarak devam etme ihtimaliniz düşük, bunu da kurumunuzda ki yetkililer değerlendirecektir.

CevapAlıntı
admin
(@admin)
Üye Admin
28/01/2019 2:33 pm  

Sayın Murat,

5188 sayılı kanunun 10. maddesinde mahkumiyet alındığı takdirde özel güvenlik görevlisi olunmasına engel teşkil eden suçlardan bir tanesi de hırsızlık suçudur.

hagb niz devam ederken özel güvenlik şube müdürlükleri 680 sayılı khk nın uygulanması ile ilgili genelge gereği zaten direk ret kararı veriyorlar.

hagb yi sorunsuz geçirmiş olmanız ve aldığınız düşüm kararı suçtan herhangi bir ceza almadığınız anlamına gelmekte ise de, bu durum güvenlik soruşturmanızı etkileyecektir. Ancak çocuk yaşta işlenen hırsızlık suçları güvenlik soruşturmasından geçebilmekte olup sizin durumunuzda soruşturmanın olumlu olacağının garantisi yoktur. Bu nedenle özel güvenlik kursuna kayıt olmadan Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne danışmanızda fayda vardır.

CevapAlıntı
Veli
 Veli
(@Veli)
Misafir
29/01/2019 7:04 pm  

Merhaba ben kamuda kadroya geçtim ogg olarak calisiyorum hakkımda cinsel tacizden suçundan dava açıldı. 2 ay sonra kartımı yenilemesi var. Kartımı iptal olurmu. kartımı iptal olursa isten çıkarılıyor. İsimden çıkarılır İsem davayı kazanınca tekrar işime donebilirmiyim

CevapAlıntı
admin
(@admin)
Üye Admin
30/01/2019 1:43 am  

Sayın Veli,

Cinsel suçlardan dolayı hakkınızda devam eden soruşturma varsa kimlik yenilemenizde ret kararı verilir, 680 sayılı khk' nın uygulanması ile ilgili genelgede bununla ilgili açıklama var, ancak dava lehinize sonuçlanır ve düşüm alırsanız, kimliğiniz yenilenebilir, işe geri alma durumuna gelince buna çalıştığınız kurum karar verecektir, işe dönüş için iş mahkemesine dava açmanız gerekebilir. İşe dönüş konusuyla ilgili iş hukuku uzmanı bir avukattan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

CevapAlıntı
Murat
 Murat
(@Murat)
Misafir
Gönderiler: 2
04/02/2019 8:12 pm  

Beyfendi daha once aldim konuyu ya tam bilmiyonuz galiba hagb hırsızlık 5 yil gecti dusme oldu evrak bende gecen yil bi sıkıntı olmqdi baska sehire geldim sıkıntı olurmu dedi k malesef sis direk yok diyonuz hakkinda hagb olan kisi 5 yil bekliyo eger 5 yil gectimi mahkeme ye gidip dusme karari talep ediyon ben 

CevapAlıntı
admin
(@admin)
Üye Admin
04/02/2019 10:14 pm  

Sayın Murat,

Yanıtımızda yasal mevzuatın ne dediğini açıkça belirtmişiz, yorum olarak ta size kesin bir dille olamazsınız denmemiş, sadece kayıtlarınızda hırsızlık suçunun bulunması güvenlik soruşturmasını etkiler denmiştir, ayrıca sorunuzda eksik bilgi vermişsiniz, daha önce düşümü alıp belgenizi yenilediğinizi ve başka bir şehire geçtiğiniz bilgisini yeni veriyorsunuz, sizin daha önce sorduğunuz sorunuza verilen cevap doğrudur ve tekrar edelim, hırsızlık suçundan daha önce kaydı olup düşümü alınsa bile bu durum güvenlik soruşturmasını etkiler. koyu renkle yazdığımız cümle de kesin bir dille özel güvenlik olunamaz denmemiştir, ancak özel güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanırsa sebebi bu suç kaydırır. Umarım açıklayıcı olmuştur, Son olarak, şöyle düşünün normal bir işyerine iş için müracaat edin ve daha önce hırsızlık suçundan hakkınızda işlem yapıldığını da belirtin, o işyeri işlediğiniz suç ile ilgili masumiyetinizi araştırırda mı size cevap verir yoksa doğrudan sizi ret mi eder, kaldı ki özel güvenlik işinde devlete müracaat ediyorsunuz ve işyeri mallarını, kamu mallarını, site mallarını hatta ve hatta şahısları koruma görevini üstleneceğinizi söylüyorsunuz, özel güvenlik kimlik kartına müracaat etmenin bir anlamı budur, böyle bir işi isteyen kişi için işte devlet en azından suç kayıtlarına bakıyor arşiv araştırması yapıyor ve işlenilen suçlar var ise ilgili adli evrakları inceleyip masumiyet var mı yükümlülük kalkmış ise ortaya çıkarmaya çalışıyor mesele bu,

ikinci sorunuzun cevabı ise, başka şehire geçmiş olmanız daha önce olumlu sonuçlanan güvenlik soruşturmanızı ve yenilenen özel güvenlik kimlik belgenizi etkilemez.

CevapAlıntı
Turan
 Turan
(@Turan)
Misafir
05/02/2019 3:07 pm  

Slm hocam ben hırsızlık sucundan 1yil 4 ay Ceza aldım fakat yerine hagb verildi 5yil gecti daha once güvenlik olarak calisiyordum fakat simdi 5yil denetim suresince bir suca bulasmasan herhangi bir suc sayilmacak dedi simdi baktim dusme karari istiyolarmis dusme karari aldim ben kimlik alirmiyim yok sa iptalmi kesin cvp bu konuda kime dediyaem dusme karari var ise sorun yok fakat hagb varise 5yil beklicen benim durumu soylerseniz cok sevinirim iyi calismalar

CevapAlıntı
admin
(@admin)
Üye Admin
06/02/2019 9:01 am  

Sayın Turan,

5 yıllık hagb devam ettiği sürece özel güvenlik şube müdürlükleri kimlik başvurunuzda RET kararı verir, süreyi sorunsuz tamamladı ve düşüm evraklarını aldı iseniz başvuru yapabilirsiniz. Bu durumda önemli olan güvenlik soruşturmasının olumlu çıkmasıdır.

CevapAlıntı

Cevap yaz

Share:

özel güvenlik forum bölümümüz özel güvenlik görevlilerinin sorunlarını tartışmak, çözüm yolları aramak ve kamuoyu oluşturmak amacıyla kurulmuştur. Özel güvenlik forum bölümümüze ilgi göstereceğinizi umuyor, iyi forumlar diliyoruz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.

Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol