Güvenlik Görevlisinin Mağduriyetini Ombudsman Çözdü!

Güvenlik Görevlisinin Mağduriyetini Ombudsman Çözdü!

Haftada 70 saatten fazla çalıştırılan, izin alamayan, mesai ücreti de eksik ödenen güvenlik görevlisi Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurdu, mağduriyeti giderildi.

Haftada 70 saatten fazla çalıştırılan, izin alamayan, mesai ücreti de eksik ödenen güvenlik görevlisi Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurdu, mağduriyeti giderildi.

17 yıldır TEİAŞ Bölge Müdürlüğünde güvenlik görevlisi olarak çalışan başvurucu, 2017 yılında mevcut 5 güvenlik görevlisinden 2’si emekli olunca kalan 2 güvenlik görevlisi ile fazla mesai yapmaya başladı. 3 güvenlik görevlisi günde 12 saat mesai yaptı ve haftalık izin de kullanmadı. Başvurucu güvenlik görevlisi, haftalık 70 saat çalıştığını, 30 saatin üzerindeki fazla çalışmasının karşılığının ise eksik ödendiğini söyleyerek fazla mesaisinin tam ödenmesi ya da çalışmalarının karşılığı olarak hafta tatili kullandırılması talebiyle konuyu ombudsmana iletti.

KDK’dan idareye: “fazla çalışma ücretini öde ve istihdamı arttır”

Vatandaşın ücretsiz avukatlığını yapan, idareye yol gösteren ombudsman, güvenlik görevlisinin başvurusunu titizlikle inceleyerek konu hakkında TEİAŞ‘dan bilgi ve belge talep etti. KDK’nın incelemeleri sonucunda verdiği tavsiye kararında başvurucunun önceki aylarda fazla çalışma karşılığında hak kazandığı ücretlerinin eksik ödenen kısmının ödenmesine ayrıca yeni koruma ve güvenlik personeli istihdam edilerek halihazırda çalışan personelin mağduriyetinin giderilmesi konusunu idareye iletti. KDK’nın tavsiyesi üzerine idare önceki aylarda eksik ödenen fazla çalışma ücretlerini ödedi. İdare ayrıca yeni mağduriyetlerin yaşanmaması için imkanları ölçüsünde personel istihdamını arttıracağını belirtti.

OMBUDSMAN NEDİR?

şikayetleri ve anlaşmazlıkları ele alıp değerlendiren ve bunlara her iki taraf için de tatmin edici çözümler bulan kişidir. İsveç dilinde “ombuds” ara bulucu ve kişi anlamına gelen “man” kelimelerinin birleşmesiyle “ara bulucu kişi” anlamında kullanılmıştır.

kamu denetçiliği kurumu

KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMUNA (OMBUDSMAN) NEDEN İHTİYAÇ DUYULMUŞTUR?

Ombudsmanlık Kurumu vatandaşların kamu kurumları ile sorunlarına en geç 6 ay içinde çözer,

Vatandaşın idare ile sorunlarına ücretsiz ve dostane bir şekilde çözer,

Vatandaşa sunulan kamu hizmetlerinin kalitesini arttırır,

Mahkemelerin yükünü azaltır,

Kamu görevlilerinin haksız ve kötü davranışlarını denetler,

Vatandaşla idareyi hakkaniyet ölçüsüne göre barıştırır,

Adil ve iyi yönetim ilkelerini esas alır.

Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsman) ile İlgili Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız…

Kamu Denetçiliği Başvuru Formu İçin Tıklayınız…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.