Türk-İş’in TİS Teklifi’ Taşerondan kadroya geçenlerde faydalansın’

Türk-İş’in TİS Teklifi’ Taşerondan kadroya geçenlerde faydalansın’

Yapılacak olan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) için Türk-İş masaya taşerondan kadroya geçenlerinde faydalanması teklifini götürecek.

 

200 bin kamu işçisini ilgilendiren TİS için Hükümet hâlâ bir adım atmadı. Türk-İş ile masaya oturacak olan Hükümet TİS’i seçimlerden sonraya bıraktı. Hükümet ile Türk-İş arasında imzalanacak olan çerçeve protokolü henüs imzalanmadı.

TÜRK-İŞ ENFLASYONUN ÜZERİNDE ZAM TALEP EDİYOR
Kamu’da örgütlü çalışan işçilerin toplu iş sözleşmesi için görüşmeler devam ediyor. Fakat TİS için herhangi bir anlaşma protokolü imzalanmadığından dolayı burdaki görüşmelerin ücret ile ilgili maddeleri tıkanmış durumda. 2019-2020 yıllarında geçerli olacak kamu toplusözleşmesi için Türk-İş enflasyonun üzerinde bir zam oranı talep ediyor.

‘TALEPLERİ 19 MAYIS’TA BELİRLEYECEĞİZ’ 
Türk-İş Mali Genel Sekreteri ve Yol-İş Genel Başkanı Ramazan Ağar, kamu toplusözleşmeleri ile ilgili hükümetle henüz bir araya gelemediklerini söyledi. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’a da herhangi bir bilgi gelmediğini belirten Ağar, bu hafta Türk-İş Başkanlar Kurulu olarak toplanacaklarını söyledi. Bu toplantıda toplusözleşme taleplerini netleştireceklerini dile getiren Ağar, ardından kamuoyuna bir açıklama yapacaklarını dile getirdi. Hükümetin toplusözleşme teklifini 31 Mart yerel seçimlerinin ardından şimdi de İstanbul’da yenilenecek seçimlerin sonrasına bırakıp bırakmayacağını sorduğumuz Ağar, bu konuda bir bilgilerinin olmadığını ifade etti.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇENLER DE FAYDALANSIN 
Ramazan Ağar; “Türk-İş’e bağlı sendikaların kamu işverenleriyle müzakereleri sürdürdüğünü ama çerçeve protokol imzalanmadığı için ücret konusunda sözleşme sürecinin tıkandığını. Çalışanların hak ve menfaatlerini korumak için masa başında çözüm için çalışacaklarını. Ücret ve çalışma koşullarının yanı sıra kadroya geçen taşeron işçilerin de toplu sözleşmeden faydalanmalarını isteyeceklerini” ifade etti.(evrensel)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.