ÖzelGüvenlik.Net

TYP Kapsamındaki Okul Güvenlik Görevlilerine Mali Sorumluluk Sigortası Yaptırılacak Mı?

TYP Kapsamındaki Okul Güvenlik Görevlilerine Mali Sorumluluk Sigortası Yaptırılacak Mı?

TYP Kapsamındaki Okul Güvenlik Görevlilerine Mali Sorumluluk Sigortası Yaptırılacak Mı?

 

Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri ve ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlıkları arasında imzalanan “Okullar ve Çevresinin Daha Güvenli Hale Getirilmesine Yönelik İşbirliği Protokolü” hükümlerine istinaden okullarda istihdam edilen özel güvenlik görevlilerine, 5188 sayılı Kanun kapsamında özel güvenlik görevlilerinin üçüncü kişilere verecekleri zararların tazmini amacıyla özel güvenlik mali sorumluluk sigortası yaptırılıp yaptırılamayacağı konusunda MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı bir görüş yazısı yayınladı.

Söz konusu resmi yazıda, “5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerine dair kanunun “özel güvenlik mali sorumluluk sigortası” başlıklı 21. maddesinde, özel hukuk kişileri ve özel güvenlik şirketleri, istihdam ettikleri özel güvenlik görevlilerinin üçüncü kişilere verecekleri zararların tazmini amacıyla özel güvenlik mali sorumluluk sigortası yaptırmak zorundadır. hükmünün yer aldığı hatırlatılarak,

Okullar ve çevresinin daha güvenli hale getirilmesine yönelik işbirliği protokolü hükümlerine istinaden, okullarda istihdam edilen özel güvenlik görevlisine, 5188 sayılı kanunun 21. maddesi kapsamında kamu kurum ve kuruluşları yer almadığından özel güvenlik mali sorumluluk sigortasının yaptırılması mümkün bulunmamaktadır.” denildi.

Bu durumda, 5188 sayılı yasanın hazırlanması ile ilgili yapılan çalışmada özel güvenlik görevlilerinin kamu kurumlarında istihdamına yönelik bir çalışmanın bulunmadığı daha çok özel sektörde istihdamına yönelik bir eğilimin olduğu, daha açık görülmektedir. Nitekim benzer sorunlar ile taşerondan kadroya geçen özel güvenlik personeli içinde karşılaşılmaktadır. Kadroya geçen özel güvenlik personelinin kimlik yenileme sürecinde güvenlik soruşturmasının olumsuz çıkması durumunda özel güvenlik kimlik kartı iptal edilen personelin kurumla ilişiğinin kesilmesi mi gerektiği yada kadroya geçtiği kurumda başka bir birimde ve farklı bir statüde mi görev yapacağı korusunda da yasal bir belirleyici durum yoktur.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.