ÖzelGüvenlik.Net

2016 Yılında 19 Özel Güvenlik Görevlisi İş Kazasında Hayatını Kaybetti

2016 Yılında 19 Özel Güvenlik Görevlisi İş Kazasında Hayatını Kaybetti

Özel Güvenlik Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği kitabına göre özel güvenlik sayısı 2011’den 2017’ye yüzde 92 artarak, 2017’de 284 bin 399’a ulaştı.

ÇASGEM‘in özel güvenlik görevlileriyle ilgili hazırladığı kitaba göre ülkedeki özel güvenlik sayısı 2011’den 2017’ye yüzde 92 artarak, 2017’de 284 bin 399’a ulaştı. Özel güvenlik kartı olan kişi sayısı ise 992 bin 721’i buldu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi (ÇASGEM) Özel Güvenlik Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği kitabı yayınladı. Özel güvenlik görevlilerinin sağlık ve güvenliğini etkileyen tehlike ve risklerin tanımlanması; bu tehlike ve risklerin ortadan kaldırılması veya güvenlik görevlilerinin bu tehlike ve risklerden korunması amaçlandı. Kitapta özel güvenlik çalışanlarının sağlık ve güvenliklerinin korunması gerektiği ” Giderek artan sayıda çalışanın bulunduğu ve sağlık güvenlik sorunlarının yaygın olduğu bir sektörde önlem alınmaz ise nasıl bir sağlık ve güvenlik sorunu yaşanacağı açıktır” ifadeleriyle açıklandı.

1 MİLYONA YAKIN KİŞİ

Kitapta İçişleri Bakanlığı’nın verilerine yer verilerek 2011 yılında 147 bin 474 olan aktif çalışan özel güvenlik sayısının yüzde 92’lik artışla Temmuz 2017’de 284 bin 399’a ulaştığı aktarıldı. Özel güvenlik kartı olan sayısı ise 624 bin 99’u silahlı, 368 bin 622’si de silahsız olmak üzere toplam 992 bin 721 kişiye çıktı.

19 KİŞİ ÖLMÜŞ

İş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili sektörel veriler son derece sınırlı olduğu açıklanarak, sağlık ve güvenlik sorunlarını tanımlamak için ekonomik faaliyet sınıflaması yani NACE kodlarına başvuruldu. Bu yolla yapılan araştırmada 2016 yılında 19 özel güvenliğin iş kazasında öldüğü açıklandı. Meslek hastalığına yakalanan kişinin olmadığı ifade edildi.

TAŞERONLUK YAYGIN

Sektörün özelliklerinin anlatıldığı kitapta, bunlar taşeronluğun yaygın olması, rekabetin zorlu olması, iş örgütlenmesinin esnek olması ve toplumun sektöre olumsuz algıyla yaklaşması olarak açıklandı. Sektörde taşeron sistemin yaygın olduğuna dikkat çekilerek, işverenlere “Hizmet satın alan işverenler ve hizmeti üreten taşeronlar tehlike ve riskleri uygun önlemler alarak önlemek ya da çalışanları bunlardan koruma konusundaki ortak sorumluluğunun ve paydaşlığın bilincinde olmalıdırlar” uyarısında bulunuldu.

ÜCRETLERE TEHDİT

Sektördeki rekabete ilişkin ” Çok sayıda şirket alanda hizmetin üretimi ve sürdürülmesi açısından acımasız bir rekabet içindedir” ifadelerine yer verilirken, bu durumun sonucu “Çalışanların ücretlerinde olmak üzere çeşitli alanlarda kısıntıya gidilmesine yol açmaktadır. Bu kısıtlamalar yapılan hizmet sözleşmesinin niteliğini, bu nitelik de iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarını etkiler” diye anlatıldı.

BİLİNMEYEN TALEPLER

Sektördeki çalışma saatleri ve “esneklik”,  “Güvenlik hizmetleri sunumu, hizmet alanın taleplerini günde 24 saat, haftada 7 gün karşılayabilecek biçimde süregelir” diye açıklanırken, sektörde 3 tür “esneklik” olduğu belirtildi ve şöyle açıklandı: ” Sayısal esneklik, görev esnekliği, süre esnekliği. Sayısal esneklik, sektörde şirketlerin istihdam edilen çalışan sayısını değiştirme becerisi; süre esnekliği, sıra dışı çalışma saatleri, gece ve hafta sonu vardiyaları, fazla mesai, görev bekleme biçimi; görev esnekliği ise çok çeşitli ve önceden kestirilemeyen talepleri karşılama zorunluluğu”.

Özel Güvenlik görevlilerinin toplumda itibar görmediği ifade edilirken, “Özel güvenlik tarafından yürütülen işler hakkında bilgi eksikliğini ve/veya bu işlerin küçümsendiğini ve azımsandığını gösterir. Bu da sektörün güvenilirliğini, itibarını ve özel güvenlik görevlisinin mesleki imgesini olumsuz etkiler. Sektörün genel kolluk hizmetlerindeki yükü nasıl ve ne şekilde hafiflettiği topluma ve kamu kesimine yeterince anlatılmalıdır” diye duruma karşı önlem alınması gerektiğine dikkat çekildi.(anayurt)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.