Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

680 sayılı KHK’nın 67.maddesinin incelenmesi

Editor

Yazarın şu ana kadar yazılmış 25 makalesi bulunuyor.

680 SAYILI KHK’NIN 67. MADDESİ İLE 5188 SAYILI ÖZEL GÜVENLİK HİZMETLERİNİN UYGULANMASINA DAİR KANUNUN 6.MADDESİNİN BİRİNCİ FIKRASINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİĞİ İNCELEYELİM

5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerine dair kanunun 6.maddesinin birinci fıkrası

Ek önlemler

Madde 6- Mülkî idare amirleri havalimanı, liman, gümrük, gar ve istasyon gibi yerler ile spor müsabakalarının, sahne gösterilerinin ve benzeri etkinliklerin yapıldığı yerlerdeki özel güvenlik tedbirlerini denetlemeye ve kamu güvenliğinin gerektirdiği hallerde ek önlemler aldırmaya yetkilidir.

MADDE 67- 5188 sayılı Kanunun 6 ncı maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Mülki idare amirleri; kamu güvenliğinin gerektirdiği hallerde özel güvenlik izni verilen yerlerde alınan özel güvenlik tedbirlerini denetlemeye ve yetersiz bulduğu takdirde ek önlemler aldırmaya yetkilidir.”

İNCELEME:

680 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 67.maddesi ile 5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerine dair kanunun 6. Maddesinin birinci fıkrasında değişiklik yapılmıştır.

Fıkranın önceki halinde mülki idare amirlerine kamu güvenliğinin gerektirdiği hallerde ek önlemler aldırmaya yetkili olduğu ve bu yetkisini hangi birimlerde kullanacağı belirtilmiştir. Bunlar havalimanı, liman gümrük, gar ve istasyon, spor müsabaka alanları, sahne gösterisi yapılan alanlar vb. etkinlikler şeklindedir.

Yeni düzenleme ile yukarıda saydığımız birimler kaldırılmış, özel güvenlik izni verilen yerlerde cümlesi ile değiştirilerek mülki idare amirinin yetkisinin kapsamı genişletilmiştir. Yapılan denetlemede tedbirlerin yetersiz bulunması halinde ek önlemler almaya yetkili kılınmıştır. Yeni fıkrada yetersiz bulduğu takdirde cümlesi mülki idare amirinin tedbirler konusunda ki yetkisini arttırmıştır.

Mülki İdare Amiri (İl de Vali, ilçede Kaymakam) tedbirleri yetersiz bulduğu takdirde bu yetki ile ne yapabilir birlikte bakalım;

Faaliyet izni bulunan şirkette, personel sayısının arttırılması ya da değiştirilmesi talimatı verebilir.

Fiziki güvenlik tedbirlerinin arttırılması talimatını verebilir, (bariyer, güvenlik kameraları, x-ray, kontrol noktası, kulübe vs.)

Genel kolluk kuvvetlerine (Polis, Jandarma, Sahil Güvenlik), özel güvenlik alanına giren faaliyetler için ek tedbirler aldırabilir, şeklinde özetlenebilir.

Diğer maddeleri incelemeye devam edeceğiz…
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ