Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

680 sayılı KHK’nın 68.maddesinin incelenmesi

Editor

Yazarın şu ana kadar yazılmış 25 makalesi bulunuyor.

680 Sayılı KHK’nın 68.maddesinin incelenmesi

5188 sayılı Kanun;

blank

blank

 

Görev alanı (madde başlığı)

Madde-9

 

1.fıkra (kanunlarda paragraflara fıkra denir)

 

Bu görevliler 7 nci maddede sayılan yetkileri sadece görevli oldukları süre içinde ve görev alanlarında kullanabilirler.

2.fıkra

Özel güvenlik görevlileri silahlarını görev alanı dışına çıkaramazlar. İşlenmiş bir suçun sanığı veya suç işleyeceğinden kuvvetle şüphe edilen kişinin takibi, dışarıdan yapılan saldırılara karşı tedbir alınması, para ve değerli eşya nakli, kişi koruma ve cenaze töreni gibi güzergâh ifade eden durumlarda güzergâh boyu görev alanı sayılır. Görev alanı, zorunlu hallerde Komisyon kararıyla genişletilebilir.

 

 

680 Sayılı KHK;

 

MADDE 68 5188 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin birinci ve ikinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Değiştirilen 1.fıkra

“Özel güvenlik görevlileri 7 nci maddede sayılan yetkileri sadece görevli oldukları süre içinde ve görev alanlarında kullanabilirler.

Değiştirilen 2.fıkra

Özel güvenlik görevlileri silahlarını görev alanı dışına çıkaramazlar. İşlenmiş bir suçun sanığı veya suç işleyeceğinden kuvvetle şüphe edilen kişinin takibi, dışarıdan yapılan saldırılara karşı tedbir alınması, para ve değerli eşya nakli ve cenaze töreni gibi güzergâh ifade eden durumlarda güzergâh boyu görev alanı sayılır. Görev alanı, zorunlu hallerde Komisyon kararıyla genişletilebilir. Kişi korumasında çalışan özel güvenlik görevlilerinin görev alanı; koruduğu kişi ile birlikte olduğunda ülke geneli, koruduğu kişi olmaksızın kişi koruma izni verilen ilin sınırlarıdır.”

İNCELEME:

Görüldüğü üzere 680 sayılı KHK’nin 68.maddesi ile 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Kanunun 9. Maddesinin ilk iki fıkrası değiştirilmiştir.

Birinci fıkraya baktığımızda, 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Kanunun 7.maddesinde ki yetkileri kullanabileceklerin, kesin ifade ile belirlenmesi amaçlanmış ve böylece anlam karmaşasına yol açmamak için tedbir alınarak “bu görevliler” ibaresi yerine “özel güvenlik görevlileri” kullanılmıştır.

İkinci fıkrada ise, kişi koruma hizmeti genel olarak tanımlanan ve madde de sayılan diğer hizmetlerle birlikte, güzergah boyunun görev alanı olarak belirlendiği tanım içerisinde yer alırken, yapılan değişiklikle, diğer hizmetlerden ayrılarak yeni ve daha net bir görev alanı tanımlaması getirilmiştir.

Bunu biraz açalım, şöyle ki koruma hizmeti verilen şahıslara VİP denir. Bu değişiklikle komisyon kararına gerek duyulmadan, koruma personeli VİP ile birlikte yani yanında koruma görevini ifa ettiği süre boyunca silah taşıyabilir. İstanbul’da yaşayan bir işadamını korumakla görevli özel güvenlik personeli yurt içinde herhangi bir kente yapılan seyahatlerde VİP’nin yanında bulunduğu sürece silahını taşıyacaktır. Dikkat ederseniz yurtiçinde farklı bir kentte silah taşınabilmesi için VİP’nin yanında olunması şartı getirilmiştir.

VİP yanında bulunmadığı durumlarda ise özel güvenlik görevlisi (koruma) silahlı olarak sadece izin verilen kentte silah taşıyabilir.

İzin verilen kentte VİP’si yanında olmadan özel güvenlik personelinin silah taşıyabilmesi gerekli bir şarttır. Öyle ki VİP’sini akşam evine bırakıp mesaisini sona erdiren özel güvenlik görevlisi, VİP’si yanında olmadan ve üstelik silahı üzerinde iken evine nasıl dönecektir? İşte idare bu ve benzeri durumlardan  dolayı bu yasal düzenlemeyi gerekli görmüştür.

Diğer maddeleri incelemeye devam edeceğiz…
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Avatar Erdogan dedi ki:

  Merhaba ben yakın koruma olarak çalışmaktayım bu durumda silahımı akşam patronun evine bırakmıyorum diye anlıyorum bulunduğum ilde birde bizim elimize bunla alakalı bir yazı verilmesi gerekiyor mu yasa çıkmış ama orda silah taşıyabilir gibisine net yazılmamış özel güvenlik şubedekiler de kendi kafasına göre yorumlayacak bizim yapmamız gereken nedir yardımcı olursanız seviniriz.

  1. Avatar admin dedi ki:

   Sayın Erdoğan,
   Önemli olan bu durumun kanun maddesine girmiş olmasıdır. Söylediğiniz gibi bir sıkıntının olacağını sanmıyorum. Ama beklemek lazım uygulamada aksaklık yaşanırsa yönetmelik yada genelge ile bu durum daha kolay düzeltilir. İncelemede belirttiğimiz gibi tekrar söylemekte fayda var, görev yaptığınız il sizin görev alanınızdır. Görev alanında da VİP olmadan silah taşıyabilirsiniz. Bu durum kanunda açık ve nettir.
   Sitemize ilginizin devamını diler, teşekkür ederiz.

BİR YORUM YAZ