Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

680 sayılı KHK’nın 69.maddesinin incelenmesi

Editor

Yazarın şu ana kadar yazılmış 25 makalesi bulunuyor.

680 sayılı KHK’nın 69.maddesinin incelemesi

680 sayılı khk’nın 69. maddesi ile 5188 sayılı kanunda yapılan bir takım değişiklikler ile ilgili bu değerlendirme yazımızı kaleme aldık, hangi durumlarda kimler özel güvenlik olamaz ? sorusuna yanıt bulamadığınız takdirde altta ki yorum  bölümünden güvenlik uzmanımıza sorularınızı yöneltebilirsiniz. Aşağıda önce kanunun eski halindeki madde kırmızı renkle belirtilmiş daha sonra yeni khk ile yapılan düzenleme belirtilmiştir. Bunların ardından bu değişikliğin incelenmesi ve özel güvenlik adaylarını nasıl etkileyeceği konularına değinilmiştir.

5188 sayılı kanun;

blank

blank

Özel güvenlik görevlilerinde aranacak şartlar

Madde 10- Özel güvenlik görevlilerinde aşağıdaki şartlar aranır:

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

b) (Değişik: 21/4/2005 – 5335/23 md.) Silahsız olarak görev yapacaklar için en az sekiz yıllık ilköğretim veya

ortaokul; silahlı olarak görev yapacaklar için en az lise veya dengi okul mezunu olmak.

c) 18 yaşını doldurmuş olmak.

d) (Değişik: 23/1/2008 – 5728/545 md.) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, (…)(1) zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

e) (Mülga: 23/1/2008 – 5728/578 md.) (Mülga:kaldırılmış demektir.)

f) Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile engelli bulunmamak.

g) 14 üncü maddede belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.

680 sayılı KHK;

MADDE 69- 5188 sayılı Kanunun 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı fıkraya (g) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki bent eklenmiştir.

“d) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.”

h) Güvenlik soruşturması olumlu olmak.”

İNCELEME:

TCK 53. Madde alınan hapis cezası mahkumiyetinin kanuni sonucu olarak bu cezanın infazı tamamlanıncaya kadar, kişinin belli hakları kullanmasından yoksun bırakılması konusunu işler.

5188 sayılı kanunun 10.maddesinin d) bendinde yapılan değişiklik ile “TCK 53. Maddede belirtilen süreler geçmiş olsa bile” şartına ek olarak “hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile” cümlesi eklenmiştir.

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı ne demek? Sanık hakkında hükmolunan cezanın belli bir denetim süresi içerisinde örneğin 5 yıl boyunca kasıtlı olarak bir suç işlememesi ve yükümlülüklere uygun davranması sonucu cezanın ortadan kalkması olarak açıklayabiliriz.

Yeni düzenlemede kasıtlı olarak işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezası almamış olmak hükmü aynen korunmuştur.

Af kapsamında bulunmasına rağmen belirtilen suçları işleyenlerin özel güvenlik görevlisi olamayacağını belirleyen suçlara, “özel hayata ve hayatın gizli alanına” karşı işlenen suçlar ile “uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları” eklenmiştir.

d) bendinin 3. Fıkrası ile burada sayılan suçlardan dolayı haklarında devam etmekte olan soruşturma ve kovuşturma bulunmaması gerekir. Bu madde ile ilgili daha önce bir kardeşimiz web sitemizden bu durumla ilgili soru sormuştu. Uyuşturucu madde bulundurmaktan hakkında devam eden bir soruşturma olduğunu ve özel güvenlik kimlik kartını yenileme yapacağını bununla ilgili sıkıntı yaşayıp yaşamayacağını öğrenmek istemişti.

Bu madde ile ilgili suçtan dolayı mahkeme sürdüğü sürece ve ayrıca bu suçtan ceza aldığı takdirde özel güvenlik görevlisi olamayacağı kesinlik kazanmıştır. Bu maddenin yukarıda sayılan suçlardan farkı, bir kişinin bu suçlardan dolayı haklarında soruşturma ve kovuşturmanın devam ediyor olması özel güvenlik görevlisi olamamasının yeterli sebebi olarak görülmesidir.

Son olarak ve en önemlisi;

h) bendi ile özel güvenlik görevlisinin güvenlik soruşturmasının olumlu olması şartının getirilmesidir. Bu madde ile bir kişi için, diğer bütün şartlar tam olsa bile, özel güvenlik görevlisi olabilmesi için, devletin emniyet ve istihbarat birimlerinin yapacağı güvenlik soruşturmasının olumlu sonuçlanması gereklidir. Güvenlik soruşturmasının olumlu olması koşuluyla özel güvenlik kurulu olumlu karar vermektedir.

HAGB ile ilgili özel güvenlik görevlisinin idare mahkemesine açtığı ve kazandığı dava ile ilgili haber

https://ozelguvenlik.net/mevzuat/karar/ozel-guvenlikciyi-isinden-eden-karari-mahkeme-hukuka-uygun-bulmadi/

ÖNEMLİ NOT: ozelguvenlik.net web sitesi güvenlik uzmanımızın yorumlarınıza, size yardımcı olmak amacıyla verdiği cevaplar, yasal mevzuat hükümleri çerçevesinde yapılan değerlendirmelerdir, bu yorum cevapları, kamu kurum ve kurullarını bağlamayacağı gibi farklı kararlarda verebilirler.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1004 YORUM
 1. Avatar Mustafa dedi ki:

  Selam hocam alkollu arac kullanmaktan 6 ay ehliyetim alındı 1228 tl ceza verildi mahkemeye çıkcam güvenlik gorevlisiyim bir sene sonra kartımı yenilem hegap yada verilen ceza sicilime islermi güvenlik kartimi yenileyebilirmiyim daha önceden hiç bir olayım olmadi sicilim yok saygilarimla

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Mustafa,
   1 yıl ve üzeri ceza almadığınız sürece sorun olacağını sanmıyorum.

 2. Avatar abdullah dedi ki:

  s.a kardeşim kimliğin ne zaman iptal oldu..yenileme aşamasında mı yoksa hagb kararının hemen sonrasında mı

 3. Avatar Abdullah dedi ki:

  Hocam merhabalar, öncelikle bizi sabırla bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.iki sorum var sizlere.

  1-) Silahlı güvenlik görevlisiyim.2017 yılında uyuşturucu kullanmak suçundan ilk kez yakalandım.Denetimli serbestlik verildi savcılık tarafından ve kamu davası açılması ertelenmesi.Sorum ise durumumu anlatır şekilde savcıya dilekçe yazsam ve takipsizlik verse o karar ile gidersem kimliğimi alabilir miyim?

  2-) internette kimliğiniz iptal olduysa takipsizlik alsanız veya 5 senelik süre dolmuş olsa bile hiç bir şekilde kimliğinizi alamazsınız diye yazıyor,bu doğru mudur?

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Abdullah,
   Dilekçe ile savcıdan takipsizlik almanız zor, uyuşturucudan işlem görüp, süreleri sorunsuz tamamlayanlardan yenileme yapabilen mevcuttur, bu konuda idari dava yolu da açıktır.

 4. Avatar Şeyhmus dedi ki:

  1 yıl 3 ay hapis cezası aldım ama 3 gün cezaevinde kaldım 7 ay denetimli serbestlik geçirdim bu arada kimliğim iptal edildi. Ceza sürem bitti. Sorum şu tekrardan kimlik çıkartabilirmiyim

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Şeyhmus,
   1 yıl ve üzeri kasten işlenmiş bir suçtan hüküm giyildiği takdirde özel güvenlik olamazsınız.

 5. Avatar Oğuzhan dedi ki:

  Sayın Hocam merhaba.. Benim 2012 de ” meskun mahalde silahla ateş etmek ve memura hakaret” suçlarından davam HAGB kapsamında para cezası olarak 5 yıl DS olarak karar verilmişti. 5 yıllık süre Nisan 2017 de sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Silahsız kimlik yenilemesi yapacağım, bu durum bir engel teşkil eder mi? Teşekkür eder, iyi günler dilerim.

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Oğuzhan,
   Sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum.

 6. Avatar Yagizberk dedi ki:

  Sayın admin uyuşturucudan serbest denetim alan kişi süreyi sorunsun tamamlayinca bide düşme kararı elinde olunca güvenlik kimlik kartı yenileyebiliyormu icmedigim halde arkadasimim yanında otururken yakalandık bende onu satmamak için zamanında evet beraber içmek için aldık dedim bir yıl imza attık sorunsuz tamamladım ve 2016 da düşüm kararı aldım şimdi yenilemem var kesinleşme şerhinde ceza türü dusme yazıyor sadece sorun olurmu sizce bı türlü cevabını bulamadim

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Yağızberk,
   Olumlu çıkma ihtimali vardır, olmazsa idari dava açabilirsiniz.

  2. Avatar Selim dedi ki:

   Ögg kimliğim yenileme aşamasında Şubat ayında iptal oldu uyuşturucu madde kullanmaktan DS bitti tekrardan özel güvenlik şubeye yenileme için başvursam yenilenir mi kartım

   1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

    Sayın SELİM,
    Benzer durumda yenileme yapan arkadaşlar var, sizin ki de yenilenebilir, yenilenmezse red verilirse yasal süre olan 60 günü geçirmeden idari dava açabilirsiniz.

    1. Avatar Selim dedi ki:

     60 günü geçtikten sonra dava açamıyor muyuz DS yeni bitti Temmuz ayından Yinede yenilenmezse dava açabilir miyim

     1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

      Sayın Selim,
      idari davalarda idarenin yaptığını düşündüğünüz haksız işlemin tarafınıza tebliğinden itibaren 60 gün içinde dava açmanız gerekir, bu idari davalarda kanuni zaman aşımı süresidir.

 7. Avatar Serkan dedi ki:

  Sayın hocam15 sene önce, özel hayata ve hayatın gizli alanına sucundan 4 ay ceza aldım denetim serbestinden yararlandım şimdiye kadar yenilememde sorun yaşamadım yeniden yenileme yapacağım bir sorun yaşarmiyim saygılar.

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Serkan,
   Bu suçtan mahkum olmamak şarttır, ds sorunsuz bitti ve yenilemeniz 680 sayılı khk dan sonra yapıldı ise yine yapılır

 8. Avatar İbrahim dedi ki:

  Sayın hocam sorun olur mu belgemi iptal ederler mi silah ufak silahtı kendi rızamla teslim ettim dede yadigarı dedim ifadem buydu silah boş bir vaziyette araçta koltuğun altındaydı bi problem yaşarmıyım acaba sürekli kendime sıkıntı ediyorum silahı kolluk kuvvetleri arama yaptı buldu şoför koltuğu altında ne olur benim durumum belgeme işlem yapılır mı kartı yenileyeceğim zaman sorun çıkar mı

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın İbrahim,
   Silahın büyüklüğü ve küçüklüğünün bir önemi yoktur, ateşli silahların hepsine 6136 sayılı kanuna muhalefetten işlem yapılır. Ruhsatsız silaha, rızanız olmasa bile kolluk tarafından bulunduğunda el konulur. Daha önce belirttiğimiz gibi kartınızın yenilenip yenilenmemesini kurul değerlendirecektir. Bizim konunuz ile ilgili söyleyebileceğimiz husus bir özel güvenlik görevlisinin devriye atarken kullandığı araç koltuğunun altında ruhsatsız silah bulundurmasını kurul olumsuz değerlendirebilir, aynı zamanda silahın kimden kaldığının bir önemi yoktur, ruhsatsız silah devredilemez, miras bırakılamaz.

   1. Avatar Fehmi dedi ki:

    Ögg kimliğim Şubat ayında yenileme aşamasında iptal oldu uyuşturucu madde kullanmaktan dolayı Temmuz ayında DS bitti özel güvenlik şubeye gidip tekrar yenileme için başvuru yapsam olumlu bir sonuç alabilir miyim kimliğim yenilenir mi tekrar

    1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

     Sayın Fehmi,
     Evet şubeye müracaat edebilirsiniz, olumlu çıkma ihtimali vardır, Olmazsa idari dava yoluna gidebilirsiniz.

 9. Avatar Ferhat dedi ki:

  Hocam merhaba basit darp tan ceza alirsam kimligim iptal olurmu

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Ferhat,
   1 yıl ve üzeri ceza almazsanız iptal olmayacaktır, Ancak bazen kurul silahlı kimliği silahsıza çevirebiliyor.

 10. Avatar alı dedi ki:

  hocam hayırlı akşamlar ıkı gun once esımle kavgadan mahkememız oldu hakım 3 bın para cezası verdı yalnız eskı polıslerle kavga olayımın uzerınden 5 yıl gecmesıne daha4 ay varmış o davadanda 6 ay 10 gun cezam varmış bırde para cezası oda sure dolmadıgı ıcın gelecekmiş bu arada özel guvenlık subede yenılememdekı kartımı iptal etmişler iş yerıne henuz yazı gelmedı 6 ay ve uzerı cezalarda ıptal gerekcesı dıyorlar dogrulugu nedır ne yapabilirim hocam cok saolun sımdıden

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Ali,
   Ceza süreleri kanunen kasten işlenen suçlarda 1 yıl ve üzeridir, sizin kartınızın iptal sebebi büyük ihtimalle suçu genel kolluk kuvvetlerine karşı işlemiş ve süreyi de tekrar cezai müeyyide gerektiren bir suça karışarak sorunsuz bitirememiş olmanızdır. Güvenlik soruşturmanız kolluk kuvvetleri tarafından yapılmaktadır, kolluk kuvvetleri ile yaşanan ve ceza alınan adli süreçler nedeniyle özel güvenlik kurulları çoğunlukla red kararı vermektedir. İptalden sonra yapabileceğiniz işlem idari dava yoluna gitmeniz olabilir. İdari davalarda zaman aşımı süresi vardır ve idarenin hukuksuz işleminin ardından 60 gün içerisinde dava açılması gerekir bu süreyi de dikkate almanızda fayda var.

   1. Avatar Ali dedi ki:

    Hocam itirazin asamalari nedir sirkete cagrildim ve komisyon kartima red karar vermis direk idari mahkemeye gidip dava mi acacam yoksa daha once guvenlik subeyemi itiraz dilekcesi verecem itirazin red gelmemesi icin ozellikle deginecegim konu varmi Allah razi olsun sizden her yazdigimiza karsilik verip bizi aydinlatiyorsunuz saygilar..

    1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

     Sayın Ali,
     Dilekçe konusunu özel güvenlik şubeye sormanız daha isabetli olur, idari dava içinse hukuki yardım almalısınız, geçmişteki tüm adli safahatınız (mahkeme evrakları ve yasal mevzuat-benzer davalar) incelenir ve ona göre davanızda gerekçeler sunulur.

 11. Avatar Koray dedi ki:

  Merhaba yaklasik 15 yil once karistidigim gasp sucundan dolayi hukum yedim cezami cektikden bir sure sonra sabika kaydi sildirdim .ozel is icin sabika kaydi cikardigim zaman temiz cikior.fakat diger durumlarda arsiv kaydi tutuluor.suan guvenlik firmasinda danisma olarak calisiorum.ozel guvenlik karti almama eski hukumlu olmam engelmidir .

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Koray,
   1 yıl ve üzeri hüküm yedi iseniz ne yazık ki özel güvenlik görevlisi olamazsınız.

 12. Avatar Meryem dedi ki:

  2018 yılında çalıştığım iş yerinde kasadan para çalınma olayı oldu, bende kasa görevlisi olduğum için benle birlikte diğer çalışanı da mahkemeye verdiler. Güveni kötüye kullanma olarak dava açıldı. 2 yıl oldu ve dava devam ediyor. Ama hakkımda kesinleşmiş bir suçlama yok. Mahkeme de hala sonuçlanmadı. Ben 87. Ögg sınavına girdim ve kazanırsam güvenlik soruşturmasında bununla alakalı önüme bir engel çıkar mı acaba merak ediyorum ?

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Meryem,
   Güveni kötüye kullanma suçundan ceza almanız durumunda özel güvenlik görevlisi olamazsınız. Özel güvenlik olunmasına engel teşkil eden bir suçtan devam eden mahkemeniz nedeniyle, bu suçtan ceza almamak şartıyla, mahkemenin sonuçlanmasını beklemeniz gerekebilir. Bu durumun arşiv araştırması ve güvenlik soruşturmasında size sorun çıkarma ihtimali yüksektir.

  2. Avatar İbrahim dedi ki:

   Sayın hocam merhaba benim kartım silahsız olarak şuan çalışıyorum üç gün önce dedemden bana kalan silahı dışarda özel hayatıma ilişkin arabada koltuğun altında boş şekilde ve ağzında fişek dahi yoktu 7.65 çapında polislere kendi rızamla teslim ettim dede yadigarı olduğunu belirttim kartımla ilgili sorun olur mu kartım silahsız

   1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

    Sayın İbrahim,
    Silahın kolluk tarafından hangi şartlarda nasıl alınıp, müsadere edildiği önemli olacaktır. Bir uygulamada mı yoksa bir ihbarla mı aracınızda silah olduğuna dair bir işlem tesis edildi? Yapılan adli işlem sonrası silaha el konulması dışında size ruhsatsız silah bulundurmaktan verilecek ceza ve süresi, özel güvenlik kimliğinize ilişkin durumu daha net yorumlamamızı sağlayacaktır.

    1. Avatar İbrahim dedi ki:

     Normal devriye atarken sivil genel kolluk durdurdu efendim para cezası haricinden hiçbirşey olmaz dediler ben bu durumda mağdur oldum işsiz kalırım diye belge iptal olur diye endişe edip duruyorum bundan dolayı size söylemek istedim akıbetim ne olur hiçbir taşkınlık yapmadım çevreye zarar toplum ahlakını bozacak hiçbirşey yapmadım kattım iptal olur mu bu konuda

     1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

      Sayın ibrahim,
      Adli evraklarınızda durum (kolluk gücünün tutanağında vs.) silahsız güvenlik görevlisi olarak devriye göreviniz sırasında yanınızda ruhsatsız silah bulundurduğunuz şeklinde ise buna hoş bakılmayacaktır. Kaldı ki silahlı güvenlik olsanız dahi ruhsatsız silah bulunduramazsınız. Yasal olarak ruhsatsız silah taşıma özel güvenlik olunmasını engellemese de bu suçunuz yüzünden güvenlik soruşturmanız sıkıntıya girebilir. Kararı tabi ki özel güvenlik kurulu evraklarınızı inceleyip verecektir.

 13. Avatar Merve dedi ki:

  Bugun takipsizlik aldigim davanin karariyla tekrar guvenlik subeye gittim dilekce yazdim tekrar sorusturulucam…ama aklima takilan 5nci ayda takipsizlik almisim 10ncu ayda kimlik iptal olmus yani takipsizlik kararina ragmen iptal oldu anladigim kadariyla…hic umudum kalmadi artik sonucundanda umitsizim

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Merve,
   Kurulun bazı red kararları idare mahkemeleri tarafından bozuluyor, bu nedenle daha önce kuruldan red verdikleri kararlar değişebiliyor, o yüzden umudunuzu kaybetmeyin, hakkınızda hayırlısı olsun.

1 19 20 21
BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.