Özel Güvenlik Sitesi

680 sayılı KHK’nın 69.maddesinin incelenmesi

Editor

Yazarın şu ana kadar yazılmış 22 makalesi bulunuyor.

 

 680 sayılı KHK’nın 69.maddesinin incelemesi

 

5188 sayılı kanun;

Özel güvenlik görevlilerinde aranacak şartlar

Madde 10- Özel güvenlik görevlilerinde aşağıdaki şartlar aranır:

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

b) (Değişik: 21/4/2005 – 5335/23 md.) Silahsız olarak görev yapacaklar için en az sekiz yıllık ilköğretim veya

ortaokul; silahlı olarak görev yapacaklar için en az lise veya dengi okul mezunu olmak.

c) 18 yaşını doldurmuş olmak.

d) (Değişik: 23/1/2008 – 5728/545 md.) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, (…)(1) zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

e) (Mülga: 23/1/2008 – 5728/578 md.) (Mülga:kaldırılmış demektir.)

f) Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile engelli bulunmamak.

g) 14 üncü maddede belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.

 

 

680 sayılı KHK;

MADDE 69- 5188 sayılı Kanunun 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı fıkraya (g) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki bent eklenmiştir.

“d) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

Cesedi güvenlik görevlisi buldu

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.”

h) Güvenlik soruşturması olumlu olmak.”

İNCELEME:

TCK 53. Madde alınan hapis cezası mahkumiyetinin kanuni sonucu olarak bu cezanın infazı tamamlanıncaya kadar, kişinin belli hakları kullanmasından yoksun bırakılması konusunu işler.

5188 sayılı kanunun 10.maddesinin d) bendinde yapılan değişiklik ile “TCK 53. Maddede belirtilen süreler geçmiş olsa bile” şartına ek olarak “hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile” cümlesi eklenmiştir.

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı ne demek? Sanık hakkında hükmolunan cezanın belli bir denetim süresi içerisinde örneğin 5 yıl boyunca kasıtlı olarak bir suç işlememesi ve yükümlülüklere uygun davranması sonucu cezanın ortadan kalkması olarak açıklayabiliriz.

Yeni düzenlemede kasıtlı olarak işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezası almamış olmak hükmü aynen korunmuştur.

Af kapsamında bulunmasına rağmen belirtilen suçları işleyenlerin özel güvenlik görevlisi olamayacağını belirleyen suçlara, “özel hayata ve hayatın gizli alanına” karşı işlenen suçlar ile “uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları” eklenmiştir.

d) bendinin 3. Fıkrası ile burada sayılan suçlardan dolayı haklarında devam etmekte olan soruşturma ve kovuşturma bulunmaması gerekir. Bu madde ile ilgili daha önce bir kardeşimiz web sitemizden bu durumla ilgili soru sormuştu. Uyuşturucu madde bulundurmaktan hakkında devam eden bir soruşturma olduğunu ve özel güvenlik kimlik kartını yenileme yapacağını bununla ilgili sıkıntı yaşayıp yaşamayacağını öğrenmek istemişti. Bu madde ile ilgili suçtan dolayı mahkeme sürdüğü sürece ve ayrıca bu suçtan ceza aldığı takdirde özel güvenlik görevlisi olamayacağı kesinlik kazanmıştır. Bu maddenin yukarıda sayılan suçlardan farkı, bir kişinin bu suçlardan dolayı haklarında soruşturma ve kovuşturmanın devam ediyor olması özel güvenlik görevlisi olamamasının yeterli sebebi olarak görülmesidir.

Neden OzelGuvenlik.Net?

Son olarak, h) bendi ile özel güvenlik görevlisinin güvenlik soruşturmasının olumlu olması şartının getirilmesidir. Bu madde ile bir kişi için, diğer bütün şartlar tam olsa bile, özel güvenlik görevlisi olabilmesi için, devletin emniyet ve istihbarat birimlerinin yapacağı güvenlik soruşturmasının olumlu sonuçlanması gereklidir.

 

HAGB ile ilgili özel güvenlik görevlisinin idare mahkemesine açtığı ve kazandığı dava ile ilgili haber

 

Özel Güvenlikçiyi İşinden Eden Kararı, Mahkeme Hukuka Uygun Bulmadı

680 sayılı KHK'nın 69.maddesinin incelenmesi yazımızı yararlı buldunuz mu?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 636 YORUM
 1. Melodi dedi ki:

  Mrb admin silahlı ozel guvenlik sertifikami aldım güvenlik sorusturmasinda aklıma takilanlar var . Bnm 5 sene infazim vardı ve onu yaktım bardakla birisinin burnunu hafif yaraladim karşı taraf şikayetçi olmadı fakat kamu dava açtı ve 180 gün adli para cezası ile 3 bin TL ödedim ve bitti . 2014 yılında da restorantta çalışırken telefonla patates domates eksik gibi siapriseler veriodum ve karşı taraf uyuşturucu madde ticareti yapiomus hiç haberim yoktu. Ve ifadem alındı mahkemeye çıkarıldim sanık olarak sonra ben hiç mahkemeue çağrılmadim kesin karar temiz edilmeden beraat aldım bu bu sorunlar bnm silahlı ozel güvenlik olmama engel mi Yargıtay da dosya gorunuo uyuşturucudan avukatla görüştüm sizinle alakası yok sizin kararınız kesin beraattir karşı tarafın dosyası Yargıtay’da o yüzden sizinki de görünüyor dedi bı de sizin fikrinizi öğrenmek istiyorum tsk

  1. admin dedi ki:

   Sayın melodi,
   hafif yaralama olayı özel güvenlik olmanız için sıkıntı olmaz, uyuşturucu ile ilgili konudan beraat kararınız varsa bu konuda da sıkıntı yaşamazsınız, ancak uyap ta görünüyor ise özel güvenlik şube mahkeme evrakını incelemek isteyebilir.

 2. Yıldırım dedi ki:

  Merhaba.Benim 24.05.2014 yılında basit yaralama suçundan(kavga esnasında testere ile) kamu davam oldu.Dava 2016 yılında sona erdi.300 gün adli para cezası 6000 tl aldım.Hagb ye çevrildi.84.Dönem silahlı özel güvenlik sınavını kazandım.Evraklarımı teslim edeli 2 ay oldu.Bugün emniyeti aradığımda soruşturmanız devam ediyor dediler.Mahkemeniz ile ilgili savcılıktan yazı bekleniyor denildi.Güvenlik soruşturmamın olumsuz olma ihtimali var mıdır?Kurstaki herkesin kartı geldi benim hala soruşturma bitmedi.Bu da beni psikolojik olarak olumsuz etkiliyor.

  1. admin dedi ki:

   Sayın Yıldırım,
   HAGB niz devam ettiği için mahkeme safahatı ile ilgili bilgi edinilmesi amacıyla yazı yazı yazılmış olabilir, böyle bir durumunuz varsa sizin müracaatta bulunacağınız zaman mahkemeden evrak alıp teslim etmiş olmanız daha iyi olurdu, sizin için kurul, mahkemeye konu olan olay ve şekli ile ilgili bir değerlendirme yapıp 680 sayılı khk nın güvenlik “soruşturması olumlu olmak” maddesi gereği olumsuz karar vermez ise en kötü HAGB nin bitmesi bekletilebilir onun dışında işlediğiniz suç ve aldığınız ceza özel güvenlik olmanıza engel teşkil etmemektedir.

  2. Mehmet dedi ki:

   Slm admin özel güvenlik belgemi aldım silahlı yeni ama. Psikolojik tedavi görsem veya ilaç kullansam skkıntı olurmu

   1. admin dedi ki:

    Sayın Mehmet,
    Teşhis konulmuş bir psikolojik rahatsızlığınız var ise silahlı özel güvenlik kimlik kartınız silahsıza çevrilebilir, ancak bu da psikiyatrinin raporunun nasıl sonuçlanacağı ile ilgilidir, psikiyatri bölümü uygun görmez ise kimliğiniz tamamen iptal olabilir. Yönetmelikte özel güvenlik olabilmek için gerekli olan sağlık ile ilgili şartlar içinde “Psikolojik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak,” hükmü mevcuttur, ancak bu durumu belirleyecek birim özel güvenlik şube yada özel güvenlik kurulu değil, psikiyatrinin vereceği raporda yazan karardır. Şöyle ki kolluk kuvvetlerinde de mesleğe girdiğinde sorunu bulunmayan ama birkaç yıl sonra psikolojik rahatsızlık tanısı konan personel psikiyatrinin raporuna göre önce silahı alınarak daha pasif bir göreve alınır, burada sağlık ile ilgili sorunları devam ederse malulen emekli edilmeye kadar giden bir süreç işler. Eğer kimliğinizi aldınız, işe girdiniz, ardından tedavi görmeye başlayacaksanız, bu aşamada görevde yaşayabileceğiniz bir sıkıntıda, bunu bildirmediğiniz için sorumluluk size ait olacaktır.

 3. Gökçe dedi ki:

  Selamünaleyküm hocam..
  2013 yılında karistigim kavgada adamın burnu kırıldı şikayetçi olmamasına rağmen kamu davasindan kasten adam yaralama diy 1 yıl 1 ay hAGB kararı verildi 5 yıl başka suça karışma dediler.. 5 yılı doldurduk dilekçe verdim düştü bu karar benim memur olmama ve özel güvenlik kimlik kartımı almama engel teşkil eder mi.. kalın sağlıcakla

  1. admin dedi ki:

   Sayın Gökçe,
   Müessir fiil yani kavga suç olarak devlet memurluğuna da özel güvenlik olmanıza da engel hallerden değildir, özel güvenlik olarak süre olarak kasten bir suçtan bir yıl ve üzeri ceza almamanız gerekir, HAGB niz sorunsuz bitti ve düşüm aldı iseniz bu suçtan ceza almamış sayılırsınız, bu nedenle sizin için sorun olmayacaktır.

 4. Mevlut elalmis dedi ki:

  Merhaba iyi günler başıma çok kötü bir olay geldi alkolü şuurun yerinde değilken polis karakolunda polise mukavemet suçu işletim ve hakime bu suçu kasten istemediğimi anlattım ben böyle biri değilim dedigimi anlattım bana adlı kontrol altında serbest bıraktılar pazartesi ve cuma günleri imza atacam bu suçtan dolayı özel güvenlik görevlisi ola bilir!iyim

  1. admin dedi ki:

   Sayın Mevlüt,
   Özel güvenlik görevlisi olmak için müracaat edeceğiniz ve özel güvenlik kimlik kartını vermeye yetkili kamu kuruluşu Polis ve Jandarma birimleridir, güvenlik soruşturmanızı bunlar yapar ve kurula sunar, özel güvenlik kurulu da dosyanıza göre karar verir, bu durumda her iki kolluk kuvveti de kendilerine mukavemet suçu işleyen bir vatandaş ile ilgili nasıl bir soruşturma sunarlar takdirinize bırakıyorum.

   1. Mevlut elalmis dedi ki:

    Beni bütün polisler tanırlar onlara karşı işleyecek olduğum bir suç olmaz kendileri dikkatle biliyorlar hatta polis şikayetini geri alacak durumum anlatıldı bu suçtan dolayı güvenlik soruşturmasından gecmeme ihtimalimm var mı mahkeme kagitinda sadece basit yaralama yaziyor

    1. admin dedi ki:

     Sayın Mevlüt,
     Evet, soruşturmanıza karar verecek kurul polise karşı işlemiş olduğunuz mukavemet suçu yüzünden soruşturmanıza ilk andan olumsuz bakar, sonuçta özel güvenlik görevlisi olduktan sonra bile işlemiş olsanız bu suçu kimlik iptal edilmektedir, zira kanuni şartlar oluştuğunda, özel güvenlik personeli kolluk görevlisi emrinde bile olabilmekte, emrinde olmanın her an mümkün olduğu bir kamu görevlisine mukavemet maalesef hoş karşılanmamakta.

     1. Mevlut elalmis dedi ki:

      Peki bu suçtan beraat edersem ve polis memuru şikayetçi olmayacak sucu işlerken de bilincim yerinde değildi kasten işlediğim bir suç yok ve çok üzgünüm böyle bir olay yaşandığı için

     2. admin dedi ki:

      Sayın Mevlüt,
      Bu suçtan hakkınızda bir adli işlem yapılmamış olması önemli,şikayetçi olmaz ve ceza almazsanız kurulun insafına kalan bir karar verilir.

 5. Hakan dedi ki:

  Merhabalar esrar maddesi icerken yakalandım buyuk ihtimal ilk defa oldugu icin denetim serbestlik alcam guvenlik kartimi yenilememe 4 yil var sorum su bu olay calistigim is yerine bildirilirmi yada 4 seneden önce yenileme olmadan iptal olurmu tskkrler

  1. admin dedi ki:

   Sayın Hakan,
   Özel güvenlik şube müdürlükleri şu an mevcut aday ve yenileme soruşturmalarını ancak yürütüyorlar, mahkeme tarafından bildirilmez ise bu süreniz uzayabilir, ancak şunu da bilmelisiniz idarenin güvenlik soruşturmanızı yenilemek için illa ki yenileme yapmanız gerekmez, soruşturma birimlerine zaman zaman güvenlik soruşturması yapmaları konusunda İç İşleri Bakanlığının talimatı var. Ayrıca bahsettiğiniz konuda ki adli işleminizi de güvenlik soruşturmanızı da kolluk kuvvetlerinin yaptığını unutmayın, o yüzden beklediğiniz gibi bu süre 4 yılı bulmaz. Özel Güvenlik Şubeye resmi kanaldan bilgi ulaştığı anda kurul kimliğinizi iptal edecektir.

  2. Yagizberk dedi ki:

   Admin hayırlı günler ben 2010 yılında uyuşturucu kullanmaktan yakalandim 1 yıl ds gonderdiler sorunsuz bitti 2016 yılında ilk silahlı belgemi aldım sonra 11.2017 tarihinde yeni tip kart alırken düşme kararı istediler ve götürdüm yeni kartımı verdiler yenilemem geldi 191/5 maddesinden dolayı düşme kararı var sizce kartı yenileyebilirmiyim lütfen net bir cvp verirmisiniz

   1. admin dedi ki:

    Sayın Yağızberk,
    Biz sadece hukuksal durumunuza göre yorum yapıyoruz, kartı alıp almayacağınıza kamu kurumlarının yetkilileri karar vermektedir ve bizim yaptığımız yorumlar onları bağlamaz, esas olan özel güvenlik şube müdürlüklerinin ve kurulların aldığı karardır. O yüzden cevabımızın net olması beklenemez, asıl durumunuza gelince, 11/2017 de yani 680 sayılı khk dan sonra yenileme yaptığınızı söylüyorsunuz, 12/2018 yılında ki genelge ile 2017 den öncesinin incelenmesinin istendiği İçİşleri Bakanlığı genelgesinde de uyuşturucu suçu nedeniyle takılmadı iseniz, kanaatimizce sorun olmaması gerekir.

    1. Yagizberk dedi ki:

     Sayın admin yenileme yapmadım 11.2017 de yeni tip kart alırken soruşturma yapıyorlarmış uyuşturucu madde kullanmissin düşme kararını getir dediler bende getrdim sonra 15 gün sonra kartım geldi olay bundan ibaret asıl olay 2010 yılında oldu 2016 da ilk defa kart aldım ve şimdi ilk yenilemem olacak stresten uyuyamıyorum net bilgide bulamıyorum şubeye gitsem sorsam kartı iptal ederler diye soramiyorum

    2. Yagizberk dedi ki:

     Admin uyuşturucu kullanmaktan yakalanan herkesin kimliği iptal oluyormu bunun belli bir ölçütü yok mu her yakalanana ds verip 5 yıl sonra uyarsa düşme kararı ve kovuşturmaya yer olmadığına dair karar veriyorlar ama emniyet sisteminde gözüküyor yinede bunu sordum polise ömür boyu silinmez diyor uyuşturucu konusunda belirli kriter varmi genelgeyi okudum ama anlayamadım bı turlu lütfen yardımcı olursanız sevinirim

     1. admin dedi ki:

      Sayın Yağızberk,
      Milletin canını ve malını emanet ettiği güvenlik personelinden bahsediyoruz, normal bir işçiden bahsetmiyoruz, kaldı ki iş kanununda iş yerinde alkol alan uyuşturucu kullanan işçiyi ihbarsız ve neredeyse tazminatsız işverenin işten çıkarma hakkı var, güvenlik sektörü diğer sektörlere göre daha spesifik bir alandır, aynı zamanda sosyal bir sorun bu, hangi site sakini uyuşturucudan kaydı olan bir insanın site girişinde onların güvenliğini sağlamasına olumlu bakar, maalesef kimse kabul etmez bunu, o yüzden devlet güvenlik sertifikasını verirken dikkatli olmak ve sık eleyip sık dokumak zorunda. Umarız sizin için hakkınızda hayırlısı olur.

     2. Yagizberk dedi ki:

      Admin kesinlikle haklısınız ama insan hayatında bı kere hata yaptı diye bir ömür onu dışlamak veya daha ergen yaşlarında yaptığı tek böyle bir hata için ömür boyu yargilamakmi lazım ben eminim binleerce insan var böyle şeyleri gençliğinde bikac kez yapıp ve pişman olan bununla ilgili devlet kesinlikle güvenlik olamaz demesi sadece adaletsizlik degilmi teşekkürler size admin en azından duygularimizi ifade şansı verdin yani kimlik imkansız gbi duruyor sizin soylemenize göre

 6. Tuğba dedi ki:

  Merhaba admin 5 bucuk yıldır kartım var ve calısmaktaydım fakat benim kart yenilemede saglıktan bir pürüz cıktı ve hakem hastane herseyim pskljk testler arşiv araştırmam olumlu olmasına rağmen küçükken kolumun üstüne attığım küçük bir facadan dolayı olumsuz rapor yazmış ama ılk kimliğe basvurdugumda hiçbirşey yoktu bana sornsuz vermıslerdı şimdi kimliğimi aldılar ve işimden oldum buna mahkmede itiraz edebilir miyim

  1. admin dedi ki:

   Sayın Tuğba,
   İdare mahkemesine, yapılan idari işlem ile ilgili dava açabilirsiniz. Ancak bilmenizde fayda var, iddianız; idare önceden vermişti şimdi niye vermedi şeklinde olamaz, zira idare, daha sonra şartları taşımadığı tespit edilenlerin ilişiklerini kesiyor, bu devlet memurluğunda da böyledir. Bu konuda ki en önemli sıkıntınız hakem hastane vermiş ise olumsuz raporunu, lehinize karar çıkmasının zor olmasıdır.

   1. Süleyman dedi ki:

    Iyi aksamlar sayın admin soru sor sayfasina ulasamadigim icin burdan yazmak zorunda kaldim. Ben 1 ay once 1 gr esrarla yakalandim idarar tahlillerim temiz çıktı e devlette adli tıp raporum görünüyordu fakat simdi goremiyorum. Asıl sorum uyusturucudan ötürü 10 yıldır calistigim kamu kurumundan cikartilirsam tazminat alma hakkim olurmu cevaplarsaniz cok sevinirim

    1. admin dedi ki:

     Sayın Süleyman,
     4857 sayılı İş Kanununun “İşverenin haklı nedenle derhal fesih hakkı” başlıklı 25 inci maddesinde sayılan sebeplerle iş akdi sona erdirilen yani işveren tarafından işten çıkarılan işçi işverenden ihbar tazminatı talep edemez. Ayrıca, bu işçi eğer “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri” nedeniyle işten çıkarılmışsa işverenden kıdem tazminatı da talep edemez. Eğer bunların dışındaki bir sebeple çalışan işten çıkarılmış ve en az bir yıllık çalışma süresini de doldurmuşsa işverenden kıdem tazminatı talep edebilir.

     1. Süleyman dedi ki:

      Peki bu olaydan ds almassam kovusturmaya yer olmassa yinede yenilemede sorun yasarmiyim şunuda belirteyim karakolda ifade verdim icerken degil sadece cebimde vardi ve cikardim kendim verdim. Zaman ayirdiginiz icin teşekkür ederim

     2. admin dedi ki:

      Sayın Süleyman,
      herhangi bir adli işlem yapılmazsa yada ds de dahil herhangi bir ceza almazsanız yenileme de sorun olmaması muhtemel, yine de güvenlik soruşturmanız sırasında bu olayınız kurulun önüne gelirse etkilenmeleri mümkün, zira uyuşturucu konusu kamuda ki kolluk personeli içinde oldukça hassas bir konudur ve çoğu zaman meslekten ihraç sebebi olmaktadır.

 7. Bülent dedi ki:

  Merhaba sayın admin.Hakkımda imar kirliliği ilgili devam eden bir mahkeme dosyası var ve şuan özel güvenlik görevlisiyim bu benim kartıma engel olur mu?

  1. admin dedi ki:

   Sayın Bülent,
   merak etmeyin sorun olmaz, zira mahkeme konunuz özel güvenlik olunmasına engel bir konu değildir.

   1. Ali dedi ki:

    sayın admin benim silahla tehdit sucumdan 1 yıl 8 ay silahla basit yaralama suçundan 5 ay hagb kararlı davam var hagb sorunsuz bitiyor sonrasında kimlik yenilemem geliyor düşüm kararı alsam silahsız kimliğinde her hangi bir sorun olurmu bide bu şekilde olan arkadaşlar varmı acaba teşekkür ederim

    1. admin dedi ki:

     Sayın Ali,
     Düşüm sonrası yasal bir sorununuz kalmaz, ancak güvenlik soruşturmanızı nasıl etkileyeceği önemli, suç aleti ruhsatsız ve ateşli silah ise komisyonu etkilemesi olası.

     1. Ali dedi ki:

      Bu şekilde alma şansımız nedir acaba sonuçta silahsız kimlik alıcam

     2. admin dedi ki:

      Sayın Ali,
      Zaten ancak silahsız için kimlik alabilme şansınız var, silahlı isteseniz büyük ihtimal olumsuz çıkar

 8. onur dedi ki:

  iyi günler hocam alkollü araç kullanıp kaza yaptım yanımdaki arkadaş vefat etti 7 ay tutukluk süreci geçirdim tahliye oldum mahkemem devam adli sicil kaydım temiz güvenlik formuna mahkeme var işaretledim bir sorun olurmu

  1. admin dedi ki:

   Sayın Onur,
   Kanunda sayılan suçlardan biri için mahkemeniz devam ediyor olsa idi mahkeme sonuçlanana kadar ret alırdınız. Sizin suçunuz bu kapsama girmiyor ancak, burada size sıkıntı olabilecek konu, kaza sırasında alkollü olmanız bu durum güvenlik soruşturmanızda olumsuz değerlendirilebilir.

  2. atlantisssss dedi ki:

   Merhaba 2014 yilinda uyusturucu icerken yakalandim ve 5 yol d.serbestlik aldim. 5 yil suresi bittiginde hagb kararim oldugu soylendi ve sureyi sorunsuz bitirsim icin dilekce verip hagp karsrini sildirdim.Tabi bu esnada bana amatem verilmedi bir sorun olmadi.Güvenlik kimligimi yenileyecegim sinava girdim sadece evrak teslim edip yenilemem gerekiyor yenilenir mi ?.Tesekkur ederim

   1. admin dedi ki:

    Sayın Atlantisssss,
    Uyuşturucu suçu genelde güvenlik soruşturmasında ve özel güvenlik kurulunda adaylara sorun oluyor, buna 680 sayılı khk ile yeniden düzenleme yapılarak uyuşturucu suçlarından ceza alınmasının ögg olunmasına engel olmasının eklenmesi ve İçişleri Bakanı tarafından yayımlanan genelge ile devletin aleyhine işlenen suçlar, özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı işlenen suçlar, cinsel suçlar ile uyuşturucu suçundan mahkum olanların özellikle tespit edilerek ret kararı verilmesinin istenmesi neden gösterilebilir, ancak burada ki sıkıntı ds ve hagb nin bir ceza olarak kabul edilip edilmeyeceği, bazı hukukçular ceza olarak kabul edilmesini bazıları bir ceza olarak değerlendirilemeyeceğini savunuyor, bu konu bir mahkeme kararı ile kesinleşirse size cevap vermek daha kolaylaşacak, ancak şu durumda sizin sonucunuz özel güvenlik kurulunun nasıl karar alacağına bağlı.

    1. atlantisssss dedi ki:

     Bu konu mahkeme karari ile kesinlesirse demissiniz,fakat ben dilekce verdim ve hagb kararimin silinmesini istedim 1 hafta sonra ayni mahkemeden hukumlu hakkinda aciklanmasi geei birakilan hukmun ortadan kaldirilmasina ve hukumlu hakkinda davanin durulmesine diye 2 sayfalik kagit aldim rabdevum var korkuyorum ise girecegim 2 gun icinde tirsiyorum..

     1. admin dedi ki:

      Sayın atlantisss,
      mahkeme hükmü ortadan kaldırmışsa yasal olarak bir sıkıntı görünmüyor ancak şunu defalarca söylüyorum, bakın memuriyete alımda da bu güvenlik soruşturması gündemde ve nasıl değiştirileceği siyasilerce tartışılıyor, sonunda özel güvenlik ile ilgili 680 sayılı khk ya eklenen “güvenlik soruşturması olumlu olmak” maddesini etkileyecek mi bilinmez ama bu maddeye göre kurul aleyhte karar verebiliyor. Uyuşturucu suçundan size işlem yapılmış olması ceza almamış olsanız bile, uyuşturucu kullanmış sayılıp soruşturmanız olumsuz değerlendiriliyor ve bunun için söylediğim bu madde kurula gerekçe olarak yetiyor. Bu nedenle sizin durumunuzda olanlara net yanıt vermek zor oluyor.

     2. Doğan dedi ki:

      Benimde uyuşturucu kullanmaktan yenileme aşamasında kartım iptal oldu. Benden dava düşüm kararı istediler ama maalesef sürecin bitmesine 2 yıl vardı götüremedim. Şimdi sürem doldu. Kararı alıp tekrar özel güvenlik şubeye müracaat edeceğim. Sonuç ne olur bilinmez ama kendi kanunlarında kişinin hakkında soruşturmaya ve kovuşturmaya yer yoktur ve hakkındaki davalar kaldırıldığı taktirde güvenlik olma yolu açılır denirken artık o komisyondaki kişilerin psikolojik ve o günkü ruh hallerine bağlı olması çok üzücü.. Kanun ve yasalarda bu konuda şans verileceği söylenirken diğer yandan yüzünü bile görmediğin kişilerin senin hakkında olumsuz karar çıkarması tam bir çelişki.. Eğer bu durumu yaşayıpta kartını geri alan varsa burda yazarsa insanlar aydınlanır. Merakları giderilir.

   2. Yagizberk dedi ki:

    Sonucu burda paylaşırsan bizede yardımcı olursun kardeşim bilgi kirliliği var net bı cvp yok bu konuda

    1. atlantisssss dedi ki:

     Sende mi ayni durumdan müzdaripsin, kimseye de denk gelmedim evet bende ayni durumdaydim ama ywniledim dese de rahatlasam , randevu olumlu gecer sıkinti cikmazsa eger pazartesi olur olmaz sana cevap verecegim

     1. admin dedi ki:

      Sayın atlantisss,
      umarım hakkınızda hayırlısı olur, sonucu lütfen paylaşın.

    2. atlantisssss dedi ki:

     Pazartesi sana cvp vereceğim

     1. Yagizberk dedi ki:

      Kardeşim ne yaptın inşallah sorunsuz geçmiştir insanların genncliginde yaptığı en ufak bir hata seneler sonra etkilemesi ne büyük saçmalık hakkı yokmu bu insanların sıfırdan düzgün hayata

 9. Ahmet dedi ki:

  Admin 2008 senesinde uyuşturucuyla yakalandım 3 yıl ds yedim hiç bir sorun çıkmadı 2014 senesinde güvenlik kartı aldım bu zamana kadar ö.g.g olarak çalıştım 2017 senesinde tekrar uyuşturucu kullanmaktan yakalandım 1 yıl asgari ds verdiler. 1 hafta önce yenilemeye yapmaya gittigimde benden bu ikisinin mahkeme kararını istediler bende adliyeden mahkeme kararlarını götürdüm bugün ordaki çalışan memur komisyona gireceksin dedi belki yenleme yapamzsın onu bilemem komisyon belirlicek dedi, bununla ilgili bilgi verirmisin.

  1. admin dedi ki:

   Sayın Ahmet,
   adli yargı zaten ds vererek size bir şans veriyor kullanıcının iş vb. imkanlardan mahrum olmaması için bu tür bir yaptırımı uyguluyorlar ve tekrar yapıp yapmamanızı kontrol etmek bir fırsat vermek adına veriliyor bu ds’ler, üstüne birde bu suçu tekrarlamışsınız, özel güvenlik komisyonunun buna pek hoş bakacağını sanmıyorum, tamamen komisyonun sizin için ne karar vereceğine bağlı her iki sonuçta çıkabilir ama Yenileme yapmanız bulunduğunuz durum için sürpriz olur bunu da söylemek gerekir.

   1. Ahmet dedi ki:

    2008’de olan suçum 13 yaşındaydım, peki bugun kaydımı yaptılar evraklarımla beraber mahkeme kararlarınıda verdim güvenlik komisyonunun sonucu ne zaman açıklanır sizce ?

    1. admin dedi ki:

     Sayın Ahmet,
     Yaş küçüklüğü sizin lehinize bir durumdur, komisyona gelince her ilin yoğunluğuna göre komisyon toplanma zamanları farklı olabiliyor, komisyonlar her gün toplanmaz, çünkü komisyon üyelerinin her birinin ayrıca yürüttüğü asıl görevleri vardır, onların kararlaştırdıkları belirli günlerde toplanıyorlar.

   2. kamil dedi ki:

    Admin benim konuda ayni ama tekrarlamadim 2018 düşme kararim var. İptal ettiler. İdare mahkemesinde kazanma olasiligim nedir?

    1. admin dedi ki:

     Sayın Kamil,
     Küçük yaşta karışmışsanız bu suça mahkemede kazanma şansınız olabilir, ancak cezai ehliyetiniz varken işledi iseniz, kanun maddesine takılabilirsiniz, kanun gereği yapılan uygulamaya idare mahkemelerinden lehinize karar almak zordur, bunu mümkün kılabilecek tek yol idare mahkemesinin sizi bağlayan kanunun ilgili maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesine göndermesidir ki bu da çok zor bir işlemdir.

   3. Fatih dedi ki:

    2011 yılında uyuşturucu uyarıcı madde bulundurmaktan yakalandım ve araya askerlik girdiği için 2014 – 2015 yılı arasında 1 yıl denetimli serbestlik aldım bu süre zaafinda ve sonrasında harici hiç bir olaya karışmadım 2015 yılında çıkarmış olduğum kimlik kartını yenilemek için dün başvurduğumda bunun hala gözüktüğünu ve davanın düştüğüne dair karari ilgili mahkemeden almam gerektiği söylendi gidip aldım teslim ettiğimde komisyona gidicegini söylediler ve geçici kimlik kartı verilmedi üstüne birde %80 oranla komisyon onaylamaz kimlik kartı çıkmaz dediler bu sicil sildirilebiliyor mu kimlik kartim çıkarmı çıkmaz mı şuan geçici belgeminde olmaması sebebiyle işime son verilirmi bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

    1. admin dedi ki:

     Sayın Fatih,
     Bu konuda İçişleri Bakanlığının 25.12.2018 tarihli bir genelgesi var ve aynen şöyle diyor: “kamu güvenliğini tamamlayıcı mahiyette özel güvenlik alanında görev yapan kişilerin devletin güvenliğini ve kamu vicdanını derinden yaralayacak bazı suçlardan (uyuşturucu ve uyarıcı madde suçları buna dahildir) uzak olmaları önem arz etmektedir. İçişleri Bakanının imzaladığı bu genelge de bu tür suçlardan ceza alanların geçmişe yönelik (2017 öncesi dahil) tüm kayıtlarının incelenmesi istenmiştir. Devlet yukarıda ki genelge metninde de belirtildiği gibi doğal refleks olarak bazı suçlardan ceza alanlara özel güvenlik kimlik kartı vermek istemiyor. Her ne kadar ds alıp sorunsuz bitirdiğinizde bu suçtan ceza almamış durumu gelmiş olsanız bile üstte saydığımız sebepten dolayı güvenlik soruşturmanız maalesef olumsuz çıkabiliyor. Kamu kurumunda iseniz ve kimliğiniz iptal edilirse ne olacağına kurumunuzda ki kurul karar verir, özel sektörde iseniz ögg kimlik kartınız iptal edilirse çalışamazsınız.Umarım iptal edilmez. Yukarıda bahsedilen yönetmeliğe BURADAN ulaşabilirsiniz.

 10. özkan sarıtaş dedi ki:

  kolay gelsin benim 2011 yılında süren mahkemem vardı kavga yaralama 2018 de bana 5 yıl hapis cezası çıktı ben üst mahkemeye itiraz ettikten sonra 2 yıl 15 ay 15 güne indi cezam oda denetim serbeslik oldu tabi bu arada silahlı güvenlik olarak çalışıyordum şimdi benim bankaya işe girme ihtimalim var serbest denetimligimde bitti hiç bir mahkemem yok kimligimin durumu ne olabilir bankaya işe girmemde ne sıkıntı olur ne yapmam lazım tsşkler kolay gelsin

  1. admin dedi ki:

   Sayın Özkan,
   Geçerliliği süren ögg kimlik kartınız varsa ve banka bu kaydınız ile ilgili sorun çıkarmazsa girebilirsiniz. Yenileme yapmanız gerekiyorsa da, bu suçtan 1 yıl üzeri aldığınız ceza ds olup sorunsuz tamamlanıp düştü ise evraklarınızı teslim edip güvenlik soruşturmanızın sonuçlanmasını bekleyeceksiniz.

   1. Gokhan dedi ki:

    Admin olay 2011 de olmuş ceza 2018 de verilmiş khk 2017 cıktı 2017 den önce islenen bu suç khk dan önce yani kimlik almaya engel olurmi

    1. admin dedi ki:

     Sayın Gökhan,
     680 sayılı khk’nın çıkış tarihi olan 2017 yılının 5. ayından daha öncede alınmış olsa bile bu cezaların güvenlik soruşturmasında etkisi olmaktadır, İçişleri Bakanının bu konu ile ilgili genelgesi açıktır. Bu genelgede özellikle 2017 den öncesi için güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması talimatı vermiştir. Genelge sitemizin Mevzuat/genelge başlığı altında mevcuttur.

 11. Erdinç dedi ki:

  Öncelikle bu platform da insanlarin sorularina cevap verdiginiz icin herkez adina cok teşekkür ederim. Benim sorum şu; 2011 yilin da ankarada esrar kullanirken polise yakalanarak 1 yil amatem , 5 yil ds aldim … Amatem süresince herhangibi bi sikinti olmadan amatemi tamamladim , ds suresince de yine herhangibi bir suca karismadim … Onemli nokta şu ki bu olaylar olurken ben bir devlet bankasin da ö.g.g idim … 2016 yilinin baslarin da kimlik yenileme zamanı geldiğinde kimliğim yenilenmedi … Ds surem henüz dolmamış tı . Ve kimligim iptal oldu …. Simdi 2019 yilindayiz , acaba ben suan da guvelik sertifikasi alabilirmiyim … Sorumu yanitlarsaniz bana cok buyuk bir yardim yapmis olursunuz … Simdiden tesekkurler …

  1. admin dedi ki:

   Sayın Erdinç,
   680 sayılı khk’nın uygulanması hakkında genelge ile “Yapılan düzenleme ile Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak şartı getirildiğinden, bu suçlardan dolayı hakkında soruşturma ve kovuşturma bulunan kişiler ile ilgili olarak özel güvenlik bilgi sistemine ret kaydı girilecektir. Kovuşturma veya soruşturmanın kişinin lehine sonuçlanması halinde ret kaydı kaldırılacaktır.” kuralı belirlenmiştir. Sizde bu süre içinde olduğunuz için özel güvenlik yenilemeniz yapılmamış sizin için sisteme RET kaydı girilmiştir. Genelgeyi ayrıntılı incelemek isterseniz BURADAN ulaşabilirsiniz. Ancak sorunuza gelince uygulama ile ilgili genelge ve mevzuatta süreyi sorunsuz tamamlayanlar ile ilgili açıklayıcı bir madde bulunmamaktadır. Eğer ds’yi sorunsuz bitirmek burada sözü edilen kovuşturma veya soruşturmanın kişinin lehine sonuçlanması olarak değerlendirilirse yenilemenizin yapılacağını düşünmekteyim. Kesin sonucu özel güvenlik şube müdürlüğüne uğrayıp sormanızı varsa mahkeme evraklarınızı da yanınızda götürmenizi tavsiye ederim. Ayrıca sonucu bizimle de paylaşırsanız benzer sıkıntıyı çeken arkadaşlara yol gösterici olacaktır. Unutmayın avukatlar bizim yaptığımız bu kadarcık bilgilendirme için bile danışma ücreti almaktadır.

   1. Özgür dedi ki:

    18 yaşından küçük işlenen yüz kızartıcı suçlar (22 sene oldu) özel güvenlik kimlik kartı almaya engelmi yani red yazdığı halde alabilirmiyiz ayrıca başvuru yaptığımda bana evrak verdiler geçiçi kimşik gelene kadar diye kuruma vermek için bu kpnu hakkında bilgi verebilitmisiniz

    1. admin dedi ki:

     Sayın Özgür,
     18 yaşından önce işlenen suçlar ile ilgili burada ki daha önce ki yorumlarımızda da belirttiğimiz gibi “Küçük yaşta işlenen suç yasal olarak özel güvenlik olmanıza engel teşkil etmez. Bununla ilgili örnek mahkeme kararlarını internette bulabilirsiniz. Memuriyete bile etki edemeyeceğine dair verilen kararlar vardır.” Emniyet Genel Müdürlüğü özel güvenlik kimlik kartlarının sizlere daha hızlı ulaşması için çalışmalar yapıyor, en son geçen hafta bu konu ile ilgili bir düzenleme yapıldı. Düzenlemeyle ilgili yayınladığımız haberimize bu BURADAN ulaşabilirsiniz.

     1. Ömer dedi ki:

      Sayin Admin 2009 yilinda 18 yasindan kucukken hirsizlik kaydim var tek bir dosya 2014 yilinda ogg seerifikasi icin basvuru yaptim guvenlik sorusturmasina takildim komisyon red karari verdi o zamanda sildirmemistim ama suan 2019 da gbt kihbi ve adli sicil arsiv kaydimi sildirdim suan temiz hepsi hicbiyerde engel olmuyor tekrar ozel guvenlik sertifikasi icin basvuru yaptim guvenlik sorusturmam nasil olur eski komisyon red karari onume engel cikarmi cikarsa idari mahkemelere dava acsam 18 yas alti suc kaydim oldu icin engel cikarmi ve suan temiz gozukuyo tum adli mercilerde sicilim simdiden tsk ederim

     2. admin dedi ki:

      Sayın Ömer,
      adli siciliniz temiz ve bundan başka hiçbir suç kaydınız yok ise, yaş küçüklüğü söz konusuysa komisyondan bu sefer geçebilirsiniz, geçmediğiniz takdirde 18 yaş altı suçunuz güvenlik soruşturmanızın olumsuz sonuçlanmasına neden oluyorsa, idare mahkemesine başvurabilirsiniz.

     3. Özgür dedi ki:

      Ömer bey ben 8 yılda herhalde bi 5 6 defa kimlik yenileme silahsizdan silahlıya geçiş yaptım hiç sorun çıkmadı şimdi evraklarımı verdim bekliyorum yenileme için güvenlik soruştaurmasını bekliyorum ( şubedeki memur olumsuz yada şüphe olsaydı yenilemede geçici belge vermez komisyonun kararını beklerdin dedi ) yani şimdilik benim için bi sorun yok bakacaz artık eğer kimliğim gelirse burdan sana bildiririm her şeyin hayırlısı olsun yapılan bir hata hayatımızın geri kalanını etkiliyo seninle beraber ömür boyu geliyo gönül rahatlığıyla söylüyorum ben bir iftira sonucu bu suç üzerime atıldı bizler kötü insanlar değiliz rahat ol

 12. Veysel dedi ki:

  Merhabalar ben 2017 de kasten adam yaralamaktan 1 yıl 2 ay ertelemeli hapis cezası aldım 1 yıl 6 ay da denetim süresi verdi ben hiç hapiste girmedim 2020 de yenilemem var sıkıntı olrmu

  1. admin dedi ki:

   Sayın Veysel,
   Size mahkemeden verilen cezanın denetim süresi doldu ise düşümü ile ilgili mahkeme evraklarını isterler ve ona göre karar verilir, normalde 5188 sayılı yasa ve 680 sayılı khk’da belirtildiği üzere kasten işlenen bir suçtan 1 yıl üzeri hüküm giymiş olmak özel güvenlik kimlik kartınızı yenilemenize engel olur, ancak söylediğim gibi düşüm kararı varsa incelenmesi gerekir.

   1. Ferdi dedi ki:

    Admin yüz kizatici dolandırıcılık suçundan yargılama sonucu düşme kararı verilmesi kimlik yenilenmesinde sıkıntı olur mu

    1. admin dedi ki:

     Sayın Ferdi,
     Dolandırıcılık suçundan düşüm almış olsanız bile güvenlik soruşturmanızı olumsuz etkileyebilir. Zira bu suçtan hüküm giyenler özel güvenlik olamazlar.

  2. Ahmet dedi ki:

   Merhaba;
   2012 yilında trafik kazasina karıstım bilinçli taksirli kazaya sebebiyet vermekten 6yil 8 ay ceza aldim özel güvenlik kimlik kartı almamda bir engel mi?
   Okuduğum maddelere gore benim maddem yok gibi okuyorum yardimci olabilirmisiniz?
   Tesekkürler

   1. admin dedi ki:

    Sayın Ahmet,
    Taksirli işlenen suçlardan alınan cezalar kanunda özel güvenlik olunamayan hallerden sayılan maddeler kapsamına girmemektedir, doğru okumuşsunuz. Başka bir kaydınız yoksa sorun olmayacağını düşünüyorum.

 13. Ahmet Oflaz dedi ki:

  Hocam kolay gelsin benım 2016 yılında polise mukavemet den 16 ay hapis cezası aldım 1gun bile yatmadım sicilim temiz oldugunda 1yıl erteleme verdı suça karısmazsan düşer dediler ve oyle oldu şimdi dosya teslim ettim acaba sonuc ne olur

  1. admin dedi ki:

   Sayın Ahmet,
   Özel güvenlik mevzuatının özel güvenlik olunmasına engel teşkil eden alınan ceza ve süre maddelerine göre sorun görülmüyor, ancak “güvenlik soruşturması olumlu olmak” maddesi size sorun çıkarabilir zira güvenlik soruşturmanızı emniyet yapacaktır, polise mukavemet suçunuzu nasıl değerlendirileceği önemlidir.

 14. Mert dedi ki:

  2012 veya 2013 te güvenlik sertifikamı aldım hiç kullanmak nasip olmadı bu zamana kdar da hiç yenilettirmedim kartın iptal olma durumu varmı yada yada kazanılmıs hak yeniletsem olır mu

  1. admin dedi ki:

   Sayın Mert,
   Yenileme süresini (5 yıl) zaten geçirmişsiniz, özel güvenlik kimlik kartınızı kullanabilmek için yenileme yapmak zorundasınız.

   1. Özgür dedi ki:

    Hocam kolay gelsin
    8 yıllık özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım 21 yıl önce yüz kızartıcı suç tan dolayı gbt em var bugüne kadar yenilemelerde hiç bir sıkıntı yaşamadım en son 1 yıl önce yenileme yaptım bu gün tekrar evraklarımı emniyete teslim ettim yenileme için aceba sizce bir sıkıntı olur mu teşekkürler

    1. admin dedi ki:

     Sayın Özgür,
     geçen yıl yani 2017 Mayıs ayından sonra yenilemeniz de sorun çıkmamış ise yine sorun olmaz, ancak 1 yıl sonra neden yenileme yapıyorsunuz, silahlıya mı çeviriyorsunuz?

     1. Özgür dedi ki:

      Hayır silah alalı çok oldu kurumdaki güvenlikrin tarihlerinde sıkıntı cıkmasın takibi kolay olsun diye hepimizin kimlik kartlatını güncellediler daha benim veya arkadaşlatın 2 3 seneşeri vardı

 15. Emre dedi ki:

  Hocam meraba ben silahlı özel güvenlik olarak calışıyorum 2018 yılında alkollu araç kullanmaktan mahkemeye cıktım trafik güvenligini tehlikeye sokmaktan 2 ay 15 gün ceza onuda 5 yıl hükmün açıklanması geri bırakılması verdi her hangi ceza almadım yenilemede sorun cıkarmı admin

  1. admin dedi ki:

   5188 sayılı yasa ve 680 sayılı khk da belirlenmiş bir ceza türü ve süre olmadığı için mevzuat tarafında sıkıntı olmaz, güvenlik soruşturmanızı da olumsuz etkilemezse (aynı yada başka bir suç kaydınız yoksa) yenilemenizde sorun çıkmaz.

   1. Emre dedi ki:

    Başka kaydım yok admin sicilim fln temiz

 16. Fatma Şahin dedi ki:

  Benim sorum sayın Cumhur baskanimiza iyi güzel kanunlar getirdiniz fakat uyuşturucu kullanıp bırakan evlatlarimiza yazik degilmi serbestlik denetimden işini kaybedip evine ekmek goturemiyecek olanlar kendilerini nerede bulacaklar acaba soruyorum tekrara eskiye donecekler bu yasayı getirirken temize çıkan evlatlarimizi en azindan harcamayin herkez hata yapabilir benim evladimda ayni sikintida evlendi eşi ve çocuğu ekmek bekler ne yapsın şimdi uyusturucudan 5 yıl denetimlik serbestlik aldı 4 yılı daha var mahkemeye bile çıkmamış satıcı yapıcı değil kullandı ve birakti ev kurdu peki bunlar gibiler tekrar baslasinlarmi saticilara bu karar uygulansin bence teşekkürler.

 17. adem balat dedi ki:

  iyi günler çoğu yorumu okudum anladığım kadarıyla 680 sayılı khk nın 69-70 maddeleri hagb süresi nekadar olsa bile güvenlik olamaz. benimde 2008 faturasız ceptelefonu (kaçakçılık) suçundan 5 ay hapis bin tl para cezası 5 yıl suç işlememe sureti HAGB kararı verilmişti. ilk kez alacağım kimlik için İPTAL kararı verdiler. sorum şu : idari mahkeme de dava açsam olumlu sonuç alırmıyım yoksa boşuna uğraşmayayımı. birde bu mahkeme sonucu nezaman çıkar uzun sürermi acaba

 18. Berkcan dedi ki:

  Kart yenileme de Kişiyi hüviyetten yoksun bırakma suçundan 10 sene önceye ait takipsizlik kararımı istedi özel güvenlik şube sizce sorun olur mu ?

  1. admin dedi ki:

   Takipsizlik verilmişse sorun olmaz

   1. Doğan dedi ki:

    Merhabalar ben 2015 te uyuşturucu kullanmaktan 5 yıl kamu davası ertelenmesi verildi. Bunun içinde 1 ds programını olumlu olarak tamamladım. Fakat güvenlik kartım yenileme aşamasınıda düşme kararım olmadığı için iptal edildi. 3 senem vardı. Ve 2020 te yıl olarak girdiğimde düşme kararını savcılıktan alabilirmiyim yoksa tam ay olarakta doldurmammı lazım. 2.ci sorum ise düşme kararını aldığımda tekrar yenileme için başvurmam halinde kartımı tekrar geri alabilirmiyim. Teşekkürler şimdiden..

    1. admin dedi ki:

     Sayın Doğan,
     5 yılı tam olarak tamamlamanız gerekir, güvenlik soruşturmanız olumlu olmak şartı ile yenileme yapabilirsiniz.

 19. Caglar dedi ki:

  sorum görünmüyor ama birdaha sormak istiyorum 2013 te 1 yıl ds aldim sorunsuz bitirdim. sicil ve arşiv kaydı temiz yenilemede sorun tasarımıyım teşekkürler

  1. cem dedi ki:

   Çağlar bey 2015 yılında mahkemeye çıkmadan savcılık tarafından gelen evrak ta 1 yıl ds ve 5 yıl kamu davasının erteleme kararı verildi 2016 yılında denetimli serbestliği sorunsuz bir şekilde bitirdim 2017 yılında eski kimliğimi yenisi ile değişim yaparken bakmış oldukları kayıtlardan herhangi bi kayıt çıkmadı 2018 mayıs ayında da Yenileme için tekrar başvuru yaptım gene aynı şekil bakmış oldukları kayıtlar GBT TEM KOM UYAP gene herhangi bir kayıt çıkmadı Güvenlik soruşturmasında da bir sorun çıkmadı 7 ay öncede Yeni kimliğim geldi

 20. Caglar dedi ki:

  Merhaba öncelikle bize bu platformu sağladığınız icin teşekkür ederim. Sorum şu 2013 de 1 yıl uyusturucu bulundurmaktan 1 yıl ds aldim sorunsuz bitirdim.sicil ve arşiv kaydim yokttur. yenileme yapicam 2021de yenilemem var. kartımı iptal ederlermi

  1. admin dedi ki:

   Sayın Çağlar,
   özel güvenlik olabilmek için uyuşturucu suçundan hiçbir şekilde ceza alınmaması gereklidir, sizin aldığınız 1 yıl süreli ds ise bir ceza olarak algılandığından yenileme de sıkıntı yaşarsınız.

   1. caglar dedi ki:

    teşekkür ederim cvpladiginiz icin. Bazı formlarda yenileme yapanlar olduğu yazıyor. Düşme kararlarını dosyaya koymalarını istemişler. Bunun belli bi ölçütü varmi. teşekkür ederim.

    1. Yasemin dedi ki:

     2010yillarinda tm hatırlamıyorum fuhusta mağdur olarak mahkemeye çıktım…bide icra dosyalarım var acaba güvenlik olamazmiyim soruşturmayı gece bilirmiyim

     1. admin dedi ki:

      sayın yasemin,
      icra dosyalarınız borçlar hukukunu ilgilendirir, yasal olarak özel güvenlik olmanıza engel olmaz, ancak borçlanıp ödememeyi alışkanlık haline getirmek devlet memurlarında disiplin suçu olduğu gibi özel güvenlikte de güvenlik soruşturmasını olumsuz etkiyebilir. Mağdur olarak mahkeme safahatında bulunmanız da kanuni olarak özel güvenlik olmanıza engel olmaz ancak sizden konu ile ilgili mahkeme evrakları istenebilir.

     2. Serdar dedi ki:

      Selamın aleyküm hayırlı akşamlar, biri yüzünden 5 yıl denetimli serbestlik aldım konut ihlali yazıyor kesinlesmiş şerhte, bu güvenlik olmaya engel midir acaba ? Güvenlik soruşturmasında tam olarak nelere bakıyorlar

     3. admin dedi ki:

      Sayın Serdar,
      680 sayılı kanunun 69. maddesinin 2. bendinde “Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı işlenen suçlar” eklenmiş ve bu suçlardan mahkumiyet alınmamış olması şartı getirilmiştir. Özel hayat; kişinin sadece gözlerden uzakta, başkalarıyla paylaşmadığı, kapalı kapılar ardında, (konut vs.) dört duvar arasındaki yaşantısı ve mahremiyetinden ibaret değil, herkesin bilmediği veya bilmemesi gereken, istenildiğinde başka kişilere açıklanabilen, tamamen kişiye özel hayat olayları ve bilgilerin tamamını içerir. Bu kapsamda değerlendirildiğinde ceza almış olunduğu takdirde özel güvenlik olunamaz. Ancak daha önce işlenmiş suç kaydını bulunmadığı için 5 yıl denetimli serbestlik almış olmalısınız. Büyük ihtimal suç kanunda sayılan bir suç kapsamına girdiği için 5 yıllık süreyi sorunsuz bitirdikten sonra müracaat etmenizin istenecektir. Bu durumda güvenlik soruşturması aşamasına gelebilmeniz de mümkün olmayabilir, mahkeme evraklarınız istenecektir, evraklar ile birlikte özel güvenlik şubeye gidip daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

   2. Serkan dedi ki:

    1 yil 2 ay hapis cezasi aldim darptan dolayi ve bunu 1 hafta açık cezaevinde tamamladim simdi sabıka kaydim silinecek 3 4 aya kadar sizce ozel Guvenlik elemanı olabilirmiyim.

    1. admin dedi ki:

     Sayın Serkan,
     cezanız 1 hafta açık cezaevi hapsi ile infaz edilmiş ise süre bakımından da darp suçu ile suç cinsi bakımındanda sıkıntınız olmaz.

     1. Ercan dedi ki:

      iyigunler ,yapmadığım bir darp olayı ilgili,karsi şahıs darp raporu almış,simdi basit yaralama suçuile dava açılacak,silahli kimlik kartımı yenilemede bir sorun olurmu,

  2. Kursat dedi ki:

   Slmlar çağlar bey 2009 yılında hakkımda uyuşturucu içmekten işlem yapıldı 2013 yılında denetimde serbestim verildi .daha sonra hakkımdaki dava denetimde serbestikleei uydugumdan davanın düşürmesi şeklinde karar veril .2015 yılında özel güvenlik kimliği aldım bu kârar müracaatımda iştendi verdim sorun çıkmadan kimliğimi aldım 2017 yılında kimlik kartlarının yenilenmesi nedeniyle tekrar gittim yine karar istediler verdim sorun çıkmadı seneye kimlik yenilemem var .bu yasa ben kimlik aldıktan sonra cıktı suç kanundan önce bu konu beni etkiler mi şimdiden tskr ederim

   1. Banaz dedi ki:

    kürşat Bey Ve çağlar Bey siz benimle Aynı Durumu yaşamışsız Uyuşturucu Kulanmak yada bulundurmani cezası ilk ise 1 yıl ds idi sonra 2 yıl Ds oldu Ve 5 yıl kamu dav Ertelemesi var Denfimli serbestlik olumlu bitecek 5 yıl kamu davası ertelemesi Düşecek Ve Sonrasında Ancak Yenileme yaoarsınz Yada Yeni den güvenlik olacaklar icin söylyom Dava düştü Evdakni Gotrmeniz gerekigor Güvenlik şubeye Dosyanz incelncek Snransda Evraklarnz ala bilirsinz

    1. Kursat dedi ki:

     Kimliği 2015 yılında almıştım fakat bu yasa ben kimlik aldıktan sonra cıktı yinede etkiliyormu bizi bu yasa ve ayrıca 2013 yılında cezam bitmiş ilk suçumdu 2020 yenilemede sıkıntı cikarmi

 21. urfalı dedi ki:

  İyi günler benim kamu dolandırıcılık mahkemem vardı 10 yıl sürdü mahkeme düştü ama ceza falan almadım daha önce silahlı kartım vardı silahsıza dönüştürülmüştü tekrar silahlı alabilirmiyim birde alabilirsem bu sebepten dolayı 1.5 yıl önce işımden oldum tekrar işime nasıl gidebilirim…tşk cevap için

  1. ÇAĞLARR dedi ki:

   merhaba özel güvenliktim 2015 te olan uyuşturucu kullanmaktan 1 sene ds aldim tamamladim yinede guvenlik kartim iptal edildi ben de simdi mahkemeye dilekce verip davanin düşümünü istedim dava düştü dosya kapandı kimlik kartimin geri verilmesi icin dilekce yazdım ve düşüm kararini gönderdim sizce komisyon ne karar verir işime geri ďonebilir miyim ve komisyon ne kadar sürede karar verir?

   1. admin dedi ki:

    Sayın Çağlarr,
    komisyon süresi önlerinde ki dosya sayısı ve toplanma zamanları ile ilgili olduğundan zaman vermek zor, ögg kimlik kartınız ds devam ederken iptal edildi ise sorunsuz bitmesi ve düşüm nedeniyle alabilirsiniz, ancak kimlik kartınız ds yi sorunsuz tamamladığınız durumda ve 2017 mayıs ayından sonra iptal edildi ise yine aynı karar çıkabilir zira güvenlik soruşturmanız olumsuz değerlendiriliyordur.

 22. Kadir dedi ki:

  BENİM KAMU DOLANDIRICILIK MAHKEMEM VARDI İMZAM VE TALEBİM HABERİM YOKTU MAHKEME 10 YIL SÜRDÜ ÖZEL GÜVENLİK SİLAHLI KARTIM VARDI SİLAHSIZA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ ŞİMDİ MAHKEMEDEN BERAAT ALDIM SİLAHLI KARTIMI TEKRAR ALABİLİRMİYİM

  1. admin dedi ki:

   Sayın Kadir,
   Mahkeme kararınız ile özel güvenlik şubeye müracaat edin silahlı almanız gerekir ancak yenileme sınavı ile silahlıya çevirmeniz gerekebilir

 23. Emre dedi ki:

  Merhaba 2017 yilinda interner uzeri bir siteden kacak bahis oynamistim ifade verdim bunun icin sonra idari para cezasi geldi kaymakamlik tarafindan kesilmis ceza yenilemede sorun yasarmyim acaba

  1. admin dedi ki:

   İdari para cezaları kaymakamlık tarafından kabahatler kanununa göre verilmiştir, adli bir işlem tesis edilip ceza almadığınız için sorun olmayacaktır

 24. Veli dedi ki:

  Benim hakkımda cinsel tacizden suç duyurusu yapıldı ve savcılık tarafından takipsizlik kararı verdi.simdi ogg kartımı yenilemeye baş vuracağım. Herhangi bir problem cikarmi. Kartımı yenileyebilirmiyim

  1. admin dedi ki:

   Sayın Veli,
   takipsizlik ile sonuçlanan bir konu yok sayılır, bu suçtan hakkınızda bir tahkikat bulunmadığı için güvenlik soruşturmanızı etkiyeceğini düşünmüyorum.

  2. Ahmet dedi ki:

   Kartınızı aldınız mı

 25. Fatih Demir dedi ki:

  Sayın Admin. Benim Cumhurbaşkanına Hakaret Sucundan Mahkemem Var. Yalnız suçu 2016 yazında işlemişim. Yeni çıkan khk dan 5 – 6 ay önce . Hüküm geriye doğru işler mi? Güvenlik kimliğim iptal olur mu?

  1. admin dedi ki:

   Sayın Fatih,
   Cumhurbaşkanına hakaret suçundan ceza alırsanız güvenlik soruşturmanız büyük bir ihtimal olumsuz çıkar.

 26. E.T dedi ki:

  merhaba. 2014 yılında hakaretten 28gün ertelenmiş hapis cezası aldım. 2015 yılında tehditten 3ay ertelenmiş hapis cezası aldım hala yargıtayda açık ve bunların yanında basit yaralamada vardı 1.500tl ve 2.000tl adli para cezası. Silahlı özel güvenliğe engel bir durum mudur ?

  1. admin dedi ki:

   Sayın E.T,
   Uzmanımız soruları FORUM bölümümüzde cevaplamaktadır, lütfen sorunuzu FORUM bölümümüze ekleyiniz.

   1. Abdullah dedi ki:

    Benim 2010 bir hırsızlık olayım oldu kimlik kartı dosya mı vermeye gittim verdim soruşturmada sıkıntı olurmu yaşım 14 ken işledim otobandan otoban süsü çaldım sicil kaydım temiz soruşturmada sıkıntı çıkar mı aradan 10 yıl geçmiş ondan hariç en ufak birşeyim yok cevap verirseniz sevinirim

    1. admin dedi ki:

     Sayın Abdullah,
     Küçük yaşta işlenen suç yasal olarak özel güvenlik olmanıza engel teşkil etmez. Bununla ilgili örnek mahkeme kararlarını internette bulabilirsiniz. Memuriyete bile etki edemeyeceğine dair verilen kararlar vardır.

 27. aybar06 dedi ki:

  Öncelikle cevaplayacafiniz icin tessekür ederim sorum su

  Daha önceden kavdadan dolayi mahkemelik olmustum karar olarak hagb verildi 4 yil sonrada alkollu olarak trafikte yakalandim ve hagb kararim bozuldu adli para cezasi aldim yabi 2 ay 15 gün hapis cezam 1500 tl adli para cezasina cevrildi subat ayindada yenileme sınavına girecegim kimlik kartim iptal olurmu? Kamu kurumunda ögg olarak calismaktayim suan

  1. admin dedi ki:

   Sayın aybar06,
   sorunuz forum bölümümüzde cevaplanmıştır, cevabınıza aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
   Özel Güvenlik Forum

  2. Antalya07 dedi ki:

   Selamlar benim 18 yas altinda hırsızlık sucundan ertelenmis cezam vardi .. yeni cikan yasa ile hagb olsa bile kimlikler yenilenmicek diye bi yasa cikmis ve ben kartimi yenileyemedim. Ama suan soyle bi bilgiye ulastim 18 yas alti suclarin guvenlik soruşturmasında esasa alinmasi yasakmis yani 18 yas alti suclar guvenlik sorusturmasina engel degilmis tekrardan kartimi yenileyebilirmiym yardmci olurmusunuz

  3. Emre dedi ki:

   Krdeşim naptın yeniledinmi kimligini bir sorun cıktımı

 28. tamer şenyıldız dedi ki:

  hocam 7 yıl önce uyuştucudan sicilim vardı dilekçe verip sildirdim özel işlerde sicilim gözükmuyor ama resmı işlerde gözüukuyor silahsız güvenlık olabılırmıyım acaba

  1. admin dedi ki:

   Sayın Tamer,
   lütfen sorularınızı FORUM bölümümüzden sorunuz, uzmanımız forum bölümünü takip edip soruları cevaplamaktadır.
   İlgili sorunuzu https://www.ozelguvenlik.net/forum/680-sayili-khk/ konu altına sorabilirsiniz.

   1. Erkan dedi ki:

    2015 te 1 yıl uyuşturucudan denetimli serbestlik gördüm süreç bitti silahsız güvenlik sertfka çıkarabilitmiyim

    1. admin dedi ki:

     Sayın Erkan,
     Güvenlik soruşturmanız olumlu çıktığı sürece silahsız alabilirsiniz.

     1. Alperhan dedi ki:

      2007 denetim serbestlik aldım uyuyşturucudan şuan silahsız güvenlik kartı alabilirmiyim

  2. Seyma dedi ki:

   Mrb basvurdunuzmu kart iptalk oldumj benim.esimi de durum.ayni para cezasi icin evrak gönderdik silmesini bekliyoruz sizde durum.nedir cvplarsanjz sevinirim

 29. Celil dedi ki:

  Uyuşturucudan 1 yıl denetimli serbestlik alıp süreci sıkıntısız tamamladım (2012) silahlı kimliğimi yenilmek için başvuru yaptım elimde düşme kararı var .yenilemede sıkıntı olurmu.özel Güv .şube yenilemede dosyanın içine koyarsın dedi

  1. admin dedi ki:

   Sayın Celil,
   sorularınızı lütfen FORUM bölümümüzden sorunuz. Uzmanımız inceleyip yanıtlayacaktır.

  2. mmt dedi ki:

   Kardesim yenileme yapabildinmi

 30. sahsen dedi ki:

  merhaba kolay gelsin askerliğimi yaptım bir süre sonra sözlesmeli er olarak göreve basladım olumsuz durumlardan dolayı sözlesmemin fesh olması için firarımı verdim ve suan 2019 yılı 3. ayda mahkemem var. bölük komutanın firar olarak verdiği tutanaktan mahkeme dosyam açılmış yani. bu benim özel güvenlik olmamı engellermi

  1. admin dedi ki:

   Sorular uzmanımız tarafından sadece FORUM bölümümüzde cevaplanmaktadır. ÖZEL GÜVENLİK FORUM bölümümüze girmek için tıklayınız.

 31. Ergün dedi ki:

  Sayın admin ben 2008 yılında 12 yasındayken hırsızlık sucundan mahkeme gördum hakim 5 yıl bir suç işlemessem sicilimin temiz olucanı söledi özel güvenlik kiplik kartını emliyete verdiğim sırada benden bu mahkemenin sonucunu veya beratine dair bir kaat istedi bunun özel güvenlik olmama engeli varmıdır

  Şimdiden teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Sayın Ergün,
   sorunuz sitemizin forum bölümünde cevaplanmıştır. Sorular yalnızca forum bölümümüzden cevaplanmaktadır.
   Size verilen cevabı görüntülemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.
   Forum

 32. Ömer faruk dedi ki:

  İyi günler 2003 yılında ihkak-ı hak sucu kaydım var mahkumiyetim yok fakat para cezası ödemistim simdi silahlı güvenlik sertifikası olmamda sorun olurmu

  1. admin dedi ki:

   Sayın Ömer,
   ihkak-ı hak suçu (hakkı olan bir durumun yasal yollarla değil, zor kullanılarak kendi namına döndürülmesi) özel güvenlik olunmasına engel oluşturan suçlar arasında sayılmamıştır, bu nedenle sadece belirtilen kayıt mevcutsa ögg olmanıza engel olmaz.

 33. Sema dedi ki:

  Merhaba hocam erkek arkadaşım askerde telefon yakalatdığı için 5 yıl ceza erteleme aldı bilişim suçu olarak gözüküyor.Kurs sahipleri sorun olmaz dedi. Sinavı kazandı kart için gerekli evrakları verdik 45 gun bekledik sonunda komisyona kaldığını öğrendik acaba komisyondan olumlu sonuç cikar mi ? silahsız bu arada

  1. admin dedi ki:

   Sayın Sema,
   başka suç kaydı yoksa belirttiğiniz cezadan sorun çıkmaz.

 34. ONUR YÜCEL dedi ki:

  Merhaba hocam, ben 2016 yılında bayana karşı basit yaralama, hakaret, tehdit suçlarından yargılandım, ve delil yetersizliğinden beraat ettim, 01/11/2018 tarihinde ise tekrar bir mahkeme açıldı kamu davası olarak, şuan aktif olarak çalışıyorum ve yenileme yaptım ama yenileme evraklarını güvenlik şubeye teslim etmedim, silahsız kimliğimin süresi 2019 Mayıs ayında bitiyor ve yeni mahkemenin ilk duruşması Nisan 2019 da, benim silahsız kimliğim iptal edilir mi ?

  1. admin dedi ki:

   Sayın Onur,
   Lütfen sorularınızı FORUM bölümünden sorunuz, uzmanımız forum bölümünü takip etmektedir, ilginize teşekkür ederiz.
   FORUM bölümümüze buradan ulaşabilirsiniz.

 35. Orhan dedi ki:

  Merhaba efendim ben kasten bicakla hafif yaralamadan para cezasi aldim.aldigim para cezasida 5 yil ertelendi.5 yili suç islemeden tamamladim.silahsiz ögg kimligim su an mevcut.silahsiz kimligimi silahliya cevirebilirmiyim.bir sorun çikar mi ?

  1. admin dedi ki:

   Sayın Orhan,
   lütfen sorunuzu FORUM bölümümüzden sorunuz. Yorumlar sorular için kapatıldı. Daha düzenli ve tasnifli olması amacıyla forum oluşturuldu. BURAYA tıklayarak ilgili bölüme gidebilirsiniz. Sitemize gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.

 36. Caresiz dedi ki:

  Selam
  Ben kamu kurumunda guvenlik gorevlisi olarak calismaktayim. Hakkimda taciz etti diye suc duyurusunda bulunulmus
  1-kartimi elimden alirlarmi
  2- kartim elimden alinir ise mahkeme sonrasi temize cikinca kartimi geri alinca kurum beni geri ise alirmi
  3-kartim elimden alinirsa kurum beni baska birimde calistirirmi

  1. admin dedi ki:

   sayın ziyaretçi,
   sorularınızı lütfen FORUM bölümümüzden sorunuz

 37. ahmet han dedi ki:

  merhaba değerli admin bey ben bir web sitesine yazdığım yorumdan dolayı TCK 213/1,53/1 maddesinden 1 yıl 8 ay ceza aldım hakim 5 yıl denetimli serbestlik verdi denetimli serbestlik 06/10/2020 ‘de bitiyor sizce şuan özel güvenlik olabilirmiyim yoksa 06/10/2020 ‘den sonramı olabilirim yoksa hiçmi olamazmıyım vazgeçeyimmi bu sevdadan aydınlatırsanız çok sevinirim.

  1. admin dedi ki:

   Sorunuz cevaplanmıştır, FORUM bölümümüzdeki ilgili sayfaya BURADAN ulaşabilirsiniz.

 38. Mesut dedi ki:

  Mrb resmi kurumda çalışıyorum güvenlik sertifikasının aslını istiyorlar yalnız kaybettim bulamıyorum denetleme gelcekmiş kuruma yazı gelmiş denetleme de sorun yaşarmıyım işten falan çıkarabilirlermi bu yüzden sertifika fotokopisi var elimde

  1. admin dedi ki:

   Sayın Mesut,
   Bilindiği gibi, silahlı ve silahsız özel güvenlik sertifikası ilgili özel güvenlik eğitim kurumundan, aldığınız eğitim sonunda, EGM Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen sınavlarda başarılı olduğunuz takdirde sizlere verilmekte ve ardından bu sertifikalar ile özel güvenlik güvenlik şube müdürlüğüne müracaat edilerek özel güvenlik kimlik kartı alınabilmektedir. Özel Güvenlik Kimlik Kartınız her ne kadar sertifikanızın mevcut olduğunun ifadesi olsa da sertifikanız da eğitim ve sınavlarda başarılı olduğunuzu ifade etmektedir. Bu yüzden eğitim aldığınız kuruma kaybettiğinize dair dilekçe vererek yenisini çıkartmanızı tavsiye ederim. Zira resmi işlemlerde ispat için noter onaysız fotokopilerin geçerliliği yoktur. Müfettişlerin evrakı geçerli kabul edip etmeyeceği konusunda tereddüt yaşamaktansa sertifikanızı yeniden çıkarttırmanız daha isabetli olacaktır.

 39. 06rh06 dedi ki:

  dolandırıcılık suçundan 2 yıl 2 ay ceza aldım bölge idari mahkemesi cezayı onadı şu an güvenlik olarak çalışmaktayım kartımın süresi 2021 de doluyor kartım iptal olurmu şu anki süreçte ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz lütfen

  1. admin dedi ki:

   Sayın Hamza,
   dolandırıcılık suçundan ceza alınması özel güvenlik olarak devam etmenizi engeller, zira zaten hem suç cinsi bakımından hemde 1 yıldan fazla kesinleşmiş ceza almışsınız. Kartınızın süresi dolmadan iptal olma riski çok yüksek, çünkü aldığınız ceza özel güvenlik olunmasına engel teşkil ediyor. Özel güvenlik şubeden daha net bilgi alabilirsiniz, ancak bu durumda da iptal sürecini hızlandırmış olabilirsiniz.

 40. Rıfat dedi ki:

  Kişinin huzur ve sükunetini bozma ve yaralamadan 1yıl 6 ay ceza aldım. Hükmün açıklanması geri bırakıldı. Bu olay özel güvenlik olmamı etkilermi

  1. admin dedi ki:

   Sayın Rıfat,
   1 yıl 6 ay aldığınız ceza kesinleşmiş olsa idi zaten ögg olamazdınız, hagb süresini sorunsuz bitirmeniz ve bu süreyi beklemeniz gerekebilir.

 41. sait dedi ki:

  bir kavga olayında yanımdaki kişiden uyuşturucu madde çıktı adli olgularım temiz çıkmasına rağmen 1 yıl denetimli serbestlik kararı verildi 2022 de yenilemem var kartım hemen iptal olurmu kovuşturma yoktur kararı alsam bile kartımı yenilemem mümkün olmazmı

  1. admin dedi ki:

   Sayın Sait,
   5188 sayılı kanun ve daha sonra bu kanunda değişiklik yapan 680 sayılı khk’da belirtilen bazı suçlardan ceza ve denetimli serbestlik alınması durumu ile ilgili değerlendirmelerimiz sitemizde mevcut, çoğu ögg adayı yada yenileme yapacak arkadaşımız sadece kanunda sayılan suçlarla ilgili bölümlere takılıyor, ancak asıl dikkat edilmesi gereken madde, 680 sayılı khk ile kanuna eklenen GÜVENLİK SORUŞTURMASI OLUMLU OLMAK” maddesidir. Bu maddenin verdiği görevi güvenlik ve istihbarat birimleri gerçekleştirmektedir. Kanun maddelerinin çoğuna takılınmasa bile özellikle belirttiğim bu madde yüzünden soruşturma birimleri uyuşturucu suçundan aldığınız denetimli serbestlik nedeniyle soruşturmanızı olumsuz olarak sonuçlandırabilir. Bunun için bu tür durumlara net cevap vermek mümkün olmuyor.

  2. abdullah küpelioğlu dedi ki:

   Kardeş çalıştığın sürede kimliğin iptal oldu mu

 42. Metin dedi ki:

  Bir Aile Mahkemesinde tanık olacam.Güvenlik soruşturmami olumsuz etkiler mi?

  1. admin dedi ki:

   Sayın Metin,
   Mahkemelerde tanık olmanız özel güvenlik soruşturmanıza olumsuz bir etki etmez.

 43. Oguzhan dedi ki:

  Is yeri dokunulmazlığı ihlal suçun 1yıl 8ay hagb var 5 yıl denetimimde devam ederken 2017 yılı 11 ayda kimliğimi sıkıntısız yeniledim.Şuan da halada geçerli özel güvenlik subeyede kaç kez gittim sorguladım.Hatta şunu söylediler o kanun kimlik yenilemeye gelenlerde 1 Ocak 2017 den sonra işledikleri suçları kapsıyor

 44. Ferhat dedi ki:

  Hocam merhabalar bilir kişi biri bana yardım ederse sevinirim
  Eylül sonu yenileeme sınavım var lakin tehdit sükuneti bozmaktan bir mahkemem oldu bir kişi ile bana bunu mahkeme bir sene 7 ay ceza bunuda 2800 tl para cezası ve cezayı erteleme beş sene denetimlik vermiş ben gittim itiraz ettim 12. Ay mahkeme var birda lakin itirazım kabul edilmemiş kağıt geldi ama ona rağmen mahkeme günü verilmiş ve ben karşı tarafa şikayetini geri çek dedim onlarda dilekçe vermiş.
  Böyle bir konu içersinde kimlik yenilememi yapabilirmiyim bir arkadasım mahkeme bitene kadar kartını vermezler dedi güvenlik sube ile görüştüm yüz kızartıcı suç olmadıgından kimlik iptal olmaz ama mahkeme bitene kadar kimliğini vermezler belki dedi . Sizlerin düşüncesi nedir hocam net birşey öğrenemiyoruz

  1. admin dedi ki:

   Sayın Ferhat,
   Hakkınızda devam eden kovuşturma ve soruşturma (özel güvenlik olunmasına engel olan suçlardan değil ise) tamamlanana kadar yenileme yapamayacağınızı düşünüyorum. Şöyle ki 1 yıl 7 ay cezayı gerektiren bir suçtan dolayı mahkeme safahatınız devam ediyor, eğer ki denetimli yerine kesinleşmiş bir ceza olsaydı zaten özel güvenlik olmanız mümkün olmazdı artık, ancak denetimli serbestlik verildiği için bu süre sonunda yenilemeniz yapılabilir, bunun nedeni de bu arada hiç suça karışmadan bu süreyi sorunsuz geçirmenizdir. Beklemenin nedeni bu sürede suç işlerseniz, hakkınızdaki ceza büyük bir ihtimal zaten kesinleşir o yüzden idare bu süreyi sorunsuz geçirmenizi beklemeyi daha uygun görüyor.

 45. Halil dedi ki:

  1yil 3 ay hapis cezasına dolayı güvenlik kartım iptal edildi 8 yıldır bir firmada çalışıyorum tazminat hakkım varmı

  1. admin dedi ki:

   Sayın Halil,
   Bahsettiğiniz tazminat konusu iş hukukunun kapsamına girmektedir, hukuki yönden bir değerlendirme yapmak gerekirse kusur sizden kaynaklandığı için tazminat alamayabilirsiniz.

 46. seher dedi ki:

  mrb esimin denetimli serbestlkten 10 hapis cezası 6000 tl para cezasına döndü yatırdık üstünden 10 yıl geçti arşiv sildirme için başvurduk ceza silindi sadece para cezası kaldı onunda 1 ay var silinmesine tekrar basurucaz güvenlik kartı başvursa iptal olurmu

  1. admin dedi ki:

   Sayın Seher,
   suçun cinsini yazmamışsınız uyuşturucu vb gibi 680 sayılı khk da sayılan suçlardan ise özel güvenlik olunmasını bu durum zorlaştırır.

  2. Seyma dedi ki:

   Marhaba basvurdunuzmu iptal.oldumu bizede ayni durum var yardimci olursaniz sevinirim

   1. Barış dedi ki:

    Merhaba admin benim şu an darp suçundan soruşturmam var 8 aydır ne mahkeme nede bişey var bekliyoruz güvenlik kartımın çıkmasına bu engellimi olması gereken kartın çıkması eğer suçlu bulunursam elimden alınması değilimi ?

    1. admin dedi ki:

     Sayın Barış,
     Lütfen sorunuzu FORUM bölümümüzden sorunuz, uzmanımız forum bölümünde sorulara yorum yazmaktadır.

 47. Mahmut dedi ki:

  Menhabalar.17 yaşında hırsızlık suçundan 10 ay 25 gün hapis cezası aldım.hagb der 3 yıl denetimli serbestlik verildi ve hiç hapis yazmadım.buna gerekçe olarak kimlik kartım verilmedi. Adliyeye dilekçe yazarak kaydı sildirdim.davanın düştüğtne dair tebligat geldi.tekrar başvuru yapsam dlumlu sonuçlanır mı?

  1. admin dedi ki:

   Sayın Mahmut,
   Başvuruyu yapabilirsiniz, ancak hırsızlık gibi yüz kızartıcı suçlardan ceza alanların yasal mevzuata göre başvuru hakkı olsa bile güvenlik soruşturması genelde olumsuz çıkıyor, yaş küçüklüğü bazen olumlu dikkate alınıyor ancak sizin ki 17 ve bu sizin için olumsuz olur.

 48. Fatih dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin. 2009 yılında hırsızlık ve mala zarar verme suçlarından 45 gün cezaevinde kaldıktan sonra 5 sene infaz aldım o süreç içinde herhangi bir suça karismadim güvenlik sınavına girdim kazandım ama dosyayı emniyete goturdugum zaman bana kararın düşürülmesi için tekrar mahkeme açılması gerekiyor denildi o mahkemeyi de açtık ve mahkeme bitti emniyete o kağıtla gittiğimde bana siz güvenlik görevlisi olamassinz denildi rica etsem bana bı yol gosterirmisiniz

  1. admin dedi ki:

   Sayın Fatih,
   hırsızlık suçundan alınan ceza 5188 sayılı kanunda özel güvenlik olunmasına engel teşkil eden bir durumdur. Bu durumda özel güvenlik görevlisi olamazsınız.

 49. Şerafettin dedi ki:

  4ay önce alkolden dolayı ehliyetimi verdim para cezasını yatırdım şimdi promil yüksek olduğundan mahkemede tekrar ceza alacağımı söylediler ilk defa alkollü araç kullandım resmi bir kurumda güvenlik görevlisiyim kimliğimi yenilemek için mahkeme sonucunu bekliyorum sizce yenilememe engel bir durumla karşılaşa bilirmiyim işimden olma durumum varmı cevaplarsanız sevinirim

  1. admin dedi ki:

   Sayın Şerafettin,
   alacağınız cezanın süresi 1 yıl ve üzeri olmamalıdır, ayrıca alkollü araç kullanma suçu güvenlik soruşturmanıza olumsuz etki edebilir.

   1. Osman dedi ki:

    Sonuç ne oldu abi yazarmisin..

 50. Mehmet dedi ki:

  Benim 2003 yılından şartlı tehdit, tehdit ve bu tür rahatsız edici anlamında taciz gibi suçlardan toplam 1 yıl 2 ay ceza almıştım ve bunun yaklaşık 9 ayını cezaevinde yattım 2007 de ve 2007 sonuna yakın tarihte çıktım, birde cezaevinden çıkarken gbt me bakıldığında kaçak elektrikten bi ceza almışım haberim bile yok ama o düşmüş nedenini bilmediğim bi sebepten, kısacası bu 1 yıl 2 aylık cezamın infaz süresi de 2008 nisanda dolmuştu. Yani 10 yılı geçen bi süre öncesi ve o günden bu yana hiç bir mahkemem veya cezam gibi söz konusu değil, ben güvenlik sektöründe geçmişimde 90 lı yıllarda Astsubaylık olduğu için yakalık 7 – 8 yıllık süre, özel güvenlikte güvenlik müdürü, güvenlik amiri gibi silahlı yada silahsız görev yapmak istiyorum yaklaşık 4 yıl kalan sgk primimi doldurmak için, 50 yaşımı mayısta doldurdum, güvenlik müdür amir statüsünde veya normal statüde güvenlik sertifikası alabilir miyim, eğer alabiliyorsam bi güvenlik kursuna yazılmak ve o kursu bitirerek mi ancak alabilirim, bilgilendirseniz memnun olurum.

  1. admin dedi ki:

   Sayın Mehmet,
   1 yıl ve üzeri alınan cezalar özel güvenlik olmanıza engel teşkil eder.

 51. adem dedi ki:

  benim 3 ay tazik cezası aldım özerimde şirket vardı mal beyanında bulunmadıgım icin guvenlik icin sıkıntı olurmu

  1. admin dedi ki:

   Sayın Adem,
   söylediğiniz ceza size sıkıntı doğurmaz

 52. ali dedi ki:

  ben bugün kimlik yenileme kartı aldım eski tip yeni cip kimlik kartı ptt ile eve gelecekmiş 3 ay 6 ay sürer dediler
  adıma bir icra dosyası var birde mal beyanında bulunmadıgım icin 2ay .15 gün ceza aldım tayzik cezasıymış beni dosyamı etkilermi

  1. admin dedi ki:

   Sayın Ali,
   söylediğiniz cezalardan dolayı durumunuz olumsuz etkilenmez.

 53. yasin erdemir dedi ki:

  efendim merhabalar ben silahlı özel güvenlige başvurdum kazandım sonra lakin adli sicilim temiz oldugu icin arşivimdeki bir yıl 8 ay cezayı görmedim sonra mahkeme kararı ile savcılık kavuşturmaya yer olmadıgına dair bir evrak verdi git bunu emniyete ver dedi kartını alırsın dedi bende gittim emniyet bana yene kartımı vermedi şimdi ne yapayım

  1. admin dedi ki:

   Sayın Yasin,
   kovuşturmaya yer olmadığına dair bir karar aldı iseniz, 1 yıl 8 ay verilen ceza nedir, ceza süresi bakımından mı yoksa ceza türünden dolayı mı reddedildiniz.

 54. Baris dedi ki:

  Merhaba..Bugun güvenlik şubeye gittim ve özel güvenlik komisyonunun hakkimdaki vermis oldugu kararın “olumsuz”olduğunu öğrendim..özel güvenlik olmaya engel olan suçların hiçbirisinden ceza almadım ve sabikam yok..alkollü arac kullandigim icin 30 gun hapis cezasi verdiler ve paraya cevirdiler ödedim dosya kapandi..arsiv sicil kaydimda gozukuyor..özel guvenlik kimligini alabilmek icin nasil bir yol izlemeliyim?komisyonun karari degistirilebilirmi?

  1. admin dedi ki:

   Sayın Barış,
   680 sayılı khk ile eklenen madde ile özel güvenlik olunmasına engel teşkil eden suçlar sayılmış ancak, ardından aşağıdaki madde eklenmiştir.
   Güvenlik Soruşturması Olumlu Olmak. İşlediğiniz suç kanunda sayılmamış olmasına rağmen komisyonca kamu yararına olumsuz etki eden bir suç olarak değerlendirilip güvenlik soruşturmanız olumsuz verilmiş olabilir. İdarenin yani devletin aldığı kararlara karşı itiraz (dava) mercii İdare Mahkemeleridir.

   1. Baris dedi ki:

    Peki efendim karara itiraz edip dava acsam olumlu sonuclanirmi bosu bosuna ugrasmak istemiyorum..emsal teskil eden davalar varmidir..tesekkur ederim

    1. admin dedi ki:

     sayın barış,
     benzer şekilde kazanılmış ve sizleri yönlendirecek dava sonuçları ziyaretçilerimizden bize iletilirse yayınlayacağız.

 55. Goca Yörük dedi ki:

  Merhaba. 2farklı davadan ceza aldım. Birisi 6ay ve ceza ertelendi ve para ödemeside yaptım diğeri de iki sefer 3ay 20şer gün olarak toplamda 7ay 10 gün basit yaralama ve tehdit suçundan ceza aldım, ama hiç cezaevine girmedim. Şimdi yaka kartımı yenilemek istiyorum. Söz konusu 5188 kanunda 10.maddenin d fıkrası 1.bendinde “Kasten işlenen “bir suçtan” (suçlar diye çoğul olarak belirtmemiş) dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkum olmamak” ibaresi var. Aynı fıkranın diğer bendlerinde suçlar olarak niteleme yapılmış. Evraklarımı teslim edeceğim görevli komisyondan red gelir uyarısını verdi. Yaşadığım durumda tek bir suçtan maksimum 6ay cezam var. Buna uygun dilekçeyle elden evrak teslimi yapsam durumumu izah etsem olur mu? Yoksa kanunda belirtilmiş olana aksi olsa bile benim tüm cezamı mı kıstas olarak alacaklar? Şaştım kaldım yol gösterin…

  1. admin dedi ki:

   Sayın Yörük,
   Aldığınız cezalar gereği süre olarak kanuna takılmasanız bile bu tür suç ve aldığınız cezalar zaten güvenlik soruşturmasının olumsuz çıkma ihtimalini yükseltiyor. Süre ve suç türleri ile ilgili maddeleri incelemiş ancak en önemli olan ve kararı soruşturma birimi ve komisyona bırakan “Güvenlik soruşturması olumlu olmak” maddesine dikkat etmemişsiniz.

 56. onur dedi ki:

  Merhaba iyi akşamlar dilerim.2016 yılında benim üzerime olan hattan vatsap üzerinden babamın tanıdığı olan bir hanım efendiye rahatsız ettiğim gerekçesiyle beni Savcılığa suç duyurusunda bulunmuş 15 kasımda Sanık olarak hakim karşısına çıkacağım gerekçe ise hanım efendiye israil bayrağı gönderdiğim ve kıza kafir dediğim için hakaret,tehdit,şantaj taciz içerikli bir mesaj yok ne tür bir ceza alırım Güvenlik kimlik kartımı yeniliyorum çok kötü pskolojim alt üst oldu israili de hiç sevmem aksine ama bayrağını hanım efendiye göndermişim malesef benim akibetim ne olur yardımlarınızı bekliyorum hayırlı günler dilerim..

 57. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba
  Kartımı yenilemeye gittim hakkımda dava olduğu tahtid kararı olduğu cıktı bunla ilgili evrak istediler. Ama bende yeni öğrendim ne ceza aldim ne ifade nede başka birşey. Dava dosyası bahis ile ilgili kartım iptal olumu lütfen cvp acilll

  1. admin dedi ki:

   Sayın Hüseyin,
   Dava konusunun ne olduğu ve ne ceza aldığınız önemli bu konuda.

 58. Veysel Ali dedi ki:

  Merhaba. Ben 1995 yilinda 16yasinda iken bir hirsizlik sucuna karistim. Karakolda ifade verdim bildigim kadari ile mahkemeye cikmadim. Yani davanin sonucu hakkinda hicbir bilgil yok. Sabika kaydım ve arsif kaydim gozukmuyor. 6 ay sonra özel güvenlik kartimi yenileyecegim herhangibir problem cikarmi. Nisan ayinda kadroya gecerken bir problem cikmadi guvenlik sube ile özel güvenlik subenin yapmis oldugu araştırma aynimi acaba.

  1. Veysel Ali dedi ki:

   Eger davanin sonucu hagb ise 22yil gectiginden dusmusmudur yoksa kendim basvurup dusurtmemmi gerekiyor birde 18yasindan kucukken islenen suclar dikkate aliniyormu guvenlik sorusturmasinda

   1. admin dedi ki:

    Sayın Veysel Ali,
    Yenileme sırasında karşınıza çıkarsa, o zaman düşüm için girişimde bulunmanızı tavsiye ederim,

  2. admin dedi ki:

   Sayın Veysel Ali,
   18 yaşından küçükken işlenen suçların olumsuz etki yapmayacağına dair kararlar ile ilgili bilgiler yorumlarımızda mevcuttur, ayrıntılı bakmak isterseniz bu sayfadaki yorumları inceleyebilirsiniz.

 59. namık dedi ki:

  merhaba 3 yıldır süren mahkememde yaralama suçundan 1.5 sene ceza aldım koşullu salıverilme ile 2 gün cezaevine girip cıktım şuan haftada 1 karakola imza atıyorum kinliğimin yenileme süresi geldi

  1. admin dedi ki:

   Sayın Namık,
   1,5 yıl hapis cezası kimlik yenilemenize engel olacaktır.

 60. gokhan dedi ki:

  eşimle tartıştım darp raporu aldi şikâyetçi oldu mahkemde şikâyetçi olmadigini beyan etti yinede hakim 3 milyar para cezası hagb verdi kimliğim yenilemede iptal olurmu bu olaydan

  1. admin dedi ki:

   Sayın Gökhan,
   özel güvenlik olunmasına engel teşkil eden suç olmadığı için sorun olacağını düşünmüyorum.

 61. Ali bilgetekin dedi ki:

  2016 yılında uyuşturucu madde ile ilgili savcılık tarafından serbest denetim aldım dosyayı sorunsuz kapattım fakat 5 yıl kamu davası ertelenmesi verdi bana khk 2017 yılında cıktı ögg kart yenilemede sorun yasarmiyim ve ben konuyla ilgili mahkemeye dahi çıkmadım acaba dosyayı gören savcıdan çalışmasında sakınca yoktur yazısı alsam calisabilirmiyim

  1. admin dedi ki:

   Sayın Ali,
   sürenin bitmesini beklemeniz gerekecektir. Savcıdan alacağınız yazının bir faydası olacağını sanmıyorum, sonuçta bu durumla ilgili 680 sayılı khk ve uygulanması ile ilgili genelge var.

   1. emrah kahraman dedi ki:

    5 yıl geçtiği takdirde bir sorun yaşar mı peki ??

    1. admin dedi ki:

     Sayın Emrah,
     Emniyet birimleri uyuşturucu suçlarına sıcak bakmadığı için sorun yaşama ihtimali tabi ki var, sonuçta yeni khk da emniyet birimlerinin yaptığı güvenlik soruşturmasının olumlu sonuçlanması şartı var emniyet uyuşturucu suçlarına karışanların güvenlik soruşturmalarını olumsuz verebilir.

 62. Oğuz Atay dedi ki:

  Iyi geceler 2015 yılında çalıntı bi CEKET yüzünden mahkemelik oldum 9 10 tane mahkeme olmuş ozaman 18 yaşındaydım askerliğimi 1sene önce bitirdim askerden geldiğim gün guvenlik kursuna yazıldım sınavı kazandım belgelerimi herşeyi halletim 2 ay önce kartını çıkartmaya karar verdim bugün bu mahkemeden dolayı kartını vermiyolar adliyeye git diyolar sonuç veya mahkemenin hangi suçtan olduğu belli eden bi belge getir diyolar hırsızlık diye geciyo mahkemenin adı ben bu belgeyi oraya götürürsem guvenlik kartını almama gibi bi sansim varmi

  1. admin dedi ki:

   Sayın Oğuz,
   Hırsızlık suçundan ceza almış iseniz özel güvenlik olamazsınız.

 63. hüseyin tozlu dedi ki:

  önçelikle tşkler bilgileriniz için benim sorum 17 yaşında bir oğlum var 2 yıldır sıkıntı yaşıyoruz okul da kaldı eve gelmiyor annesini hiç dinlemiyor düzelir dedik sabrettik ergenlik dönemi zor olur hepimiz gectik bu yollardan en son olayı annesinin bilgilerini kullanarak eve inernet almış bende kızdım bir tokat attım arkadaşlarından biri git karakola ver daha sana karışamaz demiş bu da gitmiş davacı olmamış 17 yaşında olduğundan kamu davacı annesi de bizde ifade verdik tek amacımız dışardaki kötülükten korumak her hangi bir suca karışmışlığım sabıka kaydım yok oğlumun kendisi hakime cıkarsak ben soylerim suç bende diye sorum bundan bir ceza alırmıyım güvenlik görevlisiyim değişmemde bir engel olurmu tşkler

  1. admin dedi ki:

   Sayın Hüseyin,
   Konu anlattığınız gibi ise ceza almış olsanız dahi, özel güvenlik olunmasına engel teşkil etmeyeceğini düşünüyorum.

 64. Bülent dedi ki:

  7258 sayılı kanun kapsamında arşivim bulunmakta.2004 yılına ait bu süre içinde 2 kere ögg karttımı aldım.tekrar yenilemek için soruşturma için bu dosya ya ait karar belgesini istediler sorun olur mu

  1. admin dedi ki:

   bahis ve kumar suçlarına karışmış şahıslar kolluk kuvvetlerine giremezler, özel güvenlik için şartlar kolluk kuvvetleri kadar kapsamlı olmasa da güvenlik soruşturmanız için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

 65. Kadir dedi ki:

  Sayın admin hakkımda açılan soruşturmadan dolayı güvenlik kartıma el konuldu soruşturma sonucu takipsizlik geldi kimliğimi tekrar almam için ne yapmam lazım yardımınız için şimdiden teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   karar örneği ile birlikte kimliğinizi iptal eden birime gitmelisiniz

 66. Hasret dedi ki:

  Merhaba,işlemediğim bir şuçtan dolayı mahkemelik oldum şöyle ki;kayınpeder çocuklarından hakaretden dolayı şikayette bulundu bnmde adımı vermiş ancak ben olay gunu orda değildim ayrıca duruşma da benm orda olmadığımı ve şikayetçi olmadığını şikayetinden vazgeçtiğini söyledi ve hakkımda beraat kararı çıktı. Diğer davacılar hakkında da beraat çıktı. Ancak dosya istinafa yollandı büyük ihtimalle oradan da beraat verilecek. Kimlik yenileme de benden karar istediler beraat ettiğime dair kararı götürdüm kesinleşme şerhi istediler ama istinafdan dönmediği için kesinleşme şerhi alamam. Bu sefer de benden istifata olduğunu devam ettiğine dair bi yaZı istediler. Bu durum kimlik yenilememi etkiler mi? Etkilerse çok üzülürüm 😔

  1. admin dedi ki:

   Söylediğiniz gibi ise istenilen belgeyi verdiğinizde yenilemenizi olumsuz etkileyeceğini düşünmüyorum

 67. Ali dedi ki:

  Selam admin ben internet bankacılığı üzerinden geçen yıl dolandırıldım ve bankaya itirazda bulundum banka paramı iade etti geçen ay sanıklar yakalanmıs ve mahkemeye verilmiş banka bizide mağdur sıfatıyla davaya müdahil etmiş mahkeme 11.ayda ve benim kimlik kartı yenilemem geldi 9 ayda yenilicem. durusma yapılmadı şimdi ben yenileme evrakları verirken sorun olurmu birde evrakları verirken iddaanameyi veya duruşma tutanağını benden isterlermi teşekkür ederim

  1. admin dedi ki:

   Sayın Ali,
   Mahkeme de mağdur sıfatıyla bulunduğunuz kayıtlarda mevcuttur ancak, yine de sizden evrak istenebilir bunun için hazırlıklı gidin, mağdur sıfatıyla dahil olunan bir mahkeme konusu özel güvenlik yenilemenizde sorun çıkarmayacaktır.

  2. Sevinc dedi ki:

   Bend bisey sormak istiyorum bizimde kimlik yenileme olurken iptal oldu ohal kalikinca tekrar kimliklerimiz verilirmi

   1. admin dedi ki:

    kimliğinizin iptal olma nedeni önemlidir bu durumda, ohal kalksa bile yasa değişmez

   2. Sevinc Sahin dedi ki:

    Bizim kimligimiz hisar sirket tarafindan kimlikle ise baslamak sucumiz oyizden feticu suclaniyoruz 680 khk sucu ile yargilaniyoruz yani tekrar verilirmi kimlik kartimiz

    1. admin dedi ki:

     Sayın Sevinç,
     fetö terör örgütüne üyelik suçundan yargılanıyorsanız bundan aklanmak zorundasınız. Aksi takdirde kimliğiniz yenilenmez.

 68. Boran dedi ki:

   

  Özel güvenlik daire başkanlığı sayfasinda açıklama yaptı güvenlik görevlilerinin kullanmakta oldukları eski kimlik kartlarının 01.07.2018 olarak belirlenen değişim tarihi, eski kimlik kartı değişim işlemlerinde mağduriyet yaşanmaması amacıyla  31.12.2018’e kadar uzatılmıştır.

   

 69. Alihaydar dedi ki:

  İyi günler admin astsubay ım sanık olarak mahkemem hala devam ediyor ama mahkemem olumlu sonuçlanacak bu süre zarfında açıktayım ögg kartı almak istiyorum Herhangi bir sıkıntı olur mu kursa yazılsam

  1. admin dedi ki:

   Sayın Ali Haydar,
   Kursa kaydolup devam edebilirsiniz, kurs sonunda ögg kimlik kartınızı almak istediğinizde incelemeniz yapılacaktır, bu süreye kadar mahkeme safahatının sonuçlanacağına eminseniz başlayın, ancak hakkınızdaki davanın özel güvenlik olunmasına engel teşkil eden suçlardan olmaması ve ceza almamanız gerektiğini unutmayın.

 70. Hüseyin dedi ki:

  Mrb admin ben alkollü araç kullanmaktan 2500 TL adli para cezası aldım şuan adlı sicil kaydimda gozukmekte cezami da 15 taksitte odiycem bu benim için sorun olurmu . Bide görevi yaptırmamak ve hakaretten ayrı ayrı ceza aldım 2 cezada 1 yılın ustunde ama hagb kararı verildi. Şuan çalışıyorum bu iki kararda nerdeyse 3 4 ay oldu şuan için ikisinden de bişey çıkmadı. Nasil bir son beni bekliyor acaba. Bide eğer herhangi bişey olmazsa isyerim hersene adlı sicil kaydı vs. belgeleri istiyor para cezası yazdığı için isyerim çıkarabilir mi cvp verirseniz sevinirim teşekkürler şimdiden.

  1. admin dedi ki:

   Sayın Hüseyin,
   para cezasından sorun çıkmaz, ancak 1 yılın üzerinde alınan cezalar yüzünden sıkıntı çıkabilir, görevi yaptırmamak ve hakaret suçu kolluk kuvvetlerine karşı işlenmiş bir suç ise işiniz daha da zor olur, yok öyle değilse ve kanunda belirtilen hagb kararı alınsa bile özel güvenlik görevlisi olunmasına engel teşkil eden suçlardan olmayacağı için (görevi yaptırmama ile hakaret) sorun yaşamazsınız.

   1. Ramazan kaya dedi ki:

    Admin merhaba. Ben bundan 1 sene önce uyuşturucu maddeden yakalandım içici olarak. 1 sene sonra geçen gün kamu davası erteleme kağıdı ve dosyanın denetimli serbestlik bürosuna yollanacagi, uygun bulunduğu taktirde 1 senelik denetimli serbestlige tabi tutulacağımın yazılı olduğu kağıt geldi. Mahkeme açılmadığı için acaba diyorum yenilemede bir sıkıntı yaşar mıyım lütfen cevap verin

    1. admin dedi ki:

     Sayın Ramazan,
     Yenilemeniz için; alacağınız denetimli serbestlik kararının tamamlanmasını beklemeniz gerekebilir.

     1. Ramazan kaya dedi ki:

      Ilginiz için çok teşekkürler. Kimlik yenilemem 2020de. Peki denetimli serbestligi sorunsuz bitirirsem kimlik yenilemede sorun çıkar mi? Daha önce bu şekilde olup yenileyen var mi?

     2. admin dedi ki:

      hagb ve ds kararları ile ilgili uygulamalar yeni olduğu için henüz bize ulaşmış bir yorum bulunmuyor

 71. KURSAT27 dedi ki:

  2012 de olan bir olayda oturu 1 yil 8 ay ceza aldim..Temize yolladim isallah bozar,sorum şu benim yaklasik 10 yildir ayni yerde calisiyorum kimligime el konursa tazminat alabilirmiyim..

  1. admin dedi ki:

   Sayın Kürşat,
   Kimliğinizin iptal edilmesi iş akdinizi de sonlandırır ve bu durum işveren tarafında değil tamamen sizden kaynaklı bir sorun olduğu için tazminat almanız zor görünüyor, yine de size tavsiyem bu konuda iş hukuku uzmanı bir avukata danışmalısınız, iş kanunu gereği tazminat alabilmenizin bir yolu varsa bunu en iyi uzman avukat bilir.

 72. Tayfun dedi ki:

  merhaba hakkımda basit yaralama (darp) suçundan mahkeme var kasım 2018 e ertelendi kimliğimi nasıl değiştire bilirim

  1. admin dedi ki:

   Sayın Tayfun,
   kimlik değişimi için özel güvenlik şube müdürlüğüne müracaat etmelisiniz, basit yaralama (darp) suçundan dolayı karşı tarafın hayati tehlikesi bulunmadıysa ve 1 yıldan fazla cezayı gerektiren bir suç olmamak şartıyla değişiminiz de sorun çıkmayacaktır.

 73. Aşkın dedi ki:

  18.05.18 tarihinde Yenileme müracatında bulundum özel güvenlik şube müdürlüğünün bakmıs oldugu kayıtlar GBT KOM TEM UYAP hiç bir yerden kayıt çıkmadı SORUM şu Admin Mahkemeye çıkmadan Savcılık tarafından uyuşturucudan 1 yıl ds ve kamu davasının erteleme kararı verildi denetimli serbestlık sorunsuz bitti 2016 yılında sadece kamu davasının erteleme kararının düşmesi kaldı Şuan hiç bir yerden kayıt çıkmadı Guvenlik soruşturmasında bı sıkıntı yaşarmıyız acaba

  1. admin dedi ki:

   Sayın Aşkın,
   Mahkemeye çıkmadan savcılık tarafından verilen ve süresi sorunsuz bitirilen ds cezalarından dolayı yenileme de sıkıntı yaşamayanlar mevcuttur. Bir ihtimal devam eden kamu davasının erteleme kararının düşümü istenebilir, istenmezse sıkıntı yaşamazsınız.

 74. Taylan dedi ki:

  Sayın Admin
  Gelen evrak da zarfın üzerinde savcılık soruşturması yazıyordu Soruşturma No ve kamu davasının ertelenmesi no diye zarfın içeriği 1 yıl ds ve Kamu davasının ertelenmesi Müracaat sirasinda Kayıtlarda GBT de filan çıkar yani

  1. admin dedi ki:

   Sayın Taylan,
   denetimli serbestlik süreleri ve işlenen suçların çeşidi yasal mevzuat gereği özel güvenlik görevlisi olunmasına doğrudan etki ettiği için tabi ki özel güvenlik şube müdürlükleri bunu görecektir. Hem adli kayıtlar (uyap) sistemi hem de GBT (genel bilgi tarama) bu birimlerde mevcuttur, olmasa bile ilgili birimlerden bu kayıtları talep ederler.

  2. Tevfik dedi ki:

   Güvenlik Şube de bakılan kayıtlar GBT KOM TEM UYAP benimde 1 yıl ds ve kamu davasının ertelenmesi kararı vardı denetim bitti ama düşme daha olmadı bakılan kayıtlarda herhangi bi kayıt çıkmadı ve benden evrak filan istemediler

 75. Taylan dedi ki:

  Savcılık Soruşturması güvenlik şubenin bakmış olduğu kayıtlar da çıkarmı

  1. admin dedi ki:

   Sayın Taylan,
   Savcılık makamı soruşturmasını kolluk kuvvetlerinin adli personeli ile yürütmektedir, doğal olarak hakkınızda devam eden soruşturmalar özel güvenlik şube müdürlüğü tarafından bilinmektedir, zaten yasal bir problemin olup olmadığını bu birimler kontrol etmek zorundadır.

 76. Ümitt Kayalı dedi ki:

  Özel hayatımda olan bir dava neticesinde kartıma el konuldu ve çıkış verildi 29.maddeden çıkış verilmiş ne işsizlik ne de tazminat alabiliyorum 5 yıl bitince hiç suç işlememiş birisi gibi olacağım. 29.madde işveren tarafından işçinin iyi niyet ve ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeniyle çıkış burası tamam ama benim hagb aldığım dava iş yerimle alakası olmayan bir dava idi. Buna karşı dava açsam nasıl bir sonuç çıkar?

  1. admin dedi ki:

   Sayın Ümit
   Özel güvenlik sektöründe çalışan bir personelin özel hayatı ve iş hayatı diye bir ayrımı yoktur.Güvenlik personeli işçi olmasına karşın iş hayatı sadece iş kanunu ile değil aynı zamanda 5188 sayılı özel güvenlik yasası ile de düzenlenmiştir. Güvenlik personeli kanunda belirtilmiş suçlardan birini işlediği zaman bu durum kendisine olan güven duygusunu zedeler, dava sonuçlarını kestirmek zordur ama yukarı da bahsettiğim konu bile tek başına işverenin elini güçlendirmektedir.

 77. cevdet dedi ki:

  hocam mrb ben kyk da güvenlik olarak çalışıyordum kadraya gecişte bizi 5188 sayılı yasa belirtilen şartlardan dolayı red ettiler 2013 yılında dava sonuclandı ve 1 yıl 10 ay ceza aldım 5 yıl denetime tabi tutuldum denetim sürem 27/05/2018 de doluyor ancak 2016 yenileme yaptıum ve kimliğim 2021 yılına kadar gecerli iptal olmamış buna rağmen bizi red ettiler bizde mahkemeye dava açtık mahkeme süreci devam edene kadar denetimim bitecek ve suc unsuru kalmıyacak benim kimlik kartım iptal olmamışsa davayı kazanabilirmiyiz

  1. admin dedi ki:

   Sayın Cevdet,
   Yenilemenizi 2016 yılında yapmışsınız, 680 sayılı khk ise 06 Ocak 2017 yılında yürürlüğe girdi, kadro alamayan birçok işçi mahkemeye müracaat etti, 5188 sayılı kanun hükümlerine göre istihdam edildiklerinden dolayı özel güvenlik görevlilerinin durumu daha farklı, suçun cinsini yazmamışsınız ama zaten bir yıldan fazla ceza aldığınız ve hakkınızda 5 yıllık denetimli serbestlik devam ettiği için ilgili hüküm uygulanmış, bununla ilgili birde genelge mevcut, daha önceki yorumlarda bunu belirttik yeniden belirtmekte yarar var, kanunda belirtilen suçlar ve 1 yıldan fazla alınan cezalarla ilgili denetimli serbestlik süresi içerisinde özel güvenlik görevlisi olarak çalışamazsınız, zaten özel güvenlik kimlik kartı yenilemesinde ret kararı verilecektir, bu süreyi suça karışmadan sorunsuz tamamladığınız takdirde kimliğiniz onaylanacaktır. 2016 yılında denetimli serbestlik alanların kimlik yenilemesinde zaten sorun yoktu, yeni khk ile bu uygulama başladı. Kadroya geçme konusuna gelince kadroya geçip geçemeyeceğinize başvurduğunuz kurumda oluşturulan komisyon karar veriyor, onlarda şu an ki yasal mevzuata göre değerlendirerek başvurunuzu reddetmiş olmalılar, uygulama genelgesinde genelgenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren (ocak 2017) bir yıl içerisinde tüm özel güvenlik sektöründe çalışan personelin arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması yeniden yapılacaktır hükmü de mevcut, bu durumda büyük ihtimal kartınız iptal edilmiş yada edilecektir. Bu nedenle mahkemenin vereceği karar da özel güvenlik kimlik kartınızın durumuna mı bakacağı yoksa yasal mevzuat hükümlerine mi bakacağını bilemiyorum, sonucunuzu bildirirseniz başka arkadaşlara da yol gösterecektir, hakkınızda hayırlısını dileriz.

   1. Ramazan dedi ki:

    ADMIN (Ocak 2017) bir yıl içerisinde tüm özel güvenlik sektöründe çalışan personelin arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması yeniden yapılacaktır hükmü de mevcut demişsiniz peki bu soruşturmalar sonuçlandımı geçen sene Mart 2017 verdik soruşturma formu

    1. admin dedi ki:

     Sayın Ramazan,
     İçişleri Bakanlığının 47227715-88025-63246-/01/2017 sayılı 680 Sayılı KHK’nin Uygulanması Hakkında genelgesinin tamamı web sitemizde mevcuttur buradan ulaşabilirsiniz. Soruşturmaların ne aşamada olduğunu ne yazık ki bilmiyoruz. İlgili madde de aynen şöyledir;
     Kanunun 10. Maddesi birinci fıkrasına eklenen (h) bendi doğrultusunda, aranan şartlara ilave olarak güvenlik soruşturması olumlu olmak şartı getirildiğinden, halen özel güvenlik görevlisi, kurucu, yönetici olarak görev yapanların arşiv araştırması, eğitici, temsilci ve şirket ortağı tüzel kişi ortağı olan kişilerin ise güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması genelgenin yayımlandığı tarihten itibaren bir yıl içerisinde yeniden yapılacaktır. Yapılan güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması sonucunda şartlara haiz olmayan kişilerin özel güvenlik hizmetleri alanında faaliyette bulunmalarına izin verilmeyecektir.

  2. abdurrahman dedi ki:

   nasıl ettin kartını yenileyebildin mi cevdet usta

 78. AŞKIN dedi ki:

  Admin adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığının mevcut kayıtlardan saptanması diyor bu Kayıtlar GBT de çıkan kayıtlarmı. Bide HAGB ve Kamu davasının erteleme kararları GBT demi çıkıyor

  1. admin dedi ki:

   Sayın Aşkın,
   Sicil kaydınız adli birimlerin kayıtlarından (uyap), tahdit (kısıtlama) bulunup bulunmadığı hem uyap hemde gbt’ de görülebilir. Yeni KHK’da HAGB kararları ile ilgili hüküm bulunduğu için zaten özel güvenlik şube müdürlükleri HAGB bulunup bulunmadığı ile ilgili kayıtları mutlaka inceler, bunun gbt de olması yada olmaması bir şey değiştirmez.

   1. AŞKIN dedi ki:

    18.05.18 tarihinde Özel güvenlik Şube de Yenileme müracaatında bulundum GBT KOM TEM UYAP kayitlara bakıldı ve Hiç bir yerden Kayıt çıkmadı savcılık tarafından 2015 yılında 1 yıl ds ve kamu davasının ertelenmesi kararı almıştım UYAP’ta da kayıt çıkmadı Güvenlik Soruşturmasında bir sıkıntı çıkarmı Admin bey

    1. Erhan dedi ki:

     S.a yenileme yapıldımı kardeş cvp verirsen sevinirim

 79. Tayfun dedi ki:

  2015 yılında uyuşturucudan arkadaşın üstünde Hap çıkmasından dolayı emniyete goturulduk ifademiz alındıktan sonra serbest birakildik hiç bir şekilde ne hakim karşısına nede savcı karşısına çıkmadık sadece posta yoluyla gelen evrakta Savcılık Soruşturması ve Kamu davasının erteleme kararı yaziyordu 1 yıl denetimli serbestlik ve 5 yıl kamu davasinin erteleme kararı yaziyordu 2016 yılında denetimli serbestliği sorunsuz bitirdim E-Devletten bakınca Adlı sicil ve Arşiv kaydı yoktur Yazıyor 2017 Şubat ayında eski kimligimi yenisi ile değişim yaparken Güvenlik Şube de bakılan Kayıtlarda hiç bir şekilde Kayıt çıkmadı Yenileme sınavına girdim ve SILAHSIZ Yenileme için müracaat da bulunacam Guvenlik Soruşturmasında Acaba bi sorun yaşarmıyız

  1. admin dedi ki:

   Uyuşturucu suçunun kanuna dahil edildiği 680 sayılı khk 6 ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girdi, siz şubat 2017 ayında değişim yaparken sorun yaşamadı iseniz, yine sorun teşkil etmeyebilir. Mahkemeye çıkmadan savcılıktan alınan bu karar nedeniyle de avantajlı olabilirsiniz, zira mahkemeye çıkıpta alınan cezalar ile ilgili yenilemede çok sorun yaşayan oldu.

   1. burhan dedi ki:

    ADMİN bey bende Tayfun arkadaşın yazdıgı gıbı aynısı benımde basıma geldı bende 27 OCAK 2017 de eski kimliğimi yenisi ile degısım yaparken herhangı bı kayıt cıkmadı bende mahkeme evrakı fılan ıstemedıler bende Mayıs ayı içerisinde Yenileme müracaatında bulunacam artık hakkımızda hayırlısı dıyelım

    1. admin dedi ki:

     Sayın Burhan,
     Yapılan düzenleme ile Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak şartı getirildiğinden, bu suçlardan dolayı hakkında soruşturma ve kovuşturma bulunan kişiler ile ilgili olarak özel güvenlik bilgi sistemine ret kaydı girilecektir. Kovuşturma veya soruşturmanın kişinin lehine sonuçlanması halinde ret kaydı kaldırılacaktır.
     Görüldüğü üzere 680 sayılı khk’nın uygulanması hakkında yayınlanan genelgede bu durum için kovuşturma ve soruşturma devam ettiği sürece ret kaydı verilecek, bu soruşturma ve koğuşturma kişinin lehine sonuçlandığı takdirde ret kaydı kaldırılacak denilmektedir. HAGB alınsa bile verilen süre sorunsuz tamamlanmadıkça bu suç ve devam eden süreçten dolayı ret alınır.
     Ayrıca,
     2016 yılında basımına başlanan yeni kimlikler ile kayıp, yıpranma ve bilgi değişikliği sebebi ile kimlik verilmesi işleminde arşiv araştırması yapılması valiliklerce değerlendirilecektir. hükmü yine aynı genelgede mevcuttur. Bu da şu anlama gelmektedir, kimlik değiştirirken arşiv araştırmanız yapılmamış olabilir, çünkü genelge bu uygulama konusunda valilikleri yetkili kılmıştır, o yüzden kimlik değiştirirken sorun yaşamamanız yenileme yaparken de sorun yaşamayacağınız anlamına gelmez.

 80. Bekir dedi ki:

  İyi günler görev esnasında bir kavga oluştu hakim bana ve yanındaki güvenlik arkadaşa bir yıl 14 gün hapis cezası verdi ve eski bir suçum olmadığından bu cezayı 5 yıl denetime çevirmiş ve hükmün geri bırakılmasına diye not düşmüş kimlik kartımı yenilemem m’de bana karşı bir sıkıntı olur mu yenileyebilirmiyim

  1. admin dedi ki:

   müessir fiil yani kavga suçu özel güvenlik olunmasına engel olmamakla birlikte, aldığınız 1 yıl üzeri ceza ertelenmiş olmasına rağmen yenilemenizde sıkıntı çıkarabilir. 1 Yılın altında alıp cezanız ertelense idi bunun için kesinlikle sorun teşkil etmez diyebilirdim.

 81. ökkeş dedi ki:

  merhaba admin 3.5 yıldır bır şirkette özel güvenlik olarak çalışıyorum yenilemem geldi sınava girdim ve arşiv araştırma için dosyamı güvenlik şübeye verdim kimliğim iptal oldu nedeni ise 2014 de 2 ay bir inşaat firmasında asma tavancı olarak çalıstım o firmada feto pyd ye aitmiş sgk dan çiktı idari yerel mahkeme 1 ay önce başvurdum daha mahkeme için gün vermed,ler sizce sonuç ne olur kartımı geri alıp işime döne bilirmiyim daha önce böyle bir olayın sonucunu biliyormusunuz

  1. admin dedi ki:

   fetö/pyd nedeniyle güvenlik soruşturması olumsuz çıkanlardan mahkemeye verip kazananlar olduğuna dair henüz bir veri yok elimizde, olursa paylaşırız. Taşeron işçilerin güvenlik soruşturması ile ilgili Bursa 3. idare mahkemesinin işçi lehine verdiği bir karar mevcut, ancak özel güvenlik görevlilerinin durumu farklılık arz ediyor, şöyle ki özel güvenlik görevlileri işçi olduğu için iş kanununa tabi olmakla beraber kendi iş alanı ile ilgili yasal mevzuatı olan 5188 sayılı kanuna da tabiler bu nedenle bu ve benzeri kararların özel güvenlik görevlilerini nasıl etkileyeceği şu an belli değil.

   1. Ökkeş dedi ki:

    Admin 2014 yılında inşaat ta çalışıyordum asma tavanci olarak en alt tabaka buda davayı etkilermi bilmeden çalıştım

    1. admin dedi ki:

     sayın ökkeş,
     bu konuyla ilgili idare mahkemesi karar verecektir, mahkeme kararları ile ilgili yorum yapmak çok doğru olmaz, zira farklı mahkemeler aynı konuda farklı kararlar verebiliyor, umarım sizin için hayırlısı olur.

 82. Oğuz dedi ki:

  Merhabalar, alkollü araç kullanmaktan hakkımda dava açıldı ve karar olarak 2,5 ay ceza verildi ve 5 yıl ertelendi. Şuanda Özel Güvenlik olarak çalışıyorum ve kimlik yenilememe 1 yıl var yenilemede bir sorun yaşarmıyım ?

  1. admin dedi ki:

   işlediğiniz suçun niteliği ve alınan ceza kanunla belirlenen suç ve süre ile ilgili sınırları ihlal etmediğinden yenilemenizde sorun olacağını düşünmüyorum. Ancak 5 yıllık süreyi sorunsuz ve bir suça karışmadan geçirmenizde fayda var.

   1. Oğuz dedi ki:

    Teşekkür ederim

  2. Emre dedi ki:

   Oguz güvenlik kartını yenilendinmi sorun cıktımı alkollu araçtan dolayı

 83. Burak dedi ki:

  Merhabalar. Benim bi sorum olucaktı. Ben gecen yıl askerliğimi yaptım. Darbe girişiminde askerdim. Ve mahkemem devam ediyor hala. Ağır ceza mahkemesinde sanık olarak yargılanıyorum. Tabiki herhangi bir suça karışmadım ama o gün dışarıda bulunduğumuz için hakkımızda dava açıldı. Bu benim özel güvenlik kimlik kartımı almama engelmidir. Sertifikam var sınava girip kazandım şuan kimlik kartı başvurusu yapıcam. Ögg kimlik kartı harcımıda yatırdım. Evraklarımı şubeye vermeden önce bilgi almak istiyorum. Herhangi bir problem yaşarmıyım.

  1. admin dedi ki:

   Darbeye teşebbüs suçundan dolayı devam eden mahkemeniz var ise güvenlik soruşturmanız büyük bir ihtimal olumsuz çıkar, mahkemeniz lehinize sonuçlanırsa müracaat etmelisiniz diye düşünüyorum

 84. Talihsiz dedi ki:

  Merhaba
  ADmin eşimle ayrılma sebebinden eşimşn dönmesi adına bir binadan dönmese atlarım diye teşebbüste bulundum özel güvenlik olabilirmiyim karakolda sadece ifade verdim Yardımcı olurmusum şimdiden tşk ederim

  1. admin dedi ki:

   Başka bir kaydınız yoksa olabilirsiniz.

 85. Ümitt Kayalı dedi ki:

  İyi geceler bir cezadan dolayı hagb aldım 1 yıl 15 gün idi kartıma el konuldu kamuda çalışıyordum çıkış verildi sorum şu işsizlik maaşından yararlanabilir miyim?

  1. admin dedi ki:

   Sayın Ümit,
   4447 sayılı iş kanununa göre, işsizlik maaşı alabilmek için gerekli şartlardan olan,
   -İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,
   Sizden kaynaklanan kusur nedeniyle işinizi kaybettiğiniz için işsizlik maaşı alamayacağınızı düşünüyorum.

   1. Ümitt Kayalı dedi ki:

    Internetten araştırdım birşey bulamadım 6 yıllık aynı kurumda çalışmışlığım var her maaştan işsizlik kesintisi yapılıyor 6 yıl boyunca kesildi bu. Ve aldığım ceza özel hayatımda olan birşey işimi bununla bağdaştırıp çıkış verdiler ayrıca çıkışı İş yerim verdi

    1. Ümitt Kayalı dedi ki:

     Bu konu hakkında bilgi sahibi yok mu.?

 86. Polat dedi ki:

  Öncelikle burda bulunan bütün arkadaşlarıma geçmiş olsun dileklerimi iletirim ben 1 grama yakın ot ile yakalandım ve hakkımda kamu davasının ertelenmesi verildi 1 yıl da denetimli serbestlik ben bu sebeb ten ötürü taşerona kadrodan yararlanamıyormuyum. Cevabınızı şimdiden teşekkür ederim.

 87. blue66 dedi ki:

  mrb 17 yasinda 2001 yili kacak esya satmaktan 72 tl ceza aldim fakat 2008 yilinda kimlik aldim ve 2 kere yenilettim sormak istedigim su 5188 kanunda kacakcilik ibaresi yeni eklenmedi khk ile kimligim iptal oldu bu ibare bastan beri varken nasil olduda bunca sene calistirildim sizce bir ihmal soz konusumu.konuyu idare mahkemesine tasidim durusmayi bekliyorum.saygilar

  1. admin dedi ki:

   Sayın Blue66,
   Kaçakçılık suçunun khk ile yapılan değişikliklerden öncede zaten kanunda olduğu doğrudur. Ancak KHK ile eklenen (h) Güvenlik soruşturması olumlu olmak kimliğinizin iptal olmasına neden olan maddenin bu olduğunu düşünüyorum.
   Dava sonucunuzu lütfen bizimle paylaşın. Hakkınızda hayırlısı…

   1. Murat32 dedi ki:

    Hocam kolaygelsin yorum yapamıyorum buradan bir sorum olacak 8 ay önce uyuşturucu kullanmaktan göz altına alındım 1 yıl denetimli serbestlik verildi ve amatem 14 gün aralıklarla 5 defa tahlil istendi e-Devlet hiç birşey gözükmüyor sicil kayıtlarda da birşey gözükmüyor sadece gbtt de çıkıyor 4 ay sonra kimlik yenilemem var bir sıkıntı çıkarmı aydınlatırsanız sevinirim saygılar

    1. admin dedi ki:

     Sayın Murat,
     Ne yazık ki kimliğiniz iptal olacaktır.

    2. Ay07 dedi ki:

     S.a Iptal oldumu kimlik nedir durum

  2. sedat arman dedi ki:

   sayin admin 2011yilinda sikayete bagli cinsel taciz adi altinda kamu davasi acildi mahkeme kisilerin huzur sukun bozma sucuna cevirerek 3 ay hapis cezasi hukmu verdi bunuda para cezasina cevirdi simdi sormak istedigim son cikan khk ile kimlik kartimi yenilemede sorun yasarmiyim adli sicil ve arsiv kaydim silindi edevlettende cumhuriyet savciligindanda yenilemeyi 7..8 ayda yenilemeye basvuracam yardim ci olusarsaniz cok sevinirim admin

   1. admin dedi ki:

    Sayın blue66,
    cinsel taciz suçundan ceza almamışsanız ve söylediğiniz gibi huzur ve sukunu bozma suçundan 3 ay ceza aldıysanız yenilemede sorun olmaz.

    1. sedat arman dedi ki:

     sayin admin cinsel taciz sucun tck 105 maddede oluyor kisileri huzur sukun bozma sucu ise tck 123 maddesinde bana verilen mahkeme hukmu tck 123 olarak yaziyodu adli sicilimde hala tereddutlerim var adli sicilim ve arsiv kaydim silindi sunu sormak istiyorum yardim ci olursaniz bana cinsel taciz davasindan suclu bulunsaydim tck 105 maddesinden mi hukum verirler dimi ? tck 123 maddesi cinsel dokunulmazliga karsi suclar arasina giriyomu bi sucun cinsel taciz sucu sayilmasi icin tck 105 maddesi hukmu mu verlmesi lazim

     1. admin dedi ki:

      Sayın Sedat,
      123. madde 105. maddeden farklıdır. cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlara girmez.

 88. Ümitt Kayalı dedi ki:

  İyi geceler arkadaşlar. Antalya’daki emsal dava gibi başka bir emsal teşkil edecek dava veya davalar var mı?

 89. Gokhan Yılmaz dedi ki:

  Oncelikle merhaba ben 2013 yılında kacak sigara yakalattin mahkeme hala devam ediyor dosya yargitayda ceza kesinleşmesi yok daha 2017 yılında yenilemeye girdim davadan dolayı silahli kimligim silahsiza çevrilip verilecek denildi sertifikama dahi silahsız yenileme diye özel güvenlik şube müdürlüğü mührü basıldı kimliginiz çıkınca mesj gelir gelip alırsınız denildi mesaj geldi şubeye gittim kimliginiz iptal oldu denildi deliye döndüm ne yapmam gerekli sertifika hala bende silahsız yenilme diye cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkür Lee

  1. admin dedi ki:

   Sayın Gökhan,
   Dosyanız Yargıtay’a gittiyse mahkeme kararını vermiş ve siz itirazda bulunmuşsunuz demektir, çünkü yargıtay adli yargı da üst mahkemedir ve ihtilaflı davaların son karar verme merciidir. Bu durumda mahkeme kararınız bulunmaktadır ki, özel güvenlik şube müdürlüğü kayıtlarınızdan bunu görmüştür. Kaçakçılık suçundan ceza alınması da özel güvenlik olunmasına engeldir. Eğer Yargıtay mahkemenin verdiği kararı bozar ve ceza almamanız yönünde bir karar çıkarsa sizin için, o zaman kimlik için yeniden müracaat edebilirsiniz. Şu aşamada mahkeme safahatının bitmesini beklemeniz gerekecek.

 90. Ramazan dedi ki:

  Özel Güvenlik Şube’nin Bakmış olduğu Kayıtlarda GBT ve diğer kayıtlarda 1 yıl ds ve Kamu davasının erteleme kararı Kimlik değişimi yaparken hiç bir yerden Kayıt çıkmadı Yenileme yaparken Güvenlik Soruşturmasında Bi sorun yaşarmıyız ?

  1. admin dedi ki:

   Sayın Ramazan,
   1 yıl ds ve erteleme yenilemede sorun olmayabilir, ancak suç cinsi bu durumda kanunda önem arz ediyor.

 91. Cemil dedi ki:

  Merhaba. Ben 15 yasinda (1995 yilinda) hirsizliktan karakolda ifade verdim. Davanin sonucunu bilmiyorum. Taseron kadro basvurusu yaptim ve guvenlik sorusturmasi temiz geldi. 6 ay sonra özel güvenlik kimlik kartimi yenileme yapacagim. Benim sorum simdiki yapilan guvenlik sorusturmasi (kadro icin yapilan) ile 6ay sonra özel güvenlik kimlik kartimi yenileme yapacagimdaki guvenlik sorusturmasi aynimi oluyor. Yani guvenlik sorusturmalari ayni sekildemi yapiliyor

  1. admin dedi ki:

   Sayın Cemil,
   18 yaş altı işlenen suçlar sadece savcılık gibi adli makamlar tarafından istenildiğinde verilir, kurumlara verilebilmesi için de adli makamların izni gerekir, memuriyete girişte de durum böyledir ve bununla ilgili de yargıtay kararı vardır ve bu karar yaş küçüklüğünde ki suçların memuriyete engel olmayacağını belirten bir karardır, bu nedenle güvenlik soruşturmanız temiz çıkmıştır. Bundan sonra da yenilemelerinizde sorun çıkaracağını sanmıyorum.

 92. ALi dedi ki:

  Sayın hocam benim sormak istediğim ben kamuda özel güvenlik olrak çalışmaktayım ve bizi kadroya aldılar fakat 10 ay sonra kimlik yenilmem gerekiyor daha önce uyuşturucu kullanmaktan 10ay ceza almıştım kimliğim iptal olucak büyük ihitmal demek istediğim kanunda kadroya geçtitek sonra özel güvenlik gorevlisi niteliğini kaybedip kimliği iptal olursa işten çıkartılmıyacak aynı iş kolunda geri hizmet olrak çalışmaya devam edicek burda ne demek istiyo hocam cvplardanız sevinirim.

  1. admin dedi ki:

   Sayın Ali,
   İdare belli suçları işleyebilen kişilere karşı burada kendini koruma refleksini ortaya koymaktadır. Bu da takdir edersiniz ki doğaldır, bu nedenle uygulama, devletin bu tür suçları işleyen çalışanlarına karşı güven zedelenmesi sorunu oluştuğundan ve güvenlik olarak görev yapmasını sakıncalı bulduğu için daha pasif bir işe kaydırılmasıdır. Böylelikle amaç özel güvenlik görevlilerine kanunlarla tanınan yetkilerden uzaklaştırmaktır. Basit bir örnekle daha iyi anlaşılmasına sağlayalım, kamu kurumunun genel müdürlük makam katında görev yapan bir özel güvenlik görevlisinin ögg vasfı kaldırılarak o kurumun deposunda, garajında yine işçi statüsü ile çalıştırılması gibi…

  2. ŞAHİN dedi ki:

   ALİ KARDEŞİM HANGİ KANUNDA VAR GERİ HİZMET SÖYLERMİSİN BEN BULAMADIM

 93. Serkan dedi ki:

  Şimdiden teşekkürler ben 2014 te hafif cinsel saldırı iftirasına mahsur kaldım ve olay mahkemeye gitmeden davalı şikayetini geri aldı takipsizlik aldım yenileme işlerim sırasında bir sıkıntı yaşarmıyım bu konu komisyona sunulsa.nasıl bir cvp çıkar teşekkürler şimdiden

  1. admin dedi ki:

   Sayın Serkan,
   Kolluk biriminde ifade vermiş olmanız ve savcılıkça takipsizlikle neticelenen bu durumdan 5188 sayılı yasa ve bunda değişiklik yapan 680 sayılı KHK’ya göre bir sıkıntı gözükmemekle birlikte sizinde ifade ettiğiniz gibi bu konu arşiv araştırmanıza eklenip kadro kuruluna gönderilebilir bunun değerlendirmesini yapacak olan kuruldur.

 94. Demir dedi ki:

  Birden fazla kisi ile tehditten hagb var 5 yıl süreç doldu arşivde çıktı 1 yıl 8 ay yenilemede sorun çıkarmı silahlı kazanmıştır silahsız devam ettim komisyonun karariyla

  1. admin dedi ki:

   Sayın Demir,
   Sorun çıkma ihtimali aldığınız cezadan değil (düşüm aldığınızı varsayıyoruz) 680 sayılı khk daki “güvenlik soruşturması olumlu olmak” maddesindendir. 1 yıl 8 ay yerine hagb almışsanız ve bunu da sorunsuz bitirip düşüm aldıysanız bu konudan sorun çıkacağını sanmıyorum, ancak birden fazla kişiyle tehdit suçuna karıştığınız için soruşturmanızı olumsuz sonuçlandırma ihtimali tabi ki var.

 95. Demir dedi ki:

  Merhabalar benim yenilemem var 2012 yılında birden fazla kişi ile tehdit sucundan hagb verdi mahkeme süreç doldu yenileme evraklarını verdikten 1 ay sonra şubeden polis aradı mahkeme. Kararını getir diye bende hazırladım bugün teslim edeceğim yenilememde sorun çıkarmış öncesinde silahsız edebilir demişti şimdi yenilemede sorun çıkarmış yeni çıkan khk ile tereddüde var teskler admin

 96. Yalçın dedi ki:

  Sayın admin güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım trafik güvenliğini tehlikeye sokmak suçundan iki ay 15 gün ceza aldım ancak 5yil HAGB verdi hakim kadroya geçiş başvurusunda sınava girmeye hak kazandım ama güvenlik soruşturmasında bu ceza bi engel teşkil edermi teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Sayın Yalçın,
   Suçun cinsi ve alınan cezanın süresinin özel güvenlik olmanıza engel teşkil etmeyeceğini düşünüyorum.

   1. Yalçın dedi ki:

    Sayın admin peki suçluyu kayırma suçundan 5ay 15 gün ceza alan HAGB ile 5 ay erteleme verilen güvenlik görevlisi arkadaşım için kadroya geçiş için bir engel teşkil olurmu teşekkürler

    1. admin dedi ki:

     Sayın Yalçın,
     özel güvenlik olunmasına engel teşkil eden suçlar ve hangilerinden hagb alınsa bile ögg olmayacağı kanun maddesinde belirtilmiş, ancak “güvenlik soruşturması olumlu olmak” maddesi de 680 sayılı khk ile yeni eklenen bir maddedir. ögg kimliğinin yenilenme meselesi ile kadro konusunu birbirinden ayırmak gerekir. Bildiğiniz gibi kadroya geçip geçmeyeceğinize güvenlik soruşturmanızı yapan emniyet birimleri değil, müracaat ettiğiniz kurumdaki kurul karar verecektir. Özel Güvenlik Şube Müdürlükleri kadronuza geçişe müdahil değillerdir. Buna kurumdaki kurullar karar verecektir. Bu durumda özel güvenlik şubeler ögg olup olamayacağınızı yada yenileme yapıp yapamayacağınızı yasal yönden incelerler. Yasal bir sıkıntınız yoksa ögg kartınızı verirler, kadro için ise soruşturma birimleri arşiv kayıtlarınızı kurula gönderir ve kadroya onlar karar verirler.
     Şunu da eklemekte fayda var, örnek verelim bir kadroya 15 kişi müracaat etti diyelim, ama 10 kişi kadroya alınacak, burada önceliğin sicili temiz olanlara verilmesi muhtemel görünüyor. Umarım açıklayıcı olmuştur.

     1. Yalçın dedi ki:

      Teşekkür ederim

 97. gökay dedi ki:

  Şimdiden teşekkür ederim. hakeret suçundan 2008 yılında 1 sene 2 ay ceza almıştım. Cezam ertelendi hükmün açıklanmasının geri bırakılmasının yolu kapalı yani, ceza 2 yıl ertelendi 2010 da süre doldu ve üzerinden 8 yıl geçti ben bunla ilgili mahkemeye dilekçe yazdım düşüm kararı ile igili inşallah düşüm kararı verirler ve ben şuan özel güvenlik firmasında güvenlik olarak değilde danışman olarak işe alındım ve kartımın çıkmasını bekliyorlar güvenliğe geçişim için kartta alamazsam işten çıkartılacağım. Uyap üstünde gözüküyormuş . sizin izleyeceğiniz yol nedir düşüm kararı olmayablirde hagb yoluda kapalı diye ama cezamdan bir yıldan fazla si ne yol izlersiniz bana yardımcı olun lütfen

  1. admin dedi ki:

   Sayın Gökay,
   Suç çeşidi bakımından (hakaret) özel güvenlik olmanızda bir sıkıntı yok, ancak bir yıldan fazla onanmış cezanız olursa özel güvenlik olamazsınız. Ancak düşüm kararınızı alacağınızı düşünüyorum, eğer alamazsanız konu ile ilgili bir avukat ile görüşmeniz gerekecektir.

   1. gökay dedi ki:

    teşekkürler cevap için admin eğer düşüm kararı alabilrsem kart çıkartabilşrmiyim sizce

    1. admin dedi ki:

     Sayın Gökay,
     düşüm kararı alırsanız özel güvenlik kimlik kartınızı alabileceğinizi düşünüyorum.

 98. Gökhan dedi ki:

  Hocam merhabalar 2009 yılı olmak kaydıyla benim toplamda 4 kez uyuştucu madde kullanmaktan mahkemelerim oldu bunlar denetimli serbestliğe tabi tutuldu, ve ben bunları yerine getirip yerine getirme fişi aldım. Ögg olmaya bu sene karar verdim sınavları kazandım fakat emniyete evrak teslim ettiğimde bu davaları düşür gel dediler, 3 ünden düşme kararı aldım, fakat bir tanesi hüküm verdiği için kimlik alamazsın dediler, benim bununla ilgili herhangi bir mahkemeye başvurmam fayda sağlarmı ? E devletten özel şirket için sabıka kaydı aldığımda bişey çıkmıyor fakat resmi kurum için aldığımda bunlar gözüküyor, üzerinden 9 sene geçti, yapacağım bir şey olabilirmi, Teşekkür ederim

  1. admin dedi ki:

   Sayın Gökhan,
   Uyuşturucu suçundan hüküm giymiş olmanız özel güvenlik görevlisi olmanızı engeller, bu kanun maddesi gereği olduğu için işiniz çok zor, bölge idare mahkemesine dava açabilirsiniz, ancak konu kanun maddesi olduğu için Anayasa Mahkemesine kadar taşınabilir, Anayasa Mahkemesininde sizin özel güvenlik olmanızı engelleyen madde ile ilgili iptal kararı vermesi gerekir ki bu uyuşturucu suçu için imkansız gibi birşey, yani Anayasa Mahkemesinin bu maddeyi iptal etmesi mümkün görünmüyor iptal kararı vereceğini düşünsek bile bu yıllar sürebilir. Hakkınızda hayırlısı…

 99. cemil dedi ki:

  iyi gunler. ben 1995 yilinda (15yasinda) hirsizlik sucundan karakolda ifade verdim parmak izi ve fotograflarimizi cekriler ama mahkemeye cikmadim. sonucunun ne oldugunu bilmiyorum. kamuda 9 yildir özel güvenlik görevlisi olarak calismaktayim. kadro basvurusu yaptim olumsuz cikarmi. eylul ayinda özel güvenlik kimlik kartimi yenilemeye basvuracagim guvenlik sorustirmasinda problem cikarmi
  eğer dava HAGB ise karar düşmüşmudur. Düşmediyse dusme karari aldirdigimda guvenlik sorusturmasi olumlu cikarmi

  1. admin dedi ki:

   Devlet Memurluğu açısından incelendiğinde benzer bir durum için mahkeme aşağıdaki kararı vermiştir.

   “Onsekiz yaşından küçüklerle ilgili adlî sicil ve arşiv kayıtları; ancak soruşturma ve kovuşturma kapsamında değerlendirilmek üzere Cumhuriyet başsavcılıkları, hâkim veya mahkemelerce istenebilir.” hükmüne yer verilmek suretiyle, kamu kurumlarının özel kanunlarda gösterilen hallerde (657 sayılı Kanunun 48/A5 maddesi gereği) ilgililerin adli sicil arşiv bilgilerini isteyebileceği, ancak suçun işlendiği tarihte 18 yaşından küçük olanlarla ilgili adli sicil ve arşiv kayıtlarını sadece soruşturma ve kovuşturma kapsamında Cumhuriyet başsavcılıkları, hâkim veya mahkemelerin isteyebileceği, bunun dışındaki resmi veya özel kuruluşların 18 yaşından küçüklerle ilgili adli sicil ve arşiv kayıtlarını istemesinin ve bunlara istinaden işlem tesis etmesinin mümkün olmadığı belirtilmiş; bir başka anlatımla kamu kurumları açısından 18 yaşından küçüklerle ilgili adli sicil ve arşiv kayıtları bir bakıma hükmen yok sayılmıştır. Bu kapsamda, söz konusu mahkumiyetin 657 sayılı Kanunun 48/A-5 maddesi kapsamında memuriyete engel teşkil etmediği mütalaa edilmektedir.”
   HAGB ile ilgili bilgiyi adli makamlardan alabilirsiniz, güvenlik soruşturması açısından yukarıda ki örnek karar değerlendirildiğinde normal şartlar altında küçük yaşta işlenen bu suçun olumsuz etkilememesi gerekir, ancak OHAL nedeniyle güvenlik birimleri daha ayrıntılı inceleme yapmaktadır. Bu eski suçunuz arşiv araştırmanızda çıksa bile kadroya alınıp alınmayacağınıza başvurduğunuz kadroda oluşturulan kurul karar verecektir.

 100. ayaz dedi ki:

  slm admın.bugun kadro basvuruları acıklanmış güvenlik soruşturmasıda dahıl benım basvurum kabul edılmış.benim 2001 yılında uzerime atılan hırsızlık sucundan dolayı 4 ay ceza almıştım.hakımde 5 yıl ertelemişti başka bır sucum olmadıgı ıcın .2008den beridir silahsız özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım.bu cezamıda 2017 aralık ayında hagb uyarlattım o zamanlar hagb diye birsey olmadıgı için.sizce mayıs ayında yenilemede sorun olurmu .

  1. admin dedi ki:

   680 sayılı khk’ya göre mayıs yenilemenizde sorun çıkabilir, çünkü hagb alınan suç kanunda hagb alınsa bile özel güvenlik olunmasına engel teşkil eden suçlardandır. Böyle bir durumda kimlik yenileme mümkün olmazsa kadronun akibeti ile ilgili henüz net bir düzenleme yada açıklama mevcut değil, başka bir işçi kadrosuna kaydırılma gibi duyumlar olsa da, bu konu da netlik olduğunda bununla ilgili bir inceleme yazısı yayınlayacağız.

 101. Emir dedi ki:

  Sayın Admin.
  Ben kartimi aralık ayında yeni yeniledim. Fakat başımdan geçen olay ocak ayinda oldu 1 aya yakın.. Bu ayın 20sinde güvenlik soruşturması biteceği söyleniyor sinav yerleri hakkında bilgi verileceğine dair. Benim olayım tahmini olarak yetişmeme durumu varmıdır ? Veyahut sınavı geçsem dahi ilerleyen zamanlarda olay açığa kavuştuğunda güvenlik kimlik kartimdan olurmuyum. Nisan ayına kadar herkezin sonucu açıklanacaği söyleniyorr.Karakoldaki ifademizi savcılığa yollayacaklarını belirttiler bu konu hakkında tedirginim. Allah hakkımızda hayırlısını versin hepimiz için.Teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   Yenilemeden sonra bu suçu işlediğiniz anlaşılmaktadır, bir sonra ki yenilemenizda uyuşturucu suçu yüzünden yenilemenizde sorun çıkacaktır. Bu suçunuzunda tasnif edildiği arşiv araştırmanız kadro için müracaat ettiğiniz kuruma gönderilecektir. Kurum da oluşturulan kurul kadroya alınıp alınmayacağınıza karar verecektir.

 102. fırat dedi ki:

  merhaba hocam benim sorum su yonde ben buyukşehir belediyesinde çalışmaktayım güvenlik değilim engelli grubundan taşeron olarak başladım ve bildiğiniz uzre 2 ocakta kadroya geçişler için basvuruda bulunduk benim 2013 senesinde daha önce çalıştığım bir kargo şirketinde bina içinde muhufaza altına alınmış eşya hakkında hırsızlıktan çıktığım mahkeme bana 1 yıl 15 gün ceza verdi ve biz bu cezayı temyiz için yargıtaya gönderdik yargıtay ise ilamında benim için bozma kararı vermiş ve dosyam tekrar yerel mahkede görülecek tarih ise 11 nisan 2018 bizim kesin kadroya geçişlerde 2 nisan 2018 benim durumum ne olur acaba aylardır aklımda hep bu sorun var bizden istenen evraklarda g.s de olduğundan şuan sanırım g.s emniyetde araştırmada kadroya geçermiyim sonuç ne olur acilen bana yardımcı olurmusunuz bu konuda sayın admin

  1. admin dedi ki:

   Sayın Fırat,
   Özel Güvenlik Mevzuatına göre böyle bir durumda mahkeme kesin sonuçlanıncaya kadar güvenlik görevlisi için sıkıntı oluşturur. 1 yıl 15 gün ceza yine gündeme gelir ve onanırsa bu durumda bir kişinin zaten ögg olma şansı ortadan kalkar. Sizin durumunuza gelince daha önce ki yorumlarda da belirttiğimiz gibi Emniyet arşiv araştırmanızda mahkeme safahatınızı görecek ve bunu kadro için başvurduğunuz kuruma Güvenlik Soruşturması evraklarınıza dahil ederek gönderecektir. Başvurduğunuz kurumda kadro için oluşturulan kurul bunu değerlendirecektir. Kadro geçişiniz ile ilgili kararı soruşturma birimleri değil başvurduğunuz kurumda bunun için oluşturulan kurullar verecektir. Özel Güvenlik Görevlileri ise kurullara gelmeden önce zaten bu ögg kimliğini sürdürebilmek ve korumak zorundadır. Ögg’ler işlediği suçlar kimlik iptaline neden olabildiği için sıkıntı yaşamaktadır. Ancak sizin durumunuzda kurullar nasıl bir karar verir bunu net söylemek doğru olmaz.

 103. Emir dedi ki:

  Cevaplarsaniz Sevinirimm..
  Ocak ayinda uyusturucu içerken yakalattim. 5 Senedir Güvenlik görevlisiyim kartımı yeni yeniledim fakat böyle bi durum başımdan geçti kadro bekliyorum. Ne gibi bir yol izlemem gerekiyor sicilimde hiç birşey daha önce bulunmadı eve kağitta gelmedi. Kadro için evraklari teslim ettim bu geçiş süresinde sikinti teşkil edermi ? Veyahut geçtikten sonra ilerleyen zamanda tespit edildiği zaman kimlik kartim iptal olur mu ? Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   Sayın Emir,
   Bu yılın ocak ayında 680 sayılı khk zaten yürürlükte idi, mevzuata rağmen yenilemenizi yaptırmış olmanız, ancak bu suçtan hakkınızda işlem yapılmaması ile mümkün olabilir. Savcılık yada mahkeme tarafından uyuşturucu kullanmaktan hakkınızda bir işlem yapılmış olsa (ki içicilere genelde hagb verilmektedir. Ancak hagb’de sıkıntı çıkarmaktadır.) Yenilemede sorun olarak karşınıza çıkardı. Bu konu ile ilgili ifadeniz alınıp adli işlem başlatıldı ise kadro için yapılan güvenlik soruşturmasında müracaat ettiğiniz kuruma bu bildirilecektir. İlgili kamu kurumunda oluşturulan heyet de buna göre kadronuza karar verecektir. Ama bütün bunlarda esas nokta hakkınızda adli işlem yapılıp yapılmadığıdır.

 104. Cetın dedi ki:

  Hocam ben 2012 ylında 10 ay hapis cezası aldım hakim 1yıl denetim serbestliği verdi ve bitirdim cezadan infaz oldum sormak istediğim ben bu davadan nasıl düşme kararı alabilirim avukata gitsem yenidenmi dava açmam lazım cunku kararda davanın düşmesine diye bi not yok güvenşik şube düşme kararı istiyor benim anlamadım uyuşturucu kullanma cezasından hagb veriyor hep bana hakim vermedi nasıl çıkarım bu işin içinden kimlik yemileme sürem geldi

  1. admin dedi ki:

   Sayın Çetin,
   mahkeme ve düşme kararı ile ilgili net bilgiyi adli makamlardan alabilirsiniz. Bu konu ile ilgili en doğru bilgiyi adli makamlardan alabilirsiniz. Avukattan önce adliyeye gitmenizi tavsiye ederim.

  2. Kahraman dedi ki:

   Çetin kardeşim avukata gitmene gerek yok öncelikle denetimli serbestlik gördügün büroyla iletişime geç çünkü denetimli serbestlik gördügün buronun mahkemye denetimli serbestlgi bitmistir infazi tamamlanmistir yazisini göndermesi gerekiyor eger bu yaziyi göndermişse. Senin yapman gereken ceza aldigin mahkemeye bir dilekçe verip kamu davasinin düşürlmesini talep et eger sartlar uygunsa davani düşürürler

 105. Murat Yıldırım dedi ki:

  Merhaba 2006 yılında işlemediğimiz bir suctan dolayı
  Ssk ben ve 50 kişiye dava actı nevşehir adliyesinde ağır ceza mahkemesine dolandırıcılıktan dava sonucunda hepimiz beraat ettik. Ssk davayı yargıtaya taşıdı dava hala yargıtayda onanmayı bekliyo
  Adli sicil kaydımda temiz gözüküyü. Silahsız güvenlik sertifası için başvursam yargıtaydaki dosyam güvenlik soruşturmasında önüme bir engel taşırmı.

  1. admin dedi ki:

   Suç hagb yada ceza alınması durumunda özel güvenlik olunmasına engel teşkil eden suçlardan olduğu için ayrıca hukuki süreciniz devam ettiğinden kimlik alamayabilirsiniz. Zaten sizden beraatla sonuçlanan düşüm kararını isterler. Yargıtay süreci devam ettiği içen sonuçlanmasını beklemeniz gerekebilir.

 106. ayaz dedi ki:

  Selam admın ben 1999 yılında üzerime atılan hırsızlık sucundan 4 ay ceza aldım.Hakımde daha önceden herhangi bır sucum olmadığı ıcın 5 yıl ertelendi.2008 den beri silahsız özel güvenlik olarak çalışmaktayım.mayıs ayında yenilemem olacak sizce sorun olurmu lütfen acıl cevap.saygılar.

  1. admin dedi ki:

   Sayın ayaz,
   maddeleri tekrar inceleyelim;
   d) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

   1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

   2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.
   680 sayılı khk ile yapılan düzenleme yukarıda ki gibidir. Birçok özel güvenlik görevlisinin de yaşadığı sıkıntının nedeni, 5188 sayılı kanuna 680 sayılı khk’nın 69. maddesinin (d) bendi ile eklenen konudur. HAGB alsalar bile. Yoksa daha önce bu suçlardan mahkum olmamak şartı vardı ve siz erteleme aldığınız için sıkıntı olmuyordu, örnek olarak, durumunuz aynı sadece suç şekli farklı olmakla birlikte kanunda beraber zikredilen kaçakçılık suçu nedeniyle bir özel güvenlik arkadaşımızın kimliği yenilenmedi.

   1. Ayaz dedi ki:

    Slm admin evraklari ozel guv.sb teslm ettim ve gbt,kom,tem ve uyap kayitlarina baktilar uyapta kaydim cikti icerdeki yetkiliye yonlendirdi .yetkili inceledi ve silahsiz olur kasesi vurdu evraga.birde gecici kimlik karti verdiler eski kimliklerimizden olandan.rabbim herkesin yardimcisi olsun saygilar.

 107. serdar091 dedi ki:

  14 yaşında basit hırsızlık suçuna karıştım para cezası aldım başka hiç bir suçum yok adli sicil kaydım ve arşiv sicil kaydım yok özel güvenlik olmama engel mi

  1. admin dedi ki:

   Sayın Serdar091,
   hırsızlık suçu 680 sayılı khk’nın 69. maddesinin incelemesini yaptığımız yazımızda da belirttiğimiz gibi özel güvenlik olunmasına engel teşkil eden suçlardandır. Davanıza bakan hakim cezai ehliyetinizin bulunduğuna karar vermiş olmalı, çünkü cezai ehliyetiniz (12-15 yaş arası için bu karar hakim tarafından verilir.) bulunmadığına hükmedilmiş olsa ceza almazdınız.
   Suçun adli sicil kaydında görünmemesinin nedeni ise aşağıdaki mevzuattan kaynaklıdır:
   18 yaşından küçükler hakkında adli sicile geçirilen bilgilerin Cumhuriyet savcıları ve mahkemelerce veya Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği seçimleri ile ilgili olarak yetkili seçim kurullarına verilebileceği, bunun dışındaki diğer resmi veya özel kuruluşlara bu bilgilerin verilemeyeceği, adli sicil kayıtlarındaki bu bilgilerin Devlet memurluğuna atanma işlemi dahil, başka herhangi bir işlemde kullanılamayacağı ifade edilmiştir.
   Küçük yaşta işlenen suç olduğu için ben özel güvenlik olmanızı engelleyeceğini düşünmüyorum. Ancak, yukarıda ki mevzuat her ne kadar açık ise de, yeni khk ve OHAL nedeni ile güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmanızda bu kaydınızın soruşturma biriminin karşısına çıkabileceğini de gözardı etmemek gerekir.

   1. serdar091 dedi ki:

    o zman oluyor ki memur astsubay olmaya da engel teşkil etmiyor ohal kapsamı dışında

    1. admin dedi ki:

     Devlet Memurları Kanunu farklı bir mevzuattır onu ayrı incelemek gerekir orada ki sicil temizliği ile ilgili şartlar daha ağırdır.

 108. Ramazan dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin benimde bir sorum olacaktı Allah rızası için yanitlarsaniz sevinirim benim silahsız güvenlik kartım var bu 3 yenilemem evraklarimi 06.02.2018 günü emniyete teslim ettim evraklarimi aldılar ama not düştüler sebebide benim 4 yıl önce karıştığını bir silahla tehdit olayı kuru sıkı tabanca ile bu davadan 1 sene 8ay aldim ve dava temyizde hala devam ediyor sizce kimliğimi alabilirmiyim yoksa iptal mi olur kimliğin 10 güne gelir dediler gelmezse bilgi verirler dediler ben ikinci yenilemeyi yaparken de bu dava devam ediyordu sorun çıkmamıştı şimdi sorun çikarmi aydinlatirsaniz sevinirim Allah’a emanet olun

  1. admin dedi ki:

   Sayın Ramazan,
   680 sayılı khk ile yapılan düzenlemede söylediğiniz suç ve ceza süresi 5188 sayılı kanunda ki şekliyle aynen korunmuştur. Ceza türünüz özel güvenlik olunmasına engel teşkil eden suç olmamakla birlikte, 1 yıldan fazla ceza almamanız gerekmektedir. Devam eden mahkemeniz yeni khk ya eklenen güvenlik soruşturmanızı etkileyebilir. Ayrıca kimliğinizi alsanız ve daha sonra 1 yılın üzerinde ki cezanız yargıtay’da onanırsa kimliğiniz iptal edilir. Son olarak daha önce yaptırdığınız yenileme khk dan önce ise ona göre şimdi yasal mevzuatın uygulanması ile güvenlik soruşturmaları daha sıkı tutuluyor.

 109. Furkan dedi ki:

  Hocam merhabalar..ablamin esi sendikaya üye olmaktan ihraç edildi.ablam hemşire olarak çalışıyor halen.bizde onun haricinde hicbir sıkıntımız yok.ne annemde ne babamda ne kardeşlerimde….yenileme tarihi geliyor acaba soruşturmada eniştemden ötürü bir sorun çıkarmı tedirginim..şimdiden cevabınız için teşekkür ederim

  1. admin dedi ki:

   Sayın Furkan,
   Enişteniz 1. derece yakınınız olmadığı için sizi etkileyeceğini sanmıyorum, ancak emniyet, jandarma ve silahlı kuvvetler gibi bazı kurumlarda bu tür yakınında sıkıntı olanların hassas birimlerde çalıştırılmadığını pasif görevlere alındığını biliyorum.

 110. Ali dedi ki:

  Hocam 2012 uyuştucu kullanmkatan 10 ay hapis cezası aldım ertelendi denetim serbestliği tedbirlerine uygjun davrandığı zaman cezası infaz edilmiştir yazıyor benim denetim 2014 yılında bitti kararda hagb yok ertelme var ben düşme kararı alabilirmiyim kafama çok takılıyo

  1. admin dedi ki:

   Sayın Ali,
   uyuşturucu suçları ile ilgili özel güvenlik şubelerden şu anda soruşturmalar genelde olumsuz çıkıyor.

 111. Kadir Gelekçi dedi ki:

  İyi gunler kolay gelsin benim 2005 de bi cd dukani olayi vardi o yıllarda cd yuzunden mahkemeye ciktik 2013 e kadar surdu ve para cezasi verildi ve sicile islendi benim 2015 de haberim oldu ama 2016 kartimi yeniledim silahli simdi belediyede calisiyorum bi sorun cikmadi 2018 haziranda bitiyo acaba guvenlik arastirmasinda sorun cikarmi sicilde hep para cezalari islenmis sadece baska bise yok cvp verirseniz sevinirim simdiden iyi gunler..

  1. admin dedi ki:

   Sayın Kadir,
   yasal olarak özel güvenlik olmanıza engel olacak bir suçu işlememiş olmanız, herhangi bir hapis cezası almamış olmanız nedeniyle çok büyük ihtimalle sorun çıkmayacaktır.
   Ancak, bilmmenizde fayda var, khk ile eklenen ve ilgili emniyet birimlerince yapılacak güvenlik soruşturmalarında, adli sicilinde herhangi bir şekilde suç kaydı bulunanlardan olumsuz sonuçlananlar da olabilmektedir.

  2. abdurrahman dedi ki:

   iyi günler benim 2010 yılında kaçakcılık şuçundan hagb verildi 5 yıl daha sonra babamla birlikte mahkemelk olduk ve beraat kararı verildi banaa ama dosya yargıtyda oldugu için hagb acıklnmadı bi sorun cıkarmı 2015 bu yana güvenlk görevlisiyim ve yeni kanuna göre sorun cıkarmı cıkarsa hangi yolları izlemeliyim

   1. admin dedi ki:

    680 sayılı khk’nın yazımızda belirttiğimiz gibi ilgili maddesinden dolayı kaçakçılık suçundan işlem görmüş olmanız size sorun çıkarır ve büyük ihtimal kimlik alamazsınız. İdare mahkemelerine gidip daha önce bu konuda yürütmeyi durdurma alarak sorunu çözen bir özel güvenlik var ancak benzer soruna sahip özel güvenlik görevlileri o arkadaşın avukatına ulaşarak görüştüler avukat, 680 sayılı khk dan önce biz mahkemeyi kazandık şu an zor şeklinde bilgi vermiş…

    1. abdurrahman dedi ki:

     sadece özel güvenlik için demi bu karar diger memurlukta hagb sorun cıkarmıo ve biliysnz basvuru yaptık lkadro için ordada sıkntı cıkarırmı

     1. admin dedi ki:

      Tabi ki, bu konu devlet memurları kanunu ile ilgili değil 680 sayılı khk ile 5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerine dair kanunda yapılan değişiklik nedeniyle durum böyle, ancak yeni khk larla devlet memurluğuna girişte de güvenlik soruşturmaları özel güvenlikte olduğu gibi daha da önem kazandı. Tüm bu değişikliklerin ve devletin bu refleksi göstermesinin nedeni vatan haini terör örgütü fetö yüzündendir. Kaçakçılık kanunda 680 sayılı khk öncesi de bulunan ve özel güvenlik olmanıza sıkıntı çıkaran bir suçtur. Basit bir kaçak cep telefonu yüzünden kimliğini yeniletemeyenler mevcuttur. kadro içinde soruşturmanızda sıkıntı olacağını düşünüyorum umarım öyle olmaz hakkınızda hayırlısı…

 112. Aydın Biçer dedi ki:

  Ozel guvenlik gorevlisiyken bulundugum is sahasini korudugum icin orda bulunan koy halki bizden sikayetci olmus ancak bizim bu mahkeden iki yil sonra bilgimiz oldu kimse ilgilenmedigi icin kamu davasina donmus suclamada biber gazi ve taslama olarak geciyor basit yaralama olarak devam etmekte mahkemede hakimlerin degismesinden dolayi surekli ertelenmekte ancak benim kimlik kartimi yenilemeye gittigimde bana mahkemen var o yuzden kimligini silahsiz a cevirecez dediler ben boyle bi durumda kimligimi yenilemem mumkun olurmu bana yardimci olursaniz sevinirim bana yada bi yol gosterirseniz sevinirim

  1. admin dedi ki:

   Özel Güvenlik kimlik kartınızı yenilemenize engel olan bir suç olmamakla birlikte özel güvenlik şube kartınızı silahsıza çevirebilir. Daha sonra ise mahkemenin kesin kararına göre işlem yapacaklardır.

 113. Sinan dedi ki:

  Mrhblr admin bir sorum olacak mümkünse acil cevap verebilirseniz siZin cevabıııza göre hareket edeceğim. Özel güvenlik kimlik kartı için başvurdum lakin hakkımda 2012 yılından CİNSEL TACİZ SUÇUNDAN 2Ay 15. Gün hapis cezası bu cezada denetimli gözetimle sonuçlandı. Şimdi özel güvenlik kimlik krrı başvurum red edilmiş bölge güvenlik mahkemesine başvursam birşey değişirim yoksa hiç uğraşmayayım mı? TEŞEKKÜRLER

  1. admin dedi ki:

   cinsel taciz suçu ile ilgili yasal mevzuatta hüküm açıktır. Mahkeme safahatı çok uzun sürer. Zaten bölge idare mahkemesinin, sizi mağdur ettiğini düşündüğünüz kanun maddesinin iptali için davayı Anayasa Mahkemesine taşıması gerekir ki bu da olumlu sonuçlansa bile yıllar sürer. Hakkınızda hayırlısı…

 114. ali dedi ki:

  sayın admin hagb ile ilgili bütün avukat yorumlarında “Denetim süresi içinde kasıtlı bir suç işlemezse veya yükümlülüklere aykırı davranmazsa 5 yıl sonunda dava düşer ve sanık hiç suç işlememiş sayılır” yazısı var yorum yapan murat arkadaşımız bu yükümlülüklerı yerıne getırmiş neden olumsuz karar verilsin iyi çalışmalar teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   Sayın Ali
   Avukatlardan 680 sayılı khk’ya göre yorum yapmalarını istemelisiniz tabi bunu ücretsiz yaparlar mı bilmem(!) ama khk da açık hırsızlık ve bunun gibi diğer sayılan suçlar ile ilgili bend şöyle: “d) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;”
   evet avukatların dediği gibi hagb sorunsuz bitirilirse suç işlenmemiş sayılır. Ancak belirli suçlar için eklenen khk’nın bu maddesine göre de yorum yapmalarını isteyiniz.

 115. Ramazan dedi ki:

  Admin ve Sayfada yorum yapan Arkadaşlar Şirketler tarafından istenilen özel güvenlik şubeye verilmek üzere Güvenlik Soruşturma forumlarından bi haber alan bilgisi olan varmı ?

 116. Ankarali dedi ki:

  Slm admin antalyadaki davaya bakan avukatin sekreteri ile gorustum bizim
  kazandigimiz dava khk dan onceydi dedi simdi davalar sikintili dedi ve benim umudumu bitirdi bir emsal o vardi oda yslan oldu.saygilar.

 117. Ankarali dedi ki:

  Slm admin ve magdur arkadaslar.bu 680 sayili khk’dan dolayi karti iptal edilip antalyadaki guvenlik arkadas gibi idare mhk.dava acip sonuclanan varmi.

  1. murat dedi ki:

   bnm hırsızlıkdan bı mahkemem vardı hukmun acıklanması gerı bırakıldı 5seneyi sorunsuz tamamladım ama adminin yazdgna göre özel guvenlik olamıyorum egitimi tamamladm sınavı gectim özel güvenlik sube mudurlgne gidip en kısa zamanda bilgi alacagım eger gercekden öyle bi engel warsa mahkeme açacagım sonuca göre buradan dıger arkadaslara bilgi veririm 19 yasında işlemiş oldugumuz cocuk beyni ile bi hata yuzunden hayatımız degişiyor sonuc olarak huk.açıklanmasnın geri bırakılması kesin bi suclu oldugumuz anlamına gelmiyor

   1. admin dedi ki:

    Sonuçla ilgili mesajınızı bekliyoruz, diğer özel güvenlik personelinin ve adaylarının da bilgilenmesini sağlamak isteriz amacımız da bu zaten…

    1. murat dedi ki:

     admin ve diger arkadaslar arşiv sorustrması tamamlandı bugn özel gvenlik şubeye gtim geçici belge verdiler 10 gün içinde kartım gelecemiş saygılar sevgiler inş herkesn sornu çözülür

 118. murat dedi ki:

  hırsızlık sucundan hükmün açıklanması geri bırakıldı denetimli serbeslik verildi 5sene snra suc işlemessem mahkeme düşecekmiş bu sureyi sorunsuz tamamladım özel güvenlik olabilirmiyim hocam e devltte arşiv ve adli sicil kaydı yok görünüyor

  1. admin dedi ki:

   Sayın Murat,
   Hırsızlık suçu 5188 sayılı kanunda özel güvenlik olunmasına engeldi, ancak hagb alıp sorunsuz bitirildiğinde özel güvenlik olabiliniyordu. Şimdi ise 06 Ocak 2017 tarihinde yayınlanan 680 sayılı KHK’nın 69. maddesi ile 5188 sayılı kanunun ilgili maddesinde değişiklik yapıldı. Bu değişikliğe göre hırsızlık suçu HAGB alınsa bile özel güvenlik olunmasına engel olan suçlardandır. Bu durumu belki mahkeme ile aşmak mümkün olabilir, maalesef şu anki yürürlükteki yasal mevzuat böyle…

   1. murat dedi ki:

    hocam sonuc olarak ben bu sucu kanun cıkmadan önce işledim kanun değişikliği çıkdıdan sonraki sucları kapsamaz mı?bu durumda ben kime mahkeme açmam gerekir cevabınız için tsekkurler

    1. admin dedi ki:

     Sayın Murat,
     Kanun maddelerinin geriye yürümemesi gibi bir özelliği olmakla birlikte, uyuşturucu suçundan kanundan önce işlem görmüş bir özel güvenlik görevlisinin de kimlik yenilemesi yapılmadı. 680 sayılı khk’nın 69. maddesine eklenen “h) Güvenlik soruşturması olumlu olmak” bendine dayanarak İdare olumsuz karar verebilir. Dava konusuna gelince yaşadığınız yerde ki Bölge İdare Mahkemesine idarenin uygulamasından dolayı dava açmanız gerekir.

     1. murat dedi ki:

      bi nevi onların insafına kalmıs bisey hocam yani cevaplarınız için tesekkurler en kısa zmanda özel guvenlik sube ile konuuyu görüşüp buradan sizi ve arkadasları bilgilendirirm saygılar

 119. mehmet dedi ki:

  sayın admın merhaba,
  ben 10 yıldır ozel guvenlık olarak calısmaktayım.Sılahlı ozel guvenlık kımlık kartına sahıbım.Uyusturucu kullanmaktan 1 yıl denetımlı serbestlık ve 5 yıl kamu davasının ertelenmesı kararı verıldı.su anda denetımlı serbestlıge gıdıyorum.baska bı sabıka kaydım yok.kımlık kartımın yenıleme sorusturmasında ıptal olunacagını soyledı memurlar.sorum su ben bu sılahlı kımlık kartımı sılahsıza cevırebılır mıyım.cevıremezsın dıye bı kanun varmı yenı cıkan khk da lutfen aydınlatın benı

  1. admin dedi ki:

   Sayın Mehmet,
   680 sayılı khk’da uyuşturucu suçu yada diğer suçlarla ilgili silahlı yada silahsız ayırımı yoktur.

  2. Taylan dedi ki:

   Mehmet bey kimlik Yenilemesi için başvuru yaptığınız da söylendi iptal olacağı ?

   1. mehmet dedi ki:

    Taylan Bey Merhaba,
    Evet kımlık yenılemesınde sorusturmaya takıldı.İptal olcak kımlıgınız dedıler ne yapacagımı bılmıyorum.Sorusturma bıtınce alabılırsın dedıler

 120. Aydoğan dedi ki:

  Kartım 2017 şubat ayında elime geçti. Kanundan önce mi sonramı almış oluyorum sinava 2016 da girdim 191/2den denetimli serbestlik 191/5ten mahkemem düştü kartım silahsız

  1. admin dedi ki:

   Sayın Aydoğan,
   680 sayılı KHK’nın yayımlanma tarihi 06 Ocak 2017’dir. Kartın elinize geçtiği tarih değil özel güvenlik şubeye yaptığınız müracaat ve yapılan işlemin tarihi esastır. Yalnız şunu da hatırlatmak isterim sitemizde ki yorumlarda da bulunmakla birlikte kanundan önce uyuşturucu suçundan işlem görmüş yine kanundan önce düşümü yapılmış olmasına rağmen bu suçtan dolayı kimliğini almakta sorun yaşayanlar bulunmaktadır.

   1. Aydoğan dedi ki:

    Sınav tarihim 4 aralıktı. Değişim için randevu tarihim şubat
    Ayıydı yani khk çiktiktan sonra benden mahkemenin düstüğüne dair evrak istediler verdim ve 3 gün sonra kartım elime geçti. Kartım iptal olurmu birsonraki yenilememde düşme karari ile tekrardan yenileme yapabilirmiyim

 121. Engin dedi ki:

  Admin savcılık tarafından uyusturucudan 1 yıl denetımlı serbestlık ve 5 yıl kamu davasının erteleme kararı verıldı denetimli serbestliği sorunsuz bir şekilde bitirdim ama kamu davasının düşme kararını almaya 2 sene daha var E-Devletten bakınca da Sicil kaydı ve Arşiv kaydı yoktur diye gözüküyor Bugün Özel güvenlik şubeye müracaat ettim Yenileme için Bakmış oldukları Kayıtlarda herhangi bi Kayıt cıkmadı ve benden evrak filan istemediler Güvenlik soruşturmasında bir sıkıntı çıkarmı ?

  1. admin dedi ki:

   Arşiv kaydınızda bunlar görünür, mahkemeden değilde savcılıktan alındığı için belki sorun çıkmaz.

   1. Hasan samancak dedi ki:

    Merhaba. İlginiz ve alakanız için teşekkür ederim sayin admin.Benim bir sorum olacakti. Simdi bu yeni eklenen kanun hükmünde kararnamelerin ohal bitince iptal olacağı yazmakta. Yani sorum şu. Yenilemeye kadar ohal kalkarsa bu hükümler geçersiz mi olacak? Simdi mevzuat.gov.tr den 5188 sayılı kanuna baktim ancak yeni bir ekleme bulamadim. Acaba bunlar ohal devam ederken mi geçerli olan kanunlar? Bilginiz var mı?

    1. admin dedi ki:

     geçerliliğini yitirse bile bunun için yeniden khk yapılması gerekir ayrıca değişiklik olabilecek khk maddeleri fetö terör örgütü ile ilgili maddeler olabilir, diğer suçlarla ilgili maddelerde değişiklik yapılır mı şimdilik bunu bilemeyiz, hükümetin takdiri…

 122. Can dedi ki:

  Merhaba ben 2009 yılında gözaltına alındım serbest bırakıldım sabıkam arşiv kaydım temiz suç işlemedim ve mahkemeye çıkmadım evrakları emniyete verdim geçici çalışma belgemi verdiler çalışmamda özel güvenlik olmamda sorun olurmu hakkımda süren soruşturma ya da kovuşturma da yok erteleme de yok nasl bir yol izlemeliyim.

  1. admin dedi ki:

   Hakkınızda adli soruşturma yapılmamışsa herhangi bir sorun olmaz. Verdiğiniz bilgilere göre, özel güvenlik olmanızda bir engel görünmüyor.

 123. mehmet dedi ki:

  ADI bir kişinin hakkında mahkeme yada savcılık tarafından verilmiş olan cezalar soruşturmalar erteleme kararları hagb olanlar özel güvenlik şubenin GBT kaydında Çıkmıyor mu ? Çoğu arkadaş denetimli serbestliği bitirip sorunsuz bir şekilde düşme kararı almadan Güvenlik şubenin GBT ve diğer bakmış oldukları Kayıtlarda nasıl oluyorda herhangi bir kayıt çıkmadı ve evrak istemediler diye yazmışlar

  1. admin dedi ki:

   Sayın Mehmet,
   Kanunda sayılan suçlara göre alınan hagb yada denetimli serbestlik kararları suçun cinsine ve ceza alınan süreye göre değerlendirilmektedir, kanunla sayılan ve özel güvenlik olunmasına engel teşkil eden suçlar dışındakilerden alınan hagb ve denetimli serbestlik kararları süreleri de 1 yılın altında ise zaten sorun çıkarmaz. Kanunla sayılanlarda ise ya hakkınızda devam eden soruşturma olmayacak, bazılarında hagb niz sorunsuz bitirilecek, bazılarında ise hagb alınsa bile özel güvenlik olunamaz. Bunlar 5188 sayılı kanunda ve bu kanunda 680 sayılı khk’nın 69. maddesi ile yapılan değişiklikte belirtilmiştir.

 124. Taylan dedi ki:

  Admin hakkimda Kamu davasının erteleme kararı var E-devletten bakınca Adlı sicil ve Arşiv kaydı yoktur Yazıyor Güvenlik Şube de bakılan Kayıtlarda da herhangi bi kayıt çıkmadı ve benden mahkeme evrakı istemediler Güvenlik Soruşturmasında bi sıkıntı yaratırmı ?

  1. admin dedi ki:

   Sayın Taylan,
   Kaydınız, Özel Güvenlik olunmasına engel teşkil eden suçlardan değilse sorun çıkmaz. Ancak kanunda belirtilen suçlardan ise değerlendirmeye alınır.

 125. ali dedi ki:

  merhaba hakkında hagb olup düşme kararı alanlar için arşiv araştırmasında görunurmu yada gbt de gorunurmu.e devletten alınan adli sicil kaydında arşiv kaydı yoktur yazıyor teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   GBT de düşümü yapılan kararlar görünmez, ancak arşiv kayıtlarında görünür.

   1. Serkan dedi ki:

    Hocam yorum yazdım gelmedimi

    1. admin dedi ki:

     Sayın Serkan,
     Yorumunuzu göremedim, yeniden ekleyin lütfen, doğrulama kodunu unutmayın.

 126. Sabri dedi ki:

  Admin eskiden Silahlı olanlara hem güvenlik soruşturması hemde Arşiv araştırması yapılıyordu Silahsız olanlarada sadece Arşiv taraması Gene sistem böyle mi yoksa KHK’dan sonra değişti mi

  1. admin dedi ki:

   PDY/fetö terör örgütü yapılanmalarına özel güvenlik sektöründe de rastlanıldığından bu yana devlet bu işi sıkı tutuyor.

   1. Mehmet dedi ki:

    Mrb admin bey. Benim bir sorum olacak benim bir davam vardı 2014 yilindan. Bilişim sucu olarak bir dava. 2017 yılında yargıtay onadı ve hagb + denetimli serbestlik olarak kayda geçti. Bu suç benim guvenlik kartı cikarmam da sorun olur mu?

    1. admin dedi ki:

     Sayın Mehmet,
     Bilişim suçu sorunuza cevap verebilmek için yeterli bir done değil, bilişim yoluyla işlenen hangi suçtan bahsediyorsunuz.

     1. Mehmet dedi ki:

      Başkasına ait kredi kartını kotuye kullanmak . Bu arada ben silahsız alicam belgeyi

     2. Mehmet dedi ki:

      Sayın admin. Suç olarak başkasına ait kk kartını kötüye kullanma die yazıyor

     3. admin dedi ki:

      Sayın Mehmet,
      TCK 245/1-2-3 fıkraları bu suçun işleniş şekillerini belirtmektedir, bu durumda kartın ne şekilde elde edildiği önemlidir, Başkasına ait bir kartı mı elde ettiniz, ne şekilde elde ettiniz, sahte bir kart mı ürettiniz, bulduğunuz bir kart ile mi bu suçu işlediniz gibi?

     4. Mehmet dedi ki:

      Sahte kart değil bir arkadaşımın kredi kartını kullandım sonra ödeyemedim ve arkadaşımda beni şikayet etti kartimi kulandı benim haberim yoktu die

     5. admin dedi ki:

      Hırsızlık yada sahtecilik yoluyla elde edilen bir kart ile işlenmemişse suç sorun çıkmaz

     6. Mehmet dedi ki:

      Yok hırsızlık veya sahtecilik yok davada veya kararda boyle hicbir ibare bulunmuyor.

 127. Ramazan dedi ki:

  Admin Özel Güvenlik Şubenin Bakmış olduğu Kayıtlarda çıkmayan kayıtlar güvenlik soruşturmasında çıkar mi ?

  1. admin dedi ki:

   Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması tüm geçmişe yöneliktir ve kapsamı geniş olduğu için her kayıt görülebilir.

 128. Hakan dedi ki:

  Admin bey ve Sayfada yorum yapan Arkadaşlar Şirketler tarafından istenilen son 1 yil içerisinde tamamlanacak olan özel güvenlik şubeye verilen Güvenlik Soruşturma forumlarının Sonuçları ile bilgisi olan varmı ?

 129. Ümitt Kayalı dedi ki:

  Kartı yenilenmeyeyen ya da yenilenmeyecek olan kim varsa idari mahkemeye davayı açın kaç avukat ve eski hakimlerle konuştuysam olmaz böyle saçmalık dedi ben açtım davayı emsaller var mahkeme kararı bozar deniliyor

  1. ankaralı dedi ki:

   slm kardeş ben ankaradan emsal kararlar benım bildiğim bir tane var senın bildiğin başka varmı aceba.

  2. vedat dedi ki:

   ne zaman actın davayı aynı sıkıntı bendede var.. hagb kararı var dıye yenılemem dedı ozel guvenlık sube.. sdt_pasha@hotmail.com maıl atarmısın bana

  3. fatih şener dedi ki:

   ümit kayalı bana cevap verırmısın benımde kımlıgım ıptal olacak sen hangı mahkemeye basvurdun anlatır mısın

 130. Tura Kader dedi ki:

  avukata sordum sen dedi cinsel dokunulmazliga karsi suc islemis olsan dedi adli sicil kaydinda o maddelerden yargilandigin gozukur dedi kafam allak bullak oldu simdi 2014 gectim guvenlik sorusturmasindan 2 ay 15 gunluk bi ceza alarak oda 1500 para cezasi odedim sorum su tck 123 / 1 maddesi cinsel dokunul mas suclar arasina giriyomu 2014 de guvenlik sorusturmasindan nasil olumlu gectim

  1. ozelguvenliknet dedi ki:

   Sn Tura,
   123/1 huzur ve sukunu bozma suçudur ve cinsel dokunulmuzlığa karşı işlenen suçlardan değildir. Dolayısı ile kmlik yenilemenizi engellemez.

   1. Tura Kader dedi ki:

    admin cok tesekkur ederim bilginiz ve alakaniz icin

 131. hakan dedi ki:

  ıyı gunler benım arkadas benım telden bı kadına mesaj atarak tacız olayı olmus telefondan yanı 5 6 yıl oluyo ve bu ıs benım basıma patladı 6 ay ceza verılmıs ama ceza para cezasına cevrıldı o donemde 1500 tl odedım ceza sonra sıcıl kaydından sılındı ama arsıve alındı ogg olmamada bır sıkıntı cıkarırmı bu bana cevap verırsen sevınırım sıcıl kaydı yok ama arsıvde gorunuyo burdan gorebılırsın
  YUKARIDA KİMLİK BİLGİLERİ BULUNAN ŞAHSIN ADLİ SİCİL KAYDI YOKTUR.

  YUKARIDA KİMLİK BİLGİLERİ BULUNAN ŞAHSIN ADLİ SİCİL ARŞİV KAYDI VARDIR.
  1 C: 013302011C0051868(13309881-11) 30.01.2010 5237SA:105/1. GEBZE;3.SCM
  1500,00 P.14/07/2011 2010/892-2011/804 14/07/2011
  2 Y: 013302012Y0006063(13309173-12) 30.01.2010 5237SA:105/1. GEBZE;3.SCM
  14/07/2011 2010/892-2011/804 1500,00 P. 11/06/2012

  1. hakan dedi ki:

   cevap verebılırmısın admın

   1. admin dedi ki:

    Sayın hakan,
    Daha önceki, kanuna göre yaptığımız diğer yorumlarda da belirttiğimiz gibi cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar özel güvenlik için sıkıntılı suçlar, bu suçtan ceza almış olmanız güvenlik soruşturmanızı olumsuz etkiler.

 132. tura1414 dedi ki:

  2011de tck 123/1 maddeden kisilerin sukun ve huzur bozma sucundan 2.ay 15 gun ceza aldim bu ceza 1500 tl para olarak odedim 2014 guvenlik kartimi yeniledim simdi bir daha ki yenilemede problem olurmu hic bir suca karismis degilim lutfen yardim ci olun

  1. admin dedi ki:

   bu suçtan alınan 2 ay 15 gün ceza sorun olmayacaktır

   1. tura1414 dedi ki:

    memurlukta olur mu ki savci cinsel tacizden dava acmis ama ole bisey yapmadim sadece bir bayana tanismak amacli 4.5 sefer msj attiydim banada mahkeme kisilerin huzur ve sukun bozmadan ceza verdi

    1. tura1414 dedi ki:

     cinsel taciz davasindan ceza alsaydim tck maddeleri farkli olurdu heralde mesal tck 105 gibi yaniliyormiyim ki

     1. tugra1414 dedi ki:

      admin ozur dilerim ama cevabinizi okuyamadim yorum olarak yazarmsiniz

     2. admin dedi ki:

      cinsel tacizden ceza almamalısınız bu ceza sizi sıkıntıya sokar

 133. sedat dedi ki:

  kadroya gectıkten sonra kımlık kartını yenıleyemeyenler ne olacak admın lutfen yardımm

  1. admin dedi ki:

   bu konuda henüz bir netlik yok ancak bazı açıklamalarda iki tür uygulama olabilir deniliyor, yenileme yapamayan farklı bir işçi kadrosuna kaydırılır yada yenileme yapamama sebebinin durumuna göre işten çıkarılabilir. Ama bu konularda nasıl uygulama yapılacağı konusunda söylediğimiz gibi henüz net bir açıklama yok takip ediyoruz.

  2. Ali dedi ki:

   Kadroya geçtikten sonra niteliğini kaybedip kimliğini yenileyemenler işten çıkartılmıyacak aynı iş kolunda geri hizmet olrak devam edicek.

   1. Ömer dedi ki:

    Bu konuyla ilgili elinde resmi yazı varsa paylaşımısin

 134. Ankarali dedi ki:

  Sayin. Admin antalyadaki dava var emsal olan baska goremedim bildiginnz baska emdal varmi.ayrica beenim yenileme mayista son.yenileme. sinavlarina girecem fakat emniyete mayis ayinda. Teslim edecegim ne kadar gec olursa o kadar iyi olur.diye dusunuyorum.tesekkkurler.

 135. Tuncay dedi ki:

  Admin Kamu davasının ertelenmesi kararları özel güvenlik şubenin GBT kayıtlarında gözükür mü ?

  1. admin dedi ki:

   Hakkınızda açılmış bir dava varsa kolluk kuvvetleri bunu kayıtlarında görebilir, ayrıca kolluk kuvvetleri Adalet Bakanlığı Uyap sistemine de ulaşabilir. Zaten görebildikleri için bir çok özel güvenlik görevlisinden ilgili dava dosyası için düşüm kararlarını getirmeleri istenmektedir.

  2. Tuncay dedi ki:

   Özel Güvenlik Şube’nin Bakmış olduğu Kayıtlarda Denetimli serbestlik ve Kamu davasının erteleme kararı Gözükmezse Eğer Güvenlik Soruşturmasında Gözükür mü Peki ?

   1. admin dedi ki:

    Sayın Tuncay,
    Hakkınızda bir adli işlem varsa, bu mutlaka bilinir, önemli olan yasal mevzuata göre özel güvenlik olmanıza engel teşkil edecek bir durumunuzun olmamasıdır.

   2. Durak dedi ki:

    Tuncay bey Admin Bey 2015 yılında Mahkemeye çıkmadan savcılık tarafından soruşturma evrağı geldi 1 yıl denetimli serbestlik ve 5 yıl kamu davasinin erteleme kararı verildi 2016 yılında denetimli serbestlik sorunsuz bitti e-devletten bakınca Adlı sicil ve Arşiv kaydı yoktur die gözüküyor 2017 Şubat ayında eski kimligimi yenisi ile değişim yaparken Özel güvenlik şube 4 yerden kayıtlara baktı ve herhangi bi kayıt gözükmedi ve benden Dava evrakı filan istemediler o günden belli Yeni kimliğim ile çalışmaktayım Bu senede Yenileme yapacam Hakkımızda Hayırlısı

 136. Kahraman dedi ki:

  Mrb kolay gelsin uyuşturucu madde suçlarından denetimli serbestlik alıpta kamu davası düşen kişelerin güvenlik kimlik kartı yenilenirmi.. Yeni kanun çıkmış haberimiz yok bu konuya açıklık getirirmisiniz sonuçta sizler bu işleri daha iyi bilirsiniz. Bir çok sitede yorumları okudum davası düşen kişiler alıyormuş hatta alanlar varmış. Bu arada davası düşen kişilerin güvenlik soruşturmasının olumlu olması gerekmezmi. Şimdiden teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Sayın Kahraman,
   680 sayılı KHK dan önce uyuşturucu suçu özel güvenlik olunmasına engel teşkil eden suçlardan değildi. 680 sayılı KHK nın 69. maddesi ile yapılan değişiklikle bu kapsama alındı. Ancak uygulamasında tereddütler olduğu da bir gerçek. KHK ya yine eklenen bir fıkra ile bu suçtan HAGB alınsa bile özel güvenlik olamaz denildi. HAGB ile ilgili eklenen fıkra yüzünden işinden olanlardan dava açıp kazananlar var.

   Ancak HAGB alsalar bile özel güvenlik olamaz denilmesi aynı zamanda bunun güvenlik soruşturmasını etkileyeceği anlamına gelir.
   680 sayılı KHK dan önce bu cezayı alıp düşümü gerçekleşmiş özel güvenlik adaylarında sorun olmaması gerekir diye düşünüyorum.
   Ancak KHK sonrası bu suçla ilgili hakkında soruşturma devam ediyor bile olsa neticelene kadar beklenilmesi gerekiyor ve bundan hiç bir ceza alınmazsa kimlik verilebiliyor.

   1. Kahraman dedi ki:

    Sayın adminim güvenlikle ilgili emniyet güvenlik şube müdürlügüne giden yazıyı okudum şöyle yazıyor anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine özel hayata ve hayatın gizli alanına cşnsel dokunulmazlıga karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakında devam etmekte olan bi soruşturma veya kovuşturma bulunmamak şartı getirildiginden. Bu suçlardan dolayı hakkında hakkında soruşturma veya kovuşturma bulunan kişilerle ilgili olarak özel güvenlik bilgi sistemine ret kaydı girilecektir. Kovuşturma ve soruşturma kişinin lehine sonuçlanması halinde red kaydı kaldırılacaktır..bu sonuçtan şunu çıkarabilirmiyiz bu suçlardan yargılananların davasının düşmesi halinde özel güvenlik olabilirler… Umarım bu yazı faydalı olur diger arkadaşlarada sizin yapacagınız açıklama sonucunda.

    1. admin dedi ki:

     Sayın Kahraman,
     öncelikle katkınız için tüm özel güvenlikler adına teşekkür ederiz.
     Biz KHK yı yorumlarken bu durumu yazımız ve yorumlarımızda zaten net ortaya koyduk, Niyetimiz, ticari bir kaygımız olmadığı için de başkaları gibi kimseye mavi boncuk dağıtmak değil dosdoğru bilgilendirmek, eğip bükmeden yasal mevzuata göre yaptığımız yorumlar bazen ziyaretçilerimizin tepkisine neden oluyor.
     Davanın düşmesi demek herhangi bir ceza hükmünün alınmaması, bu suçlardan mahkum olmamak şartının yerine gelmesi demektir bu durumda tabi ki hukuki işlem artık yok sayılacağı için özel güvenlik olunabilir.

 137. Ankarali dedi ki:

  Slm admin ben 2000 yilinda hirsizlik sucundan 4 ay 20 gun ceza aldim.oda 5 yil ertelendi.2008 den beri o.g.g olarak silahsiz calismaktayim.ayrica mahkemeden memnu haklarin iadesi kararim var ve hagb kararimda var.mayis ayinda yenilemem var silahsiz alabilirmiym tekrar.tesekkurler.

  1. admin dedi ki:

   hagb süreniz devam mı ediyor bitti mi? Hagb bahsettiğiniz suçla mı ilgili?

   1. Ankarali dedi ki:

    Evet bu konuyla baskada bir sicilim yok zaten.hagbi yeni aldim.tesekkurler.

    1. admin dedi ki:

     Sayın Ankaralı,
     Şu an hırsızlık suçundan devam etmekte olan HAGB niz varsa 680 sayılı KHK nın 69. maddesi d bendinde bahsedilen neden ve aynı bendin 2. maddesinde sayılan suçlardan olması nedeniyle yenilemenizde sıkıntı çıkabilir.

     1. Ankarali dedi ki:

      Sayin admin.antalyada bir ö.g.g kartinin iadesi icin iidareyye dava acmisti ve kazanmis sizin bildiginiz baska emsal kararlar varmi.muhtemelen bizde dava acacagiz gorunuyor.

     2. admin dedi ki:

      Hagb ile ilgili örnek karar sitemize eklenmiştir. Bu tür dava ile ilgili takip ettiğimiz ve sizlerden gelen dava bilgilerini sitemizde yayınlamaya devam edeceğiz.
      […] Özel Güvenlikçiyi İşinden Eden Kararı, Mahkeme Hukuka Uygun Bulmadı […]

 138. Mny dedi ki:

  SOSYAL MEDYA TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PROPAGANDASI YÜZÜNDEN 1 YIL 3 AY CEZA AMA CEZA VERILMEDI HAGB VERDI NORMALDE YAPMADIGIM BISEY AMA SAHTE HESAPLAR YUZUNDEN YEDIK BU HAGB YI SABIKA TEMIZ GECMISTE BOYLE BISEY OLMADIGI ICIN HAGB VERDI VE HALEN ÇALIŞTIĞIM DEVLET KURUMU ICINDE YEMEKHANE GOREVLISI OLARAK DEVAM ETMEKTEYIM ÖZEL G. OLURMUYUM KARAKOLA GITTIM UYAP VE DIGER SISTEMLERINE BAKTI BI ARSIV KAYDI DOSYA FELAN SABIKA KAYDI BULUNMUYOR SILAHLI GUVENLIK OLURMUYUM TESEKKURLER

  1. admin dedi ki:

   Terör örgütü propagandasından hagb almışsanız güvenlik soruşturmanızın büyük ihtimalle olumsuz olacağını düşünüyorum. Terör propagandası Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı işlenen suçlardan da olduğu için hagb alsanız bile özel güvenlik olmanıza engel teşkil eder.

   1. Mny dedi ki:

    HAGB yedik bunun uyapta veyahut diğer adlı sicil kayıtlarında görünmemesi hakim in bana dedigi 657 veyahut devlet memuriyetlerinde sikinti cikmayacagidir 1 yil 3 ay dan herhangi bi sorun sana teskil etmez hagb aldigim icin dedi sizce buna istinaden sorusturmada bi sikinti cikarmi guvenlik ile ilgili ?

    1. admin dedi ki:

     Sayın Mny,
     Ben güvenlik soruşturmanızda size bu suçun sorun olacağını düşünüyorum. 657 ile karıştırmayın özel güvenliğin 5188 sayılı kendi yasası ile bunda değişiklikler yapan 680 sayılı khk sı var

 139. Ahmet12 dedi ki:

  Merhaba uyuşturucudan denetimli setbestlik aldim. Denetimli serbestligi sorunsuz bitirdim davam düştü.. Silahli güvenlik görevlisi olabilirmiyim. veya güvenlik soruşturmam olumsuz çıöarmo

  1. admin dedi ki:

   uyuşturucudan ceza alınması durumunda khk ile yapılan düzenleme ile özel güvenlik olunamaz, khk dan önce bu suç işlenmiş ve ds sorunsuz bitirilmiş olsa bile güvenlik soruşturmanızı tabi ki etkiler.

   1. Ahmet12 dedi ki:

    Admin 680 sayılı khk nın 6.2 maddesinde uyuşturıcu maddeden kovuştırma ve soruşturma kişinin lehine sonuçlanırsa özel gğvenşik olabilir diyor

    1. admin dedi ki:

     Söylediğiniz maddeyi anlayamadım ama uyuşturucu suçundan değil herhangi bir suçtan dolayı mahkeme sonucu lehinize sonuçlanır yani ceza almazsanız zaten özel güvenlik olmanıza engel olmaz.
     Uyuşturucu suçu ile ilgili devam eden bir soruşturma da, netice kesinleşene kadar özel güvenlik olunmasına engel olur.
     Güvenlik soruşturmasına gelince bu madde yeni 680 sayılı KHK ile eklendi. Yane herşeyiniz tam olsa ve Güvenlik soruşturmanız olumsuz çıkarsa özel güvenlik olamazsınız. Beraat edilmiş ve kesin hükme bağlanmış olan kararlar zaten sizin için yok hükmünde olur. Güvenlik soruşturmasında beraat edilmiş olan kesinleşmiş bir karar olumsuz etki yapmaz.
     Burada da dikkat edilmesi gereken husus hagb ve ya ds alınması o suçtan beraat ettiğiniz anlamına gelmez. Bu suçtan işlem görmüş sayılacağınız için güvenlik soruşturmalarında dikkate alınır.

     1. Ahmet12 dedi ki:

      Güvenlik şubeden geliyorum uyuşturucu davası düştügünden herhangi bi sorun teşkil etmiyor dedi kimlik kartımı silahlıya çrvirecek

   2. Ahmet12 dedi ki:

    Davanın düşmesi demek davanın ortadan kalkması demek.. Davacının davasından vazgeçmesi demek.. Güvenlik şubeye gittim dava düşmüsse hiç bı sıkıntı olmaz dedi sizde tam tersini söylediniz. Arkadaşımda aynı suçtan 2017 de silahlı aldı o zamanda 680 sayılı khk vardı.

    1. admin dedi ki:

     Sayın Ahmet,
     680 sayılı khk gayet açık ve bizde buna göre yorum yapıyoruz,
     khk’da uyuşturucu suçundan mahkumiyet kararı alınırsa özel güvenlik olamaz diyor, mahkumiyet kararı alınmazsa olabilir tabi ki biz de yorumlarımızda bunu söylüyoruz. Bu suçtan hakkında devam eden soruşturma varsa yine alamaz diyor bununda lehinize neticelenmesini beklemeniz gerekir, düşmüş ve mahkumiyet kararı verilmemiş bir dava sonucu kanunen özel güvenlik olunmasına tabi ki engel yoktur, ancak 680 sayılı khk’nın 69. maddesinin (h) fıkrasında belirtilen madde de “Güvenlik soruşturması olumlu olmak” denilmektedir. Bu madde şu açıdan önemlidir ve diğerlerinden ayırmak gerekir. İdarenin yani soruşturmayı yapan birimin daha önceki kayıtlara bakarak hakkınızda “olumsuz” karar verme ihtimali mevcuttur.
     Size daha önce yaptığımız yorum aynen şöyle;
     “uyuşturucudan ceza alınması durumunda khk ile yapılan düzenleme ile özel güvenlik olunamaz, khk dan önce bu suç işlenmiş ve ds sorunsuz bitirilmiş olsa bile güvenlik soruşturmanızı tabi ki etkiler.”
     ceza alınırsa özel güvenlik olunamaz, diğer şekilde de ceza alınmasa da güvenlik soruşturmanızı etkiler demişiz. Sorununuzun çözülmesini ve kimliğinizi almanızı tabi ki isteriz, ancak uyuşturucudan işlem gören davası olan, mahkemesi devam eden hagb alan ve benzeri durumdaki her özel güvenlik adayının güvenlik soruşturmasının olumlu olacağı garantisi yoktur.
     Ayrıca, uyuşturucu ile mücadele etmesi gereken ve sürekli haberlerini de paylaştığımız gibi uyuşturucu ile mücadele eğitimi verilen özel güvenlik görevlisinin uyuşturucu ile birlikte anılması doğal olarak kabul edilemez. Devlette 680 sayılı khk’ya bu suçu da ekleyerek konuya bakışını tescillemiştir.

 140. emre dedi ki:

  hocam merhaba ben 5 yıl suç işlememe cezası aldım ögg soruşturmam devam ediyor sizce sonuç ne olur lütfen yazın

  1. admin dedi ki:

   Sayın Emre,
   işlenen suçlara göre hangi durumlarda özel güvenlik olunamayacağı konusunda mevzuatta belirlenmiş hükümler var, buna göre 5 yıl ertelemeyi hangi suçtan aldığınız önemlidir. 1 yıldan fazla cezayı gerektirmeyen ve özel güvenlik olunmasına engel teşkil eden suçlardan değilse ertelemenize rağmen özel güvenlik olabilirsiniz. Tabi ki soruşturmanızın olumlu çıkması şartıyla.

 141. PAŞALI dedi ki:

  Teşekürler admin ayın 3 de evrakları teslim edecem son duruşma tutanagıyla birklte son duruşma tutanagındada acık yargılanmaya dewam olundu yazıyor evrakları teslim edince güvenlik şübeye detaylı yazarım inşallah bişey cıkmaz

 142. PAŞALI dedi ki:

  mehmet .p ben oluyorum hocam saygılar

 143. PAŞALI dedi ki:

  hocam merhaba aile arasında bi mahkememiz var 2018 4 ayına ertelenti yaralama olarak gözüküyor kısacası şöyle yazıyor olay günü a.s nin evine gidin müştekinin cıkan tartışma üzerine kayın validesi durdane.p kapıyı üzreine iteklemesi damadı mehmet.p kapyı dışardan cekerek kendisini kapı arasında sıkıştırması sonucuda basit tıbbı mudahale ile giderilemeyecek ve vucudunda orta 2 derece kemik kırılması oluşak şekilde yralandıgı böylece nüshet suçu işledikleri yukarıda yazılı delilller ve tüm dosya kapsamında anlaşılmala şüphellilerin mahkemnizce yapılarak eylemlerine uyan yukarda belirtilen sevk maddleri geregince CEZALANDIRMALARINA Karar verilmesi kamu adına iddia ve talep olunur ŞEKLİNDE YAZIYO HOCAM KARŞI TARAF ŞİKAYETCİ DEGİL HAKİM DEGİŞİKLİGİYLE TEKRAR CAGRILDIK ŞUAN 73 SINAVIMI KAZANDIM EVRAKLARIMI HAZIRLADIM SON DURUŞMA TUTANAGINADA KOYDUM KURS YERİME SORDUM Bİ SORUN CIKMAZ GİBİ GÖRÜBÜYO DEDİ FAKAT AKLIMDA SORU İŞARETLERİ OLMAYA BAŞLADI BENİ AYTINLATIRMISINIZ TEŞEKÜRLER NOT. SİLAHSIZ

  1. admin dedi ki:

   Ailen şikayetçi olmasa da davan kamu davası olduğu için yargılaman devam eder basit yaralamanın üzerinde görünüyor öyle olacağını düşünmüyorum ama bildiğin gibi 1 yıldan fazla ceza almaman gerekir. Büyük bir ihtimal süreli hagb alırsın, bu nedenle alınan ceza 1 yılı aşmadığı sürece özel güvenlik olunmasını engel teşkil etmez. Şu an devam eden soruşturma olarak düşündüğünde de bazı suçlarda yukarıda ki inceleme yazımızda belirttiğimiz gibi hakkında devam eden soruşturma olmaması lazım ancak senin ki bu suçlar kapsamına girmiyor. Dosyana mahkeme ile ilgili evrakını ekleyerek müracaatını yap problem olacağını düşünmüyorum sıkıntı olursa da bizimle paylaşırsan benzer durumda ki özel güvenlik aday ve çalışanlarını aydınlatmış oluruz.

   1. PAŞALI dedi ki:

    SELAMÜN ALEYKÜM ADMİN BÜGÜN GÜVENLİK ŞÜBEYE GİTTİM EVRAKLARI TESLİM ETTİM MAHKEME SONUÇLARINA BAKTILAR GÜVENLİK SORUŞTURMA KAGIDININ ARKASINA ÖZEL GÜVENLİK OLMASINDA Bİ SAKINCA YOKTUR YAZILDI SİLAHSIZ ALABİLİRSİN DEDİ ŞÜKÜRLER OLSUN 3 AYDAN AŞAGI GELMEZ KARTINIZ DEDİLER YANIMDA BENİM GİBİ BEKLEYEN MAHKEME KAGIDI OLAN BİRİSİ VARDI UYUŞTURUCU KULLANMAKTAN 2012 DEMİ NE DAVASI VARMIŞTI MALESEF OLUMSUZ DEDİ GÖNDERDİLER AMA YATIRDIGI PARAYI ALMASI İCİN MAKBUZU İMZALAT PARANI ALIRSIN DEDİ ORDAKİ POLİS BEN EVRAKLARI VERDİM TAMAM ONAYLADI 3 AYDA ELİNİZDE OLUR DEDİ BURDAN AKLINDA SORU KALANLAR OKUYABİLİR İYİ GÜNLER DİLERİM

 144. Serkan dedi ki:

  Peki güvenlik soruşturması için evraklarımda bu konuyla ilgili bir belge koymalımıyım nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

  1. admin dedi ki:

   Koymasanız da sistemden görüp sizden isteyebilirler belgeniz varsa yanınızda götürmeniz daha isabetli olur.

 145. Serkan dedi ki:

  Merhaba admin bey ben 2011 yılında uyuşturucudan 1 yıl ds aldım bunu 2014 yılında sorunsuz olarak tamamladım e devlette artık hiç bir şekilde bişey görünmüyor ve şimdi silahsız ögs girdim başarılı oldum şimdi merak ettiğim güvenlik soruşturmasında bir sorun çıkarmı çıkarsa yatırılan ücreti geri iadesi yapılırmı.?

  1. admin dedi ki:

   Güvenlik Soruşturmasının olumsuz çıkması sonucu ücreti geri alamazsınız, sınava girdiğiniz için size verilen bu hizmetten yararlanmış sayılırsınız, denetimli serbestlik sorunsuz tamamlandı ise kanuni problemi aşabilirsiniz ancak, uyuşturucu kaydınızın e-devlette görünmemesi soruşturma biriminin bunu görmeyeceği anlamına gelmiyor, kararı soruşturma birimi verecektir.

 146. Ekrem dedi ki:

  Esimle kavga ettik darp raporu aldı 5 yıl denetim verdi hakim 3 ay sonrada itisme oldu vurmadım yine rapor alip sikayetci olmus 3.ayda mahkeme var hapis yada para cezası verirse yaka kartımı yenilerken sorun olurmu sizce. Acil cevap verin lutfen

  1. admin dedi ki:

   Sayın Ekrem verdiğiniz bilgilere göre karıştığınız suçta alınan sürenin cezası önemli 1 yıldan fazla ceza almaz iseniz yenileme de sorun olmaz.

   1. Ekrem dedi ki:

    Tesekkur ederim 1 yildan fazla olup para cezasına cevirmek aynı sıkıntıyı dogurur yanılmıyorsam

    1. admin dedi ki:

     5 yıl denetimi bozduğunuz için cezanız arttırılabilir. 1 yıldan fazla almamalısınız.

    2. Ekrem dedi ki:

     6 ay alirsam cezayı Silahımı alirlar diye duydum dogrulugu nedir

     1. admin dedi ki:

      Silahlı özel güvenlik olmanın şartları kanunla belirlenmiştir;
      • 21 yaşını doldurmuş olmak.

      • En az lise veya dengi okul mezunu olmak.

      • 6136 sayılı Kanun ve ilgili mevzuatında belirtilen şartları taşıması
      silahsız özel güvenlik olmanın şartları;
      18 yaşını doldurmuş olmak.

      • En az sekiz yıllık ilköğretim veya ortaokul mezunu olmak.
      Görüldüğü üzere silahlı özel güvenlik ile silahsız özel güvenlik olabilmenin şartları yaş ve tahsil bakımından farklılık göstermektedir. Yeni 680 sayılı KHK ile bile olsa işlenen suç ve alınan cezadan dolayı özel güvenlik olabilmenin yada olamamanın şartlarında silahlı ve silahsız özel güvenlik ayrımı yapılmamıştır.
      Silahlı sertifikanın silahsıza çevrilmesini gerektirebilecek durumlar şunlar olabilir;
      -Özel Güvenlik Sınavına silahlı müracaat edilip sınavda silahsız bölümden yeterli ancak silah bilgisi ve uygulamalı atış sınavlarından yeterli puanın alınamaması,
      -Sağlık şartlarında meydana gelen değişiklikler,
      -680 sayılı KHK ile eklenen “Güvenlik soruşturması olumlu olmak” maddesi, bu madde ile soruşturma sonucu idare silahlı özel güvenlik kimliğini silahsız özel güvenlik kimliğine çevirebilir, ancak bununla ilgili henüz yapılan bir uygulama konusunda sitemize yapılan yorum olmamıştır.
      Sonuç olarak, cezai yönden hangi hallerde silahlı özel güvenlik kimliği silahsız özel güvenlik kimliğine çevrilir sanırım açıklamış olduk.
      Silah taşıma ile ilgili yasal mevzuat ise, başka mevzuattan incelenmelidir, 6136 sayılı kanun incelendiğinde hangi hallerde silah taşıma veya bulundurma ruhsatları iptal edilir bunlara bakılabilir cezanız ve süresi buradan değerlendirildiğinde bu kanunda belirtilen hallerden dolayı silah bulundurma ve taşıma hakkınızı kaybederseniz bu özel güvenlik görevlisi olarak yaptığınız işi de etkileyecektir. Örnek olarak 6136 sayılı kanunun 9. maddesinin 2. fıkrası;

      Silah bulundurma ve taşıma ruhsatını haiz olan kimsenin bu silahla suç işlemesi veya silahın muhafazasındaki ihmal ve kusurlu neticesi, başkaları tarafından bir suç işlenmesi veya intihar ve intihara teşebbüs edilmesi hallerinde silah vesikası geriye alınır ve bir daha silah bulundurma ve taşıma izni verilmez.
      Bu tür bir suçu işleyen kimse silah yasağı nedeniyle silahlı özel güvenlik görevlisi olamaz.

 147. mahmut dedi ki:

  (2001)17 yasimda isledigim kacak telefon sattigim icin.(2006) 22 yasinda para cezasi aldim72.50 krs odedim 2005de….2008 yilinda kimlik aldim 2 defa kimlik yenilendi 2017 kadar calistim son khk ile kimligim iptal oldu.sizce keyfiyet yokmu bu iste…

 148. mahmut dedi ki:

  5188 ilk halinde zaten ozel guvenlik olma sartlarinda kacakcilik ibaresi var.beni o zaman bu emliyet sorusturmami yapip 10 sene calistirdi.simdi ise yeni khk cikti su maddeden kacakciliktan ceza almisin gule gule diyor.10 sene once akillari nerdeydi.bence hak istenmez alinir.ben ihrac kagidimla birlikte ist mahmutbey istocta bole idare mahkemesi var dilekcemi vericem bakalim ne kadar dusunup tasinip kasinacaklar..keyfi uygulama arkadaslar cogu kriter bu kanun ciktiginda zaten icinde vardi kelime oyunu var bence siz ne diyorsunu konu hakkinda admin..

 149. Ümitt Kayalı dedi ki:

  Selamlar admin güvenlik şubeye gittim iptal olur kart dediler ama senin gibi 500 kişi var bir çalışma yapılır sizin için dediler sizlerin duyduğu böyle bir şey var mı? Oldu ki iptal olduktan sonra işten çıkışı aldık mahkemeyle emsaller ile lehimize sonuçlandı ve yenilendi kartımız böyle bir durumda çalıştığımız yer geri alır mı mevzuatta nedir?

  1. admin dedi ki:

   Özel Güvenlik çalıştayında bu hukuki konuların gündeme gelmesini umuyoruz, belki ondan sonra bir düzenleme yapılabilir, takip etmekteyiz.

   1. Ümitt Kayalı dedi ki:

    Bir kaç eski hakimle konuştum böyle saçma bir şey olamaz dediler yenilenmez ise hemen mahkeme yoluyla itiraz edilir yüksek ihtimalle kart yenilenir dediler ama kadro arefesinde çıkış yapıp geri dönmek sıfırdan başlamak olduğu için kadro falan hikaye oluyor

  2. Tuncay dedi ki:

   Valla kardeşim 8 yıldır bende çalışıyorum. Otobüste buldugum telefonu sattım diye hakim bana 1 yıl 3 ay ceza verdi ne olacak bende bilmiyorum özel güvenlik subenin değerlendirmesi lazim. Yapmadığım birseyden hırsızlık la suclaniyoruz bu mu adalet

   1. Ümitt Kayalı dedi ki:

    Yenilenmeyecek. Böyle saçma bir şey olamaz insanlar aile geçindlriyor annesine babasına bakan var bu resmen insanı mağdur etmektir hagb bir ceza değildir ceza infaz edilmiyor ama bu kanun seni işinden ediyor ama Allah var kimsenin kimsede kalmaz insanları böyle çaresiz bırakmanın günahı çok büyük bana iftira atıldı avukatım mahkemeye yetişemedi savunma yapamadı bu cezayı aldım çok komik ve aciz bir ülke inşallah kimsenin yanına kalmaz.

 150. Ferhat dedi ki:

  Hocam benimde sorunum var
  2009 yilinda gazetecide calisiyordum
  Olay yerini bize zorla kayit ettirdi
  Savcidan izin almamis
  Fakat ben kayitlari direk savciya teslim ettim
  Oda bize 2 ay ceza ama paraya cevirdi
  Tutanakta kotu niyetimin olmadiginida belirtti
  Maddeleri okudum sahis olsaydi gizliligi ihlal olurdu
  Olay yeri yani adliyeye karsi diye bir madde yok
  Konseye girecekmisim emniyetten
  Durumum ne olur
  Kesin hukum almisim ozaman cezami odemistim

  1. admin dedi ki:

   Açıklamanızdan size verilen cezanın türü tam anlaşılmamaktadır. Süre olarak cezanız 1 yılın altında olduğu için sorun olmaz ama suçun tam olarak ne olduğu önemli

 151. tolga dedi ki:

  merhaba hocam benım 2001 yılında hırsızlıktan davam oldu bn mahkemeye cıkmadım savcıya ıfade vermiştim 18 yaslarındaydım o zmanlar kesinlesmıs karaı ıstedım geldi 1 yıl hapis cezam 3 ay 10 gune cevırmiş hapis cezamıda 400 tl adli para cezasına cevrilmis ertelemiş bu cezayı 2007 den itiran sabıkamda cıktı bu durum sildirdim ama arsıv kaydımda duruyo buda guvenlik kartı almaya engel oluyo 7 kasımda ozel guvenlık subeye gıtmıstım kararı ıstediler bayan memur cezayı odemedıysen alamasın kımliği dedi ama bn yine kararı goreyım net cevap verebılırım demıstı kararda ertelenmiş gozukuyo para cezam avukata danıstım dilekce yazdı 5 asliye ceza mahkemesıne antalyay dusum kararı ıcın ama 4 haftadır ses yok bu kararla gıtsem alamazmıyım kımlliği 400 tl adli para cezası tecilli yazıyo arsıv kayıtlarında cıkıyo gbt de cıkar sanırım birde hızmetı nedenıyle guvenı kotuye kullanmadan 1 yıl ceza 3 ay 10 gun ındırıldi hgb verıldi 21 11 2017 de kara verildi ama kesinlesmedi yazıyo uyapta bırde 127 tl adli para cezası verildi buda sabıka kaydıma gecermi cok yazan var bazıları gecıyo dıyo avukata gecmez dıyo bunlardan dolayı hıc guvenlik kartı alamazmıyım 13 aralık randevu aldım kesınlesmıs karar birde hgb ceza tutanak var hepsi yazıyo orda ben omur boyu alamazmıyım kimlik kartını bu 2007 hırsızlık davam gbt de gozukurmu dusum verilirmi bunun icin sildirsem gbtye gecıyo yazıyo bazı arkadaslar dogrumu nasıl yapmam lazım tesskürler

  1. admin dedi ki:

   21.11.2017 de kesinleşmemiş kararı verilen güveni kötüye kullanma suçundan aldığınız hagb kararından dolayı özel güvenlik kartı almanız çok zor görünüyor, bu tür suçlar da cezanın süresi önemli değil, yani 1 yıldan az olsa bile bu suçlardan ceza alanlar özel güvenlik olamaz, hagb olsa bile.

   1. tolga dedi ki:

    anladım hıc alamam sanırım guvenlik kartımı ama uyusturucudan yakalananlar denetımli verilince düsüm kararıyla deneyın sansınızı dıyosunuz yanı ben bunun yanında bıraz daha basıt suca gırmezmi hgb bıtınce almammı yani güvenlik kartını

    1. admin dedi ki:

     Sayın Tolga,
     uyuşturucu suçu ile ilgili değişiklik yeni khk ile yapıldığı için ve bu suçu khk dan önce işleyenler için yapmışızdır o yorumu, sizin karıştığınız suç ise zaten 5188 sayılı kanunda özel güvenlik olunmasına engel teşkil eden suçlardan bu nedenle sizin sonucunuzun olumsuz olacağını düşünüyoruz. “d) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;” önceki kanunda ki d bendi bu şekilde değiştirildi ve hagb alsanız bile durum değişmeyecek.

 152. Hacı dedi ki:

  Hocam Merhaba Ben 16 yaşında basit yaralamadan 2 yıl 9 ay ertelenmiş hapis cezası aldım.Şimdi kimlik yenilemem gerekli gidersem iptal olacak mı? TCK 53/4 e göre fiili işlediği sırada 18 yaşının altında olanlar kamu haklarından mahrum bırakılmaz diyor acaba benim sonuç ne olur teşekkür ederim.

  1. admin dedi ki:

   Sayın Hacı,
   Bu konu ile ilgili devlet memuru olma açısından örnek olarak aşağıda gösterilmiştir.
   Onsekiz yaşından küçüklerle ilgili adlî sicil ve arşiv kayıtları; ancak soruşturma ve kovuşturma kapsamında değerlendirilmek üzere Cumhuriyet başsavcılıkları, hâkim veya mahkemelerce istenebilir.” hükmüne yer verilmek suretiyle, kamu kurumlarının özel kanunlarda gösterilen hallerde (657 sayılı Kanunun 48/A5 maddesi gereği) ilgililerin adli sicil arşiv bilgilerini isteyebileceği, ancak suçun işlendiği tarihte 18 yaşından küçük olanlarla ilgili adli sicil ve arşiv kayıtlarını sadece soruşturma ve kovuşturma kapsamında Cumhuriyet başsavcılıkları, hâkim veya mahkemelerin isteyebileceği, bunun dışındaki resmi veya özel kuruluşların 18 yaşından küçüklerle ilgili adli sicil ve arşiv kayıtlarını istemesinin ve bunlara istinaden işlem tesis etmesinin mümkün olmadığı belirtilmiş; bir başka anlatımla kamu kurumları açısından 18 yaşından küçüklerle ilgili adli sicil ve arşiv kayıtları bir bakıma hükmen yok sayılmıştır. Bu kapsamda, söz konusu mahkumiyetin 657 sayılı Kanunun 48/A-5 maddesi kapsamında memuriyete engel teşkil etmediği mütalaa edilmektedir.
   Burada ki açıklamaya göre 18 yaşından önce ceza alıp infazı gerçekleşenlerin kamu haklarından mahrum bırakılmayacağı ve memuriyete engel teşkil etmediği açıkca belirtilmektedir. Burada şöyle bir ayrıntıya dikkatinizi çekmek isterim, bu durumda 5188 sayılı yasa ve khk da bir sıkıntınız olmayabilir, ancak ohal döneminde bulunduğumuz için, güvenlik ve arşiv araştırmanızda her ne kadar yukarıda 18 yaş altı ile ilgili kayıtlar Savcılıklar dışında diğer kamu kurumlarına verilmez denilse de, soruşturmanızı yapacak birimin bu bilgilere ulaşacağını düşünüyorum, bu nedenle özel güvenlik görevlisi olup olamayacağınız soruşturma biriminin belirleyeceği sonuca göre olacaktır.

 153. Ali dedi ki:

  Hocam ben 2013de uyuştuucandan da aldım bitirip silahsız kimliğimi aldım Kyk yurdunda taşaron olarak çalışmaktayım 2014 yılından beri şuan kadroya geçme dururumuz var bana ve benim gibiler yani uyuşturucudan ds alanları kapı dışına koyabilirlermi 657 kanunda uyuşturucu suçu geçmiyor sizce bi sıkıntı olurmu saygılar.

  1. admin dedi ki:

   Sayın Ali,
   680 sayılı khk dan önce bu cezayı aldığınız için yasal olarak bir sıkıntı çıkarmayabilir, ancak kadroya alınacaklarda mutlaka güvenlik soruşturması yapılacaktır, bu durumunuz soruşturmayı yapacak güvenlik birimlerince dikkate alınabilir, kararı soruşturma birimi verecektir.

   1. Elçin25 dedi ki:

    Merhabalar
    Ben 2 sene önce bi ufak çaplı trafik kazası geçirdim ve karşı taraf davacı oldu ve davam taksirle yaralama diye gecti ve 12 haziranda karar günü var benim kimliğim iptal olurmu davacı olan şahıs hastanede btm ayakta tedavi edildi diye rapor gecti

    1. admin dedi ki:

     Sayın Elçin,
     Kanunda; “Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.” şartı bulunmaktadır, dolayısı ile suç taksirle işlenen bir suç olduğu için ceza alsanız bile özel güvenlik kimlik kartınıza olumsuz bir etkisi olmaz.

 154. Tolga dedi ki:

  Merhaba hocam bn ptt çalışırken posta çöpe atmistim bir oturan vatandasta ank şikayet ettmis bu yüzden 2016 yılında mahkemelik olduk 21 11 2017 karar verildi 10 ay hapis hükmün geri bırakılması denetimli serbestlik kararı çıktı kesinlesmedi yaziyo e devlette birde antalya da 2001 yılında hırsızlık davam vardı mahkemeye çıkmadı savcı ifade vermiştim kesinleşmiş kararı istedim 1 yıl hapis cezasinda 3 ay 10 gün hapis cezası ni 400 tl adlı para cezasına çevrildi babam erteletmisti 2007 sabikam geçti para odemedigim icin dava kapalı gozukuyo avukat danıştim dilekçe yazdı antalyaya dusum verilirmi bilginiz varmi birde 400 tl tecilli yazıyo adliyede araştırdım para cezası cikmiyo adıma 1 ekimde guvenlik sınav girdim kazandım ama 3 kasımda gittim guvenlik sube ye bna kararı getirmeniz gerek dediler para cezasını odemediysenz alamasiniz dedi ama kararı göreyim öyle cevap veririm dediler bu mahkemem devam ediyordu hizmeti nedeniyle guveni kotu kullanma kimlik kartı alabilirmiyim yoksa hiç guvenlik karti alamaz miyim teskk0

  1. admin dedi ki:

   Sayın Tolga,
   680 sayılı khk ile 5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerine dair kanunda değişikliklikler yapıldı, ancak sizin ceza aldığınız güveni kötüye kullanma suçu 5188 sayılı kanunda zaten vardı, bu nedenle bu suçtan hakkında mahkumiyet kararı verilenler özel güvenlik görevlisi olamaz, yeni değişiklik ile buna hagb alınsa dahi özel güvenlik olunamayacağı şeklinde madde eklendi, bu durumda bu suçtan 688 sayılı khk öncesi hüküm giymek yerine hagb alanlar ile ilgili uygulama geriye yürüyecek şekilde uygulanacak mı şu an için bilemiyorum, size yapılan uygulama sonucunu bizimle de paylaşırsanız benzer durumda arkadaşlara faydası olacaktır. Daha önceki benzer sorularınıza da eklediğiniz yorum altında cevap vermiştim alttan bulup inceleyebilirsiniz.

   1. Murat dedi ki:

    İSTANBUL güvenlik şubeye uğradım, eski kimliğimi yenileme için başvuru yapıcaktım.. benim 1 yil üzeri cezam vardı hagb 5 yıl denetimli serbestlik 2015 yılında verildi bana bu ceza resmi evrakta sahtecilikten. Güvenlik şube kimliğime el koydu iptal etti bu khk gerisi ileriye dönük gibi bir durumu yok ..

    1. admin dedi ki:

     Sayın Murat,
     sahtecilik suçu özel güvenlik olunmasına engel teşkil eden suçlardandır ve yeni khk da yapılan değişiklik ile getirilmemiştir bu suç zaten değişiklikten önce ki 5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerine dair kanunda da mevcuttur. Dikkat edilmesi gereken nokta yeni khk ile getirilen bu suçlardan hagb alınsa bile hükmüdür, sizin hagb süreniz khk dan sonra devam ettiği için bu uygulamanın yapıldığını düşünüyorum.

  2. Tolga dedi ki:

   Tabiki paylaşırım ama hgb hakında dusum kararı aldıktan sonra alınabiliyor diye yazmış başka sitedeki yorumlarda

   1. admin dedi ki:

    Sayın Tolga,
    Elbette düşümleri yaptırabilirsiniz, ben yasal mevzuata göre bilgilendirme yapıyorum, 680 sayılı khk’nın 69. md. aşağıda:
    sizin için önemli yerlerini koyu olarak belirttim,
    “d) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

    1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

    2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.
    Düşümlerinizi yaptırıp tekrar özel güvenlik şubeye gittiğinizde elinizde ki kararları inceleyip karar vereceklerdir. hagb kararınız süre olarak devam ediyorsa zaten süre sonunu beklemeniz gerekebilir.

 155. Emrah dedi ki:

  Hocam cvp bekliyorum .teşekkürler.

 156. Emrah dedi ki:

  Anladım hocam saolun .sadece 1 kez oldu ve şuana dek hiç bi suçum yok demek istediğim sorun çıkarmaz heralde silinmiş olması gerek bu konu için diyorum.

  1. admin dedi ki:

   Kayıtlardan silindi ise sorun olmaz diye düşünüyorum bende, hakkınızda hayırlısı dileğimle…

 157. Ümitt Kayalı dedi ki:

  İyi geceler benim 2 sene önce karara bağlanmış davam var temmuzda yenileme için başvurdum karar istediler kararı götürürsem kartım iptal edilecek 1 sene 3 ay cezam var fakat hagb var internette gördüm Antalyada bir meslektaş aynı durumda ve çalışma izni iptal edilmiş mahkeme açmış ve kazanmış belki haberiniz vardır avukatının açıklamasında hagb bir ceza değildir kişi işinden atılmaz demiş ve kazanmışlar kimliği yenilenmiş şimdi benim sorum bende dava açsam sonuç ne olur? neticede emsal var..

  1. admin dedi ki:

   Evet Antalya’daki davadan bilgim var, emsal göstererek dava açabilirsiniz, ancak şunu da söylemek isterim, farklı mahkemeler aynı konudan farklı kararlar verebilmekte, bunun çok örneği var, hagb kararına neden olan suç 680 sayılı khk’nın 69. maddesinde ki yani 680 sayılı khk’nın 69. maddesinin incelenmesi yazımızda da değindiğimiz gibi hagb alınsa bile özel güvenlik olunmasına engel teşkil eden suçlardan mı? Eğer öyleyse dava açmadan aşamazsınız bu durumu, karar yargının olacaktır tabi ki…

   1. Ümitt Kayalı dedi ki:

    1 seneden az olsaydı kartın yenilenirdi dendi bana ve görevliler bile bu kanunun çok saçma olduğunu söylüyor. Hagb için kimisi ceza değildir diyor kimisi bu da bir ceza diyor asıl saçma olan yaptığım iş ile alakası olmayan bir konu da işimizden ekmeğimizden olmamız bu emsalden başka olumlu sonuç olan var mı? Ne kadar çok olursa elimiz o kadar kuvvetlenir bence

    1. admin dedi ki:

     Bu türlü kararlar ve arkadaşlarımızın yaşadıkları durumlardan bilgimiz olması ve herkese faydalı olunması adına şu an bir çalışma yapıyorum, sizinde gördüğünüz gibi sadece bu yazımızla ilgili bir konuda bile özel güvenlik çalışanlarının bilgiye ihtiyacı oluyor yorumlar bölümümüze yapılan sorun girişleri her geçen gün artıyor ve yorumlar bölümü yeterli kalmıyor, bu nedenle sitemize soru cevap bölümü ekleme konusunda hazırlık yapıyorum, uygun ve rahat tartışılabilecek bir mecra için uğraşıyorum, hem herkesin rahat kullanıp görebileceği hem de konuları, soruları onlara verilen cevapları bulabileceği bir ortam için gayret ediyorum, bitirdiğimde bizler tecrübe ve uzmanlık alanlarımızla ilgili paylaşımlarımızı sürdürürken herkesin katkı sunmasını sağlayacak bir bölüm olacak inşallah. sosyal medyada bu tür konular soruluyor ama arandığında bulunamadığı için herkes tekrar tekrar aynı konuları ve soruları gündeme getiriyor. Bölümü bitirdiğimde yayına koyacağım, tüm takipçilerimizin faydalanabileceğine inanıyorum. İlginize teşekkür ederim.

     1. Ümitt Kayalı dedi ki:

      Sayın admin kadro geldi tüm hali hazırda güvenlik olarak çalışan arkadaşlara hayırlı olsun ya bizim gibiler ne olacak hak mı adalet mi bu yıllarımızı verdik kadroyu geç tazminatı bile alamıyoruz

 158. Emrah dedi ki:

  Hocam msjnza cvp gnderdm geldmi.bugün sabıka kaydını çıkardım adli sicilm temiz.para cezasını defterdarlıkta yaptım.sistemde soruşturmada çıkarmı.

  1. admin dedi ki:

   Sayın Emrah,
   önceki sorunuza cevabımız alttadır. Görememişsiniz yeniden ekliyorum;
   Aleykümselam Sayın Emrah,
   biz ozelguvenlik.net web sitesi olarak mümkün olduğu kadar özel güvenlik görevlisi olmak isteyen yada farklı hukuki sorunları olan arkadaşlara bilgi, birikim ve tecrübelerimizle karşılıksız yardımcı olmaya çalışıyoruz. Soruşturma yapan resmi birimlerdir, ayrıca bu suçtan dolayı polisçe bilinen ve tanınan şahıslardan değilseniz yani sadece birkez bu hatayı yaptı iseniz, güvenlik soruşturmanızda bu suçtan dolayı sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum, ancak polisce bilinen şahıslardan iseniz yani bu iş yüzünden sık sık polisle başınız derde girdi ise bu durum güvenlik soruşturmanızı etkiler.

 159. Emrah dedi ki:

  S.aleyküm bi sorum olcaktı .tombala oyunundan para cezası aldım ödemyi yaptım sonrasnda sabıka kaydı ve adli sicili arşivi aldım sabıka çıkmadı.güvenlik soruşturması daha başlamadı sınava gircem silahlı güvenlik için.yardımcı olurmusunuz

  1. admin dedi ki:

   Aleykümselam Sayın Emrah,
   biz ozelguvenlik.net web sitesi olarak mümkün olduğu kadar özel güvenlik görevlisi olmak isteyen yada farklı hukuki sorunları olan arkadaşlara bilgi, birikim ve tecrübelerimizle karşılıksız yardımcı olmaya çalışıyoruz. Soruşturma yapan resmi birimlerdir, ayrıca bu suçtan dolayı polisçe bilinen ve tanınan şahıslardan değilseniz yani sadece birkez bu hatayı yaptı iseniz, güvenlik soruşturmanızda bu suçtan dolayı sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum, ancak polisce bilinen şahıslardan iseniz yani bu iş yüzünden sık sık polisle başınız derde girdi ise bu durum güvenlik soruşturmanızı etkiler.

 160. Ferdi Özbek dedi ki:

  iyi günler admin kafam da şu soru işareti var arkadaş ile alkol içmeye çıktık kendi arabam ile fakat bir yere borcum olduğunu söyledi ve gittik arkadaşım borcunu verdikten sonra çıktı ve arabaya bindik ,arabada benim sonra cebinden iki adet extacy denilen hap çıkardı ama kendim kullanmıyorum polis yakaladı ve rapor veya tutanak tutularak kendi rızası ile arkadaşım extacy denilen hapları emniyete verdi ve hakkımda denetim vs. gibi şeyler olmayacağını söylerek bizi serbest bıraktı özel güvenlik olabilirmiyim acil geri dönüş yaparsanız sevinirim teşekkür ederim …

  1. admin dedi ki:

   Sayın Ferdi,
   hakkınızda bu konu ile ilgili savcılık ve mahkemeler tarafından işlem yapılmadı ise hukuki yönden bir sıkıntı olmaz, zaten bunun olması için polis merkezinde ifadenizin alınması ve savcının konudan haberdar edilmesi ve talimatına göre hareket edilmesi gerekirdi, ancak tutulan tutanak polis kayıtlarına girdi ise, güvenlik soruşturmanızda bu durum soruşturma biriminin karşısına çıkabilir, böyle bir durumda tutanakta geçen ve sizin durumunuzu açıklayan konu önem kazanır, kullanıcı yada satıcı olduğunuzu düşünseler adli işlem yapmaları gerekirdi. Yani özetle adli bir işlem yapılmadığı için özel güvenlik olmanızda yasal bir sıkıntı görünmüyor, ama güvenlik araştırmanızda tutanağın içeriği önem kazanıyor.

   1. Ferdi Özbek dedi ki:

    Teşekkür ederim admin ilginiz için yani sıkıntı olmadığınızı söylüyorsunuz …

    1. admin dedi ki:

     önceki cevabımda da belirttiğim gibi özel güvenlik olunmasına engel teşkil eden suçlar arasında uyuşturucu suçları da var bundan adli işlem yapılır ve hakkınızda cezai hüküm uygulanırsa özel güvenlik olma yolunuz kapanır. Ancak siz adli işlem yapılmadığını söylediğiniz için, bu durumda yasal sıkıntı olmayacağını ama polis tutanağını soruşturma biriminin değerlendireceğini söylemek istiyorum.

     1. Ferdi Özbek dedi ki:

      e devletten soruşturmaya baktığımda bir şey görünmüyor bu yorumumada cevap verirsenuz teşekkür ederim …

     2. admin dedi ki:

      Adli kayıtlarda mevcut değilse sorun çıkarmaz diye düşünüyorum.

 161. Cenk dedi ki:

  Mrblar ben 2011 yılında 2kez uyuşturucu yakalattım ve 2012de askere gttim Birincisine askerde mahkemem oldu katıldım ds verdi 2.sine katılamadım oda 2013 olmuş ds ve hagb vermiş askerden sonra ds ti bitirdim sormak istediğim benim hagb bozulmuşmu oluyor herhangi bi davam yok şuan 2kez yakalattığımda daha hiç birinden mahkemeye çıkmamıştım saygılar

  1. admin dedi ki:

   Sayın Cenk,
   680 sayılı khk’nın 69. maddesi ile yapılan değişiklik aşağıdadır.
   “d) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

   1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

   2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

   Koyu renkle belirttiğim yerlere dikkatinizi çekmek isterim, gördüğün gibi uyuşturucu veya uyarıcı madde suçundan mahkumiyet kararı yada hagb alınmış olsa bile özel güvenlik olunmasına engel teşkil eder, sizin için süreler önemli, ancak halen hagb niz bozulmamış ve devam ediyor olsa bile size sıkıntı çıkarabilir. Yasadan önce ds ve hagb sürelerini doldurmuş olsa idiniz belki durum değişebilirdi, belki dememde ki neden de güvenlik soruşturmanızın olumsuz çıkma ihtimalidir. Hagb kararını 2013 teki duruşmanızda aldığınızı ve sürenin 2018 de dolacağını varsayarak söylüyorum.

   1. Cenk dedi ki:

    Hocam 10 ay ceza aldım ama farklı mahkemelerden düşme kararı alsam bile olamıyomuyum bir daha özel güvenlik

    1. admin dedi ki:

     Bir daha güvenlik olamazsınız demek doğru olmaz benim söylemek istediğim düşme kararlarını alabilirsiniz, hukuki anlamda hagb niz KHK dan önce verildiği için belki bu sıkıntıyı da aşabilirsiniz. Böyle bir durumda yeni KHK ile uyuşturucu suçları konusunda ciddi bir daraltma yapıldığının farkındasınızdır. Bu nedenle güvenlik soruşturması yapan birim bunu nasıl değerlendirecek net bişey söylemek zor çünkü KHK ve uygulanması süreci çok yeni denemenizi ve sonucu görmenizi tavsiye ederim.

 162. mahmut dedi ki:

  hocam mrb 11 sene once kacak telefon satmaktan hakkimda islem yapildi para cezasini odedim.konu kapandi sandim simdi yenilemede dusme karari istendi ben ayriyetten ankaraya adli sicildendesilinmesi icin dilekce verdim silindi.dusme kararini ve silinme kaydini verdim ama nerden gorunuyosa goruyolar.kimligi iptal olurmu yenilerlermi 2 ayim kaldi

  1. admin dedi ki:

   Güvenlik soruşturması hem kayıtların incelendiği hem de kapsamlı aile ve oturum çevresinden yapılan araştırmaları kapsar, arşiv araştırması da bunların yanı sıra devletle olan ilişkilerde ki tüm kayıtların incelenmesidir. Siz geçmişte işlenen suçtan ceza almamış yada alıp infazı gerçekleşip düşümü yapılmış olsa bile arşiv kayıtlarında soruşturma biriminin karşına bu bilgiler çıkar, kaçakçılık suçu bu suçtan mahkum olunduğu takdirde özel güvenlik olunmasına engel teşkil eden suçlardandır. Şu an için 680 sayılı khk ile yapılan değişiklikten önce bu suçtan ceza aldığınız için “kanun maddeleri geriye yürümez” kuralı gereğince bu maddeden dolayı size işlem yapılmayacağını düşünüyorum, ancak soruşturma birimleri bunu dikkate alabilir, soruşturmanın olumlu yada olumsuz sonuçlanmasını etkileyebilir.

   1. mahmut dedi ki:

    hocam cvb icin tsk ederim.bu gun sb gittim ve kimligim iptal oldu isten atildim..kanun maddeleri geriye yurumez yazmisiniz fakat olmadi benim nereye dava acmam ne yazmam gerekiyor.avukat tutum dedim 3 bin tl istedi sonuc cikmayadabilir dedi bu isi kendim yapmam icin allah rizasi icin yardim edin

    1. admin dedi ki:

     Sayın Mahmut,

     Şu an için sadece sizleri yasal mevzuat doğrultusunda doğru yönlendirebilmek için çaba harcıyoruz, hukuki yardım konusunda müsait değiliz, ancak bu konuda, yorumlardan da görüldüğü gibi, hukuki desteğe ihtiyacı olan arkadaşlarımız oldukça fazla olduğu için, biz de uygun ücretlerle, müvekkilini sömürmeyecek gerçekten hukuki destek olacak bir hukuk departmanı arayışı içindeyiz. İşlediğiniz suçun çeşidi yeni khk ile eklenen değil zaten 5188 sayılı yasada mevcut olan bir suç (kaçakcılık) ve bu suç özel güvenlik olmaya engel teşkil eden suçlardan bunu biliyorsunuz, önce ki cevabımızda daha çok yasal sıkıntınız olmasa da güvenlik soruşturmanızı etkileyeceğini vurgulamışız. özel güvenlik kimlik kartınızı iptal etme nedenleri eski işlediğiniz kaçakcılık suçu mu? yoksa güvenlik soruşturmanızın olumsuz çıkması mı?

     1. mahmut dedi ki:

      kacakciliktan hocam

 163. Tolga dedi ki:

  Merhaba bnm 2001 yılında hırsızlık olayım oldu ama 1 yıl cezayı 3 ay 10 gün hapis kararı ile 400 tl adlı para cezasını tecilli yazıyo ama bu para ceza araştırdım gozukmuyo affa uğradı sanırım dusum kararını istedim bekliyorum suan birde guveni kotuye kullanmadan 10 ay hapis hükmün geri bırakılması denetimli serbest ceza aldım bunlar guvenlik karti ma engel olurmu

  1. admin dedi ki:

   Hırsızlık suçunda kanunda alınan cezanın süresinin önemi yoktur, bu suçlar özel güvenlik görevlisi olabilmek için affa uğrasalar bile herhangi bir ceza alınmaması gereken suçlar kapsamındadır.
   680 sayılı khk’nın 69. maddesinin 2. fıkrası:
   Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.
   Şu durumda kanun hükümleri geriye yürümez kuralı karşısında suçun eski olması ve düşüm almanız durumunda kanuni sıkıntıyı aşabilirsiniz, ancak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını yapacak birim bu suçları kayıtlarınızda görecek ve değerlendirmesini buna göre yapacaktır.

   1. Tolga dedi ki:

    Merhaba hocam bn ewraklari götürdüm bu hırsızlık davam uyapta gözüktü ordaki bayanda bu cezayı görmem lazim dedi adlı para odemediysen kimliği alamasin dedi bnde kesinleşmiş kararı aldım dosya kapali gozukuyo ama 400 tl para tecilli yazıyo araştırdım para ceza görünmüyor bu hırsızlık dava 2001 yılında olmuştu babam erteletmisti para cezasını sabikam da gözüktü suan sabikam da sildirdim avukata danıştim dusum kararı için dilekçe yazdı sonra bunu adlı sicil kaydı nda sildircez sonra sorun yaşamasınız dedi guvenlik kimligi icin alabilirmiyim teskk

    1. admin dedi ki:

     Sayın Tolga,
     düşümleri gerçekleştirir ve sicili temizlerseniz, özel güvenlik kimlik kartınızı alabilirsiniz, daha önceki sorunuza verdiğim cevaba göre, uygulama tahmin ettiğim gibi gerçekleşmiş khk dan sonra sicilinize giren bir suç olsaydı, bu özel güvenlik kimlik belgesini alamazdınız. 680 sayılı KHK öncesi olduğu için, görevli bayanda düşümleri getirirsen kimliğini alabilirsin demiş.
     Sizden ricam geriye dönük cezalar için (özel güvenlik görevlisi olunmasına engel teşkil edilen suçlardan alınan cezalar) güvenlik birimlerimizin uygulamasını öğrenmek ve bu durumda ki diğer özel güvenlik görevlisi adayı arkadaşlara da yardımcı olmak adına işlemlerinizin sonucunu bizimle paylaşmanız. Sitemize gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.

    2. Tolga dedi ki:

     Yine rahatsız ediyorum hocam guvenlik sube deki bayan dusum karar getiren demedi kesinleşmiş kararı istedi ama 400 tl para cezası odemediysenz alamasiniz demişti ordaki bayan bnm ceza kagitinda 400 tl tecilli gozukuyo araştırdım ama para cezam cikmiyo avukat solemis ti dusum gelirse adlı sicil kaydindan sildirmem iz gerekiyo dedi avukat öyle alma şansım olurmu guvenlik kartini tesskurler

     1. admin dedi ki:

      para cezasının da kalkması gerekiyordur, bunu adli yoldan halletmeniz gerekir, para cezası hala tecilli gözüküyor ise adliyede kararı düzelttirip cezayı ödemeyi deneyin, ödenmeyecek bir durumu var ise de kayıtlardan kaldırtın.

 164. Ali dedi ki:

  Sayın hocam edevletten mahkememi sorguladığımda son duruşma 10.07.2013 yazıyor yani cezam bu tarihdemi verilmiş sayılıyor

  1. admin dedi ki:

   hüküm verilmiş olan bir davanın duruşması olmaz tabi ki bu nedenle son duruşma tarihinizle hüküm kararınız aynıdır.

   1. Ali dedi ki:

    Yani hocam 5sene hagb var ceza tarihinden itibarenmi başlıyor 5yıllık süre.

    1. admin dedi ki:

     Mahkemenin karar tarihinden itibaren başlar, ancak size de bu durumun tebliğ edilmiş olması gerekir. Edildi de siz tarihini mi hatırlamıyorsunuz.

     1. Ali dedi ki:

      Hatırlamıyorum hocam son duruşma 10.07.2013 hagbde bu tarihte verilmiştir yani 10.07.2018de düşme kararı alabilirmiyim

     2. admin dedi ki:

      o tarihte 5 yılınız dolmuşsa alabilirsiniz

 165. Börü dedi ki:

  Merhaba admin bey 2012 yılında musabaka alanına izinsiz girmek sucundan,Hakim 5 yıl bir suca karışma dedi gönderdi.. 2016 yılında şahşıma kufur edildiginden dolayı kavga ettim (kamera kayıtlarını delilleri ben verdim ) basit yaralama dan dolayı karşı taraf şikayetci oldu yalancı şahit cıkararak demirle vurduğumu soyletti kamera kayıtlarında yok öyle bisey 2700 lira para cezası aldım.
  2012 deki dosyam tekrar açıldı..
  Mahkemede 2 ay 15 gün hapis cezası aldim bende itiraz ettim şuan beklemekteyim ..
  Kımlik kartımı degiştirmeye gittim 2 dosyanın sonucunu istediler biraz daha bekleyip tekrar gitcem sonuclarla beraber.
  Güvenlik kimlik kartı iptal olurmu bu durumda ..
  (Evrakların icine basit yaralamadaki delilleri de koysam faydası olurmu benim açımdan )
  Yardımcı olursanız sevinirim Teşekkürler şimdiden.

  1. admin dedi ki:

   delilleri sunup kendiniz ile ilgili karar vermesi gereken makamlar yargı makamlarıdır. Özel Güvenlik Şube Müdürlükleri bu konuda yargı makamlarının kararlarını esas alır, o yüzden oraya delil sunmanız bir anlam ifade etmez, önemli olan yargı makamlarından karar alabilmektir. İşlediğiniz suçlar özel güvenlik olunmasına engel teşkil edilen suçlar kapsamında değil, ancak yargı da kesinleşecek olan cezanın süresi önemlidir. 1 yıldan az ceza alırsanız kimlik kartınız iptal olmaz, şunu da belirtelim bu adli sicil kaydınız güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında değerlendirilir onun sonucu da bu soruşturmayı yapan birimin takdiri olacaktır.

 166. Emre dedi ki:

  Kimligimi yenilemeye gittim ancak 2012 den uyusturucu sucundan hukmun aciklmasinin geri birakilmasi sucundan 5 sene dolmasi gerekiyormus bugun tam 5 sene doldu adliyede kaleme gittim dusum kagidini almak icin dilekce yazdim ankaraya gondereceklerini solediler ama sonucun 1 2 ay sonra gelicegi solendi ama kimligimi yenileyemiorum ve 1 ay kimlik suresi yenileme icin..dusum karari gec gelirse kimligi yenileyemezsem ne yapabilirim yardimci olursaniz sevinirim..

  1. admin dedi ki:

   Bu durumunuzu özel güvenlik şube müdürlüğüne iletmelisiniz, size yol göstereceklerdir.

 167. Gökhan dedi ki:

  Merhaba hoca. Ben 2013 yılında bir hırsızlık davasından dolayı 3 ay 20 gün ceza aldım ve mahkeme hagb kararı verdi. 1 ay önce askerden firardan dolayı mahkemeye çıktım 11 ay 20 gün ceza aldım. Bu ceza hagb kararını bozuyor. Kararı temyize gönderdim. Silahlı güvenlik sınavını geçtim dosyalarımı emniyete verecem. Kartı verirler mi hocam

  1. admin dedi ki:

   Hırsızlık suçundan hüküm gerçekleştiği takdirde özel güvenlik olunmasına engel teşkil eder, şu anda yargı süreci devam ettiğinden dolayı kartınızı alabilseniz dahi, eğer yargıtay kararı onarsa ve bu nedenle hagb niz kalkarsa ve hırsızlık suçundan hüküm giyerseniz kimliğiniz iptal edilir. Ayrıca şu anki durumunuzda güvenlik soruşturmanız da riskli görünüyor.

 168. İpek dedi ki:

  2010 yılında intihar girişimim oldu ama sadece hastane polisi ifade aldı. Tedavi oldum olay böyle kapandı. Herhangi bir dava mahkeme felan olmadı. Silahlı ögg için sağlık raporum olumlu oldu sınavı da kazandım. Yaka kartım için evraklarımı emniyete teslim ettim güvenlik sorusturmasında sonuc olumsuz olurmu. Bu ilaçla intihar olayım kimliğimi silahsız a düşürür mü

  1. admin dedi ki:

   Sayın İpek,
   Durumunuzu iki açıdan ele alalım, Sağlık şartları açısından değerlendirecek olursak;
   Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Sağlık Şartları;

   Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak,
   Yukarıda ki ilgili maddede görüldüğü gibi özel güvenlik görevlisinde psikiyatrik bir hastalık ve kişilik bozukluğu olmamalıdır, buna karar verip raporunu düzenleyecek olan yetkili birimler sağlık kurumları yani uzman doktorlardır. Soruşturma birimleri sağlık ile ilgili duruma karar veremezler, öyle ki siz zaten silahlı görev yapılabilmesi için gerekli olan sağlık raporunu almışsınız.
   İkinci konu ise, hukukta bir şahıs bir suçtan dolayı hem mağdur hem de aynı anda müşteki (şikayetçi) olamaz. Bu nedenle, kamu yararına zarar vermeyen intihar girişimleri de suç kabul edilmez, soruşturma (ifade alınması vs.) açılmasının amacı da kamu zararı oluşup oluşmadığı, intihara azmettiren (2. bir şahsın) olup olmadığı gibi konuların araştırılması içindir. Sizin de ilaçla sadece kendinize zarar vermiş olduğunuz anlaşılmış ve açıklamanızdan anladığım kadarıyla savcılıktan kovuşturmaya yer yoktur kararıyla dosya kapatılmış. Bu nedenle ortada da sicilinize kayıt edilmiş bir suç görünmemesi gereklidir.
   Sonuç olarak; silahlı özel güvenlik kimliğinizi alacağınızı düşünüyorum.
   ozelguvenlik.net web sitemizi desteklemek için, sayfamızı beğenebilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. İlginize teşekkür ederiz.

 169. Csml dedi ki:

  Sayın admin kultur ve tabi varlıklara muhalefet sucu bu yani izinsiz kazi yapmak ozel guvenlik olunamayacak suçlar arasindami

  1. admin dedi ki:

   Sayın Csml,
   Kültür ve Tabiat varlıklarını koruma kanununa muhalefet kapsamında ki “izinsiz kazı yapma” suçu özel güvenlik olunmasına engel teşkil eden suçlar kapsamında olmadığı gibi bu suçu işleyip ceza alan devlet memurları da görevlerine devam edebilmektedirler.

   1. Csml dedi ki:

    Bu suçtan ceza alsam bile kimliğim iptal olmazmi yani su an çalışmaktayım işten çıkarılmak gibi durumla karsilasabilirmiyim başka forumlarda hiç olumlu bişey goremiyorum 1 yıl üstü cezada kimliginiz iptal edilir yaziyor

    1. admin dedi ki:

     Siz bana izinsiz kazı yapma suçunun özel güvenlik olunmasına engel teşkil eden suçlar arasında olup olmadığını sordunuz, bu sorunuza cevaben olmadığını söyledim, elbette yasal mevzuatta suçun nevi farketmez eğer herhangi bir suçtan 1 yıl üzeri cezadan hüküm giyerseniz, özel güvenlik olamazsınız. İlgili madde şöyledir; 1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak. Ancak, bu tür suçlarda genelde verilen ceza hagb olur ve 5 yıl süreyle suç işlemediğiniz takdirde kaydınızdan düşer.

     1. Csml dedi ki:

      Sayın admin 5yil suç işlemem süresinde çalışmaya devam edebiliyomuyum 3 yıl var yenilememe

     2. admin dedi ki:

      Mahkemeye çıktınız mı hakkınızda nasıl bir karar verildi?

     3. Csml dedi ki:

      Pazartesi mahkeme olacak ben şu an çalışmaktayım sormak.istedigim su nasıl bir ceza alırsam sorun olmaz nasil.bi ceza alrsam.sorun olur işimden olurmuyum 8 yıllık bi emeğim var çok endişe ediyorum cvp için tdk ederim

     4. admin dedi ki:

      Sayın Csml,
      önceki yorumda da belirttiğim gibi hagb (hükmün açıklanmasının geri bırakılması-5 yıl) alırsanız devam edersiniz diye düşünüyorum, 1 yıl üzeri cezaya mahkum olursanız kimliğiniz iptal olur.

     5. admin dedi ki:

      Mahkumiyet kararının da kesinleşmiş ceza olduğunu hatırlatmak isterim.

     6. Csml dedi ki:

      Teşekkür ederim peki sayın admin bu tür davarda ne gibi sonuç çıkar bilginiz varmı özür dilerim çok soru sordum

     7. admin dedi ki:

      malum kararı mahkeme verecektir biz sadece durumunuza göre olabilecek sonuçları yoruluyoruz önceki yorumda da belirttiğim gibi siciliniz temizse suçun ağırlaştırıcı başka unsurla yoksa iyi de bir savunma yaparsanız hagb alabilirsiniz. Ama söylediğim gibi karar yüce Türk mahkemelerinindir

 170. Durak dedi ki:

  Admin bey daha önceden de yazmıştım ama cevap vermediniz 2015 yılında mahkemeye çıkmadan savcılık tarafından gelen evrakta hakkimda uyuşturucudan 1 yıl denetimli serbestlik ve 5 yıl süreyle kamu davasının erteleme kararı verilmişti 2016 yılında denetimli serbestlik sorunsuz bir şekilde bitti şuan adli sicil ve arşiv kaydım gözükmüyor e-devletten bakılınca 2017 Şubat ayında eski kimliğimi yenisi ile değişim yaparken GBT de ve diğer kayıtlarda herhangi bi Kayıt çıkmadı şuan yeni kimliğim ile calismaktayim ama seneye Silahsiz yenileme yapacam o zaman güvenlik soruşturmasında bi sorun cikarmi ?

  1. admin dedi ki:

   denetimli serbestlik süresini sorunsuz bitirmeniz yasal anlamda bir sıkıntı çıkarmayabilir, ancak e-devlet yada GBT (Genel Bilgi Tarama) sisteminde kaydınız olmasa bile, mahkemeden aldığınız bu karar arşiv araştırmasında soruşturmanızı yapan güvenlik biriminin karşısına çıkacaktır, mahkumiyet kararı bulunmamasından dolayı ögg olmanıza yasal olarak engel bir durum görünmemekle birlikte, suçun son khk ile “mahkumiyet kararı alındığı takdirde ögg olamaz” suçları kapsamına girmesi nedeniyle soruşturma biriminin vereceği kararı etkileyebilir. O yüzden sonuç için net konuşmak yanlış olur.

   1. Durak dedi ki:

    Admin bey dediğim gibi eski kimligimi yenisi ile değişim yaparken Özel güvenlik şube de 4 yerden kayıtlara bakıldı (GBT KOM diğer iki kayiti göremedim ama herhangi bi kayıt çıkmadı seneye silahsız yenileme yapacam hakkımızda hayırlısı artik

    1. admin dedi ki:

     Yenileme başvurunuzun sonucunu bizimle paylaşın lütfen başka arkadaşlarımızı da uygulama konusunda daha net bilgilendirebiliriz. Sitemize gösterdiğiniz ilgiye teşekkür eder, bizde hakkınızda hayırlısını dileriz.

 171. Yiğit Alp dedi ki:

  Arşiv kaydımda Hakarret ve Tehdit suçlarından (aynı dosya) TCK. 106/1-1 TCK. 125/1 ikisinin toplamı hapis cezası olarak 11 ay civarı cezam var.
  (para cezasına çevrilmişti ödedim toplamı 5600 tl idi dosya kapandı gitti )
  Hakaret ve Tehdit cep telefonu aracılığıyla sms ile benim kullandığım hat üzerinden 2009 yılında işlendi.Bana kaldı
  Karar kağıdında bilişim suçu yazmıyor ama ben yine de sorayım;

  1- Bu bilişim suçu mu? (Gerekçeli kararda bilişim kelimesi falan geçmiyor)

  2- Güvenliik olmama engel olur mu?

  Şimdiden Teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Sayın Yiğit Alp,
   Bilişim suçları iletişim araçları ile işlenen suçlardır, önemli olan bu araçlarla hangi suçun işlendiğidir, sizin işlediğiniz ve para cezasına çevrilen hakaret ve tehdit özel güvenlik olunmasına engel olunan suçlar kapsamında değildir. Ayrıca üzerinden geçen süreyi de düşünürsek özel güvenlik olmanızda bir engel görülmemektedir. Sitemize ilginize teşekkür ederiz.

 172. sezer dedi ki:

  Teşekür ederim admin son olarak bunu kimlik alırken belirtmem gerekirmi

  1. admin dedi ki:

   Söylemenize gerek olduğunu düşünmüyorum, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında zaten emniyet birimlerinin karşısına bu bilgi çıkacaktır.

   1. Murat21 dedi ki:

    Hocam ben 2015 yılında hakkımda hakaret davası açıldı 11 ay 19 gün adlı para cezası aldım hgb ye çevrildi özel güvenilkcilik yapmama engelmi

    1. admin dedi ki:

     Sayın Murat,
     Hakaret davası yüz kızartıcı suçlar ve kanunla belirlenen diğer suçlar kapsamında değildir. Ayrıca bu tür suçtan alınan ve 1 yılı geçmeyen cezalar özel güvenlik olmanıza engel teşkil etmeyecektir, ancak, bazı özel güvenlik kardeşlerimizin karşılaştığı uygulamayı hatırlatmak isterim, hagb kararını mahkemeye çıkıp alanlar (koğuşturma süreci) hagb süresinin bitmesini beklemek zorunda kaldıklarını belirtiyorlar, yorumlarda görebilirsiniz, mahkemeye çıkmadan yani soruşturma aşamasında alanlar ise süre beklemeden alabiliyorlar. Web sitemize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

     1. Murat21 dedi ki:

      Hocam coktan hakimda dava acikken 2015 te gittim sertifakami yeniledim emniyet bana acilan dava ile ilgili davayi getir gittim adliyeye uyapi aldim ceza almamistim sadece dava açılmıştı verdim yenilendi 2015 te hala geçerli 2019 kadar kimliğim ve davam kimliğimi aldıktan sonra sonuçlandı 2015 te süre geçerli hala aldığım hgb kafama takıldı çalışa bitirmişim bu hakaret suçu nda 11ay 19 gün ceza almam ve adli paraya oda hgb ye çevrilmesi çalışmama engel olurmu

     2. admin dedi ki:

      Aldığınız cezanın 1 yıldan az olması ve işlenen suçun özel güvenlik olunmasına engel teşkil eden suçlar kapsamında olmaması göz önüne alındığında sorun çıkmayacaktır diye düşünüyorum.

   2. Murat21 dedi ki:

    Hocam en son yaptığınız yorumu okuyamıyorum gözükmüyor

    1. admin dedi ki:

     aşağı doğru inin 02.41 de cevap vermişim

 173. sezer dedi ki:

  hocam merhabalar ben özel güvenlik sertifikası alıcam ama kafamda soru işaretleri olmaya başladı benim şuan 1.asli ceza mahkemesinde ilk defa mahkemem var yaralama gözüküyor sadece kavgadan dolayı ateşli silah ve bi çisimle yaralama degil itişip kalkışma sonucu düşerek bacagına zarar gelmesi ilk mahkememiz görüldü benden karşı taraf şikayetci olmadı ama mahkeme gene ertelendi başka güne daha önce hiç bi mahkeme kaydım yada sabıkam yok kimlik kartı almama engel olurmu aceba şimdiden teşekürler

  1. admin dedi ki:

   Sayın Sezer,
   Müessir fiil ve darp suçları yüz kızartıcı yada kanunla sayılan diğer suçlar kapsamına girmemektedir. Çoğu özel güvenlik adayı kardeşimizin bu konuda kafası karışıyor, ancak bunu basitçe şöyle açıklamak gerekir. Devlet özel güvenlik görevlisi olacak kişilere doğal bir hak olarak “güven” duymak istiyor, bu nedenle kişi ve devlet arasında ki bu güveni sarsacak olaylara karışan ve bundan ceza alan şahıslara bu kapıyı kapatıyor. Genel kolluk kuvvetlerine girişte de durum böyledir hatta daha sıkıdır. Özel güvenlik bir nebze eğitim durumu ve istihdam gibi nedenlerle biraz daha toleranslı olmaktadır. Yukarıda belirttiğim gibi işlediğiniz suç devlet aleyhine yada yüz kızartıcı suçlar kapsamına girmediğinden basit adi suç olarak değerlendirildiğinden kimlik kartı almanıza engel teşkil etmeyecektir diye düşünüyorum. Sitemize gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.

 174. TOLGA dedi ki:

  ADMİN BEY MERHABA ŞU ANDA DEVAM EDEN MAHKEMEM VAR BİLİŞİM SUCUNDAN DOLAYI SANIK OLARAK GÖRÜNÜYORUM BU KİMLİK KARTI ALMAYA ENGELMİ SİLAHSIZ

  1. admin dedi ki:

   Sayın Tolga,
   Bilişim suçu geniş kapsamlıdır, ayrıntı vermemişsiniz, şöyle bir açıklamayla size yardımcı olmaya çalışalım, genellikle bilişim suçları, sosyal medya, web siteleri, spam mail, elektronik bankacılık gibi alanlarda işlenen suçlardır, bunlar dolandırıcılık, hakaret, cinsel taciz vs. şeklinde olabilir. Bilişim suçu kapsamında alt başlıkta saydığım suçlar gibi hangi suçun işlendiği bu aşamada önemlidir. Mesela suç cinsel taciz ise bu yüz kızartıcı suçtur ve bu konudan hüküm giyenler özel güvenlik olamazlar, başka bir konuda güvenlik soruşturması, bilişim suçu kapsamında bulunan suçun saydığım bazı alt başlıklardan hangisi olduğu önemlidir. Burada ki suç henüz yargılanma aşamasında bile olunsa soruşturmanın olumsuz çıkmasına neden olabilir. Yüz kızartıcı olmayan basit suçlar tabiki bu kapsamda değerlendirilmez. Darp ve Müessir Fiil gibi.

 175. MEHMET dedi ki:

  HOCAM SELAMÜN ALEYKÜM BEN DAHA AİLEVİ ARASINDA KAYINVALİDEMLE TARTIŞMA SONUCU BENİ MAHKEMEYE VERDİ SADECE AYAGI KAPININ ARASINA SIKIŞTI DİE KASTEN ADAM YARALAMA OLARAK GÖZÜKÜYOR İLK DURUŞMAMIZA GİTTİGİMZDE KAYINVALİDEM ŞİKAYETİNDEN VAZ GEÇTİ HAKİM BİDAHA GELMENİZE GEREK YOK DEDİ CIKABİLİRSİNZ DEDİ FAKAT HAKİM DEGİŞİKLİ İLE İLGİLİ TEKRAR MAHKEME VARMIŞ E DEVLLETE GÖRDÜM KENDİM GİTTİM HAKİM 19.04.2018 ERTELEDİ BİDAHA İSEDİ TEKRAR BİZİ EŞİMDE TANIK OLARAK GÖZÜKÜYOR BENİM GÜVENLİK SERTİFİKA ALMAMA ENGEL OLURMU SABIKAM YADA ARŞİV KAYDIM KESİNLİKLE YOK DURUŞMA TUTANAGINDA KISACA MEHMET .P GELDİ ACIK YARGILAMAYA DEVAM OLUNDU YAZIYOR

  1. admin dedi ki:

   Sayın Mehmet,
   Bu konu güvenlik olmanıza engel teşkil etmeyecektir.

 176. Ali dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar benim yaşadığım durum 2012 yılında uyuşturucu kullanmaktan mahkemeye çıktım 1 yıl denetim verdi 2013 yılında tekrar yakalandım ve tekrar 1 yıl denetim verdi 2014 yılında denetimim bitti silahsız olarak başvuru yaptım düşme belgesi istediler her iki mahkemeden de gittim aldım teslim ettim kartımı aldım 2016 yılının sonundaysa yeni tip kimliğimi de aldım tekrar evrak istediler yani demek istediğim ben 5 yıl beklemedim bekleyen arkadaşlar var ama.

 177. Durak dedi ki:

  2015 yılında mahkemeye çıkmadan savcılık tarafından gelen evrakta hakkimda uyuşturucudan 1 yıl denetimli serbestlik ve 5 yıl süreyle kamu davasının erteleme kararı verilmişti 2016 yılında denetimli serbestlik sorunsuz bir şekilde bitti şuan adli sicil ve arşiv kaydım gözükmüyor e-devletten bakılınca 2017 Şubat ayında eski kimliğimi yenisi ile değişim yaparken GBT de ve diğer kayıtlarda herhangi bi Kayıt çıkmadı şuan yeni kimliğim ile calismaktayim ama seneye Silahsiz yenileme yapacam o zaman güvenlik soruşturmasında bi sorun cikarmi ?

 178. Emrah dedi ki:

  Yani büyük ihtimalle alamayacaksınız kartı diyorsunuz, bunumu anlamalıyım hocam?

  1. admin dedi ki:

   her iki ihtimalde olabilir diyorum, belirttigim mevzuat nedeniyle durumunuz ile ilgili kesin kanaata varmak zor.

 179. Emrah dedi ki:

  Ama hocam aldığım ceza 1 yıl veya üzeri değil. Nasıl bir karar verilir sizce lütfen kesin birşeyler söyleyip aydınlatın beni. Cevabınız için teşekkürler şimdiden.

  1. admin dedi ki:

   Emrah bey
   Suç ve ceza çeşitleri ile süreler yasal mevzuatla düzenlemesine karşın son KHK ile kanuna eklenen “güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak” şartı nedeniyle size kesin şöyle olacak demek doğru olmayacaktır. Soruşturmanızı yapan birimlerin bunu dikkati alacağını söylemek durumundayım ayrıca bilinmesi gereken bir başka konu ise adli sicil kaydından düşmüş olsa bile bir kişinin tüm devlet kurumları ile olan ilişkisi soruşturma yapan birimin araştırmasında karşısına çıkmaktadır. Hakkınızda hayırlısının olması dileğimle…

 180. Emrah dedi ki:

  Merhaba hocam. 4 yıl önce bir hırsızlık davasından 3 ay 20 gün ceza aldım ve mahkeme hagb kararı verdi. 1 yıl sonra hagb kararının 5 yılı doluyor. Silahlı güvenlik sınavına girdim ve kazandım. Güvenlik kartını alabilirmiyim, hagb kararı sorun teşkil edermi?

  1. admin dedi ki:

   Emrah Bey,
   1 yılın dolmasını beklemeniz gerekebilir. Ayrıca ceza aldığınız suç yüz kızartıcı suçlar kapsamında, güvenlik soruşturmanızda bu dikkate alınabilir.

 181. Sezer dedi ki:

  Eşimle kavga etmiştik bir tokat atmistim , daha sonra eşim şikayetçi olmuştu ve akabinde şikayetini geri çekmişti ama kamu davasına döndü. sonra mahkeme 5 yil hagb verdi. Mahkeme üzerinden 3 yıl geçti. bu arada kimlik yenilemem geldi soruşturmada olumlu rapor alabilirmiyim ?

  1. admin dedi ki:

   Bu konuyla ilgili uygulama konusunda bir arkadaşımız mesajında şu açıklamayı yapmış, savcılıkta iken alınan hagb de beklemeye gerek kalmıyor ancak, mahkemeye çıktıktan sonra hakim tarafından verilen hagb sonucunda 5 yılın bitmesini beklemek gerekiyor diye. Eğer işlenen suç bu konuda bir tasnife tabi tutulmuyorsa (yani hepsi aynı değerlendirilip az önce belirttiğimiz savcılıkta ve mahkemede alınan hagb kuralı işletiliyorsa) süre sonunu beklemeniz gerekebilir. Bu konuda müracaatınızı yaptıktan sonra gelişmeleri bölümümüze bildirirseniz başka arkadaşlarımızında uygulama konusunda bilgilenmesini sağlayabiliriz. https://www.ozelguvenlik.net web sitemize ilginize teşekkür ederiz.

 182. Hamit dedi ki:

  Cinsel tacis suclamasinda mahkeme 5 yil suc islememe karari aldim ozel guvenlik olabilirmiyim

  1. admin dedi ki:

   5 yılın dolmasını beklemeniz gerekebilir.

   1. Hakan dedi ki:

    Hocam merhaba benim 2008 yilinda calismis olduğum dolmusta tasidiğim yolcunun hirsizlik suçunu bildirme mekten şuçu bildirmeme cezasi mahkeme verdi bana 1ay hapis cezasini 500 tl para cezasina cevirdi güvenlik karti yenilemede sorun yasarmiyim teşekkürler

    1. admin dedi ki:

     İşlediğiniz suç ve aldığınız ceza 5188 sayılı kanun ve buna ek olarak yeni 680 sayılı khk ile yapılan düzenlemeler ile özel güvenlik olunmasına engel teşkil eden suçlar kapsamına girmemektedir. Ayrıca 1 yıldan az olan cezalarda engel kapsamına girmediğinden sorun yaşamayacağınızı düşünüyorum. İlginize teşekkür ederiz.

 183. Metehan dedi ki:

  İyi günler benim arabamla iki arkdaş benim haberim olmadan mazot hırsızlığı yaparken polislerin takıbınde yakalanıyo ve kavga çıkıyo polislerle suç polise mukavemet araba benim olduğu için benide araç sahibi olarak suçladılar benim ilgim alakam yok yargılanmam devam ediyo öğğ kimliğimi yenilerlerminyoksa iptalmi ederler kolay geldin

  1. admin dedi ki:

   Sayın Metehan,
   mazot hırsızlığı ve polise mukavemet ile ilgili davada eğer şüpheli iseniz, bu suçlardan ceza almanız durumunda ögg kimliğiniz iptal edilir. Yargılamanız devam ediyor ve kimlik yenileme süreniz geldi ise, yine iddia edilen bu suçlardan dolayı devam eden davanız güvenlik soruşturmanızı olumsuz etkileyebilir.

 184. Hamit dedi ki:

  Birinin telefonda huzurunu bozma sucunda mahkeme gordum. Karar 5 yil suca karismama kaydiyla ceza verilmedi ozel guvenlik olurmuyum

  1. admin dedi ki:

   Sevgili Hamit,
   Emre isimli bir kardeşimiz bu konu ile ilgili uygulamanın şu şekilde olduğu ile ilgili bizimle bir bilgi paylaştı.
   “mahkemeye çıkmadan denetimli serbestlik alan hemen alıyor ama mahkemeye çıkıp denetimli serbestlik alan 5 yıl bekliyor.” Tarafınızdan işlenen suç yeni khk da özel güvenlik olunmasına engel teşkil eden suçlardan değil, ancak tırnak içerisinde arkadaşımızın bahsettiği uygulamadan, mahkemeden 5 yıl erteleme alanların bu sürenin sonunu beklemesi gerektiği anlaşılıyor. O yüzden size tavsiyem en yakın İl Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şubeye giderek sizinde 5 yıl beklemesi gerekenler kapsamına girip girmediğinizi kesin olarak yetkili birimden öğrenmektir.

 185. Gökhan dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben 25 ekim’de askerden firardan dolayı mahkemeye çıkacam. Muhtemelen hükmü açıklayıp geri bırakacaklar. Yarın özel güvenlik sınavına girecem. Hagb silahlı veya silahsız güvenlik kartı almama engel olurmu

  1. admin dedi ki:

   Sayın Gökhan,
   Mahkeme tarafından verilen hagb yüzünden bu sürenin herhangi suça karışmadan bitirilmesi sonucunda özel güvenlik olabilirsiniz, ancak askeri suçlar yeni khk ile düzenlenen ve özel güvenlik olunmasına engel teşkil eden suçlar arasında bulunmuyor, bu nedenle İl Emniyet Müdürlüğü özel güvenlik şubesinden mahkemece verilen hagb yüzenden beklenilmesi gereken suçlar kapsamına girip girmediğinizi kesin olarak öğrenmelisiniz.

 186. İsmail Gülerer dedi ki:

  Merhaba 2003 yılında zorla alıkoyma davam vardı 4 yıl önce kimlik yenileme için başvurdum dava sonucunu getir dediler ve kartım yenilenmedi dava bu ay sonuçlandı hükmün geriye bırakılması sonucu kartımı yenileyebilirmiyim

  1. admin dedi ki:

   özel güvenlik şubeye müracaat etmenizde fayda var kimliği almanız muhtemel, şunu da belirteyim ki hagb kararının süresinin bitiminde kesin alırsınız.

 187. Yusuf dedi ki:

  Merhaba ben sılahlı sınavı kzandım bugu evrakları emnıyete goturdum emnıyet gecmıste bı daam gorundugunu adlıyeden kararı almamı ıstedı aldım getırdım polıs memuru sılahsız gelebılır kartın bılgın olsun dedı dava sebebı ıkı yıl once bı kavga sırasında karsı tarafın burnu kırıldınsıkqyetxımoldu dava goruldu hakım uzlasın gelın dedı ıkıncı durusmada sıkayetlerımızı gerı cektık konu kapandı 5 yıl hagb sonuç ne olur sizce

  1. admin dedi ki:

   Bahsettiğiniz suç kanunda özel güvenlik olunmasına engel teşkil eden suçlar kapsamına girmemektedir. Ancak güvenlik soruşturmanız da bu durum dikkate alınarak polis memuru arkadaşın söylediği gibi silahsız olarak onayınız gelebilir.

 188. CAN UĞUR dedi ki:

  peki HAGB kararı süresi dolduğunda yani 5 yıllık süre dolduğu zaman siz de biliyorsunuz ki dava hiç görülmemiş hagb hiç verilmemiş sayılıyor, bu durumda cinsel taciz den HAGB alan biri HAGB 5 yıllık süresi dolarsa güvenlik olabilir mi ?? cevabınız icin şimdiden tesekkür ederim ??

  1. admin dedi ki:

   Bu durumda ilgili ceza adli sicil kaydınızda görünmese bile Güvenlik soruşturması ve bu soruşturma gereği yapılan arşiv araştırmasında görünecektir. Soruşturmayı yapan birim bu kayıtlara ve diğer istihbari bilgilere dayanarak karar verecektir. Bu kararı verecek olan idare yani devletin ilgili birimleridir. Bizim yaptığımız yorum karşılaşacağınız kesin sonuç olmayabilir.

 189. Rasit dedi ki:

  Ben iki sene önce uyuşturucu içmekten mahkemeye çıkmadan denetimli serbestlik aldım ve cezanın bitti bir sene geçti şuan silahlı özel güvenlik kartımı yenileme yapacam sıkıntı olurmu

  1. admin dedi ki:

   özel güvenlik yasasında belirlenen bazı suçlardan dolayı alınan cezalar, affa uğrasa ve hatta hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilse bile özel güvenlik görevlisi olunasına engel teşkil eder. Uyuşturucu suçları da son KHK ile yapılan değişiklik ile bu suç türlerine dahil edilmiştir

 190. ARDA KARTAL dedi ki:

  iyi günler, hocam mesajıma yanlış cevap vermişsin, herseyi bildiğin anlamına gelmiyor ADMİN olman demekk, insanlara önyargılı yaklaşmamayı da öğrenmen lazım, Benim HAGB cinsel taciz ama ortada fiziki müdahale fiziki temas yok basit cinsel taciz ayrıca, Özel güvenlik şube müdürüne sordum, ÖGG olabilirsin dedi, benim durumum HAGB sayın ADMİN AFFA UĞRAMIŞ CEZA DEĞİL yani,önce bunu iyi öğren, ayrıca POLİS bile olabilirsin dei bu durumda, yani polisliğe bile engel değilken bi güvenlik kartı mı alamayacam allah askına, insanlara önyargılı olmamayı öğrenmelisin sonra yorum da yaparsın

  1. admin dedi ki:

   680 sayılı KHK da özel güvenlik ile ilgili maddede;

   MADDE 69- 5188 sayılı Kanunun 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı fıkraya (g) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki bent eklenmiştir.

   “d) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

   1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

   2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

   3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.”

   “h) Güvenlik soruşturması olumlu olmak.”

   Takdir edersiniz ki ön yargılı olmamız mümkün değil sizi tanımıyoruz bile amacımız sizlere yardımcı olmak,
   d bendini tekrar okuyun hagb kararı verilmiş olsa bile denilip altında hangi suçlar olduğu açıklanmaktadır, buna 1,2,3. maddeler dahildir.
   Biz kanun maddelerine göre bir sonuca varıyoruz, farklı kaynakları da araştırabilirsiniz, uygulamada farklılık olursa lütfen arkadaşları doğru yönlendirmemize katkı sunmak adına bizimle özellikle sonucu buradan paylaşın, hakkınızda hayırlısının olması dileğiyle…

 191. ARDA KARTAL dedi ki:

  İyi günler, benim kız arkadasımla ilgili 105/1 cinsel taciz HAGB 4 ay para cezası HAGB vermişti sürenin dolmasına 5 ay var, ama fiziki müdahale fiziki temas yok sadece onun isteği üzerine benim ona telefon sms yoluyla gönderdiğim çıplak resim var,daha sonra sanki ben ona haberi olmadan göndermişim gibi şikayet etti, fiziki temas durduk yere laf atma fiziksel zorlama falan yok yani,sadece cıplak resim sms yoluyla, simdi bu durumda artı alabilir miyim yoksa sürenini düsmesini mi bekleyeceğim ?? cevabınız icin şimdiden tesekkür ederim

  1. admin dedi ki:

   Konuyu özetlemişsiniz ancak bilmelisiniz ki biz hukuki durumlarınız ile ilgili yasal mevzuata göre yorum yaparak sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Anlattığınız konuda olayın safahatı bizi ilgilendirmiyor, karar veren makamlar bağımsız mahkemelerdir, bizim yorum yapabileceğimiz konu size mahkeme tarafından verilen ceza ile ilgili olabilir. Cinsel taciz, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suç kategorisindedir. Bu suçtan dolayı hagb bile almış olsanız özel güvenlik görevlisi olmanıza engel teşkil edecektir. Çünkü bu suçtan ceza alanlar affa uğramış olsalar bile özel güvenlik olamazlar. Karıştırılmaması gereken konu hagb da bir ceza türüdür.

 192. Ömer güngör dedi ki:

  İyi günler bende silahsız özel güvenlik olmak istiyorum mahkemeden hagb kararı aldım hiç bi ceza yatmadım sabıka kaydımda gözükmüyor arşiv kaydında da gözükmüyor özel güvenlik sertifikası alabilirmiyim

  1. admin dedi ki:

   680 sayılı khk da belirtilen bazı suçlarda “Hükmün açıklanmasının geri bırakılması” kararı da özel güvenlik olunmasına engel teşkil etmektedir. Hangi suçtan dolayı bu kararın verildiği bu nedenle önemlidir. Bu sayfada ki maddeleri dikkati inceleyin ilgili suç türleri inceleme yazımızda açıklanmıştır.

 193. yurdakul dedi ki:

  sayın site yoneticileri sosyal medya uzerinde tanısmıs oldugum bir bayan arkadasim var idi haberim olmadan otobüse binmis benim oldugum ile gelmis beni aradı nasılsın diye vs vs nerdesin dedi felance yerdeyim dedim ben sana geldim dedi ben musayit olamadıgımı ve ona yardımcı olamayacagımı bildirdim fakat bana geri donecek parasının olmadıgını soyledi bende turkiye cumhuriyetinin bizim kültürümüz ve gelenegimiz orf ve adetlerimiz geregince vicdanım el vermedi ortada bırakmaya arabayla gidip oldugu yerden aldım biletini kesim dedim yok dedi ben bi daha gidemem eve dedi ? beni zorla morla birine verecekler dedi o yuzden kactim sana geldim bana yardımcı olursun diye bende yardımcı olamacagımı soyledim polise gidelim dedim yok dedi cok uykum var dedi bir otele bırakayım seni dedim yok dedi otelde kalamam beni bulurlar dedi bende bizim evin musayit olmadıgını misafirlerimizin oldugunu dile getirdim ne olursun yatacak bir yer ayarla bana dedi peki dedim güvendigim bir arkadasimi aradim guvenmekle hayatimin yanlısını yaptıgımı güvenmekle yaptım bayan arkadasın durumunu arkadasa izah ettim sende kala bilirmi diye soyledim tabi dedi ben magdur olmasın diye yardımcı oldum ben nerde yanlıs yaptım onuda bilmiyorum arkadasımız bayan arkadasa tecavüze yeltenmis fakat tecavüz olmamıs nitelikli cinsel saldırı ve kişiyi hurriyetinden yoksun bırakmadan dolayı dosya acılmus bu gelişmeler olurken benim hic birseyden haberim yok polis beni aradı nerdesin diye soyledi calısıyorum dedim hayırdır dedim felanca karakola kadar gele bilirmisiniz tabi dedim karakola gittim bu olayla karsılastım ben niye ortada kalmıs bir bayanı arkadasıma emanet etmekten dolayı ceza evine atıldım sucsuz oldugum anlasıldı cok sukur 7 gün sonra ceva evinden cıktım mahkeme bana beraat verdi fakat bayan arkadasına sahip cıkmadıgın icin ortada bıraktıgın icin basına bu seyler geldigi icin 1 yl 8 ay cezalandırılmasına bununda bilmem ne fıkrasınca hükmün acıklanmasının geri bırakılmasına silahsız güvenlik olmayı istiyorum bu güvenlik olmama engelmidir anlayısınız icin simdiden tesekkur ederim

  1. admin dedi ki:

   Sayın Yurdakul,
   Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.”
   1 yıl 8 aylık cezayı yukarıda belirtilen cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar kapsamına giren bir suçtan dolayı aldı iseniz, özel güvenlik olamazsınız, aldığınız cezanın gerekçesini yazmışsınız ancak hukuki olarak size hangi konudan ceza verildiğini tam belirtmemişsiniz, ırza tasaddi yada tecavüze teşebbüs suçundan beraat etmiş olmalısınız, ancak size verilen ceza yukarıda da belirttiğim gibi hukuki gerekçesini tam belirtmelisiniz. Çünkü zaten kasten işlenen bir suçtan dolayı 1 yıl ve üzeri ceza alınmış ise özel güvenlik olunmasına engel teşkil etmektedir. Bazı suçlarda hükmün geri bırakılmış (ceza ertelenmiş) olması durumunda bile özel güvenlik olmaya engel teşkil eder.

   “h) Güvenlik soruşturması olumlu olmak.”
   Son olarak h bendinde hüküm altına alınan soruşturmayı aldığınız bu ceza etkileyebilir, bunu da hatırlatmakta fayda var.

 194. mtnr dedi ki:

  askeri firar ve izin tecavüzü suçlarından dolayı 20 ay 10 gün ceza yattım.fakat bunlar adli sicil kaydında yada adli sicil kaydı arşivinde çıkmıyor.sadece sulh ceza mahkemesinden 3.600 tl para cezası yedim o çıkıyor sicil kaydında.o para cezasını ödeyeli 3 sene oldu.şu an ne bir cezam ne bir mahkemem nede bi borcum var.güvenlik şube 3600 tl adli sicil kaydı olduğu için güvenlik olamazsın dediler.askeri suçlar yüz kızartıcı suç ve sabıka olarak mı geçiyor.niye sicil kaydımda sadece para cezası çıkıyor da hapis cezam çıımıyor.ayrıca cezasını çeken insanları, bir ömür bütün haklardan mahrum etmek ne kadar doğru.

  1. admin dedi ki:

   özel güvenlik şube müdürlükleri sisteminde kanun kapsamı dışında olan suçlardan dolayı bir sıkıntı gözükmez, 1 yıldan fazla alınan hapis cezaları özel güvenlik görevlisi olunmasını engeller, diğer konuya gelince güvenlik sektörü spesifik bir sektördür, insanların veya tesislerin bu özel yada kamu olabilir korunması ile ilgili görevleri kapsar bu görevi yapacak insanların sicil kaydının temiz olmasının istenilmesi doğaldır. Özellikle asker ve polis ile kamu görevine alınacak tüm personelde bu şart Osmanlı dan beri uygulanmaktadır. Farklı iş kollarını deneyebilirsiniz. Hak kısıtlamaları tüm hakları kapsamamaktadır. Hakkınızda hayırlısının olması dileğimle…

 195. Murat Özcan dedi ki:

  Merhaba amin ben silahlı kartım var uyuşturucu madde kullanmaktan denetimli serbestlik aldım kimliğim silahlı benim sorum şu kimlik silahsızamı döner yoksa tamamen iptalmi olur

  1. admin dedi ki:

   uyuşturucu suçları, affa uğramış olsalar bile bundan dolayı ceza alanlar (denetimli serbestlikte bir ceza türüdür) özel güvenlik olamazlar, dolayısı ile kimliğiniz iptal olur.

   1. Emre dedi ki:

    Uyuşturucu maddeden denetimli serbestlik alanlar denetim sürecini temiz , sorunsuz bir şekilde tamamlarsalar özel güvenlik olabiliyorlar. Çünkü denetim süresini temiz , sorunsuz tamamlayanların hakkındaki dava 191/5 maddeden düşer. Dava sonunda davayı gören mahkemenin özel kaleminden denetimli serbestlik sonuçlarını özel güvenlik şubeye götürmek suretiyle veya davanın düşme kararını götürmek suretiyle özel güvenlik olarak çalışmaya devam ederler. Eğer davanın kararında hagb var isede , denetimli serbestlik sonunda tabi temiz , sorunsuz bitirmek şartıyla , denetimli serbestlik bitmesinden 5 yıl sonra yine aynı evrakları götürüp özel güvenlik olabilirler.

    Yani buradaki fark mahkeöeye çıkmadan denetimli serbestlik alanlar , denetimli serbestlik temiz sonuçlarını veya temiz bittiği için 191/5 ten davanın düştüğüme dair düşme kararını özel güvenlik şubeye götürdüklerinde işlerine devam edebilirler.

    Mahkemeye çıkıp denetimli serbestlik alanlar ise ki bunlarda hagb kararı oluyor. İşte bu arkadaşların kartı iptal ediliyor , eski yasada edilmiyordu ama bu 680 sayılı khk belası yüzünden artık iptal ediliyor. Bu arkadaşlarda denetimli serbestliği temiz bitirdikten 5 yıl sonra denetimli serbestlik temiz sonucu veya 191/5 ten düşme kararını götürüp tekrar özel güvenlik olabilirler.

    Yani mahkemeye çıkmadan denetimli serbestlik alan hemen alıyor ama mahkemeye çıkıp denetimli serbestlik alan 5 yıl bekliyor. Tam bir saçmalık aslında.

    Bazı arkadaşlarda soruyor hagb yokken , biliyorsunuz eskiden erteleme vardı. Yanılmıyorsam 2005 ten önce ceza alanlar , 2005 ten önce mahkemece denetimli serbestlik cezası alanlarda demetimli serbestlik temiz sonuçlarını özel güvenlik şubeye götürdüklerinde özel güvenlik olarak çalışmaya devam edebilirler. O zamanlar hagb yoktu erteleme vardı aynı şey aslında , denetimli serbestlik temiz biterse bittiği tarihten itibaren 5 yıl geçmesi gerekiyor ögg olabilmek için. Zaten 2005 ten önce olduğu içinde bu kişiler için o 5 yıllık süre çoktan dolmuştur. Denetimli serbestlik temiz sonucu ile ögg olabilirler

 196. Bora dedi ki:

  Sayın admin kolay gelsin öncelikle,admin yaralamaya teşebbüs suçundan 500 TL para cezası,kasten adam yaralama suçundan 3000 TL para cezası, hakaret suçundan 1500 TL adli para cezası aldım ve sabikamda ayrı ayrı gözüküyor bu suçlar özel güvenlik olma şansım varmidir, ilginiz için teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   söylediğiniz cezalar özel güvenlik kanunu ve 680 sayılı khk kapsamı dışında görünüyor, müracaatınızı yapabilirsiniz. Ancak kanunun (h) bendinde belirtilen güvenlik soruşturması olumlu olmak şartının gerçekleşmesi ve bunun olumlu sonuçlanması gerektiğini unutmayın. Güvenlik soruşturmasında aldığınız cezalar dikkate alınabilir.

 197. mağdur dedi ki:

  merhaba sayın admin.geçen sene özel güvenlik yenileme eğitimini geçip tam kimliğimi alacakken üzerimde uyuşturucu madde yakalattım.yalnız hiç mahkemeye çıkmadım dışarıdan savcılık 1 yıl denetimli serbestlik verdi.yaklaşık bir yıldır sorunsuz bir şekilde denetimime devam ediyorum eylül 5 de bitiyor.güvenlik kimliğimi denetimim bittikten sonra alabilirmiyim teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   Uyuşturucu ile ilgili suçlar affa uğrasalar bile özel güvenlik olunmasına engel olan suçlar kapsamına alındığından ögg olmanız mümkün görünmüyor

 198. aslan dedi ki:

  Öncelikle merhaba;
  Mahalleden komşularımızla kavga ettik, konu mahkemeye taşındı, biz şikayetimizden vazgeçtik fakat karşı taraf şikayetinden vaz geçmedi, durum bir üst mahkemeye taşındı fakat şuana kadar mahkeme sonuçlanmadı. 2,5 aylık bir ceza dava dosyasında adıma gözükmekte, güvenlik kimlik kartını yenilemek için güvenlik şubeye gidersem kartım iptal olurmu.
  Konu ile ilgili bilgi verebilirmisiniz rica etsem.

  1. admin dedi ki:

   işlenilen suç bakımından müessir fiil (kavga) özel güvenlik kanununda ve 680 sayılı khk ile yapılan değişikliklerde, özel güvenlik olmaya engel teşkil eden maddeler arasında bulunmadığından bununla ilgili hakkınızda devam eden soruşturma dahi olsa özel güvenlik olmanıza engel teşkil etmez. Ancak idare tarafından hakkınızda bulunan dava nedeniyle, 680 sayılı khk nin 69. maddesinin (h) bendinde “güvenlik soruşturması olumlu olmak” maddesini işleterek aleyhinize bir sonuç çıkarması durumunu da göz ardı etmemelisiniz.

 199. mehmet dedi ki:

  merhaba sayın ADMİN ,2006 yılında 19 yaşımda ( şuanda yaş 29 ) yüz kızartıcı suçtan 5 yıl denetimli serbeslik verildi aradan yıllar geçti hiçbir suça asla kesinlikle karışmadım adli sicil kaydım yoktur – arşiv dosyası yoktur belgelerde görülüyor . sorum şu özel güvenlik görevlisi olabilirmiyim silahsız.? şimdiden teşekkürler sayın admin…………

  1. admin dedi ki:

   Sayın Mehmet,
   10 yıldır bir suça karışmamış olmanız, sicil kaydınızın olmaması ve arşiv dosyasının bulunmaması sizin için olumlu olmakla birlikte, Arşiv araştırması ve soruşturması sırasında bahse konu yüz kızartıcı suç ile ilgili kaydınız mutlaka soruşturmayı yürüten makamların karşısına çıkacaktır. Değerlendirme ve takdir yetkisi inceleme makamlarına aittir.

 200. DKTSBEY dedi ki:

  KOLAY GELSİN BEMİM SORUM ŞU OLACAK KİMLİK KARTIM SİLAHSIZ VE ÇALIŞMAKTAYIM NİSAN AYLARINDA YENİLEME YAPTIM VE EVRAKLARIMI İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE TESLİM ETTİM YALNIZ BENİM 18.10.2017 TARİHİNDE MAHKEMEM OLDUGU İÇİN KARTIM VERİLMEDİ MAHKEME SEYRİM KREDİ KARTI YÜZÜNDEN BAŞKASINI ÜZERİME İŞ YERİ AÇTI VE DAVASINI HALA GÖRÜYORUM.BU KİMLİĞİMİ ALMAMA SIKINTI OLURMU.SAYGILAR

  1. admin dedi ki:

   Sayın Dktsbey,
   verdiğiniz bilgilerden sorunuzu tam olarak yanıtlamak mümkün görünmüyor, (kredi kartı ile ilgili davada şüpheli durumunda mısınız? öyle ise isnat edilen suç dolandırıcılık mı?) söylemek istediğim mahkemede size isnat edilen bir suç var ise mahkemeniz sonuçlanıp beraat edinceye kadar kartınızı alamayabilirsiniz.

 201. Erol dedi ki:

  Suc:uyusturucu ticareti yapma ve saglama kullanma
  Karar:uyusturucu ticareti yaomaktan beraat
  Kullanmaktan 1 yil denetimli serbestlik.
  Denetimli serbestlik sorunsuz tamamlandi?

  Yenilemey gittigimde denetimli serbestlik mahkumuyet oldugu icin.bidaha kimligimi yenilemiyecgimi soylediler?
  Sizce bu normalmi.denetimli serbestlik mahkumiyet olarak mi geciyor??

  1. admin dedi ki:

   680 sayılı KHK’nin 69. maddesi ile; Af kapsamında bulunmasına rağmen belirtilen suçları işleyenlerin özel güvenlik görevlisi olamayacağını belirleyen suçlara, “özel hayata ve hayatın gizli alanına” karşı işlenen suçlar ile “uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları” eklenmiştir. Kanunda yapılan bu düzenleme nedeni ile Uyuşturucu suçlarından ceza alanlar bu cezaları affa uğramış bile olsa artık özel güvenlik görevlisi olamayacaklardır. ticaretini yapmaktan beraat edip, kullanmaktan dolayı aldığınız denetimli serbestlik TCK 191. maddede belirtilen bir ceza türüdür. Size de mahkeme tarafından bu madde kapsamında ceza verildiği için özel güvenlik görevlisi olamazsınız.

 202. Yasar karaaslan dedi ki:

  Hocam cumhurbaskanina hakaretten karakola ifade verdim ordan savciliga gitti kagidim…olduya dava acildi bu surecte kimlik iptal olurmu…mahkeme sonucu beklenirmi

  1. admin dedi ki:

   TCK 299 Cumhurbaşkanı’na hakaret 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasını gerektirir. Dava açılır ve ceza alırsanız kimliğiniz kesinlikle iptal edilir. İfadeniz emniyet kayıtlarına girdiği için bu aşamadan sonra dava açılmasa bile güvenlik soruşturmanız olumsuz çıkar ve yenileme yapamazsınız. Dava açılmaz ve herhangibir ara soruşturma yapılmaz ise yenilemenize kadar çalışabilirsiniz. Ancak OHAL nedeniyle güvenlik soruşturmaları daha sık ve kapsamlı yapılıyor. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim TCK da açıkça suç olan bir durumu güvenlik sektöründe çalışan birinin bilmesi gerekirdi.

 203. bora dedi ki:

  Sevgili admin ben 2014 yılında izinsiz kazı suçundan,hakkımda 1yıl 8 ay verildi ve sonra geçmişin temiz olması sebebiyle hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verildi bu yıl yenilemem var. Sıkıntı ne olabilir. Bütün suçlarımı kapsıyor bu kanun 2016 da yeni karta geçiş yapmıştım güvenlik soruşturması olumlu geçti. Lakin kartım silahsıza çevrildi.suan silahsız . Cevabını bekliyorum.

  1. Csml dedi ki:

   Yenilemeyi yaptinmi kardeşim aldımı silahlı kartini

 204. Kenan dedi ki:

  Hocam merabalar. 10 ay önce mahkeme sonucunda uyuşturucu kullanmaktan 1 yıl 8 ay ceza aldım ama ceza ertelendi. Denetimli serbestlik verildi. Adli sicil kaydım temiz. 69. Temel silahlı özel güvenlik sınavına girdim başarılı oldum. Güvenlik kursundan sertifikamı bekliyorum. Güvenlik kartımı almak için bir sorun görüyormusunuz. Teşekkür ederim.

  1. admin dedi ki:

   cezanın ertelenmesi ve denetimli serbestlik verilmesi hükmün geri bırakılması kavramı içinde değerlendirileceğinden bu suç ile ilgili kanunda yapılan değişiklik nedeniyle (son hali yukarıda açıklanmıştır) sıkıntı yaşayabilirsiniz. Başvuru ve neticede yapılan uygulamayı burda yazarsanız benzer durumda olan arkadaşlara da daha fazla yardımımız dokunabilir. Hakkınızda hayırlısının olması temennisiyle…

   1. Kenan dedi ki:

    Hocam anlamadım başvuru ve neticede yapılan uygulama derken

    1. admin dedi ki:

     Yeni KHK ile yapılan uyuşturucu kullanma ile ilgili düzenleme nedeniyle kartınız yenilenmeyebilir, bu durumu yada yenilenmişse onu burdan bildirirseniz aynı durumda olan arkadaşlar bilgiden faydalanabilir

     1. Kenan dedi ki:

      Tamam hocam sonucu burdan sizlerle paylaşcam. Çok teşekkür ederim.

    2. süleyman dedi ki:

     kenan bey ne oldu kartınız yenilendimi bişey yazmamıssınn

 205. burak dedi ki:

  sayın admin.
  benimde 2003 yılına ait hırsızlığa teşebbüs sucundan adli para cezası eski mülga 765 sayılı kanuna göre ertelenmiş cezam vardı.şu an silahsız özel güvenlik kartım var yenilemeyi yeni yaptım sıkıntı olmadı bu khk butürden ceza almış kişileri etkilermi

  1. admin dedi ki:

   Sayın Burak,
   Yeni KHK yayınlandıktan önce yenileme yapmış olmalısınız, çünkü 680 sayılı KHK nın yayımlanmasından sonra ilk yenileme sınavı 44. Yenileme eğitimi sınavıydı ve 29 ocak 2017 tarihinde yapıldı. Bu sınavın henüz sonuçları açıklanmadı doğal olarak Yeni KHK dan sonra henüz özel güvenlik görevlileri yenileme yapmadı.
   Kanunlar geriye yürümez kuralı gereği yeni KHK dan önce bu tür durumu olanların etkilenmeyeceğini düşünmekteyim. Ancak burada önemli olan özel güvenlik sektörünün yasal işlemlerini yürütmekle görevli kamu kurumu olan Özel Güvenlik Daire Başkanlığının bu konuda nasıl bir uygulama yapacağıdır. Bu Daire ilgili birimlerine hukuksal görüş sorduktan sonra sektöre uygulama ile ilgili gerekli duyuruyu da yapacaklardır.
   Web sitemize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

   1. burak dedi ki:

    teşekkür ederim bilgileriniz için.yenilemeyi 8 ay önce yaptım 2021 yılına kadar süresi var
    benim merak ettiğim khk da hagb için yasa cıkmış tecil için bi madde yazmıyor
    eski tckdaki erteleme 2008 yılından önceki 657 sayılı dmk 48.maddesinde halinde tecil edilmiş hükümler ibaresi vardı buyuzden erteleli cezalara sorun teskil edermi merak konusu

    1. admin dedi ki:

     Sayın Burak,

     Emniyet Genel Müdürlüğü 680 sayılı KHK’dan sonra uygulamada ki tereddütleri gidermek için KHK’nın uygulanmasına dair genelge ile bazı konulara açıklık getirdi, sizin bahsettiğiniz gibi hukuki durumlar içinde öğrendiğimiz kadarıyla böyle bir açıklamada bulunacaklar, ilgili hukuk biriminin görüşü alındıktan sonra duyuracaklarını ümit ediyoruz.

 206. Umutsuz dedi ki:

  Uyuşturucudan denetimli serbestlik alıp uygun davranıp mahkemeye başvurup düşme kararını aldım 8 yıl oldu yenileme yaptım 2021 yılında surem dolacak yenileme yapamicakmiyim düşme kararı ceza mıdır?

  1. admin dedi ki:

   Sayın Bayram,
   Uyuşturucu madde bulundurma veya kullanma suçundan denetimli serbestlik sürecinin uyumlu şekilde geçirilmesi nedeniyle, mahkemenin de bu durumu onaylaması sonucu ceza almamış olmanız gerekir. Bu durum Adli sicil kaydınızda görünmeyeceği için sizin açınızdan sıkıntı oluşturmaz. Konu söylediğiniz gibi ise zaten ceza almamış durumdasınız.
   Web sitemize ilginizin devamını diler, başarılar dileriz.

   1. Murat Özcan dedi ki:

    Uyuşturucu suçundan sadece hgb alanlar silahlı kartı varsa silahsıza dönermi dönmezse kartına el konursa işyeri tazminatı ödemek zorundamı teşekkür ederim

    1. admin dedi ki:

     Sayın Murat Özcan,
     Uyuşturucu suçundan aldığınız hagb kararı nedeniyle kartınız iptal edilecektir. Silahsız karta dönüşmesi mümkün olmayabilir, mevzuatta bununla ilgili bir hüküm yok, işleri tazminatı konusunda ise, iş hukuku uzmanından yardım alabilirsiniz, ancak kusur kendi tarafından kaynaklanmadığı için işyeri tazminat ödemeyebilir.

   2. Aydoğan dedi ki:

    Aynı şekilde 2010 yılinda üzerimde uyusturucu madde yakalandi mahkemeye çiktim 1 yil boyunca denetimli serbestlik verildi ve kurallara uygun davranip düşme karari çikti. 2012 yılinda sinava girip kart almaya hak kazandim güvenlik şubeden mahkemenin düştüğüne dair yazı istediler 2016 da yenilemeye girdim aynı evrakı tekrar istediler getirdim kartım yenilendi. Şu anda belediyede çalişmaktayım bu işimle ilgili bir sorun teşkil edermi yada kartımı birdaha yenilememi engeller mi.

    1. admin dedi ki:

     2016 da uyuşturucu suçu kanunda mevcut değildi, 2017 de eklendiği için bir sonraki yenilemeniz de sorun olabilir.

     1. Zafer dedi ki:

      Kolay gelsin ben sahtecilik suçundan 3 yıl ceza aldım itiraz ettim karar bekleniyor yarıya düştüğünde denetimli serbestlik görmem gerekiyomus sicilime işlenirse eğer silahlı güvenlik belgen yenilenir mi yada belgeyi almanın başka yolu var mıdır?

     2. admin dedi ki:

      Sahtecilik suçundan ceza almanız durumunda büyük ihtimal kimliğiniz iptal olur.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.