Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

680 sayılı KHK’nın 69.maddesinin incelenmesi

Editor

Yazarın şu ana kadar yazılmış 25 makalesi bulunuyor.

680 sayılı KHK’nın 69.maddesinin incelemesi

680 sayılı khk’nın 69. maddesi ile 5188 sayılı kanunda yapılan bir takım değişiklikler ile ilgili bu değerlendirme yazımızı kaleme aldık, hangi durumlarda kimler özel güvenlik olamaz ? sorusuna yanıt bulamadığınız takdirde altta ki yorum  bölümünden güvenlik uzmanımıza sorularınızı yöneltebilirsiniz. Aşağıda önce kanunun eski halindeki madde kırmızı renkle belirtilmiş daha sonra yeni khk ile yapılan düzenleme belirtilmiştir. Bunların ardından bu değişikliğin incelenmesi ve özel güvenlik adaylarını nasıl etkileyeceği konularına değinilmiştir.

5188 sayılı kanun;

Özel güvenlik görevlilerinde aranacak şartlar

Madde 10- Özel güvenlik görevlilerinde aşağıdaki şartlar aranır:

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

b) (Değişik: 21/4/2005 – 5335/23 md.) Silahsız olarak görev yapacaklar için en az sekiz yıllık ilköğretim veya

ortaokul; silahlı olarak görev yapacaklar için en az lise veya dengi okul mezunu olmak.

c) 18 yaşını doldurmuş olmak.

d) (Değişik: 23/1/2008 – 5728/545 md.) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, (…)(1) zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

e) (Mülga: 23/1/2008 – 5728/578 md.) (Mülga:kaldırılmış demektir.)

f) Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile engelli bulunmamak.

g) 14 üncü maddede belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.

680 sayılı KHK;

MADDE 69- 5188 sayılı Kanunun 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı fıkraya (g) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki bent eklenmiştir.

“d) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.”

h) Güvenlik soruşturması olumlu olmak.”

İNCELEME:

TCK 53. Madde alınan hapis cezası mahkumiyetinin kanuni sonucu olarak bu cezanın infazı tamamlanıncaya kadar, kişinin belli hakları kullanmasından yoksun bırakılması konusunu işler.

5188 sayılı kanunun 10.maddesinin d) bendinde yapılan değişiklik ile “TCK 53. Maddede belirtilen süreler geçmiş olsa bile” şartına ek olarak “hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile” cümlesi eklenmiştir.

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı ne demek? Sanık hakkında hükmolunan cezanın belli bir denetim süresi içerisinde örneğin 5 yıl boyunca kasıtlı olarak bir suç işlememesi ve yükümlülüklere uygun davranması sonucu cezanın ortadan kalkması olarak açıklayabiliriz.

Yeni düzenlemede kasıtlı olarak işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezası almamış olmak hükmü aynen korunmuştur.

Af kapsamında bulunmasına rağmen belirtilen suçları işleyenlerin özel güvenlik görevlisi olamayacağını belirleyen suçlara, “özel hayata ve hayatın gizli alanına” karşı işlenen suçlar ile “uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları” eklenmiştir.

d) bendinin 3. Fıkrası ile burada sayılan suçlardan dolayı haklarında devam etmekte olan soruşturma ve kovuşturma bulunmaması gerekir. Bu madde ile ilgili daha önce bir kardeşimiz web sitemizden bu durumla ilgili soru sormuştu. Uyuşturucu madde bulundurmaktan hakkında devam eden bir soruşturma olduğunu ve özel güvenlik kimlik kartını yenileme yapacağını bununla ilgili sıkıntı yaşayıp yaşamayacağını öğrenmek istemişti.

Bu madde ile ilgili suçtan dolayı mahkeme sürdüğü sürece ve ayrıca bu suçtan ceza aldığı takdirde özel güvenlik görevlisi olamayacağı kesinlik kazanmıştır. Bu maddenin yukarıda sayılan suçlardan farkı, bir kişinin bu suçlardan dolayı haklarında soruşturma ve kovuşturmanın devam ediyor olması özel güvenlik görevlisi olamamasının yeterli sebebi olarak görülmesidir.

Son olarak ve en önemlisi;

h) bendi ile özel güvenlik görevlisinin güvenlik soruşturmasının olumlu olması şartının getirilmesidir. Bu madde ile bir kişi için, diğer bütün şartlar tam olsa bile, özel güvenlik görevlisi olabilmesi için, devletin emniyet ve istihbarat birimlerinin yapacağı güvenlik soruşturmasının olumlu sonuçlanması gereklidir. Güvenlik soruşturmasının olumlu olması koşuluyla özel güvenlik kurulu olumlu karar vermektedir.

HAGB ile ilgili özel güvenlik görevlisinin idare mahkemesine açtığı ve kazandığı dava ile ilgili haber

https://ozelguvenlik.net/mevzuat/karar/ozel-guvenlikciyi-isinden-eden-karari-mahkeme-hukuka-uygun-bulmadi/

ÖNEMLİ NOT: ozelguvenlik.net web sitesi güvenlik uzmanımızın yorumlarınıza, size yardımcı olmak amacıyla verdiği cevaplar, yasal mevzuat hükümleri çerçevesinde yapılan değerlendirmelerdir, bu yorum cevapları, kamu kurum ve kurullarını bağlamayacağı gibi farklı kararlarda verebilirler.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 954 YORUM
 1. Avatar Ali dedi ki:

  Cinsel taciz suçundan mahkemenin oldu sanık bendim ve sadece seni sağlık ocağında görmüştüm hatirladinmi demem cinsel taciz sayıldı sikeyet olmaması üzerine dava direk düştü hakim bu olayın karşıma cikmicagini soyledi kartımı yeniletecem bu sorun olurmu kaç gündür bu soruya cevap arıyorum lütfen aydınlatır mısınız

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Ali,
   Herhangibir ceza almamışsınız ve davada düşmüş sorun olacağını düşünmüyorum.

   1. Avatar Ali dedi ki:

    Hocam birde diğer soruma ek olarak 2014 yılında da polislerle kavgam vardi ikimiz de birbirimizden şikayetçi olduk bir kaç mahkeme sonra hakim karşı taraf şikayetini geri çekti sende alırsan kapanır dedi bende aldım ama daha sonra eve kağıt geldi bana 5 yıl suç islemiceksin eğer işlersen buda üzerine eklenir tarzında 5 yılda bitti geçenlerde eşimle kavga ettik hakaretten mahkemeliguz karakolda şikayetçi değildi mahkemede de olmayacak bundan ceza almazsam yenileme de geçebilir miyim

    1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

     Sayın Ali,
     Birincisi, 2014 yılındaki kolluk ile yaşadığınız adli işlem sonrası kimlik aldı yada yenileme yaptı iseniz bundan sorun olmaz aksi halde bu olaydan sonra ilk kez yapacaksanız, kolluk ile yaşadığınız kavga olayına kurul sıcak bakmayabilir, ikincisi hakaret dolayısı ile oluşan mahkemeniz şikayet geri çekilir ve ceza almazsanız sorun olmayabilir.

     1. Avatar Ali dedi ki:

      Saolun hocam teşekkürler zaten kimligimi 2014 teki olaydan sonra almıştım beni şaşırtan bu olayların hiç birinden ceza almamam ve kapanan dosyalardan sorumlu tutuluyoruz gibi galiba çalıştığım firmaya bilgi verilecegini söylediler hocam ilk önce oraya bilgi gider demi

     2. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

      Sayın Ali, firmanızın da bilgisi olur tabi

 2. Avatar Merve dedi ki:

  Mrb 2018 yilinda aldigim guvenlik kimlik kartim magdur oldugum fuhus icerikli devam eden mahkeme nedeniyle iptal edildi kimligimi geri almak istiyorum davada magdur oldugum icin ceza almam mümkun degil…benim sorum su kimligimi nasil eri alabilirim cvplarsaniz cok mutlu oluum

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın merve,
   Mağdur sıfatıyla iptale neden olan mahkemenizden ceza almaz iseniz karar ile birlikte özel güvenlik şubeye yeniden müracaat edebilirsiniz.

   1. Avatar Yusuf dedi ki:

    Sayın hocam daha onceki yorumlarda hırsızlıktan hagb alıp sorusuz bitirip alanlar mevcut naim isimi arkadasın sorusu ve sizin verdiğiniz cevap aşağıda
    Slm benim hırsızlıktan bir dosyam var bana yerine hagb verildi 5 yıl bitti 2012de daha önce 2kez yenileme yaptım bir sıkıntı olmadı düşüm evrağı elimde Var daha önce bu şekilde aldım mayıs 2019 yenileme yaptım sıkıntı olmadı şimdi yenilemem geldi sıkıntı olurmu acaba tesekkurler
    Cevap Ver
    AvatarÖzel Güvenlik 13 Mayıs 2020, 02:16
    Mayıs 2019 da yenilemeniz yapıldıysa yine yapılır.

    1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

     Sayın yusuf,
     680 sayılı khk dan öncesi ve sonrası önemli değişiklikler oldu, bu nedenle khk dan sonra yenileme yapıldığını söylediği için biz yeniden yapılır demişiz, yani o arkadaşın mevzuat değişikliğinden sonra yenilemesi yapılmış orda takılmadıysa yine takılmaması gerekliydi.

     1. Avatar Yusuf dedi ki:

      Sayın hocam Demek istediğim mevzuat değişikliğinden sonra hırsızlık suçundan hagbyi sorunsuz bitirip düşüm kararıyla yenileyen var
      Yeni yorum yaan arkadaşlar da hırsızlık suçundan hagbyi sorunsuz bitirmişler yenilemeniz biraz zor cevabı vermişssiniz

     2. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

      Sayın Yusuf,
      Zor dan maksadımız kurullar diğer suçlara göre hırsızlık suçundan işlem görenlerin haklı olarak daha fazla üzerinde duruyorlar, herkes için aynı karar çıkmayabiliyor, bazen onaylanıyor bazen red veriyorlar. Sadece arşiv araştırması (adli kayıtlar) söz konusu olsa daha net yorum yapılabilinir ancak güvenlik soruşturması farklı birşeydir orda ne çıkacağını biz bilemeyiz.

   2. Avatar Merve dedi ki:

    muracat ettigimde tekrar guvenlik sorusturmasinami giricem peki

    1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

     Sayın Merve,
     Evet yeni kod kanun nedeniyle bir değişiklik olmazsa her yenilemede güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmaktadır.

   3. Avatar Merve dedi ki:

    Mahkemeye 4 ay var bulundugum mahkemenin hakiminden mahkeme gününü beklemeden calisabilir gibi bi yazi almam mumkunmudur

    1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

     Sayın Merve,
     Mahkemenin dava sonucu kesinleşmeden öyle bir evrak vereceğini sanmıyorum, yine de gidip sorabilirsiniz

 3. Avatar Kemal dedi ki:

  Hocam kamu kurumunda calisiyorum kavga olayina karistim mahkemelik olduk kartim iptal olurmu

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Kemal,
   Kavga, özel güvenlik kimlik karınızın iptali için yeterli bir sebep değildir.

 4. Avatar Osman dedi ki:

  Slm hirsizliktan hakkimda bir hagb verildi oda bitti 5yil gecti dusme evragi var guvenlik olararak devam ediyorum kimlik yenilemem geldi bir sıkıntı cikarmi acaba tesekkur ederim cvp

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Osman,
   Uyuşturucu suçundan ayrı durumda yenileme yapan oldu ancak hırsızlık suçuna rağmen yenileme yapan konusunda buze henüz kimseden dönüş olmadı. Bu nedenle yüz kızartıcı suçlarda yenileme zor görünüyor, geçerseniz bilgi verin lütfen

 5. Avatar Sadim dedi ki:

  Slm hirsizliktan bir cezam vardi yerine hagb verildi oda bitti 2010da fakat 8yildir calisiyom dusme evragim var kimligim iptal olurmu veya yenilenirmi daha once yaptim biraz tegirginim cvp yazarsaniz sevinirim

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın sadim,
   Hırsızlık suçu ile ilgili işlem 18 yaş öncesi ise sorun olmayabilir ancak 18 den büyükken işlem görmüş iseniz kurul pek olumlu bakmıyor, uyuştunucudan geçen var ancak yüz kızartıcı suçlar biraz zor.

 6. Avatar hasan dedi ki:

  admin usturucudan denetim serbeslık aldım ve 5 yıl erteleme verdi savcı hepsınını sorunsuz bıtırdım guvenlik sertıfakamı yenılemeye gırdıgımde acaba sertıfakımı yenilemede bır sıkıntı olurmu bılgınız varsa yardımcı olursanız sevinirim

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Başka bir sorun yoksa alabilirsiniz, zira uyuşturucudan sorunsuz bitirip yenileme yapan oldu.

   1. Avatar Beyti dedi ki:

    Kartım yenileme aşamasında uyuşturucudan iptal oldu bu ay DS bitiyor DS bittikten sonra kartımı yenileyebilir miyim yoksa 5 yılın sonunda dava düşünce mi yenileyebilirim

    1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

     Sayın Beyti,
     5 yıl hagb veya erteleme verildi ise bu süreyi tamamlamanız gerekecektir, zaten yenilemeye gitseniz özel güvenlik şube sizden düşüm evrakını isteyecektir.

 7. Avatar Berkant dedi ki:

  Slm hakkimda hirsizliktan 2009dan bir hagb var 5yil gecti dava dustu bende 2011den beri calisiyorum benim yenilemem geldi bir sıkıntı olurmu hocan net cevap yazarsaniz cok sevinirim kimligim yenilenirmi yoksa iptalmi olur

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Berkant,
   Hırsızlık suçu için size net cevap vermek ne yazık ki zor.

 8. Avatar Emre dedi ki:

  Merhaba, bnde bir kamu kurumunda güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım. 2 sene önce bnde uyuşturucudan yakalandım. Denetim serbestliğim biteli 1 sene oldu ve temiz bir şekilde bitirdim çok şükür. Bundan 1 ay önce de alkolden ehliyet kaptırdım. 2 sinde de mahkemelik bir durumum olmadı. Herhangi bir ceza almadım. Sicilim de çok şükür temiz. Önümüzde ki ağustos ayında yenileme sınavım var. Yapmış olduğum hatalardan dolayı kimlik iptal olma durum nasıl.? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim….

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Emre,
   uyuşturucu suçunun ardından denetimli serbestlik alıp sorunsuz bitirmişsiniz buraya kadar olsa yenilemenizin yapılması için pek bir engel görünmüyor, ancak ceza almadım dediğiniz alkollü araç kullanma suçunun karşılığında karayolları trafik kanununun ilgili maddeleri nedeniyle ehliyetinize el konulmuş, bu kayıt güvenlik soruşturmanızda soru işaretleri oluşturabilir, yine de yenileme yapılabileceğini düşünüyorum.

  2. Avatar Metin dedi ki:

   Benimde uyuşturucu suçundan kimliğim iptal oldu ve DS bu ay bitiyor DS bitikten sonra yeniden başvurup kartımı alabilir miyim

   1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

    Soruşturmanızda başka bir sorun olmazsa alma ihtimaliniz var

 9. Avatar Semih dedi ki:

  Merhabalar bundan 3 hafta yada 1 ay önce Sayın admine tatlı sitemim olmuştu. Bende uyuşturucu suçundan 5 sene hagb verilmiş ve kartım yenilemede iptal olmuştu. Davam bitip düşme kararını şubeye dilekçe ile verip dosyamın tekrar değerlendirmesi için başvuru yapmıştım. Bu ve bunun gibi forumlarda her gece gezip benim durumumda olupta kartını geri alan varmı diye hep gezdim. Maalesef ne forum adminlerinden nede başka arkadaşlardan bir olumlu cevap göremedim. Varsa yoksa Red kararı veriyorlarmış. Evet sayın admin ben size emsal karar olarak bu yazımı yazıyorum. İnşallah yayınlarsınızki çaresiz aklı takılı endişeli arkadaşlara bir umut ışığı olurum. Bugün itibariyle komisyon kararı ile kartımı iade kararım çıktı. 1 haftaya kadar yenilenmiş olarak alacağım. Herşeyi şube deki görevlilere sordum. Ve beni aydınlattılar. Cinsel taciz, hırsızlık, zimmete para geçirme, gasp gibi yüz kızartıcı suçlardan geri dönüş yok dediler. Fakat uyuşturucu kullanmış ve soruşturması ds VS temiz olarak bitirmiş. Hakkındaki dava da düşmüş ise ve bundan başkada hayatında herhangi bir suça karışmamış ise 2.şık yani güvenlik soruşturması olumlu olmak sınıfınıda geçiyormuşuz. Allah bana nasip etti sizde kendiniz bizzat gidip araştırın vazgeçmeyin. Uyuşturucu kullanmayın😊 böyle benim gibide bir hataya düşüp böyle zorluklarla uğraşmayın. Uyuşturucu kullanmak hatadır kabul ama onunla insanları bir kalemde silmek ise en büyük hatadır.. Herkesin inşallah Allah kalbine göre verir. Saygılar.

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Semih,
   Öncelikle yenilenen kartınızın hayırlı olmasını diler, sizin adınıza sevindiğimizi bilmenizi isteriz. Bu konuda dava açıp kazananlar olduğunu ama bize dava evraklarını gönderen olmadığı için yayınlayamadığımızı birçok yorumumuzda belirtmiştik. Dikkat ederseniz, bu yazımız altında binden fazla yorum var ve her biri uzmanımız tarafından mutlaka cevaplanmıştır, birçok sitede böyle bir uygulama olmadığı gibi hukuki destek her yerde ücretlidir ve bunu ödemeden kimse sizi muhatap almaz, bizim amacımız daha önce özel güvenlik kurullarında görev yapmış olanlardan görüş alarak, hukuki sorunu olanlara yardımcı olmaktır, yazımızda da belirttiğimiz gibi biz yasal mevzuata ve kurulların genel uygulamalarına göre yorum yapıyoruz, ancak kararı verecek olan özel güvenlik kurullarıdır ve bizim yorumumuz resmi kurumları bağlamaz. Uyuşturucu suçu konusunda ancak, sizinle aynı durumda olanlar için emsal teşkil edebilirsiniz. Zira bu suç konusunda kurullara yakın insanlarla daha önce yaptığımız görüşmelerde genel eğilimin, uyuşturucu suçuna karışanlara kimlik verilmemesi veya yenilemenin yapılmaması baskın olarak karşımıza çıkıyordu. Ancak sizin ki gibi sorunsuz bitirilen sürenin ardından düşüm alanlardan red alıp mahkemeye gidip kazananlar olduğu için kurullar artık, size verdiği doğrultuda karar almaya başlamış olabilir. Durumunuzla ilgili yaptığınız bilgilendirme gerçekten önemli, tekrar yeni kimliğinizin hayırlı olmasını diliyor, yazdığınız yorumdan yararlanacak arkadaşlar adına teşekkür ediyoruz.

   1. Avatar Semih dedi ki:

    Sayın admin çok teşekkür ederim. İnşallah herkes istediği hayırlı haberlere ulaşır ve kimlik kartlarını alır. Allah Bi daha bizleri suça ve suç teşkil edecek durumlara düşürmez. Zira özel güvenlik ler bu konuda hep diken üstünde ve normal insanlardan 2 kat daha dikkatli olmak zorunda.. Herkese selamlar saygılar.

 10. Avatar Ali kemal dedi ki:

  2012 yilinda 1 yil 8 ay ceza yedim kaçak bahisten 5 yil herhangi bir suc olamayacak sekilde herhangi bi suc olmadi 5 yil icinde. evraklari gotururken bu dosyayi istediler Mahkemeye dilekce verip düşüş yaptim ek karari alip teslim ettim olumlu yada olumsuz sonuclanirmi kimlik karti verirlermi kolay gelsin

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Ali Kemal,
   Güvenlik soruşturmanızı etkileyecek başka bir sorun yoksa olumlu çıkabilir.

1 18 19 20
BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.