Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

A.Ü. Özel Güvenlik ve Koruma ön lisans programında ki çelişki!

Editor

Yazarın şu ana kadar yazılmış 25 makalesi bulunuyor.

A.Ü. Özel Güvenlik ve Koruma ön lisans programındaki çelişki!

Bildiğiniz gibi 680 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Kanunun bazı maddelerinde değişiklikler yapıldı.

blank

blank

Bu değişikliklerin hepsine birde bu yazımda değinmeyeceğim, madde madde değişiklikleri incelediğimiz yazılarımı editör köşe yazıları sayfamızda bulabilirsiniz.

680 sayılı KHK’nın 66.maddesin de yapılan düzenleme ile Özel güvenlik birimleri veya özel güvenlik şirketlerinin şubelerinde veya onbeş kişi ve üzerinde özel güvenlik görevlisi istihdam edilen yerlerde en az bir güvenlik sorumlusu belirlenir. Güvenlik sorumluları 10 uncu maddede belirtilen şartlara ilave olarak en az önlisans mezunu olma şartı aranır.”

Görüldüğü üzere “Güvenlik Sorumlusu” statüsü bu mevzuat ile güvenlik sektörüne girmiş oldu. Güvenlik sorumlularının özel güvenlik görevlisi olma şartlarını düzenleyen 10.maddede ki şartlara ilaveten Ön lisans yani 2 yıllık meslek Yüksek Okulu mezunu olma şartı getirildi.

Bu eklenen maddeyi olumlu bulduğumu hemen belirtmek isterim. Çünkü ihdas edilen bu yeni kadroda çalışmak isteyen özel güvenlik personelini, eğitim durumlarını yükseltebilmeleri için teşvik ediyor.

Kanun değişikliği tahsil durumunu Ön lisans olarak belirlemiş ama herhangi bir branş yada bölüm zorunluğu getirmemiştir. Güvenlik Sorumlusu olabilmek için “Özel Güvenlik ve Koruma” ön lisans programlarından mezun olmanıza gerek yoktur. Herhangi bir Ön lisans programını bitirmiş olmanız yeterlidir.

Durum böyle iken, elbette, halen sektörde çalışan özel güvenlik personelinden tahsil yapmak isteyenlerin yöneleceği ilk adres, hem çalışıp hem okuyabilecekleri, Anadolu Üniversitesinin ön lisans programlarıdır.

Doğal olarak özel güvenlik sektöründe çalışan personel bu Üniversitenin Özel Güvenlik ve Koruma bölümünü tercih etmek isteyecektir. Ancak bölüm ile ilgili kayıt şartlarını incelediğimde inanın çok şaşırdım, bu şartları hangi düşünce ve ne amaçla koyduklarına anlam veremedim.

Şöyleki Özel Güvenlik ve Koruma bölümü için öyle bir “Özel Koşul” şartı getirilmiş ki, bu şartı getirenlerin de neden bunu istediklerini bildiklerini sanmıyorum.

Bu nedenle, belki farkında olmadan böyle bir hata yapmışlardır düşüncesiyle bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi Ön lisans bölümü için Fakülte yönetiminin koyduğu “Özel Koşul”nedir peki?

Aynen ekliyorum;
Programa Kayıt İçin Özel Koşul
Özel Güvenlik ve Koruma Ön lisans Programına kayıt yaptıracak adayların tam teşekküllü resmî bir hastaneden, bu mesleği yapmayı engelleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını, erkek adayların 170 cm’den, kız adayların 163 cm’den kısa olmadığını belgeleyen sağlık kurulu raporu ile sabıka kayıtlarının olmadığını gösteren belgelerini kayıt için AÖF bürosuna vermeleri gerekmektedir.

aöf özel güvenlik ve koruma önlisans

Anadolu Üniversitesi Açıköğritim Fakültesi Özel Güvenlik ve Koruma önlisans programı kayıt şartları sayfasına gitmek için tıklayınız..

Evet sizinde dikkatinizi çekmiştir herhalde, fiziki ve ruhsal engel ile sabıka konuları zaten kanunda da özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli koşullardandır. Ancak, Özel güvenlik görevlisi olacak erkek adayların 170 cm’den kız adayların 163 cm’den kısa olmamaları konusu oldukça düşündürücüdür.

Böyle bir boy şartı 5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerinin uygulanmasına dair kanunda olmadığı gibi, herhangi bir olay anında yardımcısı durumunda olup emir ve talimatı altına girilecek genel kolluk kuvvetlerinde bile bu boy standardı yoktur.

Emniyet Teşkilatına girecek Polis adaylarından erkerler için boy şartı 167 cm. kızlar için boy şartı 162 cm’dir.

Hangi akla hizmet Genel Kolluk Kuvveti olan Polis Teşkilatında uygulanan, standartların üzerinde bir boy oranı özel güvenlik görevlisinden istenmektedir.

Bu bölümle ilgili mantık dışı uygulama bununla da sınırlı değil malesef, birde şöyle bir durum var, yukarıda vurguladığım gibi kanun da güvenlik sorumlusu olabilmek için özel güvenlik ve koruma bölümü mezunu olma şartı değil, ön lisans mezunu olma şartı vardır.
Bu durumda Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Özel GÜvenlik ve Koruma ön lisans programına kayıt olmanın pek bir anlamı yoktur. Boy şartları tutmayan özel güvenlik görevlileri bu şartların hatta sağlık raporu vs. dahil hiçbirinin istenmediği farklı bölümlere de kayıt yaptırabilir.

Ancak, 5188 sayılı kanun da bile boy şartı belirlenmemesine ve bu durumun özel güvenlik şirketlerinin inisiyatifine bırakılmış olmasına rağmen, Anadolu Üniversitesi yönetiminin neden böyle bir şartı koyduğunu açıklamasını ve eğer kayıt bilgilerinin yer aldığı sayfaya bu özel koşul sehven kondu ise uyarımızın dikkate alınarak düzeltileceğini umuyorum.

Güncelleme: Yükseköğretim Kurumu tüm üniversitelere yazı göndererek özel güvenlik ve koruma önlisans programlarında uygulanan boy kilo şartını, kanunda bulunmamasını gerekçe göstererek kaldırdı. Editörümüzü konu ile ilgili 2017 yılında kaleme aldığı ve kamuoyunun dikkatini çektiği bu makalesiyle sorunun ortadan kalkmasına verdiği katkı sebebiyle kutluyoruz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Avatar Adil dedi ki:

  Iyi gunler ozel guvenlik olarak calismaktayim gecen ay guvenlik sorumlusu olarak atanmisim ama o kagidi imzaladim duyduguma gore imza atsamda atmazamda islrme alniyormus kagit ustunde sorumlu olmak istemiyorum hersirket boyle hileli davraniyor sorumlu yalama birisi oluyor maas farkoni o aliyor ceremesino bizler cekiyoruz

 2. Avatar Fatih dedi ki:

  Peki güvenlik vardiya amirliğinde de mezuniyet şartı aranacak mı? En azından lise mezunu diye biliyorum.ve söylediklerinize de aynen katılıyorum çok saçma bir sistem.benim zaten silahlı özel güvenlik kimliğim var ve de çalışmaktayım.Bunun üzerine 2 yıl açıktan özel güvenlik bölümü okumak istedim.Aranan şartlar çok saçma ben zaten heyete girmişim silahlı kimlik alırken ve orda da boy kiloyla ilgili hicbir şart bulunmamaktaydı.Eğer üniversite bölümünde böyle bir şartlandırma yapılıyorsa mantıken silahlı ögg kimliği alırkende koymaları gerek.zaten ben silahlı özel güvenlik olur ibareli heyet raporumu almışım tekrar dan heyete girilmesi çok saçma

 3. Avatar Yasar dedi ki:

  Ben açikögretim iki yillik ön lisans mezunuyum bir projede güvenlik sorumlusu olarak vazife yapabilirmiyim.

  1. Avatar admin dedi ki:

   Sayın Yaşar,
   Şu an yürürlükte olan özel güvenlik mevzuatı gayet açık, güvenlik sorumlusu olabilmek için önlisans (2 yıllık yüksekokul) mezunu olmak yeterlidir, Anadolu Üniversitesinin Açıköğretim önlisans yada lisans bölümlerinden mezun olan herkes diğer üniversitelerin mezunlarına tanınan tüm haklardan aynı şekilde yararlanır, aksi zaten anayasada ki eşitlik ilkesine aykırılık teşkil eder.

 4. Avatar cglaerdgn dedi ki:

  Celal Bayar Üniversitesi özel güvenlik ve koruma mezunuyum bizde okula girerken o tam teşekküllü hastaneden raporu aldık boy kilo standartına uygun alımlar yapıldı. 6 aylık kurslarla yeterince piyasade var oldunuz bence artık biraz sizde zorluk çekin. Biz vizeden finale koştururken çıkmış soru çözüp sertifika alanların bizim amirimiz olması çok büyük bir haksızlık en kısa zamanda umuyorum ki Özel Güvenlik bölümü mezunu olması şartlarıda eklenir yasaya.

 5. Avatar deryam366 dedi ki:

  kamu hastanesinde 10 yıldır güvenlik olarak çalışıyorum 4 yıllık lisans mezunuyum kamu yönetimi fakat amir seçiminde veya müdür seçiminde adam kayırma görüyorum güvenlik arkadaşlar arasındada adam ayrımı yapıldığı işini yapanı değilde yalamalık yapanların korunduğu bir ortamın oluştuğu görülmektedir personel sorumluları personelin çalıştığından bile haberleri yok kim ona daha iyi yalamalık yapıyorsa onu kayırıyor kolluyor yani işini düzgün yapan arkadaşlar ezilmeye mahkum biraz sesini yükseltince ya tutanak yiyor yada yerleri değişiyor o yüzden düzen diye bir kavram olmuyor ve olmayacak daha çok şey yazmak isterim ama boşverin

 6. Avatar Erkut dedi ki:

  Ben 11 yıldır jandarma teşkilatında muvazzaf personelim. Özel güvenlik amiri olmak için üniversite mezunu olmam şart mı? Eğer şart değilse hangi kanun maddesini örnek gösterebilirim? Bu konu da yardımcı olabilir misiniz? Şu anda Kamu Yönetimi okuyorum.

  1. Avatar admin dedi ki:

   Özel Güvenlik Şirketlerinde veya Eğitim Kurumlarında yönetici olabilmek için 4 yıllık fakülte mezunu olması gerekir. Özel güvenlik şirketlerinin şubelerinde ve 15 kişiden fazla özel güvenlik görevlisinin çalıştığı birimlerde Güvenlik Sorumlusu olarak belirlenecek kişinin de en az iki yıllık yüksekokul mezunu olması gerekir.

   1. Avatar mehmet dedi ki:

    tamam bizim kurumdada işleyiş yalamalikla lide mezunları amir nereye şikayet edebiliriz

 7. Avatar Emin dedi ki:

  Siz dua edin daha önce 1,75 boy istiyorlardı. Biraz insafa gelmişler.

 8. Avatar Serhad dedi ki:

  Ben 10 yıldır silahsız kimlik sahibi güvenlik görevlisiyim. Bu programa kayıt yaptırmak istediğimde, benim gibi güvenlik kimliği olanlardan da sağlık raporu istemeleri abestle iştigal değilmidir? Devletin verdiği kimliğe güvenmiyor olamazlar herhalde. Hali hazırda güvenlik kimliği sahibi olanlar için “kimlik ibrazı yeterlidir” ibaresi konulup, zaten zor şartlarda çalışan güvenliklere ekstra sağlık raporu masrafı çıkarılmamalıdır…

BİR YORUM YAZ