Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Başından vurulan özel güvenlik olabilirdi!

Editor

Yazarın şu ana kadar yazılmış 25 makalesi bulunuyor.

Başakşehir’de bir siteye giren hırsız, kendisini fark eden bir kişiyi boğuşma sırasında silahla başından vurdu. Yaralı şahıs hastaneye kaldırılırken, hırsız ise kısa sürede yakalandı.

 

blank

blank

Öncelikle olay ile ilgili iha ajansında yayınlanan habere bakalım; Olay, Dün akşam saat 19.00 sıralarında Bahçeşehir Tahtakale Mahallesi Fırat Caddesinde bulunan lüks bir sitenin önünde yaşandı. İddiaya göre, siteye hırsızlık amacıyla giren ismi öğrenilemeyen bir kişi fark edilince olay yerinden kaçmaya çalıştı. Koşarak olay yerinden uzaklaşmaya çalışan hırsızı Sancar İhsanov, seslenerek engel olmak istedi.

İkili arasında kısa süren boğuşmanın ardından hırsız belindeki tabancayı çıkararak iki el ateş etti. Saldırganın silahından çıkan mermiler İhsanov’un başına isabet etti. İhsanov kanlar içinde yere yığılırken, şüpheli olay yerinden kaçtı.

Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı

Çevredeki vatandaşların haber vermesi üzerine olay yerine çok sayıda polis ekibi ve sağlık ekibi sevk edildi. Polis ekipleri çevrede güvenlik önlemi alırken, sağlık ekipleri ise başından vurulan İhsanov’a müdahale etti. Yapılan ilk müdahalenin ardından yaralı çevrede bulunan özel bir hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. İhsanov’un durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Hırsız polis ekipleri tarafından kısa sürede yakalandı

Bir kişiyi silahla yaralayan ve olaydan sonra kaçarak uzaklaşmak isteyen saldırgan, polis ekiplerinin dur ihtarına uymayarak kaçmaya devam etti. Ekipler ise havaya ateş ederek durdurmaya çalıştı. Ancak dur ihtarlarına uymayarak kaçan şahıs polisin yaptığı çalışma ile kısa sürede yakalanarak gözaltına alındı.

Hırsızın kaçtığı o anlar kamerada

Lüks siteye hırsızlık için giren ve kendisine müdahale etmek isteyen şahsı başından vuran hırsızın, lüks siteye girmeden önce bir restorana girerek gözlem yaptığı ve olay sonrasında kaçtığı anlar güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde, hırsızın lüks site yakınında restorana girdiği ve olay sonrasında kaçtığı görülüyor.

DEĞERLENDİRME

Haberden anlaşılan olayın yaşandığı sitede bir özel güvenlik görevlisinin bulunmadığıdır olsa idi mutlaka bahsedilirdi, zira hırsıza müdahale etmeye çalışan kişidende güvenlik görevlisi olarak bahsedilmiyor, haber ile ilgili yeni bir açıklama yapılırsa burada ki yazımızda konuyu yeniden değerlendirebiliriz, şimdi bizim burada sorgulamamız gereken konu ise, bu sitede silahsız özel güvenlik görevlisi bulunsa idi bu tür bir hırsızlık girişimi durumunda ne yapabilecekti?

Gördüğünüz gibi hırsız silahlı ve kendisine müdahale eden kişiyi silahla başından vurmuş, özel güvenlik görevlisi bu hırsızlık girişimini engellemekle görevli değil mi? sitenin güvenliğini sağlamak amacıyla orada görevlendirilmiyor mu? eğer öyle ise silahlı bir hırsıza karşı nasıl bir tedbir ve müdahale taktiği uygulayacaktı?

Elbette buna verilecek cevaplar mevcut olsa da, hiçbirisi silahlı bir saldırgana karşı kullanılacak ve onu etkisiz hale getirecek tam bir tedbir olmayacaktır. Eğer özel güvenlik görevlisi silahlı olmayacaksa daha ütopik tedbirlerden  bahsedebiliriz, mesela İngiltere gibi güvenlik kuvvetleri haricinde ülkede kimsenin silah edinmesine ve taşımasına izin verilmeyebilir? ama şu da unutulmamalıdır ki İngiltere ateşli silah ile ilgili tedbir almış olsa da bu sefer bıçaklı saldırılar ile uğraşmak zorunda kalmıştır son olaylar bunun somut birer göstergesidir.

Silahsızlanma her ne kadar istense de şu an için ülkemizde uygulanabilir görünmüyor, çünkü mevcut olan edinilmiş silah sayısı çok fazladır, hatta yivsiz silahlar (av silahları) ruhsatsız olarak ülkemizde rahatlıkla satın alınabilmektedir. Bu konuda ki istatistiksel verilere Umut Vakfının yayınladığı “Türkiye 2019 Silahlı Şiddet Raporu ve Haritası” isimli çalışmasını bu yazımızdan inceleyebilirsiniz. Ülkemizde ki Ateşli silahlarla ilgili konu ayrı bir başlık altında uzun sürecek bir inceleme olacağından burada tedbir olarak silahsızlanmayı uygulamamızın şimdilik imkan dahilinde olmadığını söyleyerek bitirelim.

O zaman kolluk kuvvetlerinde olduğu gibi özel güvenlik alanında da silahlı görev yapılacak alanların ve özel güvenlik silah kullanma yetkisinin belirlenmesi için yenilikçi ve çağa uygun bir yasal düzenleme üzerine çalışılması gerektiği inancındayım. Bu yetkiyi kullanacak özel güvenlik personelinin eğitimleri ve tahsil şartı gibi kriterler de yeniden düzenlenebilir.

Özel güvenlik görevlilerininde bu konuda ki görüşleri önemlidir, zira modern yönetim sistemlerinde iş ile ilgili hayata geçirilmesine ihtiyaç duyulan düzenlemeler için öncelikle mutlaka işi yapanların görüşü alınmalıdır. Siz de bu konuda somut yaşadığınız olay ve düşüncelerinizi yazımızın altında ki yorum bölümümüzden yapabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Murat dedi ki:

    Kesinlikle haklısınız özel güvenliğin ne yetkisi var ki

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.