Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Bazen de güvenliği abartıyor muyuz?

Editor

Yazarın şu ana kadar yazılmış 25 makalesi bulunuyor.

Bazen de güvenliği abartıyor muyuz?

Güvenlik ve güvende hissetme ihtiyacına, ekonomik ve sosyal gelişimler, teknolojik gelişmeler, uluslararası ilişkiler ve bölgesel sorunlar ile terör gibi unsurlar nedeniyle her geçen gün talep artmaktadır.

blank

blank

Barınma ihtiyacımızı karşılayan ikametlerimizin güvenliğinden başlayıp, kendi kişisel güvenliğimiz, işyerimizde ki Bina Tesis güvenliği, Çocuklarımızın Okul Güvenliği, Ulaşım Araçlarımızın Güvenliği, alışveriş için gittiğimiz AVM güvenliği gibi birçok alanda karşımıza çıkan bir olmazsa olmazdır artık güvenlik.

Bazen de güvenliği abartıyor muyuz01

Bir de spor müsabakaları vardır, güvenlik ihtiyacı yadsınamaz olan. Bende böyle bir müsabakada alınan güvenlik tedbirlerinden bahsetmek istedim bu yazımda.

Altta vereceğim bilgilerden sonra yazı başlığım konusunda bana hak vereceğinizi düşünüyorum, çünkü rakamlar gerçekten düşündürücü! acaba gerçekten bazen abartıyor muyuz güvenlik konusunu.

Bazen de güvenliği abartıyor muyuz02

08 Eylül 2017 tarihinde Türkiye Futbol Federasyonunun 1. Lig’de 4. haftada Gazişehir Gaziantep ile Adanaspor arasında oynanan futbol karşılaşmasından ve gerçek rakamlardan söz etmek istiyorum.

Bein Sport yani eski adıyla Lig Tv’den yayınlanan bu karşılaşmayı Stadta kaç seyirci izlemiş biliyormusunuz? Aşağıda veriyorum rakamları;
Stadta toplam biletli seyirci: 900
Evet sadece 900 seyirci bu maçı stadta izlemiş fotoğraflar bein sports yayınından ve tribünlerin durumu görülüyor, peki 900 seyircinin izlediği bir maçta güvenliği sağlamak için kaç güvenlik personeline ihtiyaç duyulabilir.

Hadi benim güzel ülkemde güvenlik personeli sıkıntımız olmadığını düşünelim ve biraz bonkör davranalım ve her bir seyirci başına 1 güvenlik görevlisi koyalım, durum böyle olunca doğal olarak 900 güvenlik görevlisine ihtiyacımız olacaktır.

Bazen de güvenliği abartıyor muyuz03
Peki, gelelim maçta görevlendirilen ve Federasyon yetkililerinden aldığımız bilgilere göre resmi güvenlik görevlisi sayılarına.

Sadece 900 seyircinin izlediği bu maçta 926 Genel Kolluk Görevlisi ve 400 Özel Güvenlik Görevlisi olmak üzere toplamda 1326 güvenlik görevlisi görev yapmış.

Bu durumda 1 seyirci başına yaklaşık 1.47 güvenlik görevlisi düşmüş oluyor başka bir söyleyişle de Stat ta ve çevresinde maçı izleyen taraftardan fazla güvenlik görevlisi olduğudur.
Federasyon ve Emniyet yetkilileri bu tür görevlendirmelerde daha isabetli karar verebilecek mekanizmaları kurmalı varsa da işletmelidir, ilgili kulüplerle istişare yapılmalı ve taraftar beklentisi hesaplanarak güvenlik bulundurulmalıdır, bu kadar iş gücü ve enerji boşa harcanmamalıdır.

Saygılarımla,

OzelGuvenlik.Net Editör
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ