Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Korucular Subay Olabiliyor, Özel Güvenlik Ne Olacak?

Editor

Yazarın şu ana kadar yazılmış 25 makalesi bulunuyor.

Korucular Subay Olabiliyor, Özel Güvenlik Ne olacak?

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu korucular ile ilgili bir açıklama yaptı ve basına bu konu şu başlıklarla duyuruldu:

“Korucular Subay Olabilecek”

Belki bayan özel güvenlikler bu konuya yabancı olabilir ama bay özel güvenlikler Silahlı Kuvvetler ve Jandarma ki onbaşı, çavuş, uzman er, uzman erbaş, Astsubay (6 kıdemden oluşur)  ve Subay (Asteğmen, Teğmen, Üsteğmen,Kıdemli Üsteğmen, Yüzbaşı,Kıdemli Yüzbaşı, Binbaşı, Yarbay, Albay, Tuğgeneral, Tümgeneral, Korgeneral, Orgeneral, Mareşal) hiyerarşisini vatani görevinden dolayı gayet iyi bilir. Bir korucunun elbette ki doğrudan subay yapılabilmesi mümkün değildir, basına yansıyan ve içeriklerinde subay olabilmek için hangi şartların gerektiğine yeteri kadar yer verilmeyen haberler, kamuoyunda sanki korucular doğrudan subay olabilecekmiş gibi bir kanı oluşturmuştur. Doğal olarak yazımızın ana konusunu oluşturan ve özel güvenlikler için polis olma yolu açıldı gibi haberlerle yanlış bilgilendirme sonucu özel güvenlikler de özellikle sosyal medyadan korucular subay olabiliyor da biz neden polis olamıyoruz gibi serzenişler de bulunmaktalar.

korucu

Koruculardan Jandarmaya personel alındığı doğrudur ancak subay olarak değil uzman erbaş olarak alınmışlardır, üstelik belirli şartları taşıyan (Eğitim Durumu, Fiziksel Durumu, Soruşturma Durumu gibi) korucular titizlikle yapılan elemeler sonucu uzman erbaş eğitimine katılmaya hak kazanmışlardır. Subay olma durumlarına gelince, uzman erbaş olan bir korucunun doğrudan subay olması mümkün olmadığı gibi zaten silahlı kuvvetlerde ve Jandarma da sınavla alınan diğer uzman erbaşlar içinde durum böyledir.
Bir uzman erbaşın önce Astsubaylık şartlarını taşıması ve Astsubaylık sınavına girmesi gereklidir, Astsubay olma hakkını elde ettikten sonra yine bulunduğu statü ve rütbede öngörülen sürede görev yapması ve yine silahlı kuvvetlerin veya Jandarmanın belirleyeceği zaman ve şartlara göre sınava tabi tutularak Subaylığı geçiş yapabilmeleri mümkündür. Görüldüğü gibi dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de statü elde etmek kolay değildir, büyük emek ve çaba ile zaman gerektirir. Zaten Koruculuktan Generalliğe kadar yükselebilen bir süreç bana çok ütopik gelmektedir. İkinci Dünya Savaşında Avrupa’ya kök söktüren ve Onbaşılıktan Mareşalliğe kadar yükselen Adolf Hitler örneği de çok uç bir örnektir ve başka buna benzer tür de mevcut değildir.

uzman

Korucuların da korucu olmadan önce her Türk vatandaşına tanınan Uzman Erbaş sınavına girme hakkı mevcuttu tabi ki gereken özellikleri taşımak  şartıyla, ama onlar ya girdiler kazanamadılar ya da süre ve yaş durumundan belki bu imkanlardan yararlanamadılar, silahlı kuvvetlerde zaten kendi bünyesinde kadrolu görev yapan koruculardan, onları da bu konuda teşvik etmek ve moral ve motivasyonlarını yükseltmek için böyle bir uygulama ile kendi içinde mevcut bulunan personelinin yükselmesinin yolunu açtı. Ben bu gelişmeyi oldukça önemsiyor ve olumlu buluyorum.

özel güvenlik polis

Emniyet Teşkilatında silahlı kuvvetler ve Jandarma kadar hiyerarşik yapı uzunca olmasa da benzer bir yapı mevcuttur. Çarşı ve Mahalle Bekçisi, Polis Memuru, Polis Başmemuru, Komiser Yardımcısı, Komiser, Başkomiser, Emniyet Amiri, 4. Sınıf Emniyet Müdürü, 3. Sınıf Emniyet Müdürü, 2. Sınıf Emniyet Müdürü, 1. Sınıf Emniyet Müdürü ve Sınıf üstü Emniyet Müdürü hiyerarşik yapısına sahiptir.

polis

Özel Güvenlik Görevlilerinin statü olarak çoğunun işçi sınıfında olması ve korucuların kurum aidiyetleri gibi İçişleri Bakanlığı yada Emniyet Genel Müdürlüğüne bir bağlarının bulunmaması nedeniyle bu kurum tarafından bekçi yada Polis olarak doğrudan alınabilmeleri mümkün görünmüyor, Ancak Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı ve taşeron şirketlerin aradan kaldırılarak işçi kadrosunda bulunan özel güvenlik görevlilerine de kadro verileceğini biliyoruz, henüz kadro şartları statüleri netlik kazanmadı ama yapılan açıklamalara göre bu konu ile ilgilide yasal mevzuat düzenlenecek, belki kadroya alınan özel güvenlik görevlilerinden şartları uyan personel ile ilgili önümüzde ki dönemlerde meslekte yükselme ile ilgili bir çalışma yapılabilir.
Özel Güvenlik Görevlilerini de eğitim durumlarını yükseltmelerine teşvik edecek, motivasyonlarını artıracak böyle bir düzenlemenin de destekçisi olduğumu bilmenizi isterim, bekleyelim ve görelim zaman ne gösterecek…

Yazımız ile ilgili görüşlerinizi lütfen altta ki yorum bölümünden bizimle paylaşınız.

Saygılarımla,

OzelGuvenlik.Net Editör
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Avatar metin dedi ki:

  mahkememden dolayı tekrar özel güvenlik kimliği alamamıştım,denetim süresini doldurdum,zaten karar mahkumiyet erteleme olarak ouşmuştu,adli sicil kaydım dilekçe ile silindi fakar arşiv kaydı vardır olarak kayıt var,özel gfüvenlik olmamda sakınca varmıdır.teşekkür ederim.

 2. Avatar Yunus dedi ki:

  Başka siteleri geziyorum hepsi sallıyo bi tek siz gerçekleri yazıyorsunuz teşekkürler

  1. Avatar admin dedi ki:

   İlginize biz teşekkür ederiz

BİR YORUM YAZ