Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Okul Güvenlik Görevlilerinin Görev Süresi Devamlı Olmalı

Editor

Yazarın şu ana kadar yazılmış 25 makalesi bulunuyor.

TYP’li Okul güvenlik görevlilerinin görev süresi devamlı olmalı

Yaşadığımız gezegende bir zamanlar kapılara kilit takmaya lüzum görülmez iken, bu yüzyılda ülkeler bile sınırlarını korumak için dikenli tel ve hatta yüksek beton duvarlar ile çevirmektedir.

blank

blank

21. Yüzyıl insanının güvenlik olgusuna bakışı değişmekte ve alınacak güvenlik tedbirlerine sürekli ilaveler getirilmektedir.

Bu değişim ve gelişim, insan gücünün azami ölçüde kullanılması ve beraberinde güvenlik teknolojileri ile desteklenmesiyle kendini göstermektedir.

Ülkemizde birçok alanda olduğu gibi eğitim alanında da güvenlik kavramının her geçen gün daha da önem kazandığı bir gerçektir. Bu gerçeği görmezden gelemeyen devlet yöneticilerimizin eğitim sektöründe güvenlik konusunda yeni bir konsensüs oluşturdukları hepinizce malumdur.

Toplum Yararına Proje (TYP) kapsamında “Güvenli Okul, Güvenli Gelecek” sloganıyla yola çıkılan bu uygulamada Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren ilk ve orta dereceli okullara özel güvenlik görevlileri arasından seçilen personeller, okul güvenlik görevlisi olarak atanıyorlar.

Şunu belirtmeliyim ki, güvenlik hizmetini yürütecek personele sağlanan istihdam ve bu güvenlik hizmetinden yararlanacak olan, kendimizden bile daha çok sevdiğimiz ve değer verdiğimiz çocuklarımız ile bu okullarda görev yapan öğretmenlerimiz açısından isabetli bir projeye imza atılmıştır.

Okullarda görevlendirilen özel güvenlik görevlileri okul bölgesindeki kolluk kuvvetleri (Polis, Jandarma) ile koordineli olarak bu görevi yürütecekler.

Benim üzerinde asıl durmak istediğim konu, yazıma seçtiğim başlıktan da anlaşılacağı üzere okullarda görevlendirilen özel güvenlik görevlilerinin görev süresinin başlangıç ve bitişinin belirlenmiş olması. Eğitim-Öğretimin başlangıcı olan Eylül-Ekim aylarında okullarda özel güvenlik görevlileri işbaşı yaptırılıyor ve Eğitim-Öğretim sonu olan Haziran ayında ise çıkışları yapılıyor.

Bunun ne gibi sakıncaları olabilir? şimdi biraz da bu konuyu irdeleyelim ve birkaç madde halinde sıralayalım.

1- Bir yıldan daha az bir süre için görevlendirilen Özel Güvenlik Görevlisinin iş ve gelecek kaygısı motivasyonunu olumsuz etkiler. Oysa Eğitim kurumlarının güvenliğini sağlayacak ve en önemlisi çocuklarımıza sahip çıkacak olan güvenlik personelinin bu kaygılarının en aza indirilmesi ve yaptığı göreve odaklanmasının sağlanması gereklidir.

2- Kolluk gücü olarak görev yapan Polis ve Jandarma personelleri bile görev yaptıkları birimde faaliyetlerini sürdürdükçe faaliyet konusu ve bölge ile ilgili tecrübe sahibi olur, çevreyi, yaşayanları, suç potansiyeli yüksek olan şahısları tanır, bu gibi tecrübeli ve görev yaptığı bölge yada birim ile ilgili azami bilgi sahibi personel, daha az süre görev yapan personelden doğal olarak daha fazla başarılı olur.

Okullarda görevli özel güvenlik görevlileri eğitime alındı02

Özel Güvenlik Görevlisi TYP kapsamında okul güvenliği olarak başladığı görevde okulun fiziki yapısını, personelini, çevresini, öğrencileri zamanla tanır, okul çevresine ve önlerine gelen serseri tipleri tespit eder ve burada görev yaptıkça bu konuda daha çok bilgi ve tecrübe sahibi olur bu da mutlaka görevdeki başarısına olumlu etki edecektir. Ancak TYP’li Özel Güvenlik Görevlilerine pek bu şans verilmemektedir.

Yıl sonunda görev süresi biten personelin bir sonra ki yıl aynı okulda tekrar okul güvenlik görevlisi olarak çalışması zordur. ozelguvenlik.net web sitemizde yayınlanan haber ve dökümanlardanda takip ettiğiniz gibi her yıl Okullarda görev yapacak güvenlik görevlileri noter huzurunda çekilen kura ile belirlenmektedir.

3- Okullarımız bizim için milli bir servettir ve kamuya aittir, eğitim-öğretim sonunda güvenlik görevlilerinin işten çıkarılması ile okul binalarının güvenliği de sıkıntıya girmektedir. Yaz döneminde okullarda hırsızlık ve mala zarar verme gibi suçlara rastlanmaktadır. Bu nedenle güvenlik hizmeti yaz döneminde de devam etmelidir.

4- Özel Güvenlik Sektöründe Özel Güvenlik Görevinin bir meslek olduğu algısı zaten zayıftır, TYP kapsamında okul güvenlik görevlisi olan özel güvenlik görevlilerinin mevsimlik işçi gibi dönemlik çalıştırılması da ne yazık ki bu algıyı daha da güçlendirmektedir.

Oysa Genel Kolluk Kuvvetlerine yardımcı olması amacıyla 2004 yılında çıkarılan 5188 sayılı yasayla ihdas edilen bu sektörün, doğru ve isabetli mevzuat ve uygulamalarla toplumda daha saygın bir hale getirilebileceği gibi ülke güvenliğine ciddi katkıları sağlanabilir.

Son olarak şunu söyleyelim güvenlik hizmeti 24 saattir ve kesintiye uğratılmaması gereklidir. Belirlenen bir sınav sistemi ile adil bir seçimle okul özel güvenlikleri devamlı olarak görev yapmalıdır.

Okullarda alınan güvenlik tedbirlerinin arttırılması ile özel güvenlik görevlendirilmesinin asayiş istatistiğine olumlu yansımasının bir göstergesi olması açısından “Okullarda alınan güvenlik tedbirleri olumlu sonuç verdi” başlıklı haberimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Konu ile ilgili görüşlerinizi altta ki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Saygılarımla,
OzelGuvenlik.Net
Editör
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Avatar Muge dedi ki:

  Peki bu kadro verilse guvenlik sertifikası olan herkese mi verilecek yoksa belirli bir süre iste çalışmak mi gerek o süre ne kadar ve nasıl oluyor

 2. Avatar Filiz dedi ki:

  Typ meb güv olarak süreklilik istiyoruz. Önlisans ögg mezunuyum.72 doğumluyum.Güv.mes severek yapıyorum okulumuda seviyorum.Saatleri benim için uyugun.Devlet okulunda yeni başladı ve biz başladık.İki çocuk annesiyim ben kadroda istemiyorum ama devamlılık olmalı yarım kalıyoruz.Öğretmenler gibi olmalıyız en azından.Artı lisans tamamlamaya çalışıyorum.Bizimde bazı haklarımız olmalı.Kapı önünde gözetleme kulesiyiz.Herşey çocuklarımız için.Okula alış çocukları tanı çevreyi tanı ve bi bakıyosun bitmiş.Seneyede varmıyız yokmuyuz…

 3. Avatar Sabri dedi ki:

  Hocam slmlar ben 79.temel egitime katildim egitim bitti aralikta sinav var sertifikayi ve gecici kimlik kartini ne zaman alabilirim tahmini olarak gorusunuz.nedir

  1. Avatar admin dedi ki:

   Sayın Sabri,
   oldukça zor bir soru sormuşsunuz zira özel güvenlik kimlik kartı için özel güvenlik şubelerden hala zor randevu alınıyor, öncelikle sertifikanızı aldıktan sonra özel güvenlik kimlik kartı için bulunduğunuz ilin özel güvenlik şubelerinden (internet üzerinden) randevu almanız gerekiyor, randevu alıp işlemleri gerçekleştirdikten sonra güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının bitmesi ve ardından özel güvenlik kimlik kartınızın gönderilmesi süreç olarak yürüyor, bu durumda süreyi kestirmek zor görünüyor. Benzer durumda olan arkadaşlar kendi karşılaştıkları süreyi paylaşırsalar tahmini bir süre söyleyebiliriz.

 4. Avatar özel güvenlik ve koruma dedi ki:

  Sayın Editör typ ile okullarda görev yapan özel güvenlik kimlik kartı sahibi güvenlik personeli ile ilgili kaleme aldığınız yazı kamuoyu oluşturmak için yaptığımız çalışmalara katkı sağlamaktadır. Desteğinizin devamını bekliyoruz. Ayrıca linkini vereceğim ve typ kapsamında meb de çalışan güvenlik personeline kadro verilmesi ile ilgili başlattığımız kampanyayı da duyurursanız seviniriz.
  Teşekkürler.
  özel güvenlik ve koruma önlisans mezunları
  https://www.change.org/p/milli-egitim-bakanlıgi-meb-de-calisan-typ-guvenlik-gorevlileri-kadro-istiyor

BİR YORUM YAZ