Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Özel Güvenlik İşi Ağır İş Mi?

Editor

Yazarın şu ana kadar yazılmış 25 makalesi bulunuyor.

Herkesin merakla takip ettiği Asgari Ücret Komisyonunun 3. toplantısı geride kaldı. Toplantının en çok konuşulan ve gündeme oturan konusu ise TÜİK tarafından hazırlanan Ağır iş, Orta İş ve Hafif İş saptamaları oldu. Konunun neden önemli olduğuna gelince TÜİK tarafından hazırlanan bu raporun 2019 yılı asgari ücretini belirlemede etkili unsurlardan biri olmasıdır.

blank

blank

Biz de konuyu yakından takip eden özel güvenlik görevlisi arkadaşlarımız için bir araştırma yaptık ve bu yazımızla özel güvenlik işi ağır iş mi? orta iş mi? hafif iş mi? kısacası hangi kritere göre değerlendirilmesi gerekiyor sorusunun cevabını aradık. Çünkü bu konuda çok fazla mesaj aldık, özel güvenlik sektörü çalışanlarının çoğu  hangi kritere göre değerlendirileceğini bilmiyor. Bunun nedenini ve olasılıkları birlikte değerlendirelim.

TÜİKasgari ücrette yukarıda da değindiğimiz gibi pazarlıklara başlanması bakımından belirleyici olan bir işçinin asgari geçim tutarını “ağır” statüdeki işlerde 2 bin 213 lira 40 kuruş, “orta” statüdeki işlerde bin 978 lira 80 kuruş, “hafif” statüdeki işlerde bin 841 lira 40 kuruş olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile paylaştı.

TÜİK’in ne yazık ki bu raporu kamuoyu ile paylaşılmadı, bu durumda en azından raporun dayandığı yasal dayanaklar nelerdir, bu kriterleri neye göre belirlemiştir daha net açıklayabilirdik. Ulusal ve Yerel basında yer alan ve bildiğimiz büyük gazete sitelerinin bile doğru yada uydurma asgari ücret yada özel güvenlik sınavları açıklandı m? ha açıklandı, şimdi açıklandı, çok yakında açıklanacak vari hergün yaptığı haberleri ile sitesine ziyaretçi çekmeye çalıştıkları malumunuzdur. Ancak hiçbiri TÜİK’in raporunda belirtilen kriterler nereden alınıyor, özel güvenlik sınav sonuçları için yada özel güvenlik sınav takvimi için hergün gereksiz haber yapan bu siteler neden özel güvenlik bu kriterlerin hangisine giriyor sorusunu sorma ve araştırıp yayınlama zahmetinde bulunmuyor acaba bunu da söylemeden geçemedim onları değerlendirmeyi takdirlerinize bırakarak asıl konuma tekrar dönüyorum, neyse ki onlara ihtiyacımız yok, www.ozelguvenlik.net olarak özel güvenlik görevlilerini doğru yönlendirme, bilgi paylaşma adına elimizden gelen herşeyi yapmaya çalıştığımızı bilmenizi isterim.

TÜİK tarafından hazırlanan rapor elimizde olmadığı için konu ile ilgili yasal mevzuat mevcut mu bunun arayışına girdik ve 16 Haziran 2004 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği ile karşılaştık. Yönetmeliği öncelikle kendiniz incelemek bir göz gezdirmek isterseniz bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yönetmeliği incelediğimizde ne yazık ki özel güvenlik işi ile ilgili herhangi bir emareye rastlamadık. Önce kanun tarihi ile karşılaştırma ihtiyacı hissettik, neden mi? öyle ya belki bu Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliğinin yayımlandığı tarihte 5188 sayılı Özel Güvenlik Kanunu henüz yürürlüğe girmemiş olabilirdi, ancak durum sandığımız gibi çıkmadı, çünkü bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği 16 Haziran 2004 tarihinden yalnızca 6 gün önce yani 10 Haziran 2004 tarihinde 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Yasa yürürlüğe girmişti. Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliğinin ve Özel Güvenlik Kanunu aynı ay içinde ve neredeyse aynı hafta içinde yürürlüğe girmiş.

Yönetmelik ve kanun çalışmalarını iki ayrı bakanlığın yaptığını biliyoruz, 4857 sayılı İş Kanununun 85. maddesine dayanılarak çıkarılan Tehlikeli İşler Yönetmeliği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun ise İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlandı. Bu iki bakanlık belki kanun ve yönetmelik çalışmalarını aynı dönemde yaptığından bilgi eksikliği yaşanmış olabilir, geçmiş zaman çok fazla sorgulamamak lazım, bu durumu özellikle vurgulamamda ki amacım, çalışma bakanlığı yönetmeliği hazırlarken özel güvenlik kanununun çıkacağını ve özel güvenlik görevlilerininde işçi statüsünde çalışacağını öngörebilseydi bu yönetmelik ekinde ki listede belki de özel güvenlik işininde ağır iş mi? orta iş mi? yoksa hafif iş mi? hangisi olduğunu ekleyecekti.

Basında da yer alan listelere bir göz atalım;

Ağır işçi kategorisi

Madencilik, taş ocakları,, inşaat, gemicilik, hafriyat, parlayıcı  ve patlayıcı madde imalatı, boya, kimyasal madde üretimi.

Orta işçi kategorisi

Seracılık, tarım ürünleri üretiminde çalışanlar -kereste ve odun işleri -balık ve diğer hayvanların ve bitkilerin avlanması, toplanması -kil, kum ve çakıl ocakları, kum yıkama ve eleme işleri -kireç ocakları ve kireç imali -Elle yapılan maden ayıklama işleri -Pamuk ipliği imali ve pamuklu dokuma sanayi, pamuk işleme işleri; yün ipliği imali ve yünlü dokuma sanayi -Parke, kontraplak, kaplamalık ağaç, reçine ve suni tahta imali -Madeni ya da metalden mobilya üretimi -kauçuk ve lastik mamulleri imali -Plastik köpük ve sünger imali, lastik köpük eşyaları üretimi -Çini, porselen, fayans ve seramik ve pişmiş topraktan kap kacak imali -Posta, tel veya radyo, GSM ile haberleşme ve baz istasyonlarında yapılan işler -Plastik ham madde imali -nebati ve hayvani ham yağ ve rafine yağ üretimi ve entegre yağ üretimi -Şeker pancarı ve kamışından şeker imali, şeker fabrikaları -Zeytinyağı ve diğer nebati yemeklik yağların tasfiyesi ve çeşitli muamelelere tabi tutulması işleri -Mezbahalar, tavuk ve diğer kümes hayvanları kesme işleri -Asfalt ve dam tecrit malzemeleri, yağlamaya mahsus olup, petrol tasfiyehanesi elde edilmeyen yağlar ve gresler imali -Tuğla, kiremit, boru, pota, künk, ateş tuğlası ve benzeri inşaat ve mimari malzemesi imali -Çimento ve betondan eşya ve inşaat malzemesi imali, -Demir tel ve çubuktan eşya imali (Çivi, zincir, vida vs. gibi); Soğuk demircilik ve kaynak işleri; Sobacılık ve teneke eşya imali -Matbaacılık, baskı yerlerindeki işler -Hem yük hem yolcu taşıyan gemilerde yapılan bütün işler -Uçaklarda yapılan bütün işler (Havacılık kulüpleri dahil) -Elbise ve çamaşır yıkama, temizleme, boyama ve ütüleme işleri -Tornacılık ve tesviyecilik -Hayvancılık işleri

Hafif işçi kategorisi

Gazete, mecmua yönetim yerleri, yayın evlerinde yapılan işler -Hediyelik eşya üretimi -inşaat malzemesi ve pencere camı toptancılığı -makine ve taşıtlarla yedek parçaları toptancılığı -madeni ve cam eşyası, elektrik malzemesi ve cihazları, radyo, buzdolabı ve benzeri eşya toptancılığı -mobilyalarla halı ve kilim vb. yer döşemeleri toptancılığı -giyecek ve ayakkabı toptancılığı -Yiyecek maddeleri, içki, tütün ve sigara toptancılığı -İlaç, tuvalet malzemesi, kağıt, kitap ve kırtasiye, optik malzemeleri, oyuncak ve spor eşyası, mücevherat, yukarıdaki gruplardan birine girmeyen diğer mamullerin toptancılığı -Yiyecek maddelerinin satışı – Eczaneler ve tuvalet malzemesi satışı -Giyim eşyası satan mağaza ve iş yerlerinde çalışanlar -Beyaz eşya, mutfak aletleri satışı yapanlar -Araba, bisiklet, motosiklet ve diğer taşıma araçlarıyla yedek parçalarının perakende olarak satış işleri -oyuncak ve spor malzemesi ve benzeri maddelerin satışı -Bankalar, para ve tahvil borsaları ve her türlü kredi, banka ve para muamelatı yapan dernek ve kooperatif ve müesseselerde yapılan işler -her türlü sigorta işleri -Gayrimenkul işletenler, simsarlar ve emlak komisyonculuğu -nakliyat acenteliği -Dini kuruluşlar, kiliseler ve sinagoglarda yapılan işler -Meslek ve esnaf kuruluşları ticaret ve sanayi odaları, işçi ve işveren sendikaları ve benzeri kuruluşlarında yapılan işler -Müzeler ve kütüphanelerinde yapılan işler -Siyasi kuruluşlar ve yukarıda tasnif edilmeyen çeşitli dernekler ve benzeri kuruluşlarda yapılan işler -Noter, avukat, baro ve hukuki istişare büro işleri -Ticari müşavirler, hesap uzmanları, muhasebe büroları ve benzeri hizmetler -Mühendis ve mimar bürolarında yapılan işler -Terzicilik, tamircilik, çiçekçilik, -Mağaza ve market çalışanları -Sinema,tiyatro hizmetleri çalışanları -Fırın, tatlı, kuru yemiş, meşrubat üretimi çalışanları,

Görüldüğü gibi bu listelerde de özel güvenlik görevlisinin statüsü belirlenmemiştir. Buna da fazla takılmamak lazım çünkü bizim elimizde başka bir tutunacak dalımız var, nedir o? yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan  İşyeri Tehlike Sınıfı Listesi,  bu listede özel güvenlik işi tehlikeli iş olarak sınıflandırılmaktadır. Listenin tamamını bu yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Bu durumda TÜİK tarafından hazırlanan raporda belirtilen ve “ağır” statüdeki işlerde 2 bin 213 lira 40 kuruş, alması teklif edilenlerle beraber değerlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyim.

Özel Güvenlik Görevlisi Asgari ücretten elime 3 lira kalıyor

Bildiğiniz gibi Asgari Ücret Komisyonunda bir de işçi temsilcisi mevcut ve üstelik tüm işçileri temsil eden bu işçi özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktadır. Umarım özel güvenlik görevlisinin komisyonda olması özel güvenlik görevlilerinin ekonomik kazanımlarına olumlu  bir katkı sağlar. Yine de birçok meslek içerisinden özel güvenlik görevlisinin komisyona çağrılması sektör için prestij açısından önemlidir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Avatar Omer faruk polat dedi ki:

    Havalimanında calışacam silahlı olarak gece yok gündüz yok ,Park bekleyen ile Aynı statüde mi olacagım Bu katagori neye göre Ben canımla is yapıyorum havalimanında buna gore statu yapacaklarsa adil olur

  2. Avatar Oray dedi ki:

    Çok yerinde bir makale olmuş paylaşım için teşekkürler.

BİR YORUM YAZ