Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Özel Güvenlik kadroya sınavla mı geçecek?

Editor

Yazarın şu ana kadar yazılmış 25 makalesi bulunuyor.

Taşerona kadroyla ilgili belirsizlikler sürerken bazı yayınevlerinin soru bankaları yayımlaması zihinlerde ki soru işaretlerinin artmasına neden oldu.
Daha önce, kadro için yaş sınırı, eğitim şartı, asıl iş, yardımcı iş ayrımı olmayacağı açıklamasını yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeron çalışanlar için bir sınav yapılacağını ancak bunun bir KPSS gibi olmayacağını İşkur tarafından yapılacağını söyledi.

Peki KPSS gibi olmayacaksa nasıl olacak? Taşerona kadro sınavı yazılı olarak mı yoksa mülakat olarak mı yapılacak? yada her iki sınav birlikte mi gerçekleştirilecek?

Şu an için bu soruların cevapları netleşmediği gibi sınavların içeriği ve yapılış şekli ile ilgili de somut bir açıklama yapılmadı.

Sayın Bakanın açıklamalarının içinden sınavla ilgili çekip çıkarabileceğimiz tek somut ipucu, Taşerona kadro sınavının KPSS sınavları gibi kapsamlı ve zor olmayışı. Bir diğer ipucu da kadro sınavının yapılacak iş ile ilgili ve basit oluşu.

Taşerona kadro sınavı yazılı mı olacak? yoksa Taşerona kadro sınavı mülakat mı olacak? ilerleyen günlerde bu konularla ilgili daha da aydınlatıcı açıklamaların yapılmasını bekliyor ve özel güvenlik görevlileri adına takip ediyoruz.

Özel güvenlik görevlilerinin kadroya geçişi ile ilgili neden taşerona kadro sınavı yapılmasına ihtiyaç duyuluyor? benzer bir durum ile ilgili konuya Özel Güvenlikçiler Polis Olabilir mi? yazımızda değinmiştik. Yine hükümetin bu düzenlemede ki çekincesi, açıktan, doğrudan hem de herhangi bir sınav şartı olmadan taşerona kadro verilmesinin doğuracağı hukuksal sonuçlar, Ana Muhalefet Partisinin İçişleri Bakanlığının doğrudan özel harekat polisi alması ile ilgili Anayasa Mahkemesine iptal davası açtığını unutmamak gerekir, önümüzde seçimler olması ve bu atmosferden dolayı kayıp yaşamamak isteyen CHP her ne kadar sesini çıkarmayacak gibi görünse de Ana Muhalefet Partisinin her konuda verdiği kararın ve söylemlerinin arkasında durmadığı defaatle tescillendi. Bu nedenle hükümet kadroya alma sürecini sınavla yaparak işi sağlama almayı ve yasal sıkıntıyı ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Açıklamalardan hala bazı belirsizliklerin olduğu anlaşılsa da özel güvenlik görevlilerinden kadroya geçecek arkadaşların yine de özel güvenliklere kadro ile ilgili yapılacak olması yüksek muhtemel taşerona kadro sınavına şimdiden çalışarak hazırlıklı olmalarını önemle tavsiye ediyoruz. Kadro sınavının, yapılacak iş ile ilgili olduğu yönünde ki açıklamalar dikkate alındığında özel güvenlik dersleri ile ilgili hazırlıklarınızı yapmanızda fayda var, bunun için sitemizde ki özel güvenlik ders notlarından ve özel güvenlik sınav soru ve cevaplarından yararlanabilirsiniz.

Güncelleme;

TAŞERONA KADRO SINAVI NASIL OLACAK?

Jülide Sarıeroğlu yaptığı açıklamada taşeron işçilerin kadroya geçerken sınava tabii olacağını söyledi. 10 üzerinden 6 alan taşeron işçiler güvenlik soruşturmasından sonra kadroya geçecek. Taşeron işçiler kadroya geçerken KPSS yapılmayacak. Sınavın kolay olacağını söyleyen Sarıeroğlu, sınavın eleme amaçlı olmadığını söyledi.

Bu durumda şunu söylemek mümkün görünüyor. Taşeron çalışanın kadroya geçmesinde etkili olacak en önemli faktör güvenlik soruşturması olacaktır.

Saygılarımla,

OzelGuvenlik.Net Editör
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Avatar Sedat dedi ki:

  Yanlış anladınız galiba ben 2017 de kimlik yenilerini sorun yoktu sadece mahkeme kararını istedi verdim kimliğin çıktı şimdi taşeronlara kadroya geçiyor benim bu durum kadroya geçerken sorun olurmu çünkü kadroya geçerken mahkum olmamak şartı arıyor diye okudum

  1. Avatar admin dedi ki:

   Sayın Sedat,
   kadroya geçişte en önemli işlem güvenlik soruşturması olacak, düşüm olduğu ve mahkumiyet olmadığı için yasal sıkıntınız olmayabilir, soruşturma da da fetö iltisakına ağırlık verilir ve diğer adli işlemler çok etki etmezse sıkıntınız olmaz.

 2. Avatar Sedat dedi ki:

  S.a ben 2009 yılında üzerimde az miktarda uyuşturucu yakalandı mahkeme denetim serbestlik verdi tedaviyi eksiksiz yerine getirdim hükmün düşmesine karar verildi üniversitesi de güvenlik gorevlisiyim adlı sicil kaydı ve sabıka kaydı yoktur memur olmadan engel teşkil eder mi cevaplarda iz sevinirim teşekkürler

  1. Avatar admin dedi ki:

   Sayın Sedat,
   uyuşturucu suçundan işlem görenlerin birçoğuna şu an özel güvenlik şubelerde ret kararı veriliyor. Adli sicil kaydınız da görünmese de arşiv kaydınız da görünecektir. Bu nedenle olumsuz çıkma ihtimali yüksektir.

   1. Avatar M.m. dedi ki:

    Beraat ettiysek ktaserona kadro geciste sikinti yasarmiyim

    1. Avatar admin dedi ki:

     kanunla belirlenen suçlardan ceza almamışsanız sıkıntı yaşamazsınız.

BİR YORUM YAZ