Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Yakaya Takılmalı mı?

Editor

Yazarın şu ana kadar yazılmış 25 makalesi bulunuyor.

Web sitemize ve sosyal medya hesaplarımıza özel güvenlik çalışanları tarafından sektör ile ilgili sıkıntılar ulaştırılmakta, taleplerinin gündeme getirilmesi istenilmektedir.

blank

blank

Bu nedenle, daha önce de sektörel sorunlara değineceğimizi ve gündem oluşturmak için özel güvenlik sitesi olarak üzerimize düşeni yapacağımızı belirtmiştik. Özel güvenlik sektörü çalışanlarından gelen makul ve mantıklı bir o kadar da haklı talepleri web sitemizde yayınlamaya devam edeceğiz.

Bu taleplerden biri özel güvenlik kimlik kartlarının yakaya takılması ile ilgili talep, aynen şöyle; “Yasal mevzuata geçmesini istediğim konu, güvenlik kartı yakaya takma zorunluluğu ortadan kalksın, güvenlik amblemi yeterli olsun en azından kamuda, çok saçma ve tehlikeli”

ög kimlik kartı

Özel güvenlik görevlisi arkadaşımızın bu talebini birlikte inceleyelim, özel güvenlik kimlik kartı görevli personeli tanımlamak için kullanılan bir araçtır, peki özel güvenlik görevlisi üniforması mevcutken bu karta neden ihtiyaç duyulmaktadır? bunun izahı şöyle olabilir, kaldı ki özellikle kamu kurumu ve kolluk kuvvetlerinin merkez teşkilatlarında görev yapan personelinin bir çoğunda bu tanıtma ve kontrol amaçlı yaka kartları kullanılmaktadır, ayrıca gelişen güvenlik teknolojisi ile birlikte yaka kartlarının çip özelliğinden, tesislere giriş ve çıkışlarda kapı, turnike vb. geçişlerin kontrolünde yararlanılmaktadır.

Böylelikle korunan tesislere giriş-çıkışların güvenliği kolaylaşmaktadır, bilindiği gibi bu tür sistemlere geçiş kontrol sistemleri denilmektedir.

Ancak, özel güvenlik görevlisine çalıştığı kurum tarafından çip özellikli ayrı bir kart verilmemişse, özel güvenlik personelinin kendi tanıtma kartlarında bu özellik mevcut değildir. Özel Güvenlik Kimlik Kartı, o personelin İç işleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığının nezdinde yürütülen yasal mevzuata uygun kimlik belgesi geçerli bir özel güvenlik görevlisi olduğunu göstermektedir.

Talebi ileten özel güvenlik görevlisi arkadaşımız özel güvenlik kimlik kartını yakaya takmayı tehlikeli bulmaktadır. Bunun nedeni anladığımız kadarıyla kimlik bilgisinin ifşa olmasından kaynaklanmaktadır, bir büyüğüm, “eğer benim karşıma bir sorunla geliyorsan beraberinde o soruna çözüm önerilerini de hazırla ki o sorunu çözmenin senin için ne kadar önemli olduğunu anlayayım, yoksa üstün körü dinler geçerim” demişti, bu yüzden gelin bizde özel güvenlik kimlik kartımızı yakamıza takmayalım diyorsak çözüm önerileri de getirelim, Özel güvenlik kıyafeti ne yazık ki bizi tanımlamak için tek başına yeterli değildir öyle ki bırakın özel güvenlik kıyafetini bir kolluk görevlisinin kıyafetini bile kötü niyetli kişiler satış mağazalarından rahatlıkla alıp kullanabilir, öyle ya hanginize özel güvenlik kıyafeti alırken özel güvenlik kimlik kartınızın olup olmadığını sordular?

ögg haber

Bu nedenle, yakamıza bizi tanımlayan bir kart takmak zorundayız gibi görünüyor, çözüm olarak belki kimlik bilgileri (ad, soyad) ön yüz yerine sadece arkada bulunabilir, ön yüzde de her bir özel güvenlik görevlisine karşılık gelen kimlik kartı seri numaraları bulunabilir, ya da özel güvenlik kimlik kartı dışında ögg personeline kimlik bilgilerinin ön yüzde bulunmadığı ayrı bir özel güvenlik yaka kartı verilebilir, ancak bunun da basım maliyetleri ile birlikte özel güvenlik olabilmek için yapılacak masrafları arttıracağını unutmamak gerekir, özel güvenlik kimlik belgesi  maliyetini yaklaşık olarak hesaplanıp yayınladığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Özel güvenlik kıyafeti konusunda  bildiğiniz gibi editörümüzün kaleme aldığı ve  15 Ocak 2019 tarihinde  sitemizde yayına koyduğumuz “Özel Güvenlik Görevlilerinin Kıyafet Sorunlarına Çözüm Getirilmeli” başlıklı yazımız gündem oluşturmuş ve bundan 6 ay sonra 24 Temmuz 2019 tarihinde İç İşleri Bakanımız  Sayın Süleyman Soylu,  özel güvenlik kıyafetlerinin tek tip hale getirilmesi için çalışma başlattıklarını duyurmuştu.  Sayın Bakanın tek tip kıyafet ile ilgili açıklamalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu konu ile ilgili yorumlarınızı lütfen yazımızın altına ekleyin yayınlayalım, tek tip kıyafet çalışmaları sürerken uygun bir üniforma tasarlanır ise belki de polis ve jandarma gibi görev yaparken kimlik kartlarını yakaya takma zorunluluğunu ortadan kaldıracak bir uygulama da gündeme gelebilir.

Sizin de bu konuda farklı çözüm önerileriniz varsa yorum yazabilirsiniz.

Saygılarımla,
ÖzelGüvenlik.Net Editör
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Şahin dedi ki:

    Özel kimlik kartını evde bırakıp kimlik kartı fotokopisiyle güvenlik işi yapan arkadaş
    Şirket haricinde kime şikayet edilir suçmudur
    Ortalığı karıştırıyorda

BİR YORUM YAZ