Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Özel Güvenlik Polis olabilir mi?

Editor

Yazarın şu ana kadar yazılmış 25 makalesi bulunuyor.

Özel Güvenlik Polis olabilir mi? Basında ve sosyal paylaşım sitelerinde son zamanlarda sıkça karşılaştığım için bu konuyu incelemekte yarar görüyorum.

Polis, Jandarma ve Sahil Güvenlik genel kolluk kuvvetidir. Bu kurumlara personel yetiştiren polis memurları için 2 yıllık polis meslek yüksek okulları, polis amirleri için yeni düzenleme ile Polis Akademisi bünyesinde Polis Amirleri Eğitim Merkezi (Paem) öğrenci alır ve bu okullara müracaat için ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda alt taban olarak belirlenen puanları almak gerekir. Ardından Polis Akademisinin yapacağı sınavlarda başarılı olunmalıdır.

blank

blank

Jandarmaya geçmeden önce burada hala gündemde olan polis özel harekat alımlarına değinmek gerekir. Bildiğiniz gibi İçişleri Bakanlığı Polis olabilmenin ön koşulu olan sınav şartını kaldırmış ve direk Emniyetin kendi bünyesinde yaptığı mülakat ve spor sınavıyla 10.000 özel harekat alımını gerçekleştirmişti. Ancak Ana muhalefet partisi bu konuyu Anayasa Mahkemesine götürdü ve netice olarak Anayasa Mahkemesi yürütmeyi durdurdu, şimdi ise yeniden yasal düzenleme yapılması gibi bir sürece girildi.

polis    jandarma      sahil güvenlik    özel güvenlik

Jandarma Genel Komutanlığı personel alımını yine Polis Teşkilatına benzer bir yapıyla yapmakta idi, şöyleki Uzman Erbaş alımını kendi bünyesinde gerçekleştirdiği sınavla yapmakta olup, bu personeli Ankara Beytepe Jandarma Okullar Komutanlığında yetiştirmekteydi.

Yeni düzenleme ile Jandarma Güvenlik Akademisi kuruldu. Astsubay adayı alımı ise Polis Memuru alımındaki yöntem gibidir yani ÖSYM tarafından yapılan sınavdan alınan taban puan ile müracaat alınır. Jandarma Teşkilatının sınavında da başarılı olan adaylar 2 yıl Jandarma Güvenlik Akademisinde eğitim görürler.

Jandarmanın Subay ihtiyacı ise Kara Harp Okulu tarafından karşılanmaktadır. Ancak şunuda belirtmek gerekir. OHAL Kararnameleri ile Jandarma özlük hakları ve eğitim sistemi de dahil tamamen İçİşleri Bakanlığına bağlandığı için personel kaynağı bakımından değişikliğe gidileceği kaçınılmazdır. Şöyle ki, Jandarma Güvenlik Akademisi kurumun subay ihtiyacını da karşılayacaktır.

Sahil Güvenlik Komutanlığının da personel kaynağı konusunda Jandarma ile benzer bir uygulaması vardı. Astsubay ihtiyacını 2 yıllık Deniz Astsubay Sınıf okullarından subay ihtiyacını ise Deniz Harp Okulundan karşılamaktaydı. Bu kurumda da yeni düzenleme ile Sahil Güvenlik Akademisi kuruldu. Bu Akademi de Subay ve Astsubay ihtiyacını karşılayacaktır.

OHAL dönemi nedeniyle, doğrudan İçişleri Bakanlığı emrinde olan ve genel kolluğu oluşturan bu 3 kurumunda bu dönemde rütbesiz ve rütbeli personel alımında farklı uygulamaları vardır. OHAL döneminin ardından personel temini noktasında sistemin daha stabil hale getirileceğini düşünmekteyim.

Özel Güvenlik Teşkilatına gelince, 5188 sayılı yasanında açıkça belirttiği gibi özel güvenlik teşkilatı genel kolluk teşkilatına yardımcı kanuna uygun kurulan şirketler ile güvenlik birimlerinin, belirli bir alandaki güvenlik hizmetlerinin belirli bir süre içinde ve kanunla verilen yetkiler çerçevesinde yerine getirilmesidir.

Yukarıda personel politikalarını basitçe anlatmaya çalıştığım genel kolluk birimlerine özel güvenlik personelinin doğrudan geçirilmesi mümkün görünmemektedir. Ancak yukarıda belirtilen şartları taşıyan ve sınavlarını kazanan herkes bu kurumlarda görev alabilir.

Üstelik 10000 özel harekat polisi temininin KPSS yada ÖSYM sınavları olmadan, doğrudan ilgili kurum sınavları ile yapılmasına Ana Muhalefet Partisinin itirazı ile Anayasa Mahkemesi müsaade etmemiştir.

özel güvenlikçilere polislik yolu

Bu özet bilgiler ışığında özel güvenlikçiler doğrudan Polis olarak kadroya alınabilir mi takdirlerinize bırakıyorum. Ayrıca Özel Güvenlikçilere polislik yolu gibi safsata haberlere itibar edilmemesini öneriyorum.

Çoğu haber sitesi site hitini yani ziyaretçi sayısını arttırmak için bu türlü hilelere başvurmaktadır. Bu tür yalan haberler ozelguvenlik.net web sitemizin yayın ilkesi ile bağdaşmayacağı için asla bu yola tenezzül edilmeyeceğini de bilmenizi istiyorum.

Saygılarımla,
ozelguvenlik.net Editör

Konu ile ilgili diğer yazımız;

https://ozelguvenlik.net/kose-yazilari/korucular-subay-olabiliyor-ozel-guvenlik-ne-olacak/
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Avatar Halil dedi ki:

    Sınav dan 58 almışım itiraz etsem bir faydası olurmu

    1. Avatar admin dedi ki:

      Optik formlarda değerlendirme de maddi hata yapılma oranı çok düşük sonuçta bilgisayarla değerlendirme yapılıyor. Ancak 2 puan da az bir fark sonradan pişman olmaktansa itiraz edip tekrar değerlendirilmesini isteyebilirsiniz. Sonuç değişmese bile denemiş olursunuz.

BİR YORUM YAZ