Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Taşerona Kadro Verilmesinin Özel Güvenlik Sektörüne Etkileri

Editor

Yazarın şu ana kadar yazılmış 25 makalesi bulunuyor.

Taşerona Kadro Verilmesinin Özel Güvenlik Sektörüne Etkileri

Bilindiği gibi 5188 sayılı yasanın resmi gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdiği 26 Haziran 2004 tarihinden sonra kamu kurum ve kuruluşları güvenlik hizmeti ihtiyacını genel anlamda taşeron olarak adlandırılan ve yine 5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerinin uygulanması hakkındaki yasaya göre faaliyet izni almış ve kuruluşu gerçekleştirilmiş özel güvenlik şirketleri eliyle karşılamakta idi.

blank

blank

Kamu kurum ve kuruluşları bu hizmeti almak için mevzuata uygun olarak ihale gerçekleştirmekte ve ihaleye katılıp uygun bulunan özel güvenlik şirketi bu işi üstlenmekteydi.

Özel güvenlik görevlisi olarak kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak personel ihaleyi alan özel güvenlik şirketi tarafından istihdam edilmekte tüm özlük hakları şirket tarafından karşılanmaktaydı.

Taşeron son dakika Sarıeroğlu'ndan maaş artışı açıklaması

Güvenlik hizmetini alan kamu kurum ve kuruluşu kendisine güvenlik hizmeti alımı ile ilgili aktarılan bütçeden bu gideri karşılamakta, ancak ödemeler çalışan personele değil ihaleyi alan özel güvenlik şirketine yapılmaktaydı. Şirket ilgili projede çalıştırdığı güvenlik personeline ödemeyi, kamudan kendisine aktarılan bu ödenekten yapmaktaydı.

Bu zamana kadar kamu kurum ve kuruluşlarının geciktirmesi nedeniyle özel güvenlik maaşlarının ödenememesi her ne kadar nadir görülse de özel güvenlik şirketlerinin kamudan ödenek almasına rağmen özel güvenlik personelinin maaşlarının geciktirilmesine sık rastlandı.

Bu pencereden bakıldığında, özel güvenlik görevlilerine kadro verilerek özel güvenlik şirketlerinin maaş ve benzeri özlük hakları ile ilgili devreden çıkarılması sağlanmış oldu.

Kadroya geçen özel güvenlik personeli çalıştığı kamu kurum ve kuruluşunun kadrolu personeli olup, maaş, izin vb. tüm özlük hakları bu kuruluş tarafından idame edilecektir.

Özel güvenlik şirketleri açısından bakıldığında, böyle bir gelişmeyi hesaplayamayan, öngöremeyen, projelerinin birçoğu kamu sektörüne yönelik olan şirketlerin sektörde en önemli ve en büyük payı oluşturan kamudan çekilmek zorunda olması nedeniyle ciddi bir çıkmaza gireceği kaçınılmaz görünüyor. Proje çeşitliliği bulunmayan birçok özel güvenlik şirketi bu nedenle faaliyetlerini sonlandırabilir. Özel güvenlik şirketlerinin de devletten bu konuda bir çalışma beklemeleri doğal karşılanmalıdır.

egm özel güvenlik dairesi başkanlığı

İçişleri Bakanının en önemli eksik olarak tespit ettiği bizim de yazılarımızda ve yorumlarımızda sıklıkla dile getirdiğimiz eksiklik bağlamında, 2017 yılı içinde bu eksikliğin giderilebilmesi için ülke genelinde Özel Güvenlik Daire Başkanlığı ve Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı koordinesinde Polis Başmüfettişleri aracılığıyla ciddi bir eğitim faaliyeti başlatıldığını hepimiz biliyoruz.

Özel güvenlik görevlilerinin eğitiminin yetersizliği ile bu işi bir meslek olarak görmemeleri sonucu aidiyet duygusunda yaşanan sıkıntılar yönünden bakıldığında, kamu kurum ve kuruluşunda çalışan ve sektörde önemli bir sayıya varan özel güvenlik görevlileri bunu artık bir meslek olarak algılayacak ve aidiyet duygusundaki pozitif gelişim, eğitimi benimsemesi, beraberinde kamuya daha kaliteli hizmeti getirecektir.

Taşeron Düzenlemesinin Detayları Yönetmeliklerle Netleşecek

Şunu da belirtmeliyiz ki Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümet taşeron da çalışanlar açısından gerçekten önemli bir karara imza atmıştır. Kadroya geçen personelin şükran ve minnetlerini fazlasıyla haketmişlerdir.

Kadroya geçecek tüm özel güvenlik görevlilerine şimdiden hayırlı olsun.

ozelguvenlik.net Editör
[poll id=”14″]
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Avatar mka dedi ki:

  Geçemeyen Özel Güvenlikler? yıllarca paraları yenen osmanlispor belasina paraları aktarılan güvenlik kardeşlerime de geçmiş olsun

 2. Avatar Özlem Erdim dedi ki:

  Hocam kastten işlenmiş tehtit suçundan
  1 yıl 6ay hükmün geri bırakılması var arşiv kaydındada 5 yıllık bu süre gözükmekte kimlik çıkartmama engel mi
  680 sayılı kanuna göre yorumlarmısınız tsk

  1. Avatar admin dedi ki:

   Tehdit suçu Hürriyete karşı suçlar kapsamına girmektedir. Bu suç 680 sayılı khk’nın 69. maddesine eklenerek 5188 sayılı kanunun 10. maddesinde değişiklik yapılan suçlar kapsamına girmemektedir. Suç cinsi bakımından sıkıntı görülmemekle birlikte, khk’nın 69. maddesinde ki “Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak” şartı nedeniyle sıkıntı oluşmaktadır. Bu konuyla ilgili web sitemize çok fazla soru gelmektedir. 1,5 yıl ceza aldığınız için bu maddede ki bir yıl veya daha fazla hükmünü ihlal etmiş gibi görünüyorsunuz. Ancak, hagb kararı aldığınızda ve verilen süreyi sorunsuz tamamladığınızda size verilen bu ceza otomatik olarak düşüyor. 2012 yılında yayınlanan genelge ile kanunda belirtilen belli suçlar dışında hagb alanlar silahsız özel güvenlik olarak devam edebiliyordu. Ancak o genelgede ki bu hüküm 680 sayılı khk dan sonra yayınlanan 680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge ile bu uygulamanın yapılmasına imkan veren maddeler iptal edildi.
   web site editörümüz hagb kararının inceleneceği ve benzer durumda olanlara kılavuzluk edebilecek bir makale hazırlığı yapıyor en kısa zamanda yayınlayacağız.

 3. Avatar Kemal Demirbilek dedi ki:

  Taşerondan kadroya geçen tüm özel güvenliklere hayırlı olsun. Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun

BİR YORUM YAZ