Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Yeni Koronavirüs nedir? Özel güvenlik ateş ölçmeli mi?

Editor

Yazarın şu ana kadar yazılmış 25 makalesi bulunuyor.

YENİ KORONAVİRÜS

(COVID-19)

Her kesimin dikkat etmesi gerektiği gibi korona virüs ile ilgili özellikle sağlık kurumlarında görevli özel güvenlik görevlilerininde hassas davranması ve hijyen kurallarına dikkat ederek, kişilerle temastan kaçınması gerekmektedir.

blank

blank

Sağlık kurumlarında çalışan özel güvenlik görevlileri dışında yine sağlık çalışanları gibi risk grubunda bulunan kyk yurtlarında görevli özel güvenlik görevlileridir. Bilindiği gibi yurtdışından ülkemize dönüş yapan vatandaşlarımız için 14 günlük karantina uygulaması yapılmaktadır. karantina uygulamasının yapılacağı yerler ise yoğunlukla KYK yurtları olarak seçilmiş ve hazırlanmıştır. Bunun gibi hastaneler, havalimanları ve AVM’ler gibi bu kurumlarda görevli özel güvenlik görevlileri görevlerinin başındadır.

Sosyal medya ve bazı haber sitelerinde yukarıda sözü geçen kurumlarda görevli özel güvenlik görevlilerine ateş ölçme cihazı ile ateş ölçümü yaptırıldığı söylenmekte ve bu duruma yönelik eleştiriler yapılmaktadır. Dünyada ve ülkemizde son yüzyılda görülen en büyük virüs salgını krizi ile karşı karşıya kaldığımızın bilinmesi gerekir, Sayın Cumhurbaşkanımızda Çankaya Köşkünde yapılan toplantının ardından vatandaşlarımıza seslenmiş ve alınmış ve alınacak olan tedbirleri açıklamıştır.

Gerek Sayın Cumhurbaşkanımız gerekse Sağlık Bakanımız açıklamalarında tüm kurumların ve vatandaşların sağlık personeline her türlü desteği vermesi gerektiğini vurgulamışlardır. Bu salgın krizini ülke olarak el birliği ile aşabileceğimiz konusunda fikir birliğine varıldığı bir gerçektir.

özel güvenlik ateş ölçme

Tüm özel güvenlik sektörünün bilmesi gerekin genel kolluk kuvvetlerininde ateş ölçme konusunda sağlık çalışanlarına destek verdiğidir. Jandarma ve Polis de zaman zaman sağlık kurumlarının ihtiyaç duyduğu durumlarda ve kendi kurum girişlerinde ateş ölçme cihazı ile ölçüm gerçekleştirmektedir.

Durumun hukuki boyutunun özel güvenlik görevlilerinin lehine olduğu bir gerçektir. Hem İş kanununda yer alan hükümler mevcuttur, hem de özel güvenlik yasasında özel güvenlik görevlilerine güvenlik dışında başka bir iş verilemeyeceği hüküm altındadır.

Ancak, krizin el birliği ile aşılması için özel güvenlik görevlilerininde destek vermekten kaçınmayacağının da bilinmesi gereklidir. Özel güvenlik görevlilerinin bu konuda ki talebi bu işi yapmamak şeklinde değildir ve olamaz da, gerçek talep bu işe destek verirken hem işveren tarafından hem devlet tarafından özel güvenlik görevlilerininde sağlığının korunması, mesai ve lojistik yönünden görevin layıkıyla ve profesyonelce yapılabilmesi için gerekli tedbirlerin alınması yönündedir.  Bir başka konu ise ateşi olan kişilerin tespit edilmesi durumunda hareket tarzının nasıl olacağı konusunda planlamanın yapılmış olması ve müdahaleyi yapacak sağlık personelininde hazır olması gereklidir. Zira sağlık konusunda müdahale yetkisi ve bilgisi sağlık personelindedir.

İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelge ile özel güvenlik görevlisinin ateş ölçer cihazını kullanması konusunda talimat verdi. İlgili genelgeye “İçişleri Bakanlığı ateş ölçer konusuna noktayı koydu” başlıklı haberimizden ulaşabilirsiniz.

Özel güvenlik görevlisi olarak bu konuda siz ne düşünüyorsunuz, alttaki ankete cevap vererek düşüncenizi belirtebilirsiniz.

[poll id=”33″]

Korona Virüs ile ilgili Sağlık Bakanlığının yaptığı bilgilendirme şu şekildedir;

YENİ KORONAVIRUS NEDİR?

Yeni Koronavirüs solunum yolu enfeksiyonu yapan bir virüstür.

corona virüs

YENİ KORONAVIRUS NASIL BULAŞIR?

YENİ KORONAVIRUS Hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireylerin ağız, burun ve gözlerine temasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşabilmektedir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır.

Şiddetli vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilir.

Yeni Koronavirüsün kuluçka süresi 2 ila 14 gündür.

koronavirüs nedir

KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşma riskini azaltmaya yönelik öneriler, Yeni Koronavirüs enfeksiyonu için de geçerlidir.

Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır.

Tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalıdır.

Olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.

Kirli ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalıdır.

El hijyenine önem verilmelidir.

Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalıdır.

Sınıflar ve iş yerleri başta olmak üzere kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır.

BELİRTİLER VARSA NELER YAPILMALIDIR?

Son 14 gün içerisinde enfeksiyon görülen ülkelerin birinden geldiyseniz cerrahi maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Eğer öksürüyorsanız, ateşiniz varsa ve nefes almakta zorlanıyorsanız, cerrahi maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Evde izolasyon önerilen bir kişiyle aynı odada bulunduğunuz anlarda maskenizi mutlaka takın.

TANISI NASIL KONULUR?

Yeni Koronavirüs’ü tespit edebilmek için gerekli olan moleküler testler ülkemizde mevcuttur.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü laboratuvarlarında çalışılmaktadır.

koronavirüs ilaçları var mıdır

ÖNLEMEK VEYA TEDAVİ ETMEK İÇİN BİR İLAÇ VAR MIDIR?

Halen hastalığa özel bilinen bir tedavi yoktur. Hastanın genel durumuna göre gerekli destekleyici tedavi uygulanmaktadır.

ANTİBİYOTİKLERLE TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Antibiyotikler virüslerin neden olduğu enfeksiyonları önlemek veya tedavi etmek amacıyla kullanılmaz.

AŞISI VAR MIDIR?

Yeni Koronavirüs için geliştirilmiş bir aşı henüz bulunmamaktadır. Fakat aşı geliştirme çalışmaları ve tedaviye yönelik çalışmalar devam etmektedir.

KİMLER DAHA FAZLA ETKİLENİR?

Elde edilen veriler doğrultusunda, ileri yaştakiler ve kronik hastalığı olanlarda enfeksiyonun ağır seyretme riski yüksektir.

koronavirüs evcil hayvan

EVDE BAKILAN HAYVANLAR YENİ KORONAVİRÜS BULAŞTIRABİLİR Mİ?

Evde bakılan kedi/köpek gibi evcil hayvanların Yeni Koronavirüs ile enfekte olması beklenmemektedir.

Evcil hayvanlarla temas sonrası her zaman eller su ve sabunla yıkanmalıdır. Böylece hayvanlardan bulaşabilecek hastalıklara karşı korunma sağlanacaktır.

BURNU TUZLU SU İLE YIKAMAK YENİ KORONAVİRÜS ENFEKSİYONUNU ÖNLEMEYE YARDIMCI OLUR MU?

Hayır. Burnu tuzlu su ile yıkamanın insanları Yeni Koronavirüs enfeksiyonuna karşı koruduğuna dair bir kanıt yoktur.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ SAĞLIK BAKANLIĞI

Kaynak: hsgm.saglik.gov.tr
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ