Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi Gerekli Mi?

özel güvenlik yenileme eğitimi gerekli mi? özel güvenlik yenileme eğitimi ve sınavı kaldırılmalı mı?

Editor

Yazarın şu ana kadar yazılmış 25 makalesi bulunuyor.

Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi Gerekli Mi?

Bu yazımızda özel güvenlik görevlilerinin sitemiz ve –sosyal medya hesaplarımızdan– özel güvenli facebookbize en çok bildirimde bulunduğu konulardan biri olan özel güvenlik yenileme eğitimi ve sınavını inceleyeceğiz.

Bilindiği üzere Özel Güvenlik Temel Eğitimini bitiren adaylar yasal mevzuat (ÖZEL GÜVENLİK HİZMETLERİNE DAİR KANUNUN UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK) gereği her 5 yılda bir Özel Güvenlik Yenileme Eğitimine katılmak ve Yenileme Eğitimi Sınavını başarı ile geçmek zorundadırlar. İlgili yasal mevzuatları incelemek isterseniz –bu sayfamıza– göz atabilirsiniz.

Aynı yönetmelikte özel güvenlik çalıştıran kurum ve kuruluşların silahlı özel güvenlik personeline her yıl atış eğitimi yaptırması da mevzuat kapsamına alınarak zorunluluk haline getirilmiştir.

Buradan eğitimlerin nasıl yapılacağı neleri kapsayacağı hangi derslerin verileceği gibi ayrıntılara girmeyeceğim. Dilerseniz özel güvenlik eğitiminde hangi derslerin verildiğine –bu sayfamızdan– bakabilirsiniz.

PLANLANDIĞI GİBİ GİTMİYOR

Bize gelen bildirimlerde özel güvenlik yenileme eğitimi uygulamasının hiçte mevzuat oluşturulurken planlandığı gibi gitmediği yönünde, şöyle ki yenileme eğitimine katılması gereken özel güvenlik görevlilerinin çoğunluğu eğitim kurumunda alması gereken 60 saatlik derslere, çalıştığı kurum ve kuruluş izin vermediği için gidememektedir. Ancak yenileme eğitimine katılamamış olması özel güvenlik yenileme eğitimi sınavına girmesine engel teşkil etmemektedir. Görüldüğü gibi burada kontrol mekanizmasında bir sorunun varlığı inkar edilemez.

Keza, yine sektörden gelen mesajlarda belirtildiği üzere, özel güvenlik yenileme eğitimi sınavında başarı puanınızın bir öneminin kalmadığı yönündedir. Hangi puanı alırsanız alın yenileme eğitimi sınavına girmiş olmanız özel güvenlik kimlik kartınızı yenilemek için yeterli olmaktadır.

özel güvenlik yenileme eğitimi

Uygulamanın bu şekilde olması özel güvenlik çalışanlarına olumsuz etki yapmakta, mesleğine olan saygısını zayıflatmakta, motivasyonunu düşürmektedir.

Bu durum aynı zamanda genel olarak asgari ücretle geçinmeye çalışan özel güvenlik görevlilerinin, yenileme eğitimini bir gelişim süreci olmaktan çok başka kurum ve kuruluşların para kazanma mekanizması olarak görmelerine neden olmaktadır.

Mevcut sistemin işleyişinde yaşanan sorunları en aza indirmek, sektör çalışanlarının motivasyonunu artırmak için yeni düzenleme yapılması elzemdir.

ÖZEL GÜVENLİK YENİLEME EĞİTİMİ KALDIRILMALI MI?

Çözüm olarak, Özel güvenlik yenileme eğitimlerinin kaldırılmasının önerilmesi de başka bir yanlış uygulama olacaktır. Kaldı ki genel kolluk kuvvetlerini oluşturan Polis, Jandarma ve Sahil Güvenlik kurumları bile personeli için hizmet içi eğitimlerini sürdürmektedir. Personelin kaç yıllık tecrübeye sahip olup olmadığı sorgulanmaksızın hizmet içi eğitime alınmaktadır, bu da değişen ve gelişen dünyamızda bir zorunluluktur.

Bu nedenle işlevini kaybetmek üzere olan özel güvenlik yenileme eğitimlerini daha sağlıklı ve özel güvenlik personeli tarafından daha kabul edilebilir kılmak için bizim önerimiz şöyle olacaktır.

ÖZEL GÜVENLİK YENİLEME EĞİTİMİ İLE İLGİLİ ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Özel güvenlik temel eğitim kursunu bitirip özel güvenlik temel eğitim sınavında başarılı olup özel güvenlik sertifikasını alan bir personel, 5 yılda bir doğrudan önce özel güvenlik yenileme eğitimi sınavına tabi tutulmalı, bu sınav şu an olduğu durumdan uzak daha ciddiyetle yapılmalı ve sınavda başarılı olamayan personelin özel güvenlik yenileme eğitimine tabi tutulması sağlanmalıdır.

Bu uygulama şu ankinden daha sağlıklı ve uygulanabilir olacaktır aynı zamanda özel güvenlik görevlisi eğitim kurumuna sınavda yetersiz olduğu için ücret ödeyeceğini bileceğinden dolayı motivasyonuna olumsuz etkisi ortadan kalkacaktır. Başarılı olan özel güvenlik görevlisi de devlete sadece sınav harcını ödemiş olacaktır.

Bu durum özel güvenlik görevlilerinin kendini geliştirme ve öğrenme becerilerini iyileştirmeyi tetikleyecektir.

Bir başka seçenek ise,  sektörde ki özel güvenlik görevlilerinin sesine kulak verilmeli talepleri doğrultusunda yenileme eğitimi ve sınavı tamamen kaldırılıp, yerine iyi bir fizibilite çalışması yapılarak  daha ekonomik ve sürdürülebilir bir sistem kurulmalıdır. Kolluk güçleri tarafından verilen eğitimlerin planlaması yeniden gözden geçirilerek, ders araçları ile verilecek dersler süre ve kapsam bakımından genişletilerek uygulanabilir.

Siz de düşüncelerinizi altta ki yorum bölümümüze ekleyebilirsiniz.

Saygılarımla,

ozelguvenlik.net Editör
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar kaya dedi ki:

    Eşeğin aklına karpuz kabuğu getirmeyin şimdi, genel ve özel kolluk un hizmet içi eğitimiyle, bizim kurs ve sınav ücreti ödeyip derslere girmek için izinli bile sayilmamamizi bir mı tutuyorsunuz. Yenileme eğitimi kaldırılmalıdır tartışmaya bile lüzum yok.

BİR YORUM YAZ