Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Nasıl özel güvenlik olunur?

Nasıl özel güvenlik olunur?

Nasıl Özel Güvenlik Görevlisi olurum?

Nasıl Özel Güvenlik Görevlisi olunur?

1- Yükseköğretim Kurumlarının Güvenlikle İlgili Fakülte ve Meslek Yüksekokullarından Mezun Olanlar;

Silahsız kimlik kartı almak için; ikamet edilen il valiliğine müracaat edilir, yapılacak olan arşiv araştırmasının sonucunun olumlu olması durumunda silahsız özel güvenlik kimlik kartı alınarak özel güvenlik görevlisi olunur.

Silahlı kimlik kartı almak için; 21 yaşını doldurmuş ise bir özel güvenlik eğitim kurumundan 20 saat temel silah bilgisi ve atış eğitimi aldıktan sonra özel güvenlik eğitim sınavında başarılı olunması halinde istenilen evrakla birlikte ikamet edilen il valiliğine müracaat edilir, yapılacak olan güvenlik soruşturması sonucunun olumlu olması durumunda özel güvenlik görevlisi kimlik kartı alınarak özel güvenlik görevlisi olunur.

2- Genel kolluk kuvvetlerinden ve Milli İstihbarat Teşkilatından emekli olanlar ile en az beş yıl bu görevlerde çalıştıktan sonra kendi istekleriyle görevlerinden ayrılmış olanlar;

• İkamet edilen il valiliğine müracaat edilir, yapılacak olan güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırmasının sonucunun olumlu olması durumunda özel güvenlik görevlisi kimlik kartı alınarak, özel güvenlik görevlisi olunur.

3- Eğitim Kurumlarından Eğitim Alacaklar; Bir özel güvenlik eğitim kurumundan gerekli eğitimler alındıktan sonra, özel güvenlik sınavında başarılı olunması halinde istenilen evrakla birlikte ikamet edilen il valiliğine müracaat edilir, yapılacak olan güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırmasının sonucunun olumlu olması durumunda özel güvenlik görevlisi kimlik kartı alınarak özel güvenlik görevlisi olunur.

özel güvenlik yeni kıyafet

Bölgenizde bulunan özel güvenlik eğitim kurumlarına müracaat ederek silahsız özel güvenlik sertifikası için 100 saat, silahlı özel güvenlik sertifikası için 120 saat eğitim almalısınız. Bu eğitimi bitirdikten sonra  EGM’nin o yıl için planladığı ve sizin eğitim bitirdiğiniz dönemin hemen ardısıra gelen tarihteki sınavına müracaat edilir. Özel Güvenlik temel eğitim sınavında başarılı olunduğu takdirde, sınav sonuçlarının ilanını takiben istenilen evraklar ile birlikte bulunduğunuz bölgenin Özel güvenlik şube müdürlüklerine başvurulur. Bunun için internet ortamında o ilin ilgili web sitesinde ki randevu sisteminden özel güvenlik randevusu alınır. Randevu ile ilgili  Özel Güvenlik Randevusu Al.başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Randevu tarihinde evraklarınızı özel güvenlik şube müdürlüğüne teslim edin. Bundan sonrası güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması için bekleyeceksiniz. Son dönemde bu işlem uzun sürdüğü için bekleme süreleri uzamaktadır. Bu bağlantıdan  özel güvenlik sınav tarihlerini kontrol edebilirsiniz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ