Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Özel Güvenlik Masrafları 2020

Özel Güvenlik Masrafları 2020

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Masrafları (2020)

SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI MASRAFLARI 

Özel Güvenlik Masrafları – Güvenlik sertifikası fiyatları 2020 yılına ait verilere göre hesaplanmakta ve sürekli güncellenmektedir. Keza silahlı güvenlik sertifikası fiyatları 2020 yine bu yılın verileri göz önünde bulunarak belirtilmiştir. Bunun gibi silahsız güvenlik sertifikası fiyatları 2020 yılı verileri ile oluşturulmuştur. Aynı zamanda bu yazımızda güvenlik sertifikası nasıl alınır 2020 yılında sertifika fiyatları ve diğer ayrıntılı açıklamaları bulacaksınız. 2020 özel güvenlik sertifika ücretleri ise ocak ayında yapılan zamlardan sonra yeniden hesaplanmış, Özel Güvenlik 2020 kimlik harcı zamları açıklanmış ve güncelleme yapılmıştır.

Kurs ücreti :

Kurs ücretleri şehirlere ve bölgelere göre farklılıklar göstermektedir. Küçük yerleşim bölgelerinde az sayıda bulunan özel güvenlik eğitim kurumlarının fiyatları ile kalabalık büyük şehirlerde ki özel güvenlik eğitim kurumlarının ücretleri birbirinden farklı olabilmektedir, arz ve talep ile rekabet şartlarına göre piyasa şekillenmektedir. Silahlı özel güvenlik kurs ücreti 2020 yılı itibariyle ortalama 800 TL. civarındadır.

İlinizde ve bölgenizde mevcut olan özel güvenlik kursları listesi ve iletişim bilgileri için güncel özel güvenlik kursları listemize BURADAN bakabilirsiniz.

Silahlı yenileme eğitimi kurs masrafı ise yaklaşık 400-500 TL. aralığındadır.

özel güvenlik kursu

Poligon ücreti :

Özel güvenlik eğitim kurumları silahlı özel güvenlik sertifikası alacak kursiyerlere Uluslararası Atış Birliğinin belirlediği şartlar ile diğer yasal mevzuata uygun olarak düzenlenmiş Atış Poligonunda atış eğitimi vermek zorundadırlar.

Mevzuata uygun Poligonda özel güvenlik kursiyerlerine 15 metre mesafeden 25 mermi ile eğitim atışı yaptırılır. Silahlı özel güvenlik adayının eğitim atışında başarılı sayılabilmesi için atılan 25 adet fişekten minimum 15 adedinin hedef üzerinde olması gerekir. Silah bilgisi ve atış becerinizi geliştirebilmek için Silah Bilgisi ve Atış Ders Notlarına buradan ulaşabilirsiniz. Özel güvenlik Daire Başkanlığının yurt genelinde belirli periyotlarla gerçekleştirdiği ve özel güvenlik sınav takvimi ile tarihlerini duyurduğu, ekseriyetle Pazar günleri yapılan yazılı (test) sınavının ardından ertesi hafta içinde Silahlı özel güvenlik sertifikası alacak kursiyerler Uygulamalı Atış Sınavına tabi tutulurlar. Uygulamalı atış sınavı, Emniyet Müdürlüğünün ilgili birimlerinden görevlendirilen Atış gözlemcisi nezaretinde 5 fişek atışı ile gerçekleştirilmektedir. Atış eğitimlerinde kullanılan 25 adet mermi+sınavda kullanılan 5 mermi maliyeti yaklaşık 100 TL.dir. Poligon ücreti silahsız güvenlik sertifikası alacaklar için özel güvenlik masrafları arasında bulunmaz.

[poll id="19"]

Özel Güvenlik Eğitim Kurumları genel olarak kayıt esnasında poligon atış ücretlerini kurs ücreti ile birlikte tahsil etmektedir, bu ücret 2019 yılı tabanca atışları için 60 TL. uzun namlulu silah atışları için 120 TL. dir. Ancak daha sonra bir sürprizle karşılaşmamak için kayıt yaptırırken poligon ücretinin ödeyeceğiniz kurs ücretine dahil olup olmadığını öğrenmenizde fayda var.

Sınav ücreti :

Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığının gerçekleştireceği silahlı temel ve yenileme sınavı ücreti 2020 yılı için halen 80 TL.dir. Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına, silahlı özel güvenlik adayı tarafından bu ücret yatırılarak (dekonttan iki suret almalısınız)  dekontun okunabilir bir sureti, sınav tarihinden en az  40 gün önce özel güvenlik  eğitim kurumuna verilir. Özel güvenlik sınav ücretleri 2019 yılı listesi halen yürürlükte olup henüz bu listede bir artış yapılmamıştır. Özel güvenlik sınav ücretleri ile ilgili tabloya “Özel Güvenlik Sınav Ücretleri 2020” başlıklı yazımızdan incelemek için buraya tıkla.

özel güvenlik sınav soruları

Sağlık raporu :

Tam teşekküllü Devlet hastanelerinden “heyet raporu” alınması gereklidir, (özel güvenlik olur-sağlam)  sağlık raporu masrafı da hastanelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Araştırma yapabilir yada eğitim kurumundan bilgi  alabilirsiniz.  Özel güvenlik olabilmek için alınan sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır. 2020 yılı için sağlık raporu masrafı yaklaşık 200 TL. civarındadır. Alınan sağlık raporunun aslı kursa kayıt yapılırken özel güvenlik eğitim kurumuna verilmelidir.

özel güvenlik kursu

Özel güvenlik silahlı kimlik harcı :

Kimlik harcı özel güvenlik sınavını kazanan silahlı özel güvenlik adaylarının ödeyeceği bir ücrettir. 2020 yılı için yurt genelinde 904 TL.dir. Harç ücreti yatırma işleminizi sağlık raporu ile birlikte evraklarınızı tamamladıktan sonra yapmanızda fayda var,  sağlık şartlarına uyumsuzluk ile ilgili bir sorun yaşarsanız önceden yatırdığınız bu ücreti geri alabilmek içinde ayrıca çaba harcamanız gerekecektir. Özel güvenlik kimlik harcı ücretleri vergi daireleri ile harç tahsil etmeye yetkili maliye veznelerine yatırılabilir.

vezne

Belge hazırlığı :

Dilekçe yazdırılması ve form doldurtulması gibi evrak hazırlığı için de 10-30 TL arası masraf yapmanız gerekebilir,  Ekstra masraflardan kaçınmak için kursuna kayıtlı olduğunuz özel güvenlik eğitim kurumundan destek alabilirsiniz.

arzuhalci

Kimlik kartı harç dekontu:

Silahlı Özel Güvenlik Kimlik Kartı müracaatınızı yapmadan önce (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi –  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 30 TL kimlik ücretinin yatırılıp dekontunun, silahlı özel güvenlik kimlik başvuru evraklarınıza eklemeniz gereklidir.

vakıfbank dekont örneği

Silahlı Özel Güvenlik Kimlik Kartı 2020 Yılı  Maliyeti

                                           

ÖZEL GÜVENLİK MASRAF ADI TUTARI (TL.)
Kurs ücreti 800
Poligon+mermi ücreti 160
Sınav ücreti 80
Sağlık raporu 200
Silahlı kimlik harcı 904
Belge masrafı 20
Ögg kimlik kartı harcı 30
TOPLAM 2194

Silahlı özel güvenlik kimlik kartı 2020 maliyeti    2194 TL.vakıfbank dekont örneği


SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI MASRAFLARI

Özel güvenlik masrafları

Kurs ücreti :

Özel güvenlik kurs ücretleri İllere ve bölgelere göre farklılıklar göstermektedir. Küçük yerleşim bölgelerinde az sayıda bulunan özel güvenlik eğitim kurumlarının fiyatları ile kalabalık büyük şehirlerde ki özel güvenlik eğitim kurumlarının ücretleri birbirinden farklı olabilmektedir, arz ve talep ile rekabet şartlarına göre piyasa şekillenmektedir. Silahsız özel güvenlik kurs ücreti 2019 Aralık ayı itibariyle ortalama 600 TL. civarındadır.

Silahsız yenileme eğitimi kurs masrafı ise yaklaşık 300-400 TL. aralığındadır.

Silahsızdan silahlıya geçiş fark eğitimi ise yaklaşık 400 TL. civarındadır.

Sınav ücreti :

Emniyet Genel Müdürlüğünün gerçekleştireceği silahsız temel ve yenileme sınavı ücreti 2019 yılı için 55 TL.dir. Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına, silahlı özel güvenlik adayı tarafından bu ücret yatırılarak (dekonttan iki suret almalısınız)  dekontun okunabilir bir sureti, sınav tarihinden en az  40 gün önce özel güvenlik  eğitim kurumuna verilir.

Özel güvenlik silahsız kimlik harcı :

Kimlik harcı özel güvenlik sınavını kazanan silahsız özel güvenlik adaylarının ödeyeceği bir ücrettir. 2020 yılı için yurt genelinde 904 TL.dir. Harç ücreti yatırma işleminizi sağlık raporu ile birlikte evraklarınızı tamamladıktan sonra yapmanızda fayda var,  sağlık şartlarına uyumsuzluk ile ilgili bir sorun yaşarsanız önceden yatırdığınız bu ücreti geri alabilmek içinde ayrıca çaba harcamanız gerekecektir. Özel güvenlik kimlik harcı ücretleri vergi daireleri ile harç tahsil etmeye yetkili maliye veznelerine yatırılabilir.

Sağlık raporu :

Özel güvenlik sağlık şartlarında belirtilen branşlardan 4 doktor imzalı (Göz, KBB, Nöroloji, Psikiyatri) polikliniklerden alınabilir. Araştırma yapabilir yada eğitim kurumundan bilgi  alabilirsiniz.  Özel güvenlik olabilmek için alınan sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır. 2020 yılı için sağlık raporu minimum masrafı yaklaşık 60 TL. civarındadır. Alınan sağlık raporunun aslı kursa kayıt yapılırken özel güvenlik eğitim kurumuna verilmelidir. Özel Güvenlik olabilmek için gerekli sağlık şartlarını öğrenmek için “Özel Güvenlik Görevlisi Olabilmek İçin İstenen Sağlık Şartları Nelerdir?” başlıklı yazımıza buradan bakabilirsiniz.

Belge hazırlığı :

Dilekçe yazdırılması ve form doldurtulması gibi evrak hazırlığı için de 10-30 TL arası masrafta özel güvenlik masrafları arasında hesaplanmaktadır. Ekstra masraflardan kaçınmak için kursuna kayıtlı olduğunuz özel güvenlik eğitim kurumundan destek alabilirsiniz.

Kimlik kartı harç dekontu:

Silahsız Özel Güvenlik Kimlik Kartı müracaatınızı yapmadan önce (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, Vakıfbank Gaziosmanpaşa Şubesi –  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 30 TL kimlik ücretinin yatırılıp dekontunun, silahlı özel güvenlik kimlik başvuru evraklarınıza eklemeniz gereklidir.

Silahsız Özel Güvenlik Kimlik Kartı 2020 Yılı Maliyeti

ÖZEL GÜVENLİK MASRAF ADI TUTARI (TL.)
Özel Güvenlik Kurs Ücreti 600
Özel Güvenlik Sınav Ücreti 55
Silahsız kimlik harcı 904
Sağlık raporu 60
Belge masrafı 20
Ögg kimlik kartı harcı 30
TOPLAM 1669

Silahsız özel güvenlik kimlik kartı 2020 maliyeti       1669 TL.toplam masraf

Özel güvenlik olabilmek için yapılması gereken masraflar yaklaşık maliyet olarak verilmiştir. 2020 yılı özel güvenlik sınav ücreti ve özel güvenlik kimlik harcı ile diğer tüm güncellemelerinin büyük bir kısmı açıklanmıştır.

Özel Güvenlik Harcı 2020 yılı rakamları Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından güncellendi. Hazine ve Maliye Bakanlığının 2020 yılı harçlarında ki artış ile ilgili tebliğine göre yukarıda ki özel güvenlik maliyet tablolarında yeniden değerleme yapılmıştır. Özel güvenlik masrafları ile ilgili görüşlerinizi lütfen sayfa altındaki yorum bölümümüzde paylaşın.

2020 Özel Güvenlik Sınav Ücretleri Tablosu

S.N. TÜRÜ 2020 YILI
1 ÖZEL GÜVENLİK SİLAHLI TEMEL VE YENİLEME SINAVI 80 TL
2 ÖZEL GÜVENLİK SİLAHSIZ TEMEL VE YENİLEME SINAVI 55 TL
3 ÖZEL GÜVENLİK SİLAH FARK-TEMEL 80 TL
4 ÖZEL GÜVENLİK İTİRAZ TEMEL VE YENİLEME SINAVI 10 TL
5 GÖREV KÖPEĞİ İDARECİSİ SINAV GİRİŞ ÜCRETİ 4.500 TL
6 HAVALİMANLARINDA GÖREV YAPACAK PATLAYICI MADDE TESPİT GÖREV KÖPEĞİ VE İDARECİSİ SINAVI 4.500 TL
7 GÖREV KÖPEĞİ İDARECİSİ KİMLİK KARTI ÜCRETİ 1.000 TL
8 GÖREV ATI VE İDARECİSİ SINAV GİRİŞ ÜCRETİ 1.500 TL
9 GÖREV ATI KİMLİK KARTI ÜCRETİ 500 TL
10 GÖREV ATI BİNİCİSİ KİMLİK KARTI ÜCRETİ 500 TL
11 SİLAH TAMİR YERİ AÇMA SINAVI 1.250 TL
12 A SINIFI ATEŞLEYİCİ YETERLİLİK BELGESİ SINAVI 345 TL
13 B SINIFI ATEŞLEYİCİ YETERLİLİK BELGESİ SINAVI 345 TL
14 C SINIFI ATEŞLEYİCİ YETERLİLİK BELGESİ SINAVI 345 TL
15 ÖZEL GÜVENLİK HİZMETLERİNDE KULLANILACAK ZIRHLI ARAÇ TANITIM KARTI ÜCRETİ 140 TL
16 FAALİYET İZİN BELGESİ YENİLEME ÜCRETİ 210 TL
17 KIYAFET VE TEÇHİZAT KATALOĞU (Her Resim İçin) ÜCRETİ 6 TL
18 ÖZEL POLİGON: SİLAH BİLGİSİ EĞİTİMİ [TEMEL VE YENİLEME (TABANCA)] 30 TL
19 GENEL KOLLUK POLİGONU – HAZİNE ARAZİSİ: SİLAH BİLGİSİ EĞİTİMİ [TEMEL VE YENİLEME (TABANCA)] 60 TL
20 ÖZEL POLİGON: HİZMET İÇİ EĞİTİM VE GELİŞTİRME ATIŞI (TABANCA, MP5) 30 TL
21 GENEL KOLLUK POLİGONU : HİZMET İÇİ EĞİTİM VE GELİŞTİRME ATIŞI [KISA NAMLULU (TABANCA, MP5)] 60 TL
22 GENEL KOLLUK POLİGONU : HİZMET İÇİ EĞİTİM VE GELİŞTİRME ATIŞI (UZUN NAMLULU) 120 TL
23 HAZİNE ARAZİSİ: HİZMET İÇİ EĞİTİM VE GELİŞTİRME ATIŞI [KISA NAMLULU (TABANCA, MP5)] 60 TL
24 HAZİNE ARAZİSİ: HİZMET İÇİ EĞİTİM VE GELİŞTİRME ATIŞI (UZUN NAMLULU) 120 TL
25 MYO, SİLAH BİLGİSİ VE ATIŞ DERSİ UYGULAMALI BÖLÜMÜ 150 TL

[poll id=”19″]


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
 1. Avatar zümrüt dedi ki:

  güvenlik masrafı geçen seneye göre bayağı artmış, ne var bu kadar artıracak.

 2. Avatar Medet Gül dedi ki:

  Özel güvenlik kimlik kartı alabilmek için yapacağımız masraflar ile ilgili böyle bilgilendirici bir sayfa hazırladığınız için teşekkür ederim, Başarılar.

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Gül,
   Bu özel güvenlik sitesine gösterdiğiniz ilgiye biz teşekkür ederiz, sağlıkla kalın.

 3. Avatar Kemal dedi ki:

  güvenlik sertifikası için ne kadar harcama yapacağımı öğrenmiş oldum, emekleriniz için sağolun.

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Kemal,
   Türkiye’nin ilk özel güvenlik portalı olan web sitemize gösterdiğiniz ilgiye biz teşekkür ederiz, sağlıklı kalın.

 4. Avatar Suat İdik dedi ki:

  özel güvenlik olmak istiyorum, nasıl olacağım ve ne yapmam gerekiyor?

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Suat,
   Nasıl özel güvenlik olurum? sorusunun cevabını BURADAKİ yazımızdan öğrenebilirsiniz, sitemize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

 5. Avatar Esra Bozkurt dedi ki:

  özel güvenlik kimlik kartı almayı düşünüyorum, eğer masraflar sadece burada yazanlar ise çok değilmiş buna sevindim, ehliyet almak için bile neredeyse bundan daha fazla para ödedim. Böyle bir site ve bilgilendirme hazırladığınız için teşekkürler, başarılarınızın devamını dilerim.

  1. Avatar Songül dedi ki:

   Bu rakamları gördükten sonra vaz mı geçsem dedim güvenlik olmaktan, hadi ilkinde anladıkta bi de 5 senede bir bi daha ödenecek bu ne saçma bişey

 6. Avatar Büşra İlgin dedi ki:

  Özel güvenlik sertifika masrafı oldukça yüksekmiş bu kadar tahmin etmiyordum.

 7. Avatar Seda dedi ki:

  Bende silahsız güvenlik sertifikası almak istiyorum bana toplam maliyeti ne kadara cikar

  1. Avatar admin dedi ki:

   Sayın Seda,
   şu an silahsız güvenlik sertifikası yaklaşık maliyeti 1600-1800 TL.arası tutar.

 8. Avatar EMRE dedi ki:

  poligon ücreti 250tl’dir 25 mermi+şubat’ın 10’unda 5 mermi toplam 30 mermi atış var.

  mermi adedi=3,5TL top=105tl yapar zaten. 60tl olması imkansız.

  1. Avatar admin dedi ki:

   Sayın Emre,
   özel güvenlik şirketlerinin anlaşmalı olduğu poligonlara göre belirlenen ve kendi kurs ücretleri içine dahil ederek talep ettikleri ücretlerdir, 2020 yılı güncellemesi yapılacaktır. İlginiz için teşekkür ederiz.

 9. Avatar merve dedi ki:

  yenileme için tekrar kimlik harcı 737 tl yatırılacak mı?

 10. Avatar Volkan dedi ki:

  Merhaba silahlı özel güvenlik için ücret 500 TL mi

  1. Avatar admin dedi ki:

   Sayın Volkan,
   Bölgelere göre aşağı yukarı ortalama 500 TL civarındadır, 2020 yılı için bu fiyatlar değişebilir, bu olursa özel güvenlik maliyet hesabını güncelleyeceğiz.

BİR YORUM YAZ