Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Özel Güvenlik Şartları

Özel Güvenlik Şartları

Özel Güvenlik Şartları nelerdir?

5188 sayılı Kanunun 10’uncu maddesi gereğince, özel güvenlik görevlilerinde aranan şartlar aşağıdaki gibidir:

• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

blank

blank

• Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile engeli bulunmamak.

• Özel güvenlik temel eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.

•5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.”

h) Güvenlik soruşturması olumlu olmak.” (680 sayılı KHK ile eklenmiştir.)

Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Olacaklarda Ayrıca;

• 21 yaşını doldurmuş olmak.

• En az lise veya dengi okul mezunu olmak.

• 6136 sayılı Kanun ve ilgili mevzuatında belirtilen şartları taşıması

Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi Olacaklarda Ayrıca;

• 18 yaşını doldurmuş olmak.

• En az sekiz yıllık ilköğretim veya ortaokul mezunu olmak.

Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Sağlık Şartları; Sağlık şartları ile ilgili ayrıntılara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak,

Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak,

Göz : Körlük veya gece körlüğü olmamak,

Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak,

Ortopedi : Kas veya iskelet sisteminde ileri derecede hareket kısıtlılığı olmamak,


Özel Güvenlik Görevlisi için Boy ve Kilo şartı var mıdır?

Özel güvenlik görevlisi olmak için belirlenmiş bir boy ve kilo standardı bulunmamaktadır. Silahsız özel güvenlik görevlisi olabilmek için 18, silahlı özel güvenlik görevlisi olabilmek için 21 yaşını doldurmak gerekmektedir.

5188 sayılı Kanun ve ilgili mevzuatında yaş konusunda bir üst sınır bulunmamaktadır. Ancak kişi, kurum, kuruluşlar ile özel güvenlik şirketleri istihdam edecekleri yerin özelliğine göre özel güvenlik görevlilerinde boy, kilo eğitim durumu ve yabancı dil gibi özellikler isteyebilirler. Yaş olarak üst sınır genel olarak 35 olarak talep edilmektedir.

Üniversitelerin özel güvenlik ve koruma bölümlerine kayıt yaptıracak öğrencilerden kanunda bulunmamasına rağmen boy şartı istenilmekteydi. Bu kanunla çelişen konu ile ilgili site editörümüz bir yazı kaleme almıştı. 2020 yılında YÖK aldığı bir kararla üniversitelerin özel güvenlik ve koruma bölümlerine kayıt yaptırmak isteyen adaylardan istenilen boy ve kilo şartlarını kanunda yeri olmadığı için kaldırdı.

Özel güvenlik şartları ile ilgili soru ve sorunlarınızı altta ki yorum  bölümümüzün  bize iletebilirsiniz, en kısa zamanda cevaplanacaktır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Avatar Gürkan dedi ki:

  Mrb hocam ben pandemi sürecinde sınavımız hazirana ertelenmişti kimliğimin geçerlilik süresi 25 haziranda sona erdi. Sertifikam güvenlik kursunun beceriksizligi ve vurdumduymazligi yüzünden ağustosun 15 inde elime geçti halen özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. İs yerindeki yoğunluktan dolayı evrakları eylülün 2sinde teslim edebildim. Güvenlik şubedeki görevli polis memurlar geçerlilik süresi bitmesine rağmen nasıl çalışabiliyorsun diye sordular. Hal böyle olunca işyeri iş akdimi fesh edermi yoksa etmezmi

 2. Avatar Mustafa dedi ki:

  Merhaba. Vücutta dövme olması ÖGG olmaya engel midir? Teşekkürler

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Mustafa,
   Sağlık şartları içinde dövme ile ilgili net bir ifade bulunmamakla birlikte, vücudun görünür yerlerinde olanlar için rapor alacağınız hekimde sorun çıkabilir.

 3. Avatar Mustafa dedi ki:

  arkadaşım uyuşturucu satmaktan dolayı takip ediliyormuş . Sattıktan sonra yolda gördüm ve tokalaşıyordukki Polisler bizi yakaladı üstümüzde bişey yoktu Emniyete götürdüler bizi arkadaşı tutukladılar beni de ifade aldıktan sonra kan idrar aldılar Olaydan 1 hafta önce mariuana içmiştim . 1 haftada vücuttan atılmaz ve kesin pozitif çıkacak . Kamu kurumunda silahlı güvenlik görevlisiyim . Yenileme yapacağım ama kesin bu olay karşıma çıkacak . Silahlı kimliğim iptal olur mu yenileme yapamazmıyım yada işyerinden atılır mıyım . İşyerine bu olayla alakalı kağıt gider mi yada ne zaman gider ?

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Mustafa,
   Uyuşturucu suçundan bir tahkikat geçirirseniz özel güvenlik kimlik kartınız iptal edilir, çalıştığınız kurumun bilgisi olur, kadrolu değilseniz, işten çıkarılırsınız, kadrolu iseniz durumunuza kurumunuzda ki kurul karar verecektir.

 4. Avatar Ahmet alkan dedi ki:

  Mesajla cinsel taciz sucundan 62 gun ceza aldım paraya cevrıldı ödedim. Ozel guvenlik kımlıgı mı yenıleyebılırmıyım. 2007 yılında aldım cezayı. 2010 ve 2015 yılında yenılemıstım. Simdi yenıleyebılırmıyım.

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Ahmet,
   cinsel suçlar 680 sayılı khk dan önce de mevzuatta vardı, öncesinde yenilendi ve sorun çıkmadı ise yine yenilenir.

 5. Avatar Serdar dedi ki:

  İyi günler. Ben Jandarma Gn. K.lığından (muvazzaf personel) malulen emekli oldum. Ayrıca 4 yıllık kamu yönetimi mezunuyum. Size sorum şu. Ben özel güvenlik yönetici sertifikası almak istiyorum. Bunun için izlemem gereken yolu bana iletebilir misiniz? Özel güvenlik kursuna gitmelimiyim. Yoksa biz ordu mensuplarına tanınan bir ayrıcalık var mı? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Avatar admin dedi ki:

   “Genel kolluk kuvvetlerinden ve Milli İstihbarat Teşkilatından emekli olanlar ile en az beş yıl fiilen bu görevlerde çalıştıktan sonra kendi istekleri ile görevlerinden ayrılmış olanlarda, özel güvenlik temel eğitim şartı ve Kanunun 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen eğitim şartı aranmaz.” Özel güvenlik kursuna temel eğitim yada yenileme eğitimi için başvurulması gerekir, özel güvenlik kanununun uygulanmasına dair yönetmelikle, Polis, Jandarma ve MİT mensuplarına muafiyet getirilmiştir, özel güvenlik yöneticisi olabilmek için gerekli prosedürleri ise il emniyet müdürlüğü özel güvenlik şube müdürlüklerinden ayrıntılı öğrenebilirsiniz. Sitemize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

BİR YORUM YAZ