Özel Güvenlik Sitesi

Özel Güvenlik Şartları

Özel Güvenlik Şartları

Özel Güvenlik Şartları

5188 sayılı Kanunun 10’uncu maddesi gereğince, özel güvenlik görevlilerinde aranan şartlar aşağıdaki gibidir:

• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

• Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile engeli bulunmamak.

• Özel güvenlik temel eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.

•5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.”

“h) Güvenlik soruşturması olumlu olmak.”

Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Olacaklarda Ayrıca;

• 21 yaşını doldurmuş olmak.

• En az lise veya dengi okul mezunu olmak.

• 6136 sayılı Kanun ve ilgili mevzuatında belirtilen şartları taşıması

Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi Olacaklarda Ayrıca;

• 18 yaşını doldurmuş olmak.

• En az sekiz yıllık ilköğretim veya ortaokul mezunu olmak.

Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Sağlık Şartları;

Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak,

Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak,

Göz : Körlük veya gece körlüğü olmamak,

Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak,

Ortopedi : Kas veya iskelet sisteminde ileri derecede hareket kısıtlılığı olmamak,


Özel Güvenlik Görevlisi için Boy ve Kilo şartı var mıdır?

Özel güvenlik görevlisi olmak için belirlenmiş bir boy ve kilo standardı bulunmamaktadır. Silahsız özel güvenlik görevlisi olabilmek için 18, silahlı özel güvenlik görevlisi olabilmek için 21 yaşını doldurmak gerekmektedir.

5188 sayılı Kanun ve ilgili mevzuatında yaş konusunda bir üst sınır bulunmamaktadır. Ancak kişi, kurum, kuruluşlar ile özel güvenlik şirketleri istihdam edecekleri yerin özelliğine göre özel güvenlik görevlilerinde boy, kilo eğitim durumu ve yabancı dil gibi özellikler isteyebilirler.

Özel güvenlik şartları ile ilgili soru ve sorunlarınızı forum  bölümümüzün buradaki konu başlığı aracılığı ile  bize iletebilirsiniz, en kısa zamanda cevaplanacaktır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Serdar dedi ki:

    İyi günler. Ben Jandarma Gn. K.lığından (muvazzaf personel) malulen emekli oldum. Ayrıca 4 yıllık kamu yönetimi mezunuyum. Size sorum şu. Ben özel güvenlik yönetici sertifikası almak istiyorum. Bunun için izlemem gereken yolu bana iletebilir misiniz? Özel güvenlik kursuna gitmelimiyim. Yoksa biz ordu mensuplarına tanınan bir ayrıcalık var mı? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

    1. admin dedi ki:

      “Genel kolluk kuvvetlerinden ve Milli İstihbarat Teşkilatından emekli olanlar ile en az beş yıl fiilen bu görevlerde çalıştıktan sonra kendi istekleri ile görevlerinden ayrılmış olanlarda, özel güvenlik temel eğitim şartı ve Kanunun 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen eğitim şartı aranmaz.” Özel güvenlik kursuna temel eğitim yada yenileme eğitimi için başvurulması gerekir, özel güvenlik kanununun uygulanmasına dair yönetmelikle, Polis, Jandarma ve MİT mensuplarına muafiyet getirilmiştir, özel güvenlik yöneticisi olabilmek için gerekli prosedürleri ise il emniyet müdürlüğü özel güvenlik şube müdürlüklerinden ayrıntılı öğrenebilirsiniz. Sitemize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.