Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Taşerondan Kadroya Geçenlerin Tayinleri İçin Mahkemeden Emsal Karar

Taşerondan Kadroya Geçenlerin Tayinleri İçin Mahkemeden Emsal Karar

696 sayılı KHK ile taşerondan kadroya geçen işçilere görev yaptıkları ilden başka bir ile tayinleri konusunda idare mahkemesinden emsal bir karar çıktı.

Ankara’da Onkoloji hastanenin de 696 Sayılı KHK hükümleri doğrultusunda 4/D statüsünde işçi olarak kadroya geçen işçi, eşinin Emniyet Teşkilatının Özel Harekat biriminde Polis Memuru olarak görev yapması ve görevi gereği kadrosunun Malatya’da bulunması nedeniyle aile bütünlüğünü sağlayabilmek amacıyla eş durumundan Ankara’dan Malatya’da Sağlık Bakanlığına bağlı bir hastaneye tayinin yapılmasını istemiştir.

Kurum söz konusu işçinin talebini 696 sayılı KHK gereği sürekli işçi kadrosuna geçtiği gerekçesi ile reddetmiştir. İşçi bu durum karşısında 696 Sayılı KHK ile kadroya geçen işçiler hakkında, kanunda Hüküm bulunmadığı gerekçesi ile Kurum karanın durdurulmasını talep etmiştir.

özel güvenlik mahkeme kararı

İdarenin tayin talebini reddetmesi ile ilgili uygulamasına karşı yürütmeyi durdurma kararı

Ankara 2. İdare Mahkemesinde görülen davada 696 Sayılı KHK da İşçinin yer değişikliği ile ilgi bir hüküm bulunmadığı, yine Anayasanın “Ailenin korunması ve çocuk hakları” başlıklı 41. maddesi; Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar.” Hükmüne aykırı olarak, bakanlık tarafından çıkarılan tayin yönetmeliğine dayanılarak, işçinin yer değiştirme hakkının engellenemeyeceği gerekçesi ile idarenin ret kararının yürütmesini durdurmuştur.

Bu karar benzer durumda ki işçilere emsal oluşturacak

Bu karar 696 sayılı KHK ile kadroya geçen işçiler ve Özel Güvenlik Görevlileri arasında sevinç yarattı, benzer durumda mağduriyet yaşayan birçok işçi bu karardan yararlanarak eşleri ile aynı il de görev yapabilecekler.  Şu an taşeron işçiye mahkeme kararıyla tayin hakkı verilmiş oldu.

İdare itiraz edecektir

Ancak, şunu da bilmekte yarar var, İdare hukuku ile ilgili süreç henüz tamamlanmadı, idare (Sağlık Bakanlığı) bu karara itiraz edecektir. İtiraz neticesini de önümüzde ki süreçte göreceğiz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.