Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Yargıtay 13.Hukuk Dairesi Kararı

Yargıtay 13.Hukuk Dairesi Kararı
blank blank

AVM’DE OTOMİLDEN ÇALINAN EŞYA BEDELİNİN ÖZEL GÜVENLİK ŞİRKETİNCE KARŞILANMASI İLE İLGİLİ YARGITAY KARARI

Yargıtay, “bir alışveriş merkezinin otoparkına bırakılan otomobilden çalınan eşya bedelinin, alışveriş merkezi ile özel güvenlik şirketince karşılanmasına” hükmeden mahkemenin kararını onadı.

İTÜ Makine Fakültesi öğretim görevlisi Kubilay Yay ile mühendis olan ikiz kardeşi Gökay Yay’ın, 7 Mayıs 2003’de, alış veriş yapmak için gittikleri Büyükçekmece’deki bir alışveriş merkezi otoparkına bıraktıkları otomobilden hırsızlık yapılmasının ardından, zararlarının karşılanması için alışveriş merkezi ile özel güvenlik şirketi aleyhine açtıkları davayı, İstanbul 5. Tüketici Mahkemesi karara bağlamıştı.

Mahkemenin gerekçeli kararında, hazırlanan bilirkişi raporuna göre, başta dizüstü bilgisayar olmak üzere davacıların otomobilinden çalınan eşyalar ile arka kapı camı kırılan otomobildeki masrafların toplam değerinin 3 bin 385 YTL’yi bulduğu belirtilerek, çalınan diz üstü bilgisayara kaydedilen doktora tezinin de toplam masrafının 500 YTL olduğu kaydedildi.

Yay kardeşlerin eşyalarını bagaja koyup kolayca çalınma imkanı yaratmayarak üzerine düşen görevi yaptıkları belirtilen kararda, ancak özel güvenlik şirketi ile alışveriş merkezinin olayda sorumlu olduğu bildirildi.

Kararda, Yay kardeşlerin, olaydaki zararlarının 4 bin 415 YTL olduğunu öne sürdükleri ancak toplanan deliller ve bilirkişi raporuna göre araçtan çalınan dizüstü bilgisayar, aracın kapı anahtarı, kırılan cam, çalınan doktora tezinin belge ve kırtasiye masraflarının toplam değerinin 3 bin 885 YTL olduğu belirtildi.

Mahkeme, bu gerekçeyle, 3 bin 885 YTL’nin yasal faiziyle davalılardan alınarak davacılara verilmesine karar verdi.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay’a gitti.

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını usul ve yasaya uygun bularak onadı.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ