Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Blackwater Güvenlik Şirketinin Paralı Askeri 11 Yıl Sonra Hüküm Giydi

Blackwater Güvenlik Şirketinin Paralı Askeri 11 Yıl Sonra Hüküm Giydi

Blackwater güvenlik şirketinin paralı askerlerinden biri Iraklı sivilleri katletmekten hüküm giydi.

 

Blackwater’ın Nicholas Slatten adlı eski çalışanı Irak’ta 2007 yılında gerçekleştirdiği kurşun yağmuru nedeniyle kasten adam öldürmekten suçlu bulundu.

Eski güvenlik elemanı 2007’de Bağdat’ta silahsız insanların ölümüne yol açtı. 35 yaşındaki Slatten aynı yıl diğer üç Blackwater çalışanı ile birlikte gerçekleşen eylemin sorumluları olarak gösterildi.

Slatten 2014 yılında da hüküm giymişti ancak federal bir temyiz mahkemesi, Slatten’in Bağdat Nisur Meydanı’nda 16 Eylül 2007’de olaya karışan diğer Blackwater çalışanlarından ayrı yargılanması gerektiğine hükmetti. Beş günlük müzakerenin ardından ise suçluluğu kanıtlandı.

Washington Post’un haberine göre Amerika’nın Tennessee bölgesinden olan Slatten en az 14 sivilin öldüğü ve 18 kişinin yaralandığı ateş açma eylemine beyaz bir Kia arabanın sürücüsü 19 yaşındaki Ahmed Haithem Ahmed Al Rubia’y’ı vurarak başladı.

Kurşun yağdırma eylemi o dönem Amerika için birçok bölgede savaşan Blackwater ve benzeri özel güvenlik şirketlerinin rolü hakkında tartışmalara da yol açmıştı. Slatten ve arkadaşları ağır silahlı bir şekilde ve siyah Blackwater konvoyu eşliğinde yakında gerçekleşen bir bombalı araç saldırısı sonrası Amerikalı diplomatların bölgeden geçmesi için yolu açıyordu.

Saldırıda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu önlerindeki kalabalığa silahla ateş açarak el bombası da attılar. Savcı Fernando Campoamor-Sanchez hakimlere Slatten’in Al Rubia’y’ı hedef aldığını ve ölmesi için iki kere ateş ettiğini belirtti.

2014 yılında katliamdan giydiği hüküm sonrası Slatten ömür boyu, diğer şirket çalışanları ise 30’ar yıl hüküm giymişti. Ancak federal temyiz mahkemesince diğer üç kişinin ayrı yargılanması gerektiği hükmüyle 30’ar yıllık bu cezalar iptal edilmişti.

Blackwater eski deniz komandosu Erik Prince tarafından kuruldu. Prince aynı zamanda Amerika’nın şimdiki Eğitim Bakanı Betsy DeVos’un da erkek kardeşi. Şirket sonrasında satıldı ve halen Virginia merkezli bir akademi olarak çalışmaya devam ediyor.(timeturk)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ