Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

İstanbul’dan Nijerya’ya Giden Özel Jeti, Hareket Halinde Soydular

İstanbul’dan Nijerya’ya Giden Özel Jeti, Hareket Halinde Soydular

İstanbul’dan Nijerya’nın Lagos şehrine giden özel jeti, pilot hangara doğru götürürken arka kapının açıldığını fark etti, jete giren hırsızların hostesin bavulunu çaldığı anlaşıldı.

 

blank

blank

Nijerya’nın Lagos şehrinde Murtala Muhammed Havalimanı‘nda hangara giden Vista Jet‘e ait özel jete giren hırsızlar görevli kabin memurunun bavulunu çaldı.

HAREKET HALİNDEKİ JETE GİRİP BAVULU ÇALDILAR

İlginç hırsızlık olayı geçtiğimiz Pazartesi günü yaşandı. 9H-VFA isimli Lagos merkezli EAN şirketi (Evergreen Apple Nigeria) tarafından işletilen özel jet İstanbul’dan Lagos’a geldi. Havalimanında taksi yaparak EAN şirketinin hangarına doğru gitmekte olan hareket halindeki jete giren hırsızlar hostesin bavulunu çaldı.

HANGARA GİDERKEN KAPININ AÇILDIĞINI PİLOT FARK ETTİ

 Uçağın pilotu Emma Heering, taksi yaparken (uçağın yerde hareket etmesi) uçağın arka kapısının açıldığını farkettiğini, hangara geldikten sonra hostes Francesca Louis’in bavulunun çalındığını farkettiklerini bildirdi.

İstanbul'dan Nijerya'ya Giden Özel Jeti, Hareket Halinde Soydular02

LAGOS HAVALİMANI’NDA BU İLK DEĞİL

Lagos Havalimanı’nda yaşanan bu olayın ilk olmadığı, daha önce de yine küçük bir uçağın taksi yaparken arka kapısının açıldığı ve bazı yolcuların değerli eşyalarının çalındığı belirtildi.

Yerel bir kaynak, böyle bir olayın havalimanında ilk kez gerçekleşmediğini, daha önce de yaşandığını ve yolculara ait değerli eşyaların çalındığını bildirdi.

İstanbul'dan Nijerya'ya Giden Özel Jeti, Hareket Halinde Soydular01

GÜVENLİK SOYGUNCULARIN BU TAKTİĞİNİ BİLİYOR

Nijerya havalimanlarında soyguncular tarafından pistte taksi sırasındaki küçük uçakların arka kapılarının açıldığı havaalanı güvenliği tarafından biliniyor. Ancak, havaalanı güvenliğinden sorumlu olan Nijerya Federal Hava Meydanları İşletmesi‘nin (FAAN) yalnızca bir operasyonel aracı bulunduğu, soygunların da bu aracın olmadığı zamanlarda planlandığı belirtiliyor.

OzelGuvenlik.Net Haber Yorum;

Havaalanı değil Yolgeçen Hanı!

Havaalanı güvenliğinin sığındığı gerekçe ancak, az gelişmiş ülkelerde karşılaşabileceğiniz türden, hırsızların aprona elini kolunu sallayarak girmesinin ve müdahale edilememesinin sadece bir aracımız var şeklinde açıklanması ise daha da trajikomik! Oysa alan etrafı yeterli fiziksel güvenlik tedbirleri ile çevrilse, terminal ile apron çıkışları kontrol altına alınsa bu tür bir olayla karşılaşılması mümkün olmaz, tabi ki hırsız içeride değilse, atalarımızın öğütlediği gibi “Hırsız içerideyse kapı kilit tutmaz” işbirlikçiler olma ihtimali de muhtemel şüpheler arasındadır. 

Uluslararası havacılık mevzuatında apron ve pistlerde sivil şahıs ve araçların serbest şekilde hareket etmesi kesinlikle yasaktır, siz siz olun Nijerya gibi az gelişmiş ülkelere seyahat ederken tedbirli olun.

 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ