Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Kenya’daki polis ve özel güvenlik şirketleri arasındaki yakın ilişki

Kenya’daki polis ve özel güvenlik şirketleri arasındaki yakın ilişki

Dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde olduğu gibi, Kenya‘nın başkenti Nairobi’de güvenlik hizmeti çeşitli gruplar tarafından sağlanmaktadır. Bunlar polis gibi kamu personeli ve devlet tarafından yönetilmeyen özel güvenlik şirketlerinden oluşuyor.

Kenya’da özel güvenlik sektörü ilk olarak 1960’larda büyük sanayi sitelerinde ortaya çıkmıştır. Artan ticari talep ve artan suç oranları, sektörün 1990’lı yıllarda istikrarlı bir şekilde büyümesine neden oldu. Özellikle Eylül 2013’te 67 kişinin öldüğü Westgate alışveriş merkezinde gerçekleşen terör saldırısından sonra, güvenlik sektöründe büyük bir patlama yaşandı.

Güvenlik firmalarının sayısıyla ilgili somut verilere ulaşmak zor, çünkü 2017’den önce sektörde herhangi bir devlet düzenlemesi yoktu. Ancak Kenya’nın özel güvenlik endüstrisi , rakamları yaklaşık olarak 400.000 veya daha fazla özel güvenlik görevlisi, 3.000 güvenlik şirketi ve 100.000 polis memuru şeklinde açıklıyor.

Güvenlik görevlilerinin ve polis memurlarının, ateşli silah taşıma konusunda kendileri için geçerli olan farklı kuralları vardır. Özel güvenlik görevlileri görevdeyken bir silah bulundurmazlar. Polis memurları silah bulundurmaya mecburdurlar.

Bu, son 20 yılda ki gelişmeler, özel güvenlik şirketleri ve polis birimleri arasında bazı ortaklıklara yol açtı. Bu çalışma biçiminde çok fazla çeşitlilik var. Bazı ortaklıklar resmi, bazıları ise gayrı resmidir. Bazıları birkaç polis memurunu veya bir kısmını, bazıları da polis merkezinin tamamını içerir.

Özel güvenlik şirketleri ile devlet görevlisi polis arasında ki  ilişkinin nasıl olduğunu anlamaya çalışalım.

Kenya’nın polis teşkilatı Nairobi’nin asayiş düzenlemelerine hükmeder durumda. Bir polis memuru, farklı güvenlik aktörleri arasındaki ortaklıkları, “hareketlilik için silah” takası olarak nitelendirdi şöyle ki, özel güvenlik şirketleri araç vb. gibi kaynaklar sağlar, polis memurları da onlara ateşli silahlar sağlar ve sonra birlikte devriye gezer.

Bu düzenlemeler nedeniyle, suç bilgileri paylaşılıyor ve polis memurları, kamunun yetersiz kaynakları nedeniyle gidemediği yerlerde devriye gezebiliyorlar. Buna karşılık, özel güvenlik şirketleri müşterilerine düzenli olarak polisle işbirliğinden yararlanarak silahlı koruma sağlayabiliyorlar.

Gözler, kulaklar ve tekerlekler

Araştırmamızın büyük bir kısmı 2014 ve 2016 yılları arasında sayısal verilerden ziyade saha çalışması içeriyordu. Mahalle, polis ve özel güvenlik birlikleri toplantılarına katıldık. Ayrıca güvenlik devriyelerine katıldık ve güvenlik personeli, polis memurları ve çevre sakinleriyle görüştük. Bütün bu çalışmalar kuzeybatı Nairobi’nin yoğun yaşanan bölgelerinde yapıldı.

Özel güvenlik şirketleri kendilerini devlet polisine yardımcı olarak tanımladılar. Devlet polisinin “gözleri, kulakları ve tekerlekleri” olarak hareket ederek kendilerini destekleyici bir rol oynadıklarını söylüyorlar, polise bilgi veriyor ve onlara bazen sahip olmadıkları önemli kaynakları – ulaşım gibi – verdiklerini ifade ediyorlar.

Bu yardım Nairobi’de karakollara ilaç gibi geliyor çünkü polis için taşıtlar ve yakıt en az bulunan kaynaklar arasında.

Yasaya göre, yalnızca polisin silah taşımasına izin veriliyor, bu yüzden sadece onlar ateş gücü sağlıyorlar. Bu düzenleme ile polis ve özel güvenlik şirketleri karşılıklı olarak fayda sağlıyorlar. Polis memurları maddi olarak destekleniyor, bu da bazı bölgelerde de  devriye gezmelerini sağlıyor ve özel güvenlik şirketlerine müşterilerine silahlı koruma sunabiliyor.

Yine de, bu karşılıklı fayda sağlamaya rağmen polis, özel güvenlik şirketlerini sıkı kontrol altında tutuyor. Özel güvenlik sektörü çalışanları, siren kullanımı, kurşun geçirmez yelekler ve üniformalar gibi birçok güvenlik teçhizatının kullanımı söz konusu olduğunda, bunları kullanabilmek veya taşımak için polisten izin almaları gerekiyor.

Ancak özel güvenlik sektörü Nairobi’de , polisin de temel görevlerini yerine getirmesine yardımcı olarak polis için de önemli bir rol oynuyor. Görünürlüğü sağlayan ve suçu önleme unsuru olarak ifa edilen araçla devriye görevi, özel güvenlik şirketlerinin katkılarıyla gerçekleşiyor.

Ayrıca çevre sakinlerinin derneklerinin bu sisteme aktif olarak dahil olduğunu gördük. Örneğin, Nairobi’nin üst sınıf mahallelerindeki polislere ve polis karakollarına sık sık “hediyeler” veriliyor. Bir mahallede, çevre sakinleri derneği görevli memurlar için günlük ilave bir gelir sağladı ve bu sayede polis merkezinin tadilatına yardım ettiler.

Zenginlerle sınırlı

Bu ortaklık nedeniyle, polis devriye görevini yürüterek yüksek görünürlük ve hesap verebilirlik ağına yerleştirilmiştir. Bu durum, Nairobi sakinleri tarafından genellikle eksik olarak hissedilen bir şeydir.

Bununla birlikte, şu anda olduğu gibi, burada tartışılan güvenlik düzenlemelerinin çoğu, bir devletin vatandaşlarına sağladığı güvenliğin, konut sakinlerinin kendileri tarafından karşılanması gereken bir hizmet olduğu fikrini pekiştirmektedir.

Bu ne yazık ki, daha az varlıklı mahallelerin veya düşük gelirli yerleşim yerlerinin aynı miktarda veya seviyede hizmete sahip olmadığı ve sakinlerin korunmasında büyük bir eşitsizlik yarattığı anlamına da geliyor.

Sonuç olarak, Nairobi’de ki uygulama polis teşkilatının  nihai rolünü baltalamaktadır: Polisin görevi kamu düzenini ve  güvenliği sağlamak ve herkes için eşit şekilde kanunu yaptırımları uygulamaktır.(theconversation.com)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ