Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Norveç’te özel güvenlik görevlilerinin grevi sona erdi

Norveç’te özel güvenlik görevlilerinin grevi sona erdi

Norveç’te 16 Eylül’den beri devam eden özel güvenlik sektörü çalışanlarının grevi sona erdi.

Norveç’te 16 Eylül’den beri devam eden özel güvenlik çalışanlarının grevi sona erdi. İşveren örgütü NHO Service- Handel ile özel güvenlik çalışanlarının örgütlü olduğu Norveç İşçi Sendikası (Arbeidsmandsforbundet) grevin sona erdiğini açıkladılar.

Norveç İşçi Sendikası Başkanı Anita Johansen açıklamasında anlaşmaya vardıkları için memnun olduklarını belirterek, 11 hafta boyunca grevi sürdüren özel güvenlik çalışanlarına teşekkür etti.

Norveç İşçi Sendikası, işveren örgütü ile bu yıl 1 Ağustos’tan itibaren geçerli sayılmak üzere 3,50 kron ve gelecek yıl 1 Nisan’dan itibaren 1 kron ek saat ücreti artışında anlaşmaya vardı. Anlaşmaya göre gece ödenekleri saat başı iki kron artırıldı. Buna göre 21:00-06:00 arası çalışan bir kişinin saat başı gece ek ücreti 2 kron artışla 28 kron’a, Cumartesi günleri saat 18.00’den Pazartesi 06.00’ya kadar çalışanların saat başı ek ücreti iki kron artışla 48 krona çıkartıldı. Yemek parası oranı ise 90 krona yükseltildi. Gündüz sabit olarak (haftada 37,5 saat) çalışanlar, resmi tatillerde tam ücret ile izin alma hakkına sahip olacaklar.

Sendika Başkanı Anita Johansen açıklamasında “Biraz daha fazla ücret artışı beklemiştik. Fakat Parat Sendikası anlaşmaya varınca kilitlendik” dedi.

Özel Güvenlik grevinden petrol şirketleri etkilendi

Norveç’te 11 hafta gibi uzun bir süre devam eden özel güvenlik çalışanlarının grevi, son olarak Kuzey Denizi’ndeki petrol platforlarına işçi taşıyan helikopterler terminallerindeki çalışanların katılımıyla genişlemişti. Şirketlerinin ekonomik kayıbının haftada bir milyon krona çıkacağı açıklandıktan sonra grev asıl etkisini göstermeye başladı. Daha önce anlaşmaya yaklaşmayan işveren örgütü, grevin etkisini görünce anlaşmaya varmak zorunda kaldı. Greve en son 2 bin 467  özel güvenlik çalışanı ile devam ediyordu.

Norveç İşçi Sendikası’yla  aynı dönemde greve başlayan Parat Sendikası ise bir buçuk ay sonra işveren ögrütü NHO Servis ve Handel ile 2 Kasım’da anlaşmaya varmış ve üyesi olan 420 özel güvenlik görevlisi iş başı yapmıştı.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ