Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Şampiyonlar Ligi’nde yüz tanıma dönemi!

Şampiyonlar Ligi’nde yüz tanıma dönemi!

UEFA’nın her yıl düzenlediği Şampiyonlar Ligi’nin finali bu yıl Cardiff’te oynanacak. Görünüşe göre Cardiff polisi şehirde ve stadyumda gerekli güvenliği, yüz tanıma sistemi ile sağlayacak.

 

Eğer 3 Haziran tarihinde Galler’in Cardiff şehrine gidip de UEFA Şampiyonlar Ligi finalini izlemeyi planlıyorsanız, ilginç bir deneyin de içerisinde yer alacağınızı bilmeniz gerekiyor. Zira Cardiff polisi şehre müsabaka için gelen tüm turistleri yüz tarama sistemi ile takip altına alacak.

Yüz tarama ne işe yarayacak?

Yapılan açıklamaya göre şehre gelen herkesin yüzleri, şehirde bulunan kameralar tarafından taranacak. Ardından da daha önceki maçlarda olay çıkaran ve listeye alınan 500.000 kişinin yüzleriyle karşılaştırılacak.

Eğer listedeki biri olduğunuz saptanırsa polis direkt olarak harekete geçecek ve bu sayede olası holiganizm içeren davranışların da önüne geçilmiş olacak.
Ayrıca polisin yine olası bir terör eyleminden korktuğu da söylenebilir. Bu sayede ellerindeki veritabanında bulunan ve terörist olabileceği düşünülen kişilerin de peşine düşülmüş olacak.

Bu durumun insanlık haklarına aykırı bir yanı olduğu da kesin. Fakat İngiltere’nin sokaklarındaki kameralardan sorumlu kişi olan Tony Porter, Güney Galler polisinin yalnızca ihtiyacı olan kadar bilgiyi alacağını ve bu bilgiler konusunda da sonuna kadar şeffaf kalacaklarının altını çizdi.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ